Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
SP 2009-10
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) Engineering (E)
Anthropology (An) English (En)
Applied & Computational Math (ACM) English as a Second Language (ESL)
Applied Mechanics (AM) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied Physics (APh) Environmental Science & Engineering (E&AS) (ESE-EAS)
Art History (Art) Geology (Ge)
Astrophysics (Ay) History (H)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) History and Philosophy of Science (HPS)
Bioengineering (BE) Humanities (Hum)
Bioengineering (E&AS) (BE-EAS) Information Science and Technology (IST)
Biology (Bi) Languages (L)
Business Economics & Management (BEM) Law (Law)
Chemical Engineering (ChE) Materials Science (MS)
Chemistry (Ch) Mathematics (Ma)
Civil Engineering (CE) Mechanical Engineering (ME)
Computation & Neural Sys (CNS) Music (Mu)
Computer Science (CS) Performance and Activities (PA)
Control & Dynamical Systems (CDS) Philosophy (Pl)
Economics (Ec) Physical Education (PE)
Electrical Engineering (EE) Physics (Ph)
Energy Science and Technology (EST) Political Science (PS)
Psychology (Psy)
Social Science (SS)
Study Abroad (SA)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Culick, F A A PASS-FAIL
02 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
03 Rosakis, A A A PASS-FAIL
04 McKeown, R A A PASS-FAIL
05 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
06 McKeon, B A A PASS-FAIL
07 Dabiri, J A A PASS-FAIL
08 Daraio, C A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG LETTER

Ae 105C 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Davis, G / Kim, Y TR 16:00 - 17:25 306 FIR LETTER

Ae 121C 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J W 15:30 - 16:55 101 GUG  
R 15:30 - 16:55 202 GUG  

Ae 150C 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 Meiron, D M 13:00 - 13:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae/CE 165B 2-2-5 Mechanics of Composite Materials and Structures
01 Pellegrino, S OM,T 15:00 - 15:55 202 GUG LETTER

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Bellan, P A A PASS-FAIL
02 Schneider, T A A PASS-FAIL
03 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 McKeon, B A A PASS-FAIL
08 Leonard, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Ortiz, M A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
15 Colonius, T A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blake, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Daraio, C A A PASS-FAIL
21 Dabiri, J A A PASS-FAIL

Ae 208C 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 McKeon, B / Pellegrino, S F 15:00 - 15:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae/AM/CE/ME  214C
3-0-6 Computational Solid Mechanics
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR  

Ae 234 3-0-6 Hypersonic Aerodynamics
OM meeting is Monday, April 5th (2nd week of the term)
01 Hornung, H OM,M 10:00 -  306 FIR  
10:55  

Ae 240 2-0-7 Special Topics in Fluid Mechanics
Topic: Adaptive Control // 2-0-7 // cross-listed with CDS270 section  1
01 Lavretsky, E F 10:00 - 11:55 114 STL  

BE/Ae 243 3-0-6 Biological Flows: Transport and Circulatory Systems
Class cancelled
01 Gharib, M A A  

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 022 3-0-6 Introduction to Sociocultural Anthropology
Maximum enrollment: 30 students
01 Ensminger, J MW 14:30 - 15:55 25 BAX LETTER

An 150A 3-0-6 The Caltech Project
Maximum enrollment: 25 students
01 Ensminger, J R 19:00 - 21:55 25 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM095C 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 14:00 - 14:55 119 DWN  
02 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
F 16:00 - 16:55 103 DWN  
03 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 19:00 - 19:55 2-1 SFL  
04 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 15:00 - 15:55 107 DWN  
05 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 15:00 - 15:55 107 DWN  
06 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 15:00 - 15:55 11 DWN  
07 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 16:00 - 16:55 119 DWN  
08 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 15:00 - 15:55 107 DWN  
09 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 16:00 - 16:55 102 SPL  
10 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 13:00 - 13:55 107 DWN  
11 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  

ACM100C 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 14:00 - 14:55 119 DWN  
02 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
F 16:00 - 16:55 103 DWN  
03 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 19:00 - 19:55 2-1 SFL  
04 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 15:00 - 15:55 107 DWN  
05 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 15:00 - 15:55 107 DWN  
06 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 15:00 - 15:55 11 DWN  
07 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 16:00 - 16:55 119 DWN  
08 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 15:00 - 15:55 107 DWN  
09 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 16:00 - 16:55 102 SPL  
10 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 13:00 - 13:55 107 DWN  
11 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  

ACM101C 3-0-6 Methods of Applied Mathematics I
01 Hou, Y TR 14:30 - 15:55 306 FIR  

ACM106C 3-0-6 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Yan, P MWF 10:00 - 10:55 308 FIR  

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Espanol, M A A PASS-FAIL
02 Hassibi, B A A PASS-FAIL

ACM210B 3-0-6 Numerical Methods for PDEs
01 Luo, G MWF 13:00 - 13:55 308 FIR  

ACM290C 1-0-0 Applied and Computational Mathematics Colloquium
01 Tropp, J M 16:15 - 16:55 101 GUG PASS-FAIL

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Candes, E A A PASS-FAIL
03 Doyle, J A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Tropp, J A A PASS-FAIL
07 Meiron, D A A PASS-FAIL
08 Owhadi, H A A PASS-FAIL
09 Marsden, J A A PASS-FAIL
10 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Ho, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

AM 125C 3-0-6 Engineering Mathematical Principles
taught concurrently with CDS270, section 3: Stochastic System  Analysis and Bayesian Updating
01 Beck, J TR 09:00 - 10:25 306 TOM  

AM/CE 151B 3-0-6 Dynamics and Vibrations
01 Krishnan, S MWF 10:00 - 10:55 206 TOM LETTER

Ae/AM/CE/ME  214C
3-0-6 Computational Solid Mechanics
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR  

AM 250 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Daraio, C A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch/APh 002 4-0-5 Introduction to Energy Sciences
01 Lewis, N / Bellan, P TR 13:00 - 14:25 153 NYS  

APh017C 3-0-6 Thermodynamics
01 Crosignani, B TR 14:30 - 15:55 104 WAT LETTER

APh024 0-4-2 Introductory Modern Optics Laboratory
01 Yu, N OM,F 14:00 - 15:55 080 MRE  

APh077C 0-9-0 Laboratory in Applied Physics
01 Bellan, P OM,T 16:00 - 16:55 265 WAT  

APh078C 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Atwater, H A A LETTER
02 Painter, O A A LETTER
03 Haile, S A A LETTER
04 Scherer, A A A LETTER
05 Vahala, K A A LETTER
06 Bellan, P A A LETTER
07 Troian, S A A LETTER
08 Phillips, R A A LETTER
09 Lewis, N A A LETTER

APh079C 0-9-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Phillips, R OM,A A LETTER
02 Goddard, W A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Corngold, N A A PASS-FAIL
02 Atwater, H A A PASS-FAIL
03 Giapis, K A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Haile, S A A PASS-FAIL
07 Guo, C A A PASS-FAIL
08 Fraser, S A A PASS-FAIL
21 Yeh, N A A PASS-FAIL
26 Painter, O A A PASS-FAIL

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
27 Roukes, M A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG LETTER

APh105C 3-0-6 States of Matter
offered concurrently with MS 105
01 Fultz, B MW 13:00 - 14:25 104 WAT  

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Ghaffari, A OM,M 17:00 -  104 WAT  
17:55  

APh/EE 132 3-0-6 Optoelectronic Materials and Devices
01 Yariv, A TR 09:00 - 10:25 104 WAT LETTER

APh150 + Topics in Applied Physics
01 Phillips, R A A  

APh156C 3-0-6 Plasma Physics
01 Bellan, P MWF 14:30 - 16:25 104 WAT LETTER

BE/APh/Ph 181 3-0-6 Biological Interfaces, Transduction, and Sensing
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 269 LAU PASS-FAIL

APh/EE 183 3-0-6 Physics of Semiconductors and Semiconductor Devices
01 Atwater, H TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

APh200 + Applied Physics Research
02 Bellan, P A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Johnson, W A A PASS-FAIL
06 Chen, Y A A PASS-FAIL
07 Daraio, C A A PASS-FAIL
08 Vahala, K A A PASS-FAIL
09 Greer, J A A PASS-FAIL
10 Fultz, B A A PASS-FAIL
11 Schwab, K A A PASS-FAIL
12 Marcus, R A A PASS-FAIL
19 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
28 Yariv, A A A PASS-FAIL
31 Winfree, E A A PASS-FAIL
32 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
34 Bockrath, M A A PASS-FAIL
35 Painter, O A A PASS-FAIL
36 Fraser, S A A PASS-FAIL
38 Roukes, M A A PASS-FAIL
39 Scherer, A A A PASS-FAIL
40 Phillips, R A A PASS-FAIL
41 Jensen, G A A PASS-FAIL
43 Kornfield, J A A PASS-FAIL
44 Guo, C A A PASS-FAIL

Ph/APh 223C 3-0-6 Advanced Condensed-Matter Physics
01 Refael, G / Fisher, M MW 10:30 - 11:55 103 DWN  

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Yariv, A A A PASS-FAIL
02 Kornfield, J A A PASS-FAIL
03 Vahala, K A A PASS-FAIL
04 McGill, T A A PASS-FAIL
05 Bockrath, M A A PASS-FAIL
06 Jensen, G A A PASS-FAIL
07 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
08 Fraser, S A A PASS-FAIL
09 Fultz, B A A PASS-FAIL
10 Atwater, H A A PASS-FAIL
15 Quake, S A A PASS-FAIL
16 Vahala, K A A PASS-FAIL
21 Roukes, M A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
27 Chen, Y A A PASS-FAIL
31 Phillips, R A A PASS-FAIL
33 Bellan, P A A PASS-FAIL
36 Painter, O A A PASS-FAIL
37 Guo, C A A PASS-FAIL
38 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
39 Troian, S A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Art055 3-0-6 Art of the 19th Century
Enrollment Limit: 25 students
01 Bennett, S MW 19:00 - 20:25 125 BAX  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ASTROPHYSICS
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 001 3-3-3 The Evolving Universe
01 Scoville, N MWF 14:00 - 14:55 Hameetman  LETTER
Aud CHL LETTER

Ge/Ay 011C 3-0-6 Planetary Sciences
Taught concurrently with Ge/Ay 103
01 Ingersoll, A TR 14:30 - 15:55 162 SMD  

Ay 031 1-0-2 Writing in Astronomy
Open to declared Ay majors at the discretion of the instructor;  nonmajors who have taken Astronomy courses may be admitted, but  must have priorapproval of instructor. Maximum enrollment: 8 
students
01 Hillenbrand, L OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL

Ay 078C + Senior Thesis
01 Ellis, R A A LETTER
02 Hillenbrand, L A A LETTER
03 Readhead, A A A LETTER
04 Steidel, C A A LETTER
05 Cohen, J A A LETTER

Ay/Ph 104 3-0-6 Relativistic Astrophysics
01 Phinney, E MWF 13:00 - 13:55 103 DWN  

Ay 105 0-6-4 Optical Astronomy Instrumentation Lab
Maximum Enrollment: 8 students
01 Hillenbrand, L / Martin, C OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 111B 3-0-0 Introduction to Current Astrophysics Research
01 Cohen, J OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 125 3-0-6 High-Energy Astrophysics
01 Kulkarni, S OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 127 3-0-6 Cosmology and Galaxy Formation
01 Benson, A / Kamionkowski, OM,M 09:00 -  219 CHL  
M 09:55  

Ay 141C 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Hirata, C / Steidel, C F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
01 Blain, A A A PASS-FAIL
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Stevenson, D A A PASS-FAIL
04 Brown, M A A PASS-FAIL
05 Harrison, F A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Goldreich, P A A PASS-FAIL
09 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
10 Kamionkowski, M A A PASS-FAIL
11 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
12 Lange, A A A PASS-FAIL
13 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
14 Benson, A A A PASS-FAIL
15 McKeown, R A A PASS-FAIL
16 Johnson, J A A PASS-FAIL
17 Hirata, C A A PASS-FAIL
18 Readhead, A A A PASS-FAIL
19 Sargent, A A A PASS-FAIL
20 Sargent, W A A PASS-FAIL
22 Scoville, N A A PASS-FAIL
23 Steidel, C A A PASS-FAIL
25 Sari, R A A PASS-FAIL
26 Soifer, B A A PASS-FAIL
27 Cohen, J A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Johnson, J A A PASS-FAIL

Ay 219 3-0-6 Element Abundances from the Big Bang to the Present
01 Cohen, J / Sargent, W OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 170C 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G /  TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER
Shan, S LETTER

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 13:30 24 BBB  

BMB299 + Graduate Research
01 Mayo, S A A PASS-FAIL
02 Deshaies, R A A PASS-FAIL
03 Fraser, S A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Rees, D A A PASS-FAIL
07 Baltimore, D A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Goddard, W A A PASS-FAIL
10 Kennedy, M A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Tirrell, D A A PASS-FAIL
13 Parker, C A A PASS-FAIL
14 Quake, S A A PASS-FAIL
15 Dervan, P A A PASS-FAIL
16 Davidson, E A A PASS-FAIL
17 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
18 Dougherty, D A A PASS-FAIL
19 Shan, S A A PASS-FAIL
20 Jensen, G A A PASS-FAIL
21 Elowitz, M A A PASS-FAIL
22 Patterson, P A A PASS-FAIL
23 Schuman, E A A PASS-FAIL
24 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
25 Hay, B A A PASS-FAIL
26 Wold, B A A PASS-FAIL
27 Davis, M A A PASS-FAIL
28 Phillips, R A A PASS-FAIL
29 Barton, J A A PASS-FAIL
30 Clemons, W A A PASS-FAIL
31 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
32 Murray, R A A PASS-FAIL
33 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
34 Baltimore, D A A PASS-FAIL
35 Wang, Z A A PASS-FAIL
36 Gharib, M A A PASS-FAIL
37 Asthagiri, A A A PASS-FAIL
38 Lester, H A A PASS-FAIL
39 Pierce, N A A PASS-FAIL
40 Sternberg, P A A PASS-FAIL
41 Roukes, M A A PASS-FAIL
42 Newman, D A A PASS-FAIL
43 Guo, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
9 Units (0-0-9)//If your research adviser does not appear below,  please contact the Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Asthagiri, A A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Dabiri, J A A PASS-FAIL
05 Dickinson, M A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Smolke, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Bockrath, M A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
29 Rothemund, P A A PASS-FAIL
30 Baltimore, D A A PASS-FAIL
31 Sternberg, P A A PASS-FAIL
32 Davidson, E A A PASS-FAIL

BE 100C 1-0-0 Bioengineering Seminar
01 Asthagiri, A M 16:00 - 16:55 106 SPL PASS-FAIL

BE/Bi 105 3-0-6 Introduction to Biomechanics
01 Dabiri, J TR 10:30 - 11:55 101 GUG  

BE 153 3-0-6 Case Studies in Systems Physiology
01 Petrasek, D TR 13:00 - 14:25 200 BRD  

ChE/BE 163 3-0-9 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Arnold, F / Pierce, N TR 13:00 - 14:25 106 SPL  

EE/BE 166 3-1-5 Optical Methods for Biomedical Imaging and Diagnosis
01 Yang, C TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

BE/APh/Ph 181 3-0-6 Biological Interfaces, Transduction, and Sensing
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 269 LAU PASS-FAIL

BE/EE 189 3-6-3 Design and Construction of Biodevices
01 Yang, C TR 15:00 - 16:55 111 KCK  
TR 15:00 - 16:55 108 KCK  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:00 - 20:55 106 ANB  

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Asthagiri, A A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Dabiri, J A A PASS-FAIL
05 Dickinson, M A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Smolke, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Bockrath, M A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
29 Rothemund, P A A PASS-FAIL
30 Mayo, S A A PASS-FAIL

BE/Ae 243 3-0-6 Biological Flows: Transport and Circulatory Systems
Class cancelled
01 Gharib, M A A  

Bi/BE 250C 3-0-6 Topics in Systems Biology
01 Loettgers, A WF 14:00 - 14:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING (E&AS) [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BE 251 3-0-3 Signal Transduction and Biomechanics in Eukaryotic Cell Morphogenesis
01 Guo, C T 17:00 - 18:25 111 KCK  
R 14:30 - 15:55 070 MRE  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 001 4-0-5 The Biology and Biophysics of Viruses
Maximum enrollment: 15 students per section//Section 1 is a Special Section for students with little or no Biology background.
01 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 13:00 - 13:55 024 KRK  
02 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 13:00 - 13:55 101 KRK  
03 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 13:00 - 13:55 3 BBB  
04 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 14:00 - 14:55 024 KRK  
06 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 15:00 - 15:55 024 KRK  
08 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 16:00 - 16:55 101 KRK  
09 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 19:00 - 19:55 024 KRK  
10 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 19:00 - 19:55 3 BBB  
11 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
F 14:00 - 14:55 024 KRK  
12 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
F 15:00 - 15:55 024 KRK  

Bi 001X 0-6-3 The Great Ideas of Biology: An Introduction through Experimentation
Maximum enrollment: 20 students//open to first-time freshmen only
01 Phillips, R M 19:00 - 21:55 17 & 18 BRN LETTER
T 09:00 - 11:55 17 & 18 BRN LETTER

Bi 009 3-0-6 Cell Biology
01 Rothenberg, E MW 12:30 - 13:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi 010 1-3-2 Cell Biology Laboratory
Open by lottery only - preference given to Frosh & Sophomores; see  REGIS home page for info // Maximum enrollment: 16 students per  section
01 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
T 14:00 - 16:55 317 KRK  
02 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
W 14:00 - 16:55 317 KRK  
03 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
R 14:00 - 16:55 317 KRK  
04 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
F 14:00 - 16:55 317 KRK  

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
02 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
03 Davidson, E A A PASS-FAIL
04 Laurent, G A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
07 Zinn, K A A PASS-FAIL
08 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
09 Dabiri, J A A PASS-FAIL
10 Strauss, J A A PASS-FAIL
11 Smolke, C A A PASS-FAIL
12 Chan, D A A PASS-FAIL
13 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
15 Patterson, P A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Shimojo, S A A PASS-FAIL
21 Adolphs, R A A PASS-FAIL
22 Lester, H A A PASS-FAIL
25 Allman, J A A PASS-FAIL
28 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
29 Koch, C A A PASS-FAIL
31 Rees, D A A PASS-FAIL
33 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
36 Baltimore, D A A PASS-FAIL
39 Parker, C A A PASS-FAIL
40 Winfree, E A A PASS-FAIL
43 Hay, B A A PASS-FAIL
44 Jensen, G A A PASS-FAIL
45 Goddard, W A A PASS-FAIL
46 Elowitz, M A A PASS-FAIL
47 Anderson, D A A PASS-FAIL
48 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
49 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
50 Sternberg, P A A PASS-FAIL
55 Sternberg, P A A PASS-FAIL
56 Phillips, R A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Sauka-Spengler, T A A PASS-FAIL
59 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
60 Gharib, M A A PASS-FAIL

Bi 090C + Undergraduate Thesis
01 Patterson, P A A LETTER
02 Revel, J A A LETTER
03 Sternberg, P A A LETTER
04 Davidson, E A A LETTER
05 Davis, M A A LETTER
06 Baltimore, D A A LETTER

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Camerer, C / Bossaerts, P / MW 14:00 - 15:25 228 BAX  
Rangel, A  

BE/Bi 105 3-0-6 Introduction to Biomechanics
01 Dabiri, J TR 10:30 - 11:55 101 GUG  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 101 KRK  
02 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Bi 115 3-0-6 Attack and Repulsion: Viruses and their Hosts
01 Baltimore, D TR 09:30 - 10:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

CNS/Bi/Psy 120 4-0-5 The Neuronal Basis of Consciousness
01 Koch, C WF 10:30 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi/CNS 158 3-0-6 Vertebrate Evolution
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD  

Bi/CNS 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Wagenaar, D R 13:00 - 16:55 056 CHR PASS-FAIL

BMB/Bi/Ch 170C 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G /  TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER
Shan, S LETTER

Bi/CNS 184 3-1-5 The Primate Visual System
01 Tsao, D MW 10:00 - 10:55 24 BBB  
F 11:00 - 11:55 24 BBB  

Bi 189 2-0-4 The Cell Cycle
01 Dunphy, W R 14:00 - 15:55 151 BRN  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:00 - 20:55 106 ANB  

Bi 206 2-0-4 Biochemical and Genetic Methods in Biological Research
01 Varshavsky, A T 13:00 - 14:55 100 - Rock  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

Bi 214 2-0-4 Hematopoiesis:  A Developmental System
Class Cancelled
01 Rothenberg, E F 14:00 - 15:55 A  

Ch/Bi 231 2-0-4 Advanced Topics in Biochemistry
01 Parker, C / Campbell, J R 13:00 - 14:25 370 BRN  

Ge/Bi 244 3-0-3 Paleobiology Seminar
Class Cancelled
01 Kirschvink, J OM,M 08:30 -  267 ARM  
08:55  

Bi/BE 250C 3-0-6 Topics in Systems Biology
01 Loettgers, A WF 14:00 - 14:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 13:30 24 BBB  

Bi 252 2-0-2 Responsible Conduct of Research
01 Meyerowitz, E / Sternberg,  M 14:00 - 15:55 100 - Rock   
P Auditorium   
BRD  

CNS/Bi 256 2-0-4 Decision Making
01 Andersen, R R 14:00 - 15:55 200 BRD  

Bi 299 + Graduate Research
01 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
02 Baltimore, D A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Anderson, D A A PASS-FAIL
06 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
07 Clemons, W A A PASS-FAIL
08 Elowitz, M A A PASS-FAIL
09 Dabiri, J A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
12 Campbell, J A A PASS-FAIL
13 Chan, D A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Deshaies, R A A PASS-FAIL
16 Dickinson, M A A PASS-FAIL
17 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
18 Dunphy, W A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Hay, B A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Koch, C A A PASS-FAIL
24 Pierce, N A A PASS-FAIL
25 Laurent, G A A PASS-FAIL
26 Tsao, D A A PASS-FAIL
27 Orphan, V A A PASS-FAIL
28 Mayo, S A A PASS-FAIL
29 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
30 Newman, D A A PASS-FAIL
31 Guo, C A A PASS-FAIL
32 Patterson, P A A PASS-FAIL
33 Heath, J A A PASS-FAIL
34 Prober, D A A PASS-FAIL
35 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Schuman, E A A PASS-FAIL
39 Shimojo, S A A PASS-FAIL
41 Sternberg, P A A PASS-FAIL
44 Winfree, E A A PASS-FAIL
45 Wold, B A A PASS-FAIL
46 Zinn, K A A PASS-FAIL
48 Jensen, G A A PASS-FAIL
49 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
50 Elowitz, M A A PASS-FAIL
51 Adolphs, R A A PASS-FAIL
53 Smolke, C A A PASS-FAIL
54 Gharib, M A A PASS-FAIL
55 Aravin, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS ECONOMICS & MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM107 3-0-6 Advanced Corporate Finance: Governance, Transacting, and Valuation
Maximum Enrollment: 40 Students
01 Cornell, B T 18:00 - 20:55 25 BAX PASS-FAIL

BEM109 3-0-6 Fixed-Income and Credit-Risk Derivatives
01 Cvitanic, J W 19:00 - 21:55 25 BAX  

BEM/Ec 186 3-0-6 Political Economy of Financial Markets
Maximum Enrollment: 30 students
01 Rosenthal, H TR 13:00 - 14:25 128 BAX  

BEM190 + Undergraduate Research Project
01 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
02 Pickar, K A A PASS-FAIL
03 Bossaerts, P A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ChE063B 3-0-6 Chemical Engineering Thermodynamics
01 Flagan, R MWF 10:00 - 10:55 106 SPL LETTER

ChE080 + Undergraduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Ravi, V A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Gavalas, G A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
40 Smolke, C A A PASS-FAIL

ChE090B 0-4-5 Senior Thesis
01 Dickinson, M A A LETTER
02 Giapis, K A A LETTER
03 Seinfeld, J A A LETTER
04 Tirrell, D A A LETTER
05 Ravi, V A A LETTER
06 Flagan, R A A LETTER
07 Gavalas, G A A LETTER
08 Davis, M A A LETTER
09 Haile, S A A LETTER
10 Asthagiri, A A A LETTER
11 Brady, J A A LETTER

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Labinger, J M 14:00 - 15:55 121 BCK PASS-FAIL

ChE103C 3-0-6 Transport Phenomena
01 Davis, M MWF 09:00 - 09:55 102 SPL LETTER

ChE105 3-0-6 Dynamics and Control of Chemical Systems
01 Asthagiri, A TR 10:30 - 11:55 106 SPL LETTER

ChE110B 3-0-6 Optimal Design of Chemical Systems
Please contact instructor by email for class details.
01 Vicic, M A A  

ChE130 1-5-3 Biomolecular Engineering Laboratory
01 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
MF 14:00 - 16:55 16 BRN  
02 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
TR 13:00 - 15:55 16 BRN  

ChE/Ch 155 3-0-6 Chemistry of Catalysis
01 Davis, M / Labinger, J TR 09:00 - 10:25 106 SPL  

ChE/BE 163 3-0-9 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Arnold, F / Pierce, N TR 13:00 - 14:25 106 SPL  

ChE174 3-0-6 Special Topics in Transport Phenomena
01 Brady, J MWF 14:00 - 14:55 113 SPL  

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Asthagiri, A A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Haile, S A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Stoltz, B A A PASS-FAIL
09 Collier, C A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Greer, J A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Fraser, S A A PASS-FAIL
15 Fultz, B A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 Fultz, B A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
22 Miller, T A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
29 Parker, C A A PASS-FAIL
32 Richardson, M A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
41 Yung, Y A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
44 Smolke, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch/APh 002 4-0-5 Introduction to Energy Sciences
01 Lewis, N / Bellan, P TR 13:00 - 14:25 153 NYS  

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum enrollment: 20 students per section
01 Amashukeli, X / Okumura,  F 09:00 - 09:55 22 GTS PASS-FAIL
M / Rees, D M 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Amashukeli, X / Okumura,  F 09:00 - 09:55 22 GTS PASS-FAIL
M / Rees, D T 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Amashukeli, X / Okumura,  F 09:00 - 09:55 22 GTS PASS-FAIL
M / Rees, D W 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL
04 Amashukeli, X / Okumura,  F 09:00 - 09:55 22 GTS PASS-FAIL
M / Rees, D R 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003B 1-6-1 Experimental Procedures of Synthetic Chemistry
Open to ChE students only during registration // OM at the lecture on F at 2pm to arrange lab hours//Students will sign up for two 3-hour  lab sessions each // Labs will be held MTW 1-4pm and MW 7-10pm 
// Max Enrollment: 30 students
01 Kirby, J F 14:00 - 14:55 153 NYS  
A 105 MEAD  

Ch 003X 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Limit 16 students per section//Open to all students
01 Brunschwig, B / Winkler, J M 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Brunschwig, B / Winkler, J M 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
M 19:00 - 20:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Brunschwig, B / Winkler, J M 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
T 09:00 - 11:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 004B 1-6-2 Synthesis and Analysis of Organic and Inorganic Compounds
OM at the lecture on M at 2pm in Crellin 151 to arrange lab hours. //  Students will sign up for two 3-hour lab sessions each. //Labs will be held TR 8-11am; TR 7-10pm
01 Kirby, J OM,M 14:00 -  151 CRL  
14:55  
A 105 MEAD  

Ch 006B 1-6-3 Physical and Biophysical Chemistry Laboratory
01 Beauchamp, J /  OM,M 14:00 -  33 NYS  
Weitekamp, D 14:55  

Ch 010C 1-6-1 Frontiers in Chemistry
Must have instructor's permission prior to registering for course.
01 Hsieh-Wilson, L / Dervan, P R 12:00 - 12:55 115 BCK PASS-FAIL

Ch 014 2-0-4 Chemical Equilibrium and Analysis
01 Richards, J / Shahgholi, M TR 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Ch 021C 3-0-6 Physical Chemistry
01 Miller, T MWF 13:00 - 13:55 101 SCH LETTER

Ch 024B 3-0-6 Introduction to Biophysical Chemistry
01 Rees, D MWF 13:00 - 13:55 147 NYS  

Ch 041C 3-0-6 Organic Chemistry
01 Stoltz, B MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  

Ch 080 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Dervan, P A A PASS-FAIL
03 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Marcus, R A A PASS-FAIL
06 Clemons, W A A PASS-FAIL
07 Reisman, S A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Shan, S A A PASS-FAIL
10 Rees, D A A PASS-FAIL
11 Heath, J A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
23 MacMillan, D A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Grubbs, R A A PASS-FAIL
38 Lewis, N A A PASS-FAIL
39 Agapie, T A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
01 Bercaw, J A A PASS-FAIL
02 Lewis, N A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Peters, J A A PASS-FAIL
05 Grubbs, R A A PASS-FAIL
06 Labinger, J A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
01 Rees, D A A  

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Labinger, J M 14:00 - 15:55 121 BCK PASS-FAIL

Ch 102 3-0-6 Introduction to Inorganic Chemistry
01 Agapie, T TR 13:00 - 14:25 147 NYS  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 101 KRK  
02 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Ch 120B 1-1-7 Nature of the Chemical Bond
Max 10 students with Ch 121B
01 Goddard, W MWF 15:00 - 15:55 115 BCK LETTER

Ch 121A 3-0-6 Atomic-Level Simulations of Materials and Molecules
01 Goddard, W MWF 14:00 - 14:55 115 BCK  

Ch 121B 1-1-7 Atomic-Level Simulations of Materials and Molecules
01 Goddard, W MWF 15:00 - 15:55 115 BCK LETTER

Ch 125C 3-0-6 The Elements of Quantum Chemistry
01 Kuppermann, A MWF 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Ch 135A 3-0-6 Chemical Dynamics
01 Marcus, R / Okumura, M TR 13:00 - 14:25 101 SCH  

ChE/Ch 155 3-0-6 Chemistry of Catalysis
01 Davis, M / Labinger, J TR 09:00 - 10:25 106 SPL  

Ch 166 3-0-6 Nonequilibrium Statistical Mechanics
01 Marcus, R TR 09:00 - 10:25 115 BCK  

BMB/Bi/Ch 170C 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G /  TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER
Shan, S LETTER

ESE/Ge/Ch 171 3-0-6 Atmospheric Chemistry I
01 Seinfeld, J / Wennberg, P MWF 13:00 - 13:55 102 SPL  

Ch 180 + Chemical Research
01 Gray, H A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
03 Reisman, S A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL

Ch 212 3-0-6 Bioinorganic Chemistry
01 Agapie, T / Winkler, J MW 10:30 - 11:55 115 BCK  

Ch 213C 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 228 3-0-6 Dynamics and Complexity in Physical and Life Sciences
01 Zewail, A TR 16:00 - 17:25 113 NYS LETTER

Ch/Bi 231 2-0-4 Advanced Topics in Biochemistry
01 Parker, C / Campbell, J R 13:00 - 14:25 370 BRN  

Ch 280 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Bercaw, J A A PASS-FAIL
06 Blake, G A A PASS-FAIL
07 Shan, S A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Eiler, J A A PASS-FAIL
14 Miller, T A A PASS-FAIL
15 Giapis, K A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Grubbs, R A A PASS-FAIL
19 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Reisman, S A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
24 Marcus, R A A PASS-FAIL
25 Mayo, S A A PASS-FAIL
26 Ponce, A A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Rees, D A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Zewail, A A A PASS-FAIL
40 Fraser, S A A PASS-FAIL
41 Atwater, H A A PASS-FAIL
42 Pierce, N A A PASS-FAIL
43 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
44 Heath, J A A PASS-FAIL
46 Adkins, J A A PASS-FAIL
48 Wennberg, P A A PASS-FAIL
50 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
51 Smolke, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

CE 130C 1-0-0 Civil Engineering Seminar
01 Heaton, T R 16:00 - 16:55 206 TOM PASS-FAIL

AM/CE 151B 3-0-6 Dynamics and Vibrations
01 Krishnan, S MWF 10:00 - 10:55 206 TOM LETTER

Ae/CE 165B 2-2-5 Mechanics of Composite Materials and Structures
01 Pellegrino, S OM,T 15:00 - 15:55 202 GUG LETTER

CE 181B 3-0-6 Engineering Seismology
01 Heaton, T MWF 13:00 - 13:55 206 TOM LETTER

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Heaton, T A A  

Ae/AM/CE/ME  214C
3-0-6 Computational Solid Mechanics
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR  

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Krishnan, S A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Camerer, C / Bossaerts, P / MW 14:00 - 15:25 228 BAX  
Rangel, A  

CNS/SS/Psy  110C
1.5-0-3.5 Cognitive Neuroscience Tools
01 Rangel, A F 12:00 - 12:55 315 BAX  

CNS/Bi/Psy 120 4-0-5 The Neuronal Basis of Consciousness
01 Koch, C WF 10:30 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

EE/CNS/CS  148B
3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 107 ANB  

Bi/CNS 158 3-0-6 Vertebrate Evolution
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD  

Bi/CNS 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Wagenaar, D R 13:00 - 16:55 056 CHR PASS-FAIL

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Fraser, S A A PASS-FAIL
02 Adami, C A A PASS-FAIL
03 Pierce, N A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Burdick, J A A PASS-FAIL
06 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Lester, H A A PASS-FAIL
09 Dickinson, M A A PASS-FAIL
10 Elowitz, M A A PASS-FAIL
11 Koch, C A A PASS-FAIL
12 Murray, R A A PASS-FAIL
13 Laurent, G A A PASS-FAIL
14 Quartz, S A A PASS-FAIL
15 Perona, P A A PASS-FAIL
16 Allman, J A A PASS-FAIL
17 Schuman, E A A PASS-FAIL
18 Shimojo, S A A PASS-FAIL
19 Siapas, A A A PASS-FAIL
21 Winfree, E A A PASS-FAIL
22 Wold, B A A PASS-FAIL
23 Kennedy, M A A PASS-FAIL
24 Adolphs, R A A PASS-FAIL
25 Camerer, C A A PASS-FAIL
26 Rangel, A A A PASS-FAIL
27 Bossaerts, P A A PASS-FAIL
28 Krause, R A A PASS-FAIL

Bi/CNS 184 3-1-5 The Primate Visual System
01 Tsao, D MW 10:00 - 10:55 24 BBB  
F 11:00 - 11:55 24 BBB  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:00 - 20:55 106 ANB  

CNS/Bi 256 2-0-4 Decision Making
01 Andersen, R R 14:00 - 15:55 200 BRD  

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Adami, C A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Koch, C A A PASS-FAIL
10 Konishi, M A A PASS-FAIL
11 Laurent, G A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
14 Burdick, J A A PASS-FAIL
15 Shimojo, S A A PASS-FAIL
16 Siapas, A A A PASS-FAIL
17 Sternberg, P A A PASS-FAIL
18 Wold, B A A PASS-FAIL
19 Winfree, E A A PASS-FAIL
20 Lester, H A A PASS-FAIL
21 Dickinson, M A A PASS-FAIL
22 Quartz, S A A PASS-FAIL
23 O'Doherty, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 003 2-4-3 Introduction to Software Engineering
Class to be held in 107 ANB on Wed, 3/31.
01 Nystroem, M MW 14:00 - 14:55 213 ANB PASS-FAIL

Ma/CS 006C 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Epstein, I TR 13:00 - 14:25 153 SLN  

CS 011 0-3-0 Computer Language Shop
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 024 3-3-3 Introduction to Computing Systems
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB LETTER

CS 038 3-0-6 Introduction to Algorithms
01 Schulman, L TR 10:30 - 11:55 105 ANB  

EE/CS 053C 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:00 -  070 MRE  
16:55  

CS 080C + Undergraduate Thesis
01 Schroeder, P A A LETTER
02 Winfree, E A A LETTER
03 Wierman, A A A LETTER
04 Chandy, K A A LETTER

CS 081C + Undergraduate Laboratory in Computer Science
01 McEliece, R A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
06 Low, S A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
11 Schulman, L A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Research in Computer Science
01 Winfree, E A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Schulman, L A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Arnold, F A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Krause, R A A PASS-FAIL

CS 101C 3-0-6 Special Topics in Computer Science
Topic: GPU Programming
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 107 ANB  

EE/Ma/CS 127 3-0-6 Error-Correcting Codes
01 Andrews, K MWF 11:00 - 11:55 080 MRE  

CS/EE/Ma 129C 1-4-4 Information and Complexity
01 Winfree, E T 19:00 - 21:00 106 ANB LETTER

ME/CS 132 3-6-0 Advanced Robotics: Navigation and Vision
Class Cancelled
01 Staff MWF 09:00 - 09:55 306 TOM LETTER

CS 141C 3-3-3 Distributed Computation Laboratory
01 Chandy, K TR 14:30 - 15:55 213 ANB  

CS/EE 145 0-0-9 Projects in Networking
Project Course - no class time
01 Low, S / Wierman, A OM,W 14:30 -  213 ANB  
15:25  

CS/EE 147 3-0-6 Network Performance Analysis
01 Wierman, A TR 13:00 - 14:25 213 ANB  

EE/CNS/CS  148B
3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 107 ANB  

CS 153 3-0-6 Current Topics in Theoretical Computer Science
01 Umans, C TR 10:30 - 11:55 314 ANB  

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Wierman, A A A PASS-FAIL
06 Hickey, J A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Kitaev, A A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
13 Winfree, E A A PASS-FAIL
14 Umans, C A A PASS-FAIL
15 Wold, B A A PASS-FAIL
16 Krause, R A A PASS-FAIL
17 Schulman, L A A PASS-FAIL

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:00 - 20:55 106 ANB  

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Chandy, K A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Schulman, L A A PASS-FAIL

CS 286C 3-0-0 Seminar in Computer Science
Class Cancelled
01 Schulman, L T 16:00 - 17:25 213 ANB PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090C 0-0-9 Senior Thesis in Control & Dynamical Systems
01 Marsden, J A A LETTER

CDS104 3-0-6 Introductory Concepts for Dynamical Systems
01 Buzi, G TR 14:30 - 15:25 214 STL  

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
Units (0-0-9)// Letter Grades with the option to P/F
01 Murray, R A A  
02 Dickinson, M A A  

CDS270 + Advanced Topics in Systems and Control
Sec 1: Adaptive Control (2-0-7/taught concurrently with Ae 240) //  Sec 2: Network Math and Engineering (variable units)//Sec  3:Stochastic System Analysis and Bayesian Updating (3-0-6/Letter 
grade only/taught concurrently with AM 125C)//Sec4: Bio-Control  (2-0-4//P/F Only)
01 Lavretsky, E F 10:00 - 11:55 114 STL  
02 Doyle, J F 10:00 - 11:55 214 STL  
03 Beck, J TR 09:00 - 10:25 306 TOM  
04 Murray, R OM,M 15:00 -  110 STL  
15:55  

CDS300C + Research in Control and Dynamical Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Doyle, J A A PASS-FAIL
03 Schuman, E A A PASS-FAIL
04 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
05 Marsden, J A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Kuppermann, A A A PASS-FAIL
08 Quartz, S A A PASS-FAIL
09 Elowitz, M A A PASS-FAIL
10 Dabiri, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ec 011 3-2-4 Introduction to Economics
01 Rosenthal, J TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall   
BAX  

Ec 105 3-0-6 Industrial Organization
01 Iaryczower, M MW 09:00 - 10:25 228 BAX  

Ec/PS 160C 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
open to those who completed Ec/PS 160AB
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 210 BAX  

PS/Ec 172 3-0-6 Game Theory
01 Echenique, F TR 10:30 - 11:55 25 BAX  

BEM/Ec 186 3-0-6 Political Economy of Financial Markets
Maximum Enrollment: 30 students
01 Rosenthal, H TR 13:00 - 14:25 128 BAX  

Ec/PS 190 + Undergraduate Research
01 Alvarez, R A A PASS-FAIL
02 Plott, C A A PASS-FAIL
03 Spitzer, M A A PASS-FAIL
04 Ledyard, J A A PASS-FAIL
05 Rangel, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EE 040 3-0-6 Semiconductor Sensors and Actuators
01 Tai, Y MW 13:00 - 14:25 080 MRE  

EE 045 3-3-6 Electronics Laboratory
01 Emami, A WF 14:30 - 15:55 080 MRE  

EE/CS 053C 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:00 -  070 MRE  
16:55  

EE 080C + Senior Thesis
01 Potter, K A A LETTER

EE 090 1-8-0 Analog Electronics Project Laboratory
01 Megdal, B OM,T 16:00 - 16:55 070 MRE  

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 George, G A A PASS-FAIL
02 Perona, P A A PASS-FAIL
03 Scherer, A A A PASS-FAIL
04 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
05 Megdal, B A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Yang, C A A PASS-FAIL
09 Martin, A A A PASS-FAIL
10 Chandy, K A A PASS-FAIL
11 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
12 Tai, Y A A PASS-FAIL
13 Effros, M A A PASS-FAIL
14 Tai, Y A A PASS-FAIL
15 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EE 105C 1-0-0 Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EST/EE/ME 109A 3-0-6 Energy
Class cancelled
01 Shepherd, J OM,M 14:00 -  306 TOM LETTER
14:55 LETTER

EE 113 4-4-4 Feedback and Control Circuits
01 George, G TR 14:00 - 15:55 080 MRE  

EE 119C 1-8-0 Advanced Digital Systems Design
01 George, G M 14:00 - 14:55 070 MRE  

EE/Ma/CS 127 3-0-6 Error-Correcting Codes
01 Andrews, K MWF 11:00 - 11:55 080 MRE  

CS/EE/Ma 129C 1-4-4 Information and Complexity
01 Winfree, E T 19:00 - 21:00 106 ANB LETTER

APh/EE 132 3-0-6 Optoelectronic Materials and Devices
01 Yariv, A TR 09:00 - 10:25 104 WAT LETTER

CS/EE 145 0-0-9 Projects in Networking
Project Course - no class time
01 Low, S / Wierman, A OM,W 14:30 -  213 ANB  
15:25  

CS/EE 147 3-0-6 Network Performance Analysis
01 Wierman, A TR 13:00 - 14:25 213 ANB  

EE/CNS/CS  148B
3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 107 ANB  

EE 153 3-2-7 Microwave Circuits and Antennas
Class Cancelled
01 Antsos, D T 15:00 - 16:55 080 MRE LETTER
R 15:00 - 15:55 080 MRE LETTER

EE 163B 3-0-6 Communication Theory
01 Quirk, K MW 09:30 - 10:55 070 MRE  

EE 164 3-0-6 Stochastic and Adaptive Signal Processing
01 Hassibi, B TR 10:30 - 11:55 070 MRE  

EE/BE 166 3-1-5 Optical Methods for Biomedical Imaging and Diagnosis
01 Yang, C TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

APh/EE 183 3-0-6 Physics of Semiconductors and Semiconductor Devices
01 Atwater, H TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

BE/EE 189 3-6-3 Design and Construction of Biodevices
01 Yang, C TR 15:00 - 16:55 111 KCK  
TR 15:00 - 16:55 108 KCK  

EE 291 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Ho, T A A PASS-FAIL
03 Bruck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
06 Doyle, J A A PASS-FAIL
07 Effros, M A A PASS-FAIL
08 Heath, J A A PASS-FAIL
09 George, G A A PASS-FAIL
10 Weinreb, S A A PASS-FAIL
11 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
12 Hassibi, B A A PASS-FAIL
13 Campbell, J A A PASS-FAIL
14 Low, S A A PASS-FAIL
15 McEliece, R A A PASS-FAIL
17 Murray, R A A PASS-FAIL
18 Perona, P A A PASS-FAIL
19 Vahala, K A A PASS-FAIL
20 Koch, C A A PASS-FAIL
21 Psaltis, D A A PASS-FAIL
23 Quartz, S A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Rutledge, D A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
28 Tai, Y A A PASS-FAIL
29 Vaidyanathan, P A A PASS-FAIL
30 Yariv, A A A PASS-FAIL
32 Yang, C A A PASS-FAIL
34 Martin, A A A PASS-FAIL
35 Avouac, J A A PASS-FAIL
36 Bridges, W A A PASS-FAIL
37 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
38 Emami, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ENERGY SCIENCE AND TECHNOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EST/EE/ME 109A 3-0-6 Energy
Class cancelled
01 Shepherd, J OM,M 14:00 -  306 TOM LETTER
14:55 LETTER

MS/EST 143 3-0-6 Solid-State Electrochemistry for Energy Storage and Conversion
not offered this year // MS 142 is offered instead
01 Haile, S A A  

_____________________________________________________________________________________________
.
ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

E  010 1-0-2 Technical Seminar Presentations
Maximum enrollment: 6 students per section
01 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
02 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
03 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
04 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
05 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
06 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
07 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
08 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
09 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER

E  011 1-0-2 Written Technical Communication in Engineering and Applied Science
01 Pierce, G T 11:00 - 11:55 142 KCK  
02 Readhead, C R 15:00 - 15:55 142 KCK  

_____________________________________________________________________________________________
.
ENGLISH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/En 006 3-0-6 American Literature and Culture
Attendance at the first class is required.//Maximum enrollment: 15  students per section
01 Eagle, C M 19:00 - 21:55 218 BAX  
02 Weinstein, C TR 09:00 - 10:25 115 DAB  

Hum/En 007 3-0-6 Modern European Literature
Attendance at first class is required.//Maximum enrollment: 15  students
01 Gilmartin, K TR 09:00 - 10:25 128 BAX  

En 084 3-0-6 Writing Science
01 Youra, S TR 14:30 - 15:55 TR DAB  
02 Haugen, K A A  

En 085 3-0-6 Writing Poetry
Maximum Enrollment: 15 students
01 Hall, J TR 14:30 - 15:55 128 BAX  

En 098 + Reading in English
01 Haugen, K A A  

En 099B 1-0-8 Senior Tutorial for English Majors
01 Rosenstone, R A A LETTER
02 Baskin, J A A LETTER

En 116 3-0-6 Milton and the Epic Tradition
Maximum Enrollment: 20 students
01 Pigman, G TR 13:00 - 14:25 117 DAB LETTER

En 120 3-0-6 Books
Open by lottery only: See the REGIS home page for info//Maximum  Enrollment: 15 students
01 Haugen, K T 19:00 - 21:55 115 DAB  

En 128 3-0-6 Modern and Contemporary Irish Literature
maximum enrollment: 20 students
01 Gilmartin, K T 19:00 - 21:55 TR DAB  

En 181E 3-0-6 Dickens and the Dickensian
01 Gilmore, D MW 14:30 - 15:55 115 DAB LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
ENGLISH AS A SECOND LANGUAGE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ESL105 0-0-0 Oral Presentation and Public Speaking
01 Youra, S TR 16:00 - 17:25 127 BAX  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ENVIRONMENTAL SCIENCE & ENGINEERING
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ESE001 3-0-6 Introduction to Environmental Science and Engineering
01 Leadbetter, J MWF 14:00 - 14:55 142 KCK  

ESE090 + Undergraduate Laboratory Research in Environmental Science and  Engineering
01 Rossman, G A A PASS-FAIL
04 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
06 Leadbetter, J A A PASS-FAIL

ESE100 + Special Topics in Environmental Science and Engineering
01 Rossman, G A A PASS-FAIL
02 Flagan, R A A PASS-FAIL
04 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Newman, D A A PASS-FAIL
09 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
10 Wennberg, P A A PASS-FAIL
12 Schneider, T A A PASS-FAIL

ESE/Ge 148C 3-0-6 Global Environmental Science:  Biogeochemical Cycles
01 Sessions, A MWF 10:00 - 10:55 251 ARM  

ESE/Ge 152 3-0-6 Atmospheric Radiation
01 Yung, Y M 19:00 - 20:55 176 SMD  
T 14:00 - 14:55 176 SMD  
R 10:00 - 10:55 176 SMD