Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
FA 2019-20
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) English as a Second Language (ESL)
Anthropology (An) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied & Computational Math (ACM) Freshman Seminars (FS)
Applied Mechanics (AM) Geology (Ge)
Applied Physics (APh) History (H)
Astrophysics (Ay) History and Philosophy of Science (HPS)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Humanities (Hum)
Bioengineering (BE) Information and Data Sciences (IDS)
Biology (Bi) Languages (L)
Business, Economics, and Management (BEM) Materials Science (MS)
Chemical Engineering (ChE) Mathematics (Ma)
Chemistry (Ch) Mechanical Engineering (ME)
Civil Engineering (CE) Medical Engineering (MedE)
Computation & Neural Sys (CNS) Music (Mu)
Computer Science (CS) Performing and Visual Arts (PVA)
Computing and Mathematical Sciences (CMS) Philosophy (Pl)
Control & Dynamical Systems (CDS) Physical Education (PE)
Economics (Ec) Physics (Ph)
Electrical Engineering (EE) Political Science (PS)
Engineering (E) Psychology (Psy)
English (En) Scientific and Engineering Communication (SEC)
Social Science (SS)
Student Activities (SA)
Study Abroad (SAb)
Visual Culture (VC)
Writing (Wr)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Culick, F A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Chung, S A A PASS-FAIL
04 Leonard, A A A PASS-FAIL
05 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
06 Blanquart, G A A PASS-FAIL
07 Shepherd, J A A PASS-FAIL
08 Gharib, M A A PASS-FAIL
09 Meiron, D A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101A
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 133 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102A
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with Ae/Ge/ME 160A
01 Lapusta, N TR 09:00 - 10:25 135 GTL LETTER

Ae/APh 104A 3-0-6 Experimental Methods
01 McKeon, B MWF 11:00 - 11:55 232 GUG LETTER

Ae 105A 3-0-6 Space Engineering
01 Chung, S / Lo, M TR 16:30 - 17:55 384 FIR LETTER

Ae/ME 118 3-0-6 Classical Thermodynamics
01 Dimotakis, P TR 13:00 - 14:25 384 FIR  

Ae 121A 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J TR 13:00 - 14:25 232 GUG  

Ae 150A 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 Meiron, D M 13:00 - 13:55 133 GUG PASS-FAIL

EE/Ae 157A 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 Van Zyl, J MW 14:30 - 15:55 B280 MRE  

Ae/Ge/ME 160A 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
taught concurrently with Ae/AM/CE/ME 102a
01 Lapusta, N TR 09:00 - 10:25 135 GTL  

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Blake, G A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 Leonard, A A A PASS-FAIL
08 Daraio, C A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 Chung, S A A PASS-FAIL
15 Colonius, T A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blanquart, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Schneider, T A A PASS-FAIL
21 Greer, J A A PASS-FAIL
22 Andrade, J A A PASS-FAIL
23 Kochmann, D A A PASS-FAIL
24 Gurnis, M A A PASS-FAIL
25 Minnich, A A A PASS-FAIL
26 Johnson, J A A PASS-FAIL
27 Murray, R A A PASS-FAIL
28 Austin, J A A PASS-FAIL
29 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
30 Burdick, J A A PASS-FAIL
31 Asimaki, D A A PASS-FAIL
32 Chung, S A A PASS-FAIL
33 Heaton, T A A PASS-FAIL
34 Meiron, D A A PASS-FAIL
35 Hunt, M A A PASS-FAIL
36 Dickinson, M A A PASS-FAIL

Ae 208A 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 McKeon, B / Chung, S F 15:00 - 15:55 133 GUG PASS-FAIL

Ae/ACM/ME  232A
3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Colonius, T TR 14:30 - 15:55 115 GTL  

Ae 240 + Special Topics in Fluid Mechanics
01 Meiron, D A A PASS-FAIL

Ae/AM/CE/ME/G e 265A
3-0-6 Static and Dynamic Failure of Brittle Solids and Interfaces, from the Micro to  the Mega
01 Rosakis, A OM,T 17:00 - 17:55 115 GTL  

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 015 3-0-6 Human Evolution
01 Alex, B TR 14:30 - 15:55 104 WAT  

An 097 + Undergraduate Research
Instructor permission required prior to registering
01 Staff A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM080A + Undergraduate Thesis
01 Staff A A LETTER

ACM081A + Undergraduate Projects in Applied and Computational Mathematics
01 Effros, M A A PASS-FAIL

ACM/IDS 101A 4-4-4 Methods of Applied Mathematics
01 Bruno, O TR 14:30 - 16:25 213 ANB  

ACM/IDS 104 3-1-5 Applied Linear Algebra
Ma 1abc prerequisite enforced  // class will meet in 105 ANB on  10/17/19
01 Zuev, K TR 10:30 - 11:55 Institute   
Auditorium   
BCK  

ACM/EE 106A 3-0-9 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Hosseini, B TR 13:00 - 14:25 105 ANB  

CMS/ACM/IDS  107
3-3-6 Linear Analysis with Applications
01 Stuart, A TR 09:00 - 10:25 213 ANB  

CMS/ACM/IDS  113
3-3-6 Mathematical Optimization
01 Chandrasekaran, V MWF 10:30 - 11:55 213 ANB  

ACM/EE/IDS  116
3-1-5 Introduction to Probability Models
Ma 3 prerequisite enforced // class will meet in 105 ANB on  10/17/19
01 Zuev, K TR 09:00 - 10:25 Institute   
Auditorium   
BCK  

ACM/IDS 154 3-0-6 Inverse Problems and Data Assimilation
01 Stuart, A TR 13:00 - 14:25 213 ANB  

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Hou, Y A A PASS-FAIL
02 Hassibi, B A A PASS-FAIL
03 Espanol, M A A PASS-FAIL
04 Heaton, T A A PASS-FAIL
05 Owhadi, H A A PASS-FAIL
06 Desbrun, M A A PASS-FAIL

ACM/IDS 213 3-0-6 Topics in Optimization
01 Chandrasekaran, V MWF 13:00 - 14:25 314 ANB  

Ae/ACM/ME  232A
3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Colonius, T TR 14:30 - 15:55 115 GTL  

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Beck, J A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Schroeder, P A A PASS-FAIL
09 Owhadi, H A A PASS-FAIL
10 Tropp, J A A PASS-FAIL
12 Hassibi, B A A PASS-FAIL
13 Stuart, A A A PASS-FAIL
14 Graber, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102A
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with Ae/Ge/ME 160A
01 Lapusta, N TR 09:00 - 10:25 135 GTL LETTER

AM/CE/ME 150A 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTL PASS-FAIL

AM/CE 151 3-0-6 Dynamics and Vibration
01 Asimaki, D TR 13:00 - 14:25 115 GTL LETTER

AM 200 + Advanced Work in Applied Mechanics
01 Staff A A PASS-FAIL

Ae/AM/CE/ME/G e 265A
3-0-6 Static and Dynamic Failure of Brittle Solids and Interfaces, from the Micro to  the Mega
01 Rosakis, A OM,T 17:00 - 17:55 115 GTL  

AM 300 + Research in Applied Mechanics
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Andrade, J A A PASS-FAIL
04 Avouac, J A A PASS-FAIL
05 Murray, R A A PASS-FAIL
06 Ortiz, M A A PASS-FAIL
07 Phillips, R A A PASS-FAIL
08 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009A 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A TR 13:00 - 13:55 B280 MRE  

APh078A 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Painter, O A A LETTER
02 Vahala, K A A LETTER
03 Atwater, H A A LETTER
04 Scherer, A A A LETTER
05 Bellan, P A A LETTER
06 Phillips, R A A LETTER
07 Troian, S A A LETTER
08 Faraon, A A A LETTER
09 Lewis, N A A LETTER
10 Yung, Y A A LETTER
11 Schwab, K A A LETTER
12 Endres, M A A LETTER
13 Hajimiri, S A A LETTER

APh079A 0-9-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Troian, S A A LETTER
02 Kimble, H A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL
02 Vahala, K A A PASS-FAIL
03 Scherer, A A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Faraon, A A A PASS-FAIL
06 Atwater, H A A PASS-FAIL
07 Roukes, M A A PASS-FAIL
08 Choo, H A A PASS-FAIL
09 Minnich, A A A PASS-FAIL
10 Painter, O A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101A
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 133 GUG LETTER

Ae/APh 104A 3-0-6 Experimental Methods
01 McKeon, B MWF 11:00 - 11:55 232 GUG LETTER

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Troian, S / Ghaffari, A OM,R 17:00 -  104 WAT  
17:55  

APh110 2-0-0 Topics in Applied Physics
01 Bellan, P M 12:00 - 12:55 104 WAT PASS-FAIL

APh114A 3-0-6 Solid-State Physics
01 Schwab, K MWF 09:00 - 09:55 104 WAT  

Ph/APh/EE/BE  118A
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 B157 BRG  

MS/APh 122 0-4-5 Diffraction, Imaging, and Structure
01 Ahn, C OM,W 17:00 -  111 KCK  
17:55  

Ph/APh 137A 3-0-6 Atoms and Photons
01 Hutzler, N TR 10:30 - 11:55 103 DWN  

APh156A 3-0-6 Plasma Physics
Make-up class on Fridays, 2:30-4pm in 104 Watson
01 Bellan, P MW 14:30 - 15:55 104 WAT  

EE/APh 180 3-0-3 Nanotechnology
01 Scherer, A TR 14:30 - 15:55 B280 MRE  

APh200 + Applied Physics Research
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Fultz, B A A PASS-FAIL
07 Johnson, W A A PASS-FAIL
08 Chen, Y A A PASS-FAIL
09 Minnich, A A A PASS-FAIL
10 Refael, G A A PASS-FAIL
11 Goddard, W A A PASS-FAIL
12 Faraon, A A A PASS-FAIL
13 Hsieh, D A A PASS-FAIL
14 Preskill, J A A PASS-FAIL
15 Faraon, A A A PASS-FAIL
16 Yang, C A A PASS-FAIL
17 Alicea, J A A PASS-FAIL
18 Gharib, M A A PASS-FAIL
19 Bernardi, M A A PASS-FAIL
20 Painter, O A A PASS-FAIL
21 Phillips, R A A PASS-FAIL
22 Nad Perge, S A A PASS-FAIL
23 Kimble, H A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Hutzler, N A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
27 Van Zyl, J A A PASS-FAIL
28 Rosenbaum, T A A PASS-FAIL
29 Yeh, N A A PASS-FAIL
30 Heath, J A A PASS-FAIL
31 Vahala, K A A PASS-FAIL
32 Yariv, A A A PASS-FAIL
33 Motrunich, O A A PASS-FAIL
34 Adhikari, R A A PASS-FAIL
35 Endres, M A A PASS-FAIL
36 Elowitz, M A A PASS-FAIL
41 Schwab, K A A PASS-FAIL
42 Lewis, N A A PASS-FAIL
43 Spiropulu, M A A PASS-FAIL

APh250 3-0-6 Advanced Topics in Applied Physics
taught concurrently with ME 201
01 Minnich, A MW 10:30 - 11:55 135 GTL  

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Fultz, B A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Yariv, A A A PASS-FAIL
06 Johnson, W A A PASS-FAIL
07 Flagan, R A A PASS-FAIL
08 Troian, S A A PASS-FAIL
09 Painter, O A A PASS-FAIL
10 Desbrun, M A A PASS-FAIL
11 Hsieh, D A A PASS-FAIL
12 Faraon, A A A PASS-FAIL
13 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
14 Faber, K A A PASS-FAIL
15 Phillips, R A A PASS-FAIL
16 Daraio, C A A PASS-FAIL
17 Bernardi, M A A PASS-FAIL
18 Roukes, M A A PASS-FAIL
19 Hutzler, N A A PASS-FAIL
20 Scherer, A A A PASS-FAIL
21 Rosenbaum, T A A PASS-FAIL
24 Vahala, K A A PASS-FAIL
25 Nad Perge, S A A PASS-FAIL
27 Painter, O A A PASS-FAIL
28 Schwab, K A A PASS-FAIL
29 Chen, Y A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ASTROPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 020 3-1-5 Basic Astronomy and the Galaxy
01 Ravi, V OM,T 09:00 - 09:55 219 CHL  

Ay 030 2-0-1 Introduction to Modern Research
Classes will be held in Faculty homes.
01 Hillenbrand, L T 19:00 - 20:55 A PASS-FAIL

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Staff A A PASS-FAIL

Ay 078A 9-0-0 Senior Thesis
01 Bock, J A A  
02 Djorgovski, S A A  
03 Fuller, J A A  
04 Hallinan, G A A  
05 Harrison, F A A  
06 Hillenbrand, L A A  
07 Hopkins, P A A  
08 Howard, A A A  
09 Kasliwal, M A A  
10 Kirby, E A A  
11 Knutson, H A A  
12 Kulkarni, S A A  
13 Martin, C A A  
14 Mawet, D A A  
15 Phinney, E A A  
16 Prince, T A A  
17 Sargent, A A A  
18 Steidel, C A A  
19 Zmuidzinas, J A A  

Ay 101 3-0-6 Physics of Stars
01 Fuller, J OM,T 09:00 - 09:55 219 CHL  

Ay 121 3-0-6 Radiative Processes
01 Phinney, E OM,T 09:00 - 09:55 219 CHL  

Ay 122A 3-0-6 Astronomical Measurements and Instrumentation
01 Howard, A / Martin, C OM,T 09:00 - 09:55 219 CHL  

Ay 123 3-0-6 Structure and Evolution of Stars
01 Hillenbrand, L / Kirby, E OM,T 09:00 - 09:55 219 CHL  

Ay 141A 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Mawet, D F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
01 Bock, J A A PASS-FAIL
02 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
03 Fuller, J A A PASS-FAIL
04 Hallinan, G A A PASS-FAIL
05 Harrison, F A A PASS-FAIL
06 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
07 Hopkins, P A A PASS-FAIL
08 Howard, A A A PASS-FAIL
09 Kasliwal, M A A PASS-FAIL
10 Kirby, E A A PASS-FAIL
11 Knutson, H A A PASS-FAIL
12 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
13 Martin, C A A PASS-FAIL
14 Mawet, D A A PASS-FAIL
15 Phinney, E A A PASS-FAIL
16 Prince, T A A PASS-FAIL
17 Sargent, A A A PASS-FAIL
18 Steidel, C A A PASS-FAIL
19 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Bock, J A A PASS-FAIL
02 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
03 Fuller, J A A PASS-FAIL
04 Hallinan, G A A PASS-FAIL
05 Harrison, F A A PASS-FAIL
06 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
07 Hopkins, P A A PASS-FAIL
08 Howard, A A A PASS-FAIL
09 Kasliwal, M A A PASS-FAIL
10 Kirby, E A A PASS-FAIL
11 Knutson, H A A PASS-FAIL
12 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
13 Martin, C A A PASS-FAIL
14 Mawet, D A A PASS-FAIL
15 Phinney, E A A PASS-FAIL
16 Prince, T A A PASS-FAIL
17 Sargent, A A A PASS-FAIL
18 Steidel, C A A PASS-FAIL
19 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 174 3-0-3 Advanced Topics in Biochemistry
01 Shan, S TR 12:00 - 13:25 320 BRN LETTER

BMB/Ch 202A 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
01 Clemons, W R 11:00 - 11:55 320 BRN PASS-FAIL

Bi/BMB 251A 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 12:55 B180 BBB PASS-FAIL

BMB299 + Graduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Hoelz, A A A PASS-FAIL
04 Campbell, J A A PASS-FAIL
05 Phillips, R A A PASS-FAIL
06 Davidson, E A A PASS-FAIL
07 Dervan, P A A PASS-FAIL
08 Dougherty, D A A PASS-FAIL
09 Fraser, S A A PASS-FAIL
10 Goddard, W A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Jensen, G A A PASS-FAIL
13 Baltimore, D A A PASS-FAIL
14 Davis, M A A PASS-FAIL
15 Mayo, S A A PASS-FAIL
16 Parker, C A A PASS-FAIL
17 Hay, B A A PASS-FAIL
18 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
19 Chan, D A A PASS-FAIL
20 Cai, L A A PASS-FAIL
21 Newman, D A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Patterson, P A A PASS-FAIL
25 Lester, H A A PASS-FAIL
26 Sternberg, P A A PASS-FAIL
27 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
28 Shan, S A A PASS-FAIL
29 Wold, B A A PASS-FAIL
30 Dunphy, W A A PASS-FAIL
31 Heath, J A A PASS-FAIL
32 Gray, H A A PASS-FAIL
33 Gharib, M A A PASS-FAIL
34 Rees, D A A PASS-FAIL
35 Tirrell, D A A PASS-FAIL
36 Barton, J A A PASS-FAIL
37 Clemons, W A A PASS-FAIL
38 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
39 Murray, R A A PASS-FAIL
40 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
41 Baltimore, D A A PASS-FAIL
42 Wang, Z A A PASS-FAIL
43 Pierce, N A A PASS-FAIL
44 Roukes, M A A PASS-FAIL
45 Gray, H A A PASS-FAIL
46 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
47 Goentoro, L A A PASS-FAIL
48 Greer, J A A PASS-FAIL
49 Anderson, D A A PASS-FAIL
50 Hoelz, A A A PASS-FAIL
51 Deshaies, R A A PASS-FAIL
52 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
53 Meister, M A A PASS-FAIL
54 Shapiro, M A A PASS-FAIL
55 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
56 Miller, T A A PASS-FAIL
57 Guttman, M A A PASS-FAIL
58 Zinn, K A A PASS-FAIL
59 Ondrus, A A A PASS-FAIL
60 Rothemund, P A A PASS-FAIL
61 Voorhees, R A A PASS-FAIL
62 Winfree, E A A PASS-FAIL
63 Pachter, L A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi/BE 024 3-0-3 Scientific Communication for Biological Scientists and Engineers
This class is limited to 20 seniors with priority given to seniors in  Biology and Bioengineering.
01 MacLean, S TR 10:30 - 11:55 B101 BBB LETTER

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research advisor does not appear below, please contact the  Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Qian, L A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Sternberg, P A A PASS-FAIL
05 Kennedy, M A A PASS-FAIL
06 Shan, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Mayo, S A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
15 Yue, Y A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
32 Shimojo, S A A PASS-FAIL
33 Dervan, P A A PASS-FAIL
34 Guttman, M A A PASS-FAIL
35 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
36 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
37 Oka, Y A A PASS-FAIL
38 Shapiro, M A A PASS-FAIL
39 Thomson, M A A PASS-FAIL
40 Dickinson, M A A PASS-FAIL
41 Van Valen, D A A PASS-FAIL

BE/Bi 103A 1-3-5 Introduction to Data Analysis in the Biological Sciences
01 Bois, J M 13:00 - 15:55 200 BRD  
W 09:00 - 09:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
02 Bois, J M 13:00 - 15:55 200 BRD  
W 10:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
03 Bois, J M 19:00 - 21:55 200 BRD  
W 09:00 - 09:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
04 Bois, J M 19:00 - 21:55 200 BRD  
W 10:00 - 10:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Ph/APh/EE/BE  118A
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 B157 BRG  

ChE/BE 163 3-0-9 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Pierce, N / Arnold, F TR 13:00 - 14:25 153 NYS  

BE 167 1-0-0 Research Topics in Bioengineering
Required for first year grad students in BE // Roll will be taken at  each meeting
01 Staff T 15:00 - 15:55 300 BRD PASS-FAIL

BE/EE/MedE  189A
3-6-3 Design and Construction of Biodevices
maximum enrollment: 24 students
01 Bois, J TR 10:30 - 11:55 108 KCK  

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Phillips, R A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL
05 Dervan, P A A PASS-FAIL
06 Hong, E A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
15 Troian, S A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Baltimore, D A A PASS-FAIL
22 Guttman, M A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Kornfield, J A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Meister, M A A PASS-FAIL
29 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
30 Shimojo, S A A PASS-FAIL
31 Shapiro, M A A PASS-FAIL
32 Sternberg, P A A PASS-FAIL
33 Rothemund, P A A PASS-FAIL
34 Shapiro, B A A PASS-FAIL
35 Goentoro, L A A PASS-FAIL
36 Andersen, R A A PASS-FAIL
37 Qian, L A A PASS-FAIL
38 Dickinson, M A A PASS-FAIL
39 Mayo, S A A PASS-FAIL
40 Greer, J A A PASS-FAIL
41 Thomson, M A A PASS-FAIL
42 Pachter, L A A PASS-FAIL
43 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
44 Lois, C A A PASS-FAIL
45 Wang, K A A PASS-FAIL
46 Ismagilov, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 002 1-0-2 Current Research in Biology
01 Elowitz, M T 12:00 - 12:55 119 KRK PASS-FAIL

Bi 021 + Undergraduate Research with Presentation
minimum 12 units per term
01 Staff A A PASS-FAIL

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Adolphs, R A A PASS-FAIL
02 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Campbell, J A A PASS-FAIL
05 Lester, H A A PASS-FAIL
06 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
07 Arnold, F A A PASS-FAIL
08 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
09 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
10 Sternberg, P A A PASS-FAIL
11 Fraser, S A A PASS-FAIL
12 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
13 Kennedy, M A A PASS-FAIL
14 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
15 Winfree, E A A PASS-FAIL
16 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
17 Orphan, V A A PASS-FAIL
18 Shapiro, M A A PASS-FAIL
22 Patterson, P A A PASS-FAIL
24 Wold, B A A PASS-FAIL
32 Goddard, W A A PASS-FAIL
33 Elowitz, M A A PASS-FAIL
37 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
38 Chan, D A A PASS-FAIL
39 Stevenson, D A A PASS-FAIL
40 Parker, C A A PASS-FAIL
41 Hay, B A A PASS-FAIL
43 Shimojo, S A A PASS-FAIL
44 Sauka-Spengler, T A A PASS-FAIL
45 Clemons, W A A PASS-FAIL
46 Baltimore, D A A PASS-FAIL
47 Tirrell, D A A PASS-FAIL
48 Anderson, D A A PASS-FAIL
52 Prober, D A A PASS-FAIL
53 Newman, D A A PASS-FAIL
54 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
55 Guttman, M A A PASS-FAIL
56 Meister, M A A PASS-FAIL
57 Goentoro, L A A PASS-FAIL
58 Stevenson, D A A PASS-FAIL
60 Hsiao, E A A PASS-FAIL
61 Shan, S A A PASS-FAIL
62 Cai, L A A PASS-FAIL

Bi/BE 024 3-0-3 Scientific Communication for Biological Scientists and Engineers
This class is limited to 20 seniors with priority given to seniors in  Biology and Bioengineering.
01 MacLean, S TR 10:30 - 11:55 B101 BBB LETTER

Bi 090A + Undergraduate Thesis
01 Bjorkman, P / Lester, H A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P / Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Bjorkman, P / Sternberg, P A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P / Davis, M A A PASS-FAIL
05 Bjorkman, P / Newman, D A A PASS-FAIL
06 Bjorkman, P / Baltimore, D A A PASS-FAIL
07 Bjorkman, P / Fejes Toth,  A A PASS-FAIL
K PASS-FAIL
08 Bjorkman, P / Anderson, D A A PASS-FAIL
10 Gradinaru, V / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bjorkman, P / Rothenberg,  A A PASS-FAIL
E PASS-FAIL
12 Bjorkman, P / Doyle, J A A PASS-FAIL
13 Wold, B / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
14 Bjorkman, P A A PASS-FAIL

BE/Bi 103A 1-3-5 Introduction to Data Analysis in the Biological Sciences
01 Bois, J M 13:00 - 15:55 200 BRD  
W 09:00 - 09:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
02 Bois, J M 13:00 - 15:55 200 BRD  
W 10:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
03 Bois, J M 19:00 - 21:55 200 BRD  
W 09:00 - 09:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
04 Bois, J M 19:00 - 21:55 200 BRD  
W 10:00 - 10:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi/Ch 110 4-0-8 Introduction to Biochemistry
Taught by Biochemistry faculty
01 Clemons, W TR 11:00 - 11:55 147 NYS  
W 14:00 - 15:55 152 BRN  

Bi 122 3-0-6 Genetics
no time conflicts are permitted
01 Sternberg, P TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER

Bi 145A 3-0-6 Tissue and Organ Physiology
01 Tydell, C MW 19:00 - 20:25 152 BRN  

Bi/CNS/NB 164 3-0-6 Tools of Neurobiology
01 Meister, M WF 13:00 - 14:25 B101 BBB  

Bi 165 2-3-1 Microbiology Research: Practice and Proposal
01 Hoy, J M 11:00 - 11:55 101 KRK PASS-FAIL

ESE/Bi 166 3-1-5 Microbial Physiology
01 Leadbetter, J MWF 09:00 - 09:55 215 NMD  

BMB/Bi/Ch 174 3-0-3 Advanced Topics in Biochemistry
01 Shan, S TR 12:00 - 13:25 320 BRN LETTER

Bi 190 2-0-4 Systems Genetics
course cancelled
01 Staff A A  

Bi 192 2-0-4 Introduction to Systems Biology
01 Goentoro, L TR 10:30 - 11:55 101 KRK  

Bi/CNS/NB 195 3-0-6 Mathematics in Biology
01 Meister, M WF 10:30 - 11:55 B101 BBB  

Bi/CNS/NB 216 2-0-4 Behavior of Mammals
01 Allman, J WF 14:00 - 15:55 200 BRD LETTER

Bi 250A 3-0-6 Topics in Molecular and Cellular Biology
01 Aravin, A / Voorhees, R TR 14:00 - 15:25 152 BRN PASS-FAIL

Bi/BMB 251A 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 12:55 B180 BBB PASS-FAIL

Bi 299 + Graduate Research
01 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
02 Ondrus, A A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Anderson, D A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Qian, L A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
10 Campbell, J A A PASS-FAIL
11 Chan, D A A PASS-FAIL
12 Thomson, M A A PASS-FAIL
13 Pachter, L A A PASS-FAIL
14 Camerer, C A A PASS-FAIL
15 Dunphy, W A A PASS-FAIL
16 Baltimore, D A A PASS-FAIL
17 Gharib, M A A PASS-FAIL
18 Kennedy, M A A PASS-FAIL
19 Orphan, V A A PASS-FAIL
20 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
21 Cai, L A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Mayo, S A A PASS-FAIL
24 Goentoro, L A A PASS-FAIL
25 Newman, D A A PASS-FAIL
26 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
27 Lois, C A A PASS-FAIL
28 Newman, H A A PASS-FAIL
29 Adolphs, R A A PASS-FAIL
30 Shapiro, M A A PASS-FAIL
31 Meister, M A A PASS-FAIL
32 Oka, Y A A PASS-FAIL
33 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
34 Shimojo, S A A PASS-FAIL
35 Lester, H A A PASS-FAIL
36 Sternberg, P A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
39 Wold, B A A PASS-FAIL
40 Zinn, K A A PASS-FAIL
41 Jensen, G A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
43 Siapas, A A A PASS-FAIL
44 Andersen, R A A PASS-FAIL
45 Dickinson, M A A PASS-FAIL
46 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
47 Winfree, E A A PASS-FAIL
48 Tsao, D A A PASS-FAIL
49 Prober, D A A PASS-FAIL
50 Elowitz, M A A PASS-FAIL
51 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
52 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
53 Clemons, W A A PASS-FAIL
54 Hay, B A A PASS-FAIL
55 Aravin, A A A PASS-FAIL
56 Dougherty, D A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Murray, R A A PASS-FAIL
59 Burdick, J A A PASS-FAIL
60 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
61 Guttman, M A A PASS-FAIL
62 Scherer, A A A PASS-FAIL
63 Hong, E A A PASS-FAIL
64 Phillips, R A A PASS-FAIL
65 Doyle, J A A PASS-FAIL
66 Van Valen, D A A PASS-FAIL
67 Voorhees, R A A PASS-FAIL
68 Parker, J A A PASS-FAIL
69 Roukes, M A A PASS-FAIL
70 Wang, K A A PASS-FAIL
71 Shan, S A A PASS-FAIL
72 Rees, D A A PASS-FAIL
73 Fischer, W A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS, ECONOMICS, AND MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM/Ec/PS 080 1-0-0 Frontiers in Social Sciences
01 Cvitanic, J M 12:00 - 12:55 128 BAX PASS-FAIL

BEM097 + Undergraduate Research
Instructor permission required prior to registering
01 Staff A A PASS-FAIL

BEM101 + Selected Topics in Business Economics and Management: Behavioral IO
taught concurrently with Ec 101
01 Schenone, P TR 09:00 - 10:25 B133 BAX LETTER

BEM105 3-0-6 Options
01 Cvitanic, J TR 14:30 - 15:55 B125 BAX  

BEM/Ec/ESE 119 3-0-6 Environmental Economics
01 Ledyard, J TR 10:30 - 11:55 B119 BAX  

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ChE015 1-4-4 Introduction to Chemical Engineering Computation
01 Flagan, R TR 09:00 - 10:55 115 BCK  

ChE080 + Undergraduate Research
01 Flagan, R A A PASS-FAIL
02 Shapiro, M A A PASS-FAIL
03 Fultz, B A A PASS-FAIL
04 Lewis, N A A PASS-FAIL
05 Davis, M A A PASS-FAIL
06 Grubbs, R A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
33 Atwater, H A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Arnold, F A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Kornfield, J A A PASS-FAIL
38 Giapis, K A A PASS-FAIL
39 Goddard, W A A PASS-FAIL
40 Hoelz, A A A PASS-FAIL

ChE090A + Senior Thesis
01 Giapis, K A A LETTER
02 Arnold, F A A LETTER
03 Flagan, R A A LETTER
04 Mayo, S A A LETTER
05 Lewis, N A A LETTER
06 Atwater, H A A LETTER
07 Brady, J A A LETTER
08 Ismagilov, R A A LETTER
09 Tirrell, D A A LETTER
10 Seinfeld, J A A LETTER
11 Kornfield, J A A LETTER
12 Wang, Z A A LETTER

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH LETTER

ChE103A 3-0-6 Transport Phenomena
01 Kornfield, J MWF 10:00 - 10:55 106 SPL  

ChE126 1-6-2 Chemical Engineering Laboratory
Maximum Enrollment: 12 students per section // If unable to  register, please contact instructor.
01 Vicic, M A A LETTER
02 Vicic, M MW 13:00 - 15:55 122 SPL LETTER
03 Vicic, M TR 13:00 - 15:55 122 SPL LETTER

Ch/ChE 147 3-0-6 Polymer Chemistry
01 Robb, M TR 09:00 - 10:25 147 NYS  

ChE152 3-0-6 Heterogeneous Kinetics and Reaction Engineering
01 Giapis, K TR 09:00 - 10:25 106 SPL  

ChE/BE 163 3-0-9 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Pierce, N / Arnold, F TR 13:00 - 14:25 153 NYS  

ChE/Ch 165 3-0-6 Chemical Thermodynamics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

ChE174 3-0-6 Special Topics in Transport Phenomena
01 Brady, J OM,T 15:00 - 15:55 102 SPL  

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Elowitz, M A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Stoltz, B A A PASS-FAIL
09 Snyder, G A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Fultz, B A A PASS-FAIL
12 Bercaw, J A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Shapiro, M A A PASS-FAIL
15 Dougherty, D A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 See, K A A PASS-FAIL
19 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
20 Chan, G A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
22 Troian, S A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
24 Robb, M A A PASS-FAIL
25 Wei, L A A PASS-FAIL
35 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
37 Tirrell, D A A PASS-FAIL
38 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Yung, Y A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
43 Haile, S A A PASS-FAIL
44 Greer, J A A PASS-FAIL
45 Miller, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 001A 3-0-3 General Chemistry
01 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 152 BRN PASS-FAIL
02 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 B180 BBB PASS-FAIL
03 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 119 DWN PASS-FAIL
04 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 102 SPL PASS-FAIL
05 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 115 BCK PASS-FAIL
06 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 103 DWN PASS-FAIL
07 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 142 KCK PASS-FAIL
08 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 B111 DWN PASS-FAIL
09 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 102 STL PASS-FAIL
10 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 200 BRD PASS-FAIL
11 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 B280 MRE PASS-FAIL
12 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 153 NYS PASS-FAIL

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum Enrollment: 20 students per section// Section 3 reserved  for Freshmen
01 Mendez, J T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
02 Mendez, J T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
03 Mendez, J T 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL
F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Maximum Enrollment: 20 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
OM,W 09:00 -  147 NYS PASS-FAIL
09:55 PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
OM,W 09:00 -  147 NYS PASS-FAIL
09:55 PASS-FAIL

Ch 008 1-6-2 Experimental Procedures of Synthetic Chemistry for Premedical Students
Section times will be: Tuesdays 8-11am and Thursdays 8-11am.   Lecture 151 Crellin Friday 11am.
01 Mendez, J F 11:00 - 11:55 151 CRL  
A 105 MEAD  

Ch 010A 1-0-0 Frontiers in Chemistry
Lab tour times to be determined.
01 Dervan, P / Hoelz, A R 12:00 - 12:55 147 NYS PASS-FAIL
A A PASS-FAIL

Ch 015 0-6-4 Chemical Equilibrium and Analysis Laboratory
class cancelled - to be taught spring term
01 Staff OM,A A  

Ch 021A 3-0-6 Physical Chemistry
01 Chan, G MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER

Ch 041A 4-0-5 Organic Chemistry
maximum enrollment: 20 students per section
01 Grubbs, R MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  
W 15:00 - 15:55 151 CRL  
02 Grubbs, R MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  
W 20:00 - 20:55 151 CRL  
03 Grubbs, R MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  
R 15:00 - 15:55 151 CRL  
04 Grubbs, R MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  
R 20:00 - 20:55 151 CRL  

Ch 080 + Chemical Research
01 Dougherty, D A A PASS-FAIL
02 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
03 Grubbs, R A A PASS-FAIL
04 Hoelz, A A A PASS-FAIL
05 Gray, H A A PASS-FAIL
06 Chan, G A A PASS-FAIL
07 Agapie, T A A PASS-FAIL
08 Shapiro, M A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Reisman, S A A PASS-FAIL
11 Goddard, W A A PASS-FAIL
12 Rossman, G A A PASS-FAIL
13 Virgil, S A A PASS-FAIL
14 Clemons, W A A PASS-FAIL
15 Okumura, M A A PASS-FAIL
16 Gao, W A A PASS-FAIL
17 Blake, G A A PASS-FAIL
18 Peters, J A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
02 Heath, J A A PASS-FAIL
04 Grubbs, R A A PASS-FAIL
05 Gray, H A A PASS-FAIL
06 Goddard, W A A PASS-FAIL
07 Agapie, T A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
9 units per term
01 Grubbs, R / Okumura, M A A PASS-FAIL
02 Hoelz, A / Okumura, M A A PASS-FAIL
03 Peters, J / Okumura, M A A PASS-FAIL
04 Tirrell, D / Okumura, M A A PASS-FAIL
05 Stoltz, B / Okumura, M A A PASS-FAIL
06 Agapie, T / Okumura, M A A PASS-FAIL
07 Gray, H / Okumura, M A A PASS-FAIL
08 Asimow, P / Okumura, M A A PASS-FAIL
09 Dougherty, D / Okumura,  A A PASS-FAIL
M PASS-FAIL
10 Hsieh-Wilson, L /  A A PASS-FAIL
Okumura, M PASS-FAIL

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH LETTER

Bi/Ch 110 4-0-8 Introduction to Biochemistry
Taught by Biochemistry faculty
01 Clemons, W TR 11:00 - 11:55 147 NYS  
W 14:00 - 15:55 152 BRN  

Ch 112 3-0-6 Inorganic Chemistry
01 Agapie, T / Hadt, R TR 14:30 - 15:55 147 NYS  

Ch 117 3-0-6 Introduction to Electrochemistry
01 See, K MWF 11:00 - 11:55 147 NYS  

Ch 120B 1-1-7 Nature of the Chemical Bond
01 Goddard, W W 15:00 - 15:55 115 BCK  

Ch 122 3-0-6 Structure Determination by X-ray Crystallography
01 Takase, M MWF 09:00 - 09:55 115 BCK LETTER

Ch 125A 3-0-6 The Elements of Quantum Chemistry
01 Cushing, S TR 13:00 - 14:25 147 NYS LETTER

Ge/Ch 127 3-0-6 Nuclear Chemistry
01 Burnett, D MWF 11:00 - 11:55 215 NMD LETTER

Ge/Ch 128 3-0-6 Cosmochemistry
01 Blake, G TR 14:30 - 15:55 162 SMD  

Ch 144B 3-0-6 Advanced Organic Chemistry
class cancelled
01 Staff A A LETTER

Ch 145 3-0-6 Bioorganic Chemistry of Proteins
01 Ondrus, A MW 09:00 - 09:55 151 CRL LETTER
F 09:00 - 09:55 101 SCH LETTER

Ch/ChE 147 3-0-6 Polymer Chemistry
01 Robb, M TR 09:00 - 10:25 147 NYS  

Ch 149 2-0-4 Tutorial in Organic Chemistry
Prerequisite: Ch 41abc & instructor's permission.
01 Fu, G MWF 14:00 - 15:55 218 SCH PASS-FAIL
02 Stoltz, B / Ondrus, A MWF 14:00 - 15:55 318 SCH PASS-FAIL

ChE/Ch 165 3-0-6 Chemical Thermodynamics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

BMB/Bi/Ch 174 3-0-3 Advanced Topics in Biochemistry
01 Shan, S TR 12:00 - 13:25 320 BRN LETTER

Ch 180 + Chemical Research
01 Agapie, T A A PASS-FAIL
02 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL

BMB/Ch 202A 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
01 Clemons, W R 11:00 - 11:55 320 BRN PASS-FAIL

Ch 213A 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 242A 3-0-6 Chemical Synthesis
Lecture MWF 10-11am -- Recitation T 7-9pm -- Tutorial R 7-9pm
01 Stoltz, B MWF 10:00 - 10:55 147 NYS  
TR 19:00 - 20:55 147 NYS  

Ch 279 + Rotations in Chemistry
01 Agapie, T A A PASS-FAIL
02 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Barton, J A A PASS-FAIL
05 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
06 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
07 Blake, G A A PASS-FAIL
08 Blanquart, G A A PASS-FAIL
09 Campbell, J A A PASS-FAIL
10 Chan, G A A PASS-FAIL
11 Clemons, W A A PASS-FAIL
12 Davis, M A A PASS-FAIL
13 Dervan, P A A PASS-FAIL
14 Dougherty, D A A PASS-FAIL
15 Elowitz, M A A PASS-FAIL
16 Fu, G A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 Gray, H A A PASS-FAIL
19 Greer, J A A PASS-FAIL
20 Grubbs, R A A PASS-FAIL
21 Haile, S A A PASS-FAIL
22 Hoelz, A A A PASS-FAIL
23 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
24 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
25 Agapie, T A A PASS-FAIL
26 Jensen, G A A PASS-FAIL
27 Kornfield, J A A PASS-FAIL
28 Lester, H A A PASS-FAIL
29 Lewis, N A A PASS-FAIL
30 Mayo, S A A PASS-FAIL
31 Miller, T A A PASS-FAIL
32 Newman, D A A PASS-FAIL
33 Okumura, M A A PASS-FAIL
34 Ondrus, A A A PASS-FAIL
35 Peters, J A A PASS-FAIL
36 Pierce, N A A PASS-FAIL
37 Rees, D A A PASS-FAIL
38 Reisman, S A A PASS-FAIL
39 Robb, M A A PASS-FAIL
40 Roberts, J A A PASS-FAIL
41 See, K A A PASS-FAIL
42 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
43 Shan, S A A PASS-FAIL
44 Shapiro, M A A PASS-FAIL
45 Sternberg, P A A PASS-FAIL
46 Stoltz, B A A PASS-FAIL
47 Tirrell, D A A PASS-FAIL
48 Wang, Z A A PASS-FAIL
49 Wei, L A A PASS-FAIL
50 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
51 Wennberg, P A A PASS-FAIL
52 Cushing, S A A PASS-FAIL
53 Hadt, R A A PASS-FAIL

Ch 280 + Chemical Research
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
04 Atwater, H A A PASS-FAIL
05 Barton, J A A PASS-FAIL
06 Wei, L A A PASS-FAIL
07 Bercaw, J A A PASS-FAIL
08 Blake, G A A PASS-FAIL
09 Wang, Z A A PASS-FAIL
10 Newman, D A A PASS-FAIL
11 Shimojo, S A A PASS-FAIL
12 Eiler, J A A PASS-FAIL
13 Davis, M A A PASS-FAIL
14 Dervan, P A A PASS-FAIL
15 Dougherty, D A A PASS-FAIL
16 Reisman, S A A PASS-FAIL
17 Blanquart, G A A PASS-FAIL
18 Miller, T A A PASS-FAIL
19 Clemons, W A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Grubbs, R A A PASS-FAIL
23 Heath, J A A PASS-FAIL
24 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
25 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
26 Kornfield, J A A PASS-FAIL
27 Hoelz, A A A PASS-FAIL
28 Lewis, N A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Parker, J A A PASS-FAIL
31 Mayo, S A A PASS-FAIL
32 Haile, S A A PASS-FAIL
33 Okumura, M A A PASS-FAIL
34 Ponce, A A A PASS-FAIL
35 Peters, J A A PASS-FAIL
36 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
37 Fu, G A A PASS-FAIL
38 Rees, D A A PASS-FAIL
39 Lester, H A A PASS-FAIL
40 Greer, J A A PASS-FAIL
41 van de Walle, A A A PASS-FAIL
42 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
43 Stoltz, B A A PASS-FAIL
44 Tirrell, D A A PASS-FAIL
45 Cushing, S A A PASS-FAIL
46 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
47 Wennberg, P A A PASS-FAIL
48 Cai, L A A PASS-FAIL
49 Shan, S A A PASS-FAIL
50 Agapie, T A A PASS-FAIL
51 Sternberg, P A A PASS-FAIL
52 Tirrell, D A A PASS-FAIL
53 Fu, G A A PASS-FAIL
54 Deshaies, R A A PASS-FAIL
55 Campbell, J A A PASS-FAIL
56 Jensen, G A A PASS-FAIL
57 Pierce, N A A PASS-FAIL
58 Shapiro, M A A PASS-FAIL
59 Chan, G A A PASS-FAIL
60 Ondrus, A A A PASS-FAIL
61 See, K A A PASS-FAIL
62 Elowitz, M A A PASS-FAIL
63 Asimow, P A A PASS-FAIL
64 Robb, M A A PASS-FAIL
65 Hadt, R A A PASS-FAIL
66 Voorhees, R A A PASS-FAIL
67 Van Valen, D A A PASS-FAIL
68 Yeh, N A A PASS-FAIL
69 Minnich, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CE 100 + Special Topics in Civil Engineering
01 Staff A A  

Ae/APh/CE/ME  101A
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 133 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102A
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with Ae/Ge/ME 160A
01 Lapusta, N TR 09:00 - 10:25 135 GTL LETTER

AM/CE/ME 150A 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTL PASS-FAIL

AM/CE 151 3-0-6 Dynamics and Vibration
01 Asimaki, D TR 13:00 - 14:25 115 GTL LETTER

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Heaton, T A A PASS-FAIL

Ae/AM/CE/ME/G e 265A
3-0-6 Static and Dynamic Failure of Brittle Solids and Interfaces, from the Micro to  the Mega
01 Rosakis, A OM,T 17:00 - 17:55 115 GTL  

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Daraio, C A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Andrade, J A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL
06 Asimaki, D A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS100 1-0-0 Introduction to Computation and Neural Systems
01 Siapas, A W 19:00 - 19:55 100 - Rock  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

CS/CNS/EE  156A
3-1-5 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y OM,T 12:00 - 12:55 Lecture Hall   
BAX  
TR 14:30 - 15:55 A  

Bi/CNS/NB 164 3-0-6 Tools of Neurobiology
01 Meister, M WF 13:00 - 14:25 B101 BBB  

CS/CNS 171 3-6-3 Computer Graphics Laboratory
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 213 ANB  

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Anderson, D A A PASS-FAIL
03 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Shimojo, S A A PASS-FAIL
06 Quartz, S A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Dickinson, M A A PASS-FAIL
09 Anandkumar, A A A PASS-FAIL
10 Oka, Y A A PASS-FAIL
11 Rangel, A A A PASS-FAIL
12 Murray, R A A PASS-FAIL
13 Perona, P A A PASS-FAIL
14 Camerer, C A A PASS-FAIL
15 Elowitz, M A A PASS-FAIL
16 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
17 Allman, J A A PASS-FAIL
18 Siapas, A A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Burdick, J A A PASS-FAIL
21 Winfree, E A A PASS-FAIL
22 Wold, B A A PASS-FAIL
23 Low, S A A PASS-FAIL
24 Meister, M A A PASS-FAIL
25 Kennedy, M A A PASS-FAIL
26 Adolphs, R A A PASS-FAIL
27 Pine, J A A PASS-FAIL
28 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
29 Hong, E A A PASS-FAIL
30 Prober, D A A PASS-FAIL
31 Yue, Y A A PASS-FAIL
32 Thomson, M A A PASS-FAIL

Bi/CNS/NB 195 3-0-6 Mathematics in Biology
01 Meister, M WF 10:30 - 11:55 B101 BBB  

Bi/CNS/NB 216 2-0-4 Behavior of Mammals
01 Allman, J WF 14:00 - 15:55 200 BRD LETTER

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Meister, M A A PASS-FAIL
03 Camerer, C A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Lester, H A A PASS-FAIL
06 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
07 Bruck, J A A PASS-FAIL
08 Tsao, D A A PASS-FAIL
09 Koch, C A A PASS-FAIL
10 Konishi, M A A PASS-FAIL
11 Murray, R A A PASS-FAIL
12 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
13 Perona, P A A PASS-FAIL
14 Scherer, A A A PASS-FAIL
15 Quartz, S A A PASS-FAIL
16 Elowitz, M A A PASS-FAIL
17 Shimojo, S A A PASS-FAIL
18 Siapas, A A A PASS-FAIL
19 Sternberg, P A A PASS-FAIL
20 Winfree, E A A PASS-FAIL
21 Wold, B A A PASS-FAIL
22 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
23 Dickinson, M A A PASS-FAIL
24 Allman, J A A PASS-FAIL
25 Oka, Y A A PASS-FAIL
26 Adolphs, R A A PASS-FAIL
27 Desbrun, M A A PASS-FAIL
28 Goddard, W A A PASS-FAIL
29 Rangel, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 001 3-4-2 Introduction to Computer Programming
01 Vanier, M MWF 14:00 - 14:55 Institute  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BCK PASS-FAIL

Ma/CS 006A 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
taught concurrently with Ma/CS 106a
01 Conlon, D MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  

CS 009 1-0-0 Introduction to Computer Science Research
01 Low, S R 12:00 - 12:55 105 ANB PASS-FAIL

CS 011 0-3-0 Computer Language Lab
CS 1 or instructor's permission is required. // Sec 1: C // Sec 4:  Javascript // Sec 10: ACM-ICPC // Sec 11: Special Topics // Sec 12:  Projects // Sec 13: Interview Preparation // Sec 14: The [Art and] 
Science of Debugging
01 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
04 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
10 Blank, A OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
11 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
12 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
13 Blank, A OM,T 21:00 - 21:55 107 ANB PASS-FAIL
14 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 019A 1-0-1 Introduction to Computer Science in Industry
closed to 1st and 2nd term freshmen for credit
01 Ralph, C M 12:00 - 12:55 105 ANB PASS-FAIL

CS 024 3-3-3 Introduction to Computing Systems
01 Blank, A MWF 14:00 - 14:55 105 ANB  

CS 042 2-2-2 Computer Science Education in K-14 Settings
01 Ralph, C F 12:00 - 15:55 107 ANB PASS-FAIL

CS/EE/ME 075A + Multidisciplinary Systems Engineering
3 units (2-0-1), 6 units (2-0-4), or 9 units (2-0-7)
01 Burdick, J OM,T 19:00 - 19:55 135 GTL  

CS 080A + Undergraduate Thesis
01 Winfree, E A A LETTER
02 Chandy, K A A LETTER
03 Desbrun, M A A LETTER
04 Schroeder, P A A LETTER
05 Wierman, A A A LETTER
06 Barr, A A A LETTER
07 Katz, N A A LETTER
08 Low, S A A LETTER
09 Yue, Y A A LETTER
10 Perona, P A A LETTER
11 Bruck, J A A LETTER
12 Schulman, L A A LETTER
13 Umans, C A A LETTER
14 Chung, S A A LETTER
15 Vidick, T A A LETTER
16 Anandkumar, A A A LETTER

CS 081A + Undergraduate Projects in Computer Science
01 Chandy, K A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Murray, R A A PASS-FAIL
05 Martin, A A A PASS-FAIL
06 Winfree, E A A PASS-FAIL
07 Perona, P A A PASS-FAIL
08 Pinkston, D A A PASS-FAIL
09 Pierce, N A A PASS-FAIL
10 Vanier, M A A PASS-FAIL
11 Wierman, A A A PASS-FAIL
12 Umans, C A A PASS-FAIL
13 Burdick, J A A PASS-FAIL
14 Low, S A A PASS-FAIL
15 Yue, Y A A PASS-FAIL
16 Hassibi, B A A PASS-FAIL
17 Desbrun, M A A PASS-FAIL
18 Mahabal, A A A PASS-FAIL
19 Schroeder, P A A PASS-FAIL
20 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
21 George, G A A PASS-FAIL
22 Vidick, T A A PASS-FAIL
23 Ralph, C A A PASS-FAIL
24 Rangel, A A A PASS-FAIL
25 Bunn, J A A PASS-FAIL
26 Alvarez, R A A PASS-FAIL
27 Preskill, J A A PASS-FAIL
28 Stalzer, M A A PASS-FAIL
29 Ames, A A A PASS-FAIL
30 Blank, A A A PASS-FAIL
31 Chung, S A A PASS-FAIL
32 Anandkumar, A A A PASS-FAIL
33 Tamuz, O A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Reading in Computer Science
Section 14 OM will meet Friday, October 5th at noon in ANB 208
01 Chandy, K A A PASS-FAIL
02 Pinkston, D A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Schroeder, P A A PASS-FAIL
07 Barr, A A A PASS-FAIL
08 George, G A A PASS-FAIL
09 Gray, H A A PASS-FAIL
10 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
11 Burdick, J A A PASS-FAIL
12 Wierman, A A A PASS-FAIL
13 Vanier, M A A PASS-FAIL
14 Ralph, C A A PASS-FAIL
15 Anderson, D A A PASS-FAIL

CS 101A 0-0-0 Special Topics in Computer Science
units (0-0-9)
01 Yue, Y OM,T 10:00 - 10:55 107 ANB  

CS 102A + Seminar in Computer Science
01 Staff A A PASS-FAIL

CS 103A + Reading in Computer Science
01 Staff A A  

Ma/CS 106A 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
taught concurrently with Ms/CS 6a
01 Conlon, D MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  

CS 111 0-3-0 Graduate Programming Practicum
For graduate students only // Sec 1: C  // Sec 4: Javascript // Sec  10: ACM-ICPC // Sec 11: Special Topics // Sec 12: Projects // Sec  14: The [Art and] Science of Debugging
01 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
04 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
10 Blank, A OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
11 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
12 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL
14 Vanier, M OM,W 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 116 3-0-6 Reasoning about Program Correctness
01 Joshi, R TR 13:00 - 14:25 107 ANB  

CS/Ph 120 3-0-6 Quantum Cryptography
01 Vidick, T TR 13:00 - 14:25 314 ANB  

CS/IDS 121 3-0-6 Relational Databases
class cancelled
01 Staff A A  

CS 124 3-6-3 Operating Systems
class cancelled - moved to spring term
01 Staff A A  

EE/Ma/CS 126A 3-0-6 Information Theory
make-up classes held on Fridays 10:30-noon in Moore B270
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 B270 MRE LETTER

ME/CS/EE 129 3-6-0 Experimental Robotics
01 Anderson, M MWF 14:00 - 14:55 142 KCK  

ME/CS/EE 133A 3-3-3 Robotics
class cancelled
01 Staff A A  

CS/IDS 142 3-2-4 Distributed Computing
01 Murray, R MWF 09:00 - 09:55 213 ANB  

CS/EE 146 3-3-3 Control and Optimization of Networks
01 Low, S MWF 13:00 - 13:55 243 ANB  

CS/IDS 150B 3-0-6 Probability and Algorithms
01 Schulman, L MWF 10:00 - 10:55 314 ANB  

CS/CNS/EE  156A
3-1-5 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y OM,T 12:00 - 12:55 Lecture Hall   
BAX  
TR 14:30 - 15:55 A  

CS/CNS 171 3-6-3 Computer Graphics Laboratory
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 213 ANB  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Martin, A A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Wierman, A A A PASS-FAIL
06 Umans, C A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
09 Kitaev, A A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
12 Schroeder, P A A PASS-FAIL
14 Winfree, E A A PASS-FAIL
15 Ligett, K A A PASS-FAIL

Ph/CS 219A 3-0-6 Quantum Computation
01 Preskill, J MW 14:30 - 15:55 103 DWN PASS-FAIL

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Anandkumar, A A A PASS-FAIL
03 Winfree, E A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Ligett, K A A PASS-FAIL
06 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Vidick, T A A PASS-FAIL
13 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
14 Umans, C A A PASS-FAIL
15 Desbrun, M A A PASS-FAIL
16 Kitaev, A A A PASS-FAIL
17 Wierman, A A A PASS-FAIL
18 Doyle, J A A PASS-FAIL
19 Schulman, L A A PASS-FAIL
29 Yue, Y A A PASS-FAIL

CS 287 + Center for the Mathematics of Information Seminar
01 Staff T 16:00 - 16:55 314 ANB PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTING AND MATHEMATICAL SCIENCES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CMS/ACM/IDS  107
3-3-6 Linear Analysis with Applications
01 Stuart, A TR 09:00 - 10:25 213 ANB  

CMS/ACM/IDS  113
3-3-6 Mathematical Optimization
01 Chandrasekaran, V MWF 10:30 - 11:55 213 ANB  

CMS117 3-0-9 Probability Theory and Stochastic Processes
01 Tropp, J TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

CMS290A 1-0-0 Computing and Mathematical Sciences Colloquium
01 Schroeder, P M 16:00 - 16:55 105 ANB PASS-FAIL

CMS300 + Research in Computing and Mathematical Sciences
01 Wierman, A A A PASS-FAIL
02 Vidick, T A A PASS-FAIL
03 Beck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Doyle, J A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Owhadi, H A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
09 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
10 Desbrun, M A A PASS-FAIL
11 Low, S A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
13 Schroeder, P A A PASS-FAIL
14 Schulman, L A A PASS-FAIL
15 Umans, C A A PASS-FAIL
16 Winfree, E A A PASS-FAIL
17 Yue, Y A A PASS-FAIL
18 Pachter, L A A PASS-FAIL
19 Chung, S A A PASS-FAIL
20 Anandkumar, A A A PASS-FAIL
21 Stuart, A A A PASS-FAIL
22 Thomson, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090A 0-0-9 Senior Thesis in Control and Dynamical Systems
01 Staff A A LETTER

CDS131 3-0-6 Linear Systems Theory
01 Murray, R MWF 14:00 - 14:55 213 ANB  

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
offered Pass/Fail only
01 Staff A A PASS-FAIL

CDS300A + Research in Control and Dynamical Systems
01 Dickinson, M A A PASS-FAIL
02 Siapas, A A A PASS-FAIL
03 Doyle, J A A PASS-FAIL
04 Owhadi, H A A PASS-FAIL
07 Beck, J A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Burdick, J A A PASS-FAIL