Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
SP 2010-11
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) English as a Second Language (ESL)
Anthropology (An) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied & Computational Math (ACM) Environmental Science & Engineering (E&AS) (ESE-EAS)
Applied Mechanics (AM) Geology (Ge)
Applied Physics (APh) History (H)
Art History (Art) History and Philosophy of Science (HPS)
Astrophysics (Ay) Humanities (Hum)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Information Science and Technology (IST)
Bioengineering (BE) Languages (L)
Biology (Bi) Law (Law)
Business Economics & Management (BEM) Materials Science (MS)
Chemical Engineering (ChE) Mathematics (Ma)
Chemistry (Ch) Mechanical Engineering (ME)
Civil Engineering (CE) Music (Mu)
Computation & Neural Sys (CNS) Performance and Activities (PA)
Computer Science (CS) Philosophy (Pl)
Control & Dynamical Systems (CDS) Physical Education (PE)
Economics (Ec) Physics (Ph)
Electrical Engineering (EE) Political Science (PS)
Engineering (E) Psychology (Psy)
English (En) Social Science (SS)
Study Abroad (SA)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Culick, F A A PASS-FAIL
02 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
03 Rosakis, A A A PASS-FAIL
04 McKeown, R A A PASS-FAIL
05 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
06 McKeon, B A A PASS-FAIL
07 Dabiri, J A A PASS-FAIL
08 Daraio, C A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Bhattacharya, K TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG LETTER

Ae 105C 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Davis, G / Kim, Y R 10:30 - 12:25 A LETTER

Ae/ME 120B 3-0-6 Combustion Fundamentals
01 Blanquart, G MWF 14:00 - 14:55 306 FIR  

Ae 121C 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J A A  

Ae 150C 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 Meiron, D M 13:00 - 13:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Bellan, P A A PASS-FAIL
02 Schneider, T A A PASS-FAIL
03 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 McKeon, B A A PASS-FAIL
08 Leonard, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Ortiz, M A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
15 Colonius, T A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blake, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Daraio, C A A PASS-FAIL
21 Dabiri, J A A PASS-FAIL
22 Blanquart, G A A PASS-FAIL

Ae 208C 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 McKeon, B / Pellegrino, S F 15:00 - 15:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae/ACM/ME  232C
3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Meiron, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG  

Ae 240 2-0-7 Special Topics in Fluid Mechanics: Adaptive Control
taught concurrently with CDS270, section 1
01 Lavretsky, E F 10:00 - 11:55 114 STL  

Ae 244 3-0-6 Mechanics of Nanomaterials
01 Daraio, C TR 13:00 - 14:25 101 GUG  

Ae/Ge/ME 266B 3-0-6 Dynamic Fracture and Frictional Faulting
01 Lapusta, N MF 14:00 - 15:25 306 TOM  

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 022 3-0-6 Introduction to Sociocultural Anthropology
Maximum enrollment: 30 students
01 Ensminger, J MW 14:30 - 15:55 25 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM095C 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 17:30 - 18:25 107 ANB  
02 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
F 16:00 - 16:55 103 DWN  
03 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 13:30 - 14:25 119 DWN  
04 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 15:00 - 15:55 107 DWN  
05 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 17:00 - 17:55 105 ANB  
06 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 15:00 - 15:55 11 DWN  
07 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
08 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 16:00 - 16:55 106 ANB  
09 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
10 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 11:00 - 11:55 101 KRK  
11 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  

ACM100C 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 17:30 - 18:25 107 ANB  
02 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
F 16:00 - 16:55 103 DWN  
03 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 13:30 - 14:25 119 DWN  
04 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 15:00 - 15:55 107 DWN  
05 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 17:00 - 17:55 105 ANB  
06 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 15:00 - 15:55 11 DWN  
07 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
08 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 16:00 - 16:55 106 ANB  
09 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
10 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 11:00 - 11:55 101 KRK  
11 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  

ACM106C 3-0-6 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Yan, P TR 10:30 - 11:55 107 ANB  

Ma/ACM 142 3-0-6 Ordinary and Partial Differential Equations
01 Duits, M TR 14:30 - 15:55 159 SLN  

ACM201B 4-0-8 Partial Differential Equations
01 Hou, Y TR 14:30 - 15:55 106 ANB  

ACM210B 3-0-6 Numerical Methods for PDEs
01 Luo, G MWF 13:00 - 13:55 314 ANB  

ACM217 3-0-6 Advanced Topics in Stochastic Analysis
taught concurrently with CDS270-2 and AM 125C
01 Beck, J TR 09:00 - 10:25 306 TOM  

Ae/ACM/ME  232C
3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Meiron, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG  

ACM270 3-0-6 Advanced Topics in Applied and Computational Math
01 Owhadi, H TR 13:00 - 14:25 107 ANB PASS-FAIL

ACM290C 1-0-0 Applied and Computational Mathematics Colloquium
01 Tropp, J M 16:15 - 16:55 105 ANB PASS-FAIL

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Candes, E A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Tropp, J A A PASS-FAIL
08 Owhadi, H A A PASS-FAIL
09 Hassibi, B A A PASS-FAIL
10 Schroeder, P A A PASS-FAIL
11 Doyle, J A A PASS-FAIL
12 Ho, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Bhattacharya, K TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

AM 125C 3-0-6 Engineering Mathematical Principles
taught concurrently with CDS270, section 2: Stochastic System  Analysis and Bayesian Updating & ACM217
01 Beck, J TR 09:00 - 10:25 306 TOM LETTER

AM 250 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Daraio, C A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh017C 3-0-6 Thermodynamics
01 Crosignani, B TR 14:30 - 15:55 104 WAT LETTER

APh024 0-4-2 Introductory Modern Optics Laboratory
01 Yu, N OM,F 14:00 - 15:55 080 MRE LETTER

APh077C 0-9-0 Laboratory in Applied Physics
01 Bellan, P OM,T 16:00 - 16:55 265 WAT LETTER

APh078C 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Atwater, H A A LETTER
02 Painter, O A A LETTER
03 Haile, S A A LETTER
04 Scherer, A A A LETTER
05 Vahala, K A A LETTER
06 Bellan, P A A LETTER
07 Troian, S A A LETTER
08 Phillips, R A A LETTER
09 Lewis, N A A LETTER
10 Dabiri, J A A LETTER
11 Snyder, G A A LETTER

APh079C 0-9-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Phillips, R OM,A A LETTER
02 Goddard, W A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL
02 Atwater, H A A PASS-FAIL
03 Giapis, K A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Haile, S A A PASS-FAIL
07 Guo, C A A PASS-FAIL
21 Yeh, N A A PASS-FAIL
26 Painter, O A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 202 GUG LETTER

APh105C 3-0-6 States of Matter
offered concurrently with MS 105
01 Fultz, B MW 13:00 - 14:25 104 WAT  

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Ghaffari, A OM,M 17:00 -  104 WAT  
17:55  

APh114C 3-0-6 Solid-State Physics
01 Atwater, H MWF 11:00 - 11:55 104 WAT  

APh/EE 132 3-0-6 Optoelectronic Materials and Devices
01 Yariv, A TR 09:00 - 10:25 104 WAT  

APh156C 3-0-6 Plasma Physics
01 Bellan, P MWF 14:30 - 16:25 104 WAT LETTER

BE/APh/Ph 181 3-0-6 Biological Interfaces, Transduction, and Sensing
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 57 BRG  

APh/EE 183 3-0-6 Physics of Semiconductors and Semiconductor Devices
01 Atwater, H TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

APh190C 3-0-6 Quantum Electronics
01 Painter, O MWF 10:00 - 10:55 104 WAT  

APh200 + Applied Physics Research
02 Bellan, P A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Johnson, W A A PASS-FAIL
06 Chen, Y A A PASS-FAIL
07 Daraio, C A A PASS-FAIL
08 Vahala, K A A PASS-FAIL
09 Greer, J A A PASS-FAIL
10 Fultz, B A A PASS-FAIL
11 Schwab, K A A PASS-FAIL
12 Marcus, R A A PASS-FAIL
13 Refael, G A A PASS-FAIL
14 Lewis, N A A PASS-FAIL
19 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
28 Yariv, A A A PASS-FAIL
31 Winfree, E A A PASS-FAIL
34 Bockrath, M A A PASS-FAIL
35 Painter, O A A PASS-FAIL
36 Fraser, S A A PASS-FAIL
38 Roukes, M A A PASS-FAIL
39 Scherer, A A A PASS-FAIL
40 Phillips, R A A PASS-FAIL
41 Jensen, G A A PASS-FAIL
43 Kornfield, J A A PASS-FAIL
44 Guo, C A A PASS-FAIL

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Yariv, A A A PASS-FAIL
02 Kornfield, J A A PASS-FAIL
03 Vahala, K A A PASS-FAIL
04 Schwab, K A A PASS-FAIL
05 Bockrath, M A A PASS-FAIL
06 Jensen, G A A PASS-FAIL
07 Winfree, E A A PASS-FAIL
08 Fraser, S A A PASS-FAIL
09 Fultz, B A A PASS-FAIL
10 Atwater, H A A PASS-FAIL
11 Desbrun, M A A PASS-FAIL
16 Vahala, K A A PASS-FAIL
21 Roukes, M A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
27 Chen, Y A A PASS-FAIL
31 Phillips, R A A PASS-FAIL
33 Bellan, P A A PASS-FAIL
36 Painter, O A A PASS-FAIL
37 Guo, C A A PASS-FAIL
38 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
39 Troian, S A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Art051 3-0-6
European Art of the 18th Century:  From the Rococo to the Rise of  Romanticism
Maximum enrollment: 15 students
01 Spieth, D W 19:00 - 21:55 210 BAX LETTER

Art052 3-0-6 British Art
Maximum enrollment: 25 students
01 Bennett, S MW 19:00 - 20:25 125 BAX  

H/Art 119 3-0-6 Art Worlds
Maximum enrollment: 15 students
01 Hunter, M / Brewer, J T 19:00 - 21:55 210 BAX  

_____________________________________________________________________________________________
.
ASTROPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 001 3-3-3 The Evolving Universe
01 Scoville, N MWF 14:00 - 14:55 Hameetman  LETTER
Aud CHL LETTER

Ge/Ay 011C 3-0-6 Planetary Sciences
Taught concurrently with Ge 103
01 Ingersoll, A TR 14:30 - 15:55 162 SMD  

Ay 031 1-0-2 Writing in Astronomy
Open to declared Ay majors at the discretion of the instructor  //Nonmajors who have taken Astronomy courses may be admitted,  but must have prior approval of instructor. Maximum enrollment: 8 
students
01 Hillenbrand, L R 16:00 - 16:55 219 CHL  

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
02 Ott, C A A PASS-FAIL

Ay 078C + Senior Thesis
01 Ellis, R A A LETTER
02 Hillenbrand, L A A LETTER
03 Readhead, A A A LETTER
04 Steidel, C A A LETTER
05 Cohen, J A A LETTER

Ay 105 0-6-4 Optical Astronomy Instrumentation Lab
Maximum Enrollment: 8 students
01 Hillenbrand, L / Johnson, J M 16:00 - 16:25 219 CHL  
M 16:30 - 18:55 29 CHL  
F 13:00 - 15:55 29 CHL  

Ay 111B 3-0-0 Introduction to Current Astrophysics Research
01 Sargent, W F 15:00 - 15:55 219 CHL  

Ay 125 3-0-6 High-Energy Astrophysics
01 Ott, C / Weinstein, A W 14:30 - 15:55 219 CHL  
F 12:30 - 13:55 219 CHL  

Ay 127 3-0-6 Cosmology and Galaxy Formation
01 Djorgovski, S / Hirata, C MW 10:30 - 11:55 219 CHL  

Ay 141C 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Sargent, W / Steidel, C F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
01 Blain, A A A PASS-FAIL
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Stevenson, D A A PASS-FAIL
04 Brown, M A A PASS-FAIL
05 Harrison, F A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Goldreich, P A A PASS-FAIL
09 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
10 Kamionkowski, M A A PASS-FAIL
11 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
13 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
14 Benson, A A A PASS-FAIL
15 McKeown, R A A PASS-FAIL
16 Johnson, J A A PASS-FAIL
17 Hirata, C A A PASS-FAIL
18 Readhead, A A A PASS-FAIL
19 Sargent, A A A PASS-FAIL
20 Sargent, W A A PASS-FAIL
22 Scoville, N A A PASS-FAIL
23 Steidel, C A A PASS-FAIL
25 Sari, R A A PASS-FAIL
26 Soifer, B A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Hirata, C A A PASS-FAIL
02 Johnson, J A A PASS-FAIL
03 Readhead, A A A PASS-FAIL
04 Ellis, R A A PASS-FAIL

Ay 199B 3-0-6 Special Topics in Astronomy and Astrophysics
01 Djorgovski, S / Kennedy, M TR 13:00 - 14:25 100 PWL/BTH  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 170C 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G /  TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER
Shan, S LETTER

BMB/Ch 202C 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Students will meet with the BMB seminar speaker in a discussion  section for an hour and then attend the seminar at 4pm.BMB  seminars are offered once a month on any given Thursday.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 A PASS-FAIL

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 13:25 24 BBB  

BMB299 + Graduate Research
01 Mayo, S A A PASS-FAIL
02 Deshaies, R A A PASS-FAIL
03 Fraser, S A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Rees, D A A PASS-FAIL
07 Baltimore, D A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Goddard, W A A PASS-FAIL
10 Kennedy, M A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Tirrell, D A A PASS-FAIL
13 Parker, C A A PASS-FAIL
15 Dervan, P A A PASS-FAIL
16 Davidson, E A A PASS-FAIL
18 Dougherty, D A A PASS-FAIL
19 Shan, S A A PASS-FAIL
20 Jensen, G A A PASS-FAIL
21 Elowitz, M A A PASS-FAIL
22 Patterson, P A A PASS-FAIL
24 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
25 Hay, B A A PASS-FAIL
26 Wold, B A A PASS-FAIL
27 Davis, M A A PASS-FAIL
28 Phillips, R A A PASS-FAIL
29 Barton, J A A PASS-FAIL
30 Clemons, W A A PASS-FAIL
31 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
32 Murray, R A A PASS-FAIL
33 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
34 Baltimore, D A A PASS-FAIL
35 Wang, Z A A PASS-FAIL
36 Gharib, M A A PASS-FAIL
37 Asthagiri, A A A PASS-FAIL
38 Lester, H A A PASS-FAIL
39 Pierce, N A A PASS-FAIL
40 Sternberg, P A A PASS-FAIL
41 Roukes, M A A PASS-FAIL
42 Gray, H A A PASS-FAIL
43 Roukes, M A A PASS-FAIL
44 Newman, D A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research adviser does not appear below, please contact the  Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Davis, M A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Bockrath, M A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
29 Rothemund, P A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
32 Dabiri, J A A PASS-FAIL

BE 100C 1-0-0 Bioengineering Lecture Series
Required for first year grad students in BE
01 Pierce, N M 16:00 - 16:55 134  PASS-FAIL
(Auditorium)  PASS-FAIL
BCK PASS-FAIL

BE 153 3-0-6 Case Studies in Systems Physiology
01 Petrasek, D TR 13:00 - 14:25 200 BRD  

BE 159 3-0-6 Signal Transduction and Biomechanics in Eukaryotic Cell Morphogenesis
01 Guo, C TR 14:30 - 15:55 142 KCK  

BE/APh/Ph 181 3-0-6 Biological Interfaces, Transduction, and Sensing
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 57 BRG  

EE/BE 185 3-0-6 MEMS Technology and Devices
01 Tai, Y MW 14:30 - 15:55 080 MRE  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Dabiri, J A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Smolke, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Bockrath, M A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
29 Rothemund, P A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 001 4-0-5 The Biology and Biophysics of Viruses
Maximum enrollment: 15 students per section//Section 1 is a Special Section for students with little or no Biology background.
01 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 13:00 - 13:55 024 KRK  
02 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 13:00 - 13:55 101 KRK  
03 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 13:00 - 13:55 3 BBB  
06 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 15:00 - 15:55 024 KRK  
07 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 15:00 - 15:55 101 KRK  
08 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 16:00 - 16:55 101 KRK  
09 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 19:00 - 19:55 024 KRK  
10 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
R 19:00 - 19:55 3 BBB  
11 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
F 14:00 - 14:55 024 KRK  
12 Bjorkman, P MWF 13:00 - 13:55 119 KRK  
F 15:00 - 15:55 3 BBB  

Bi 001X 0-6-3 The Great Ideas of Biology: An Introduction through Experimentation
Open to Freshmen only // Maximum enrollment: 24 students //  Make-up classes will be on Thursdays from 7-10pm
01 Phillips, R M 19:00 - 21:55 17 & 18 BRN LETTER
T 09:00 - 11:55 17 & 18 BRN LETTER

Bi 009 3-0-6 Cell Biology
Friday, 5/6/11, class meets in Keck 142
01 Aravin, A / Deshaies, R MW 12:30 - 13:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
F 13:00 - 13:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi 010 1-3-2 Cell Biology Laboratory
Open by lottery only - preference given to Frosh & Sophomores; see  REGIS home page for info // Maximum enrollment: 16 students per  section
01 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
T 14:00 - 16:55 317 KRK  
02 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
W 14:00 - 16:55 317 KRK  
03 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
R 14:00 - 16:55 317 KRK  
04 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
F 14:00 - 16:55 317 KRK  

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Wold, B A A PASS-FAIL
02 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
03 Davidson, E A A PASS-FAIL
04 Laurent, G A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
07 Zinn, K A A PASS-FAIL
08 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
09 Orphan, V A A PASS-FAIL
10 Strauss, J A A PASS-FAIL
11 Smolke, C A A PASS-FAIL
12 Chan, D A A PASS-FAIL
13 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
14 Tirrell, D A A PASS-FAIL
15 Patterson, P A A PASS-FAIL
16 Aravin, A A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
18 Prober, D A A PASS-FAIL
19 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
20 Shimojo, S A A PASS-FAIL
21 Adolphs, R A A PASS-FAIL
22 Lester, H A A PASS-FAIL
23 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
25 Allman, J A A PASS-FAIL
28 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
29 Koch, C A A PASS-FAIL
31 Rees, D A A PASS-FAIL
33 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
36 Baltimore, D A A PASS-FAIL
39 Parker, C A A PASS-FAIL
40 Winfree, E A A PASS-FAIL
43 Hay, B A A PASS-FAIL
44 Jensen, G A A PASS-FAIL
45 Goddard, W A A PASS-FAIL
46 Elowitz, M A A PASS-FAIL
47 Anderson, D A A PASS-FAIL
48 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
49 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
50 Sternberg, P A A PASS-FAIL
55 Sternberg, P A A PASS-FAIL
56 Phillips, R A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL

Bi 023 0-0-0 Biology Tutorial
Sec 1: History, Mechanisms and Functions of RNA Silencing  Mechanisms// Sec 2: Biotech and Pharmaceutical Industries in the  US and China
01 Pezic, D / Huang, A OM,W 16:00 -  151 BRN PASS-FAIL
16:55 PASS-FAIL
02 Moore, M / Huang, A OM,F 16:30 - 17:25 130 BRD PASS-FAIL

Bi 090C + Undergraduate Thesis
01 Patterson, P A A LETTER
02 Revel, J A A LETTER
03 Sternberg, P A A LETTER
04 Davidson, E A A LETTER
05 Davis, M A A LETTER
06 Bjorkman, P A A LETTER

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Bossaerts, P / Camerer, C TR 14:30 - 15:55 210 BAX  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
02 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Bi/CNS 157 2-3-4 Comparative Nervous Systems
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD  

Bi/CNS 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Wagenaar, D R 13:00 - 16:55 056 CHR PASS-FAIL

BMB/Bi/Ch 170C 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G /  TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER
Shan, S LETTER

CNS/Bi/SS/Psy  176
6-0-6 Cognition
01 Shimojo, S R 16:00 - 17:55 200 BRD  

Bi/CNS 184 3-1-5 The Primate Visual System
01 Tsao, D MR 09:00 - 09:55 200 BRD  
W 19:00 - 19:55 200 BRD  

Bi 188 2-0-4 Human Genetics and Genomics
01 Wold, B F 15:00 - 16:55 024 KRK  

Bi 189 2-0-4 The Cell Cycle
01 Dunphy, W R 14:00 - 15:55 151 BRN  

Bi 190 2-0-4 Advanced Genetics
01 Sternberg, P MW 11:00 - 11:55 24 BBB  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

Bi 199B 3-0-6 Special Topics in Computational Biology
01 Djorgovski, S / Kennedy, M TR 13:00 - 14:25 100 PWL/BTH  

Bi 204 2-0-4 Evolution of the Animal Body Plan
01 Davidson, E W 14:00 - 15:55 151 BRN PASS-FAIL

Bi 206 2-0-4 Biochemical and Genetic Methods in Biological Research
01 Varshavsky, A T 13:00 - 14:55 100 - Rock  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

Bi 214 2-0-4 Hematopoiesis:  A Developmental System
Class cancelled on May 24th, rescheduled for Thursday, May 26th
01 Rothenberg, E T 19:00 - 20:55 151 BRN  

Bi/CNS 220 2-0-4 Genetic Dissection of Neural Circuit Function
Open to enrolled students and faculty only.
01 Anderson, D R 15:00 - 17:55 300 BRD  

Bi/CNS 250B 3-0-6 Topics in Systems Neuroscience
01 Siapas, A W 14:00 - 16:55 101 KRK  

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 13:25 24 BBB  

Bi 252 2-0-2 Responsible Conduct of Research
01 Meyerowitz, E / Sternberg,  M 14:00 - 15:55 100 - Rock   
P Auditorium   
BRD  

Bi 270 + Special Topics in Biology: Law and the Biosciences
Class times by appointment in 288 Allies
01 Sternberg, P A A PASS-FAIL

Bi 299 + Graduate Research
01 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
02 Baltimore, D A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Anderson, D A A PASS-FAIL
06 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
07 Clemons, W A A PASS-FAIL
08 Elowitz, M A A PASS-FAIL
09 Dabiri, J A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
12 Campbell, J A A PASS-FAIL
13 Chan, D A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Deshaies, R A A PASS-FAIL
16 Dickinson, M A A PASS-FAIL
17 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
18 Dunphy, W A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Hay, B A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Koch, C A A PASS-FAIL
24 Pierce, N A A PASS-FAIL
25 Laurent, G A A PASS-FAIL
26 Tsao, D A A PASS-FAIL
27 Orphan, V A A PASS-FAIL
28 Mayo, S A A PASS-FAIL
29 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
30 Newman, D A A PASS-FAIL
31 Guo, C A A PASS-FAIL
32 Patterson, P A A PASS-FAIL
33 Heath, J A A PASS-FAIL
34 Prober, D A A PASS-FAIL
35 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
36 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Schuman, E A A PASS-FAIL
39 Shimojo, S A A PASS-FAIL
40 Lester, H A A PASS-FAIL
41 Sternberg, P A A PASS-FAIL
42 Dougherty, D A A PASS-FAIL
43 Shan, S A A PASS-FAIL
44 Winfree, E A A PASS-FAIL
45 Wold, B A A PASS-FAIL
46 Zinn, K A A PASS-FAIL
48 Jensen, G A A PASS-FAIL
49 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
50 Elowitz, M A A PASS-FAIL
51 Adolphs, R A A PASS-FAIL
53 Smolke, C A A PASS-FAIL
54 Gharib, M A A PASS-FAIL
55 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
56 Aravin, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS ECONOMICS & MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM107 3-0-6 Advanced Corporate Finance: Governance, Transacting, and Valuation
Maximum Enrollment: 40 Students
01 Cornell, B T 18:00 - 20:55 25 BAX PASS-FAIL

BEM111 3-0-6 Risk Management
01 Winston, K W 18:00 - 20:55 228 BAX  

BEM190 + Undergraduate Research Project
01 Rosenthal, J A A PASS-FAIL
02 Pickar, K A A PASS-FAIL
03 Bossaerts, P A A PASS-FAIL
04 Cvitanic, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ChE063B 3-0-6 Chemical Engineering Thermodynamics
01 Flagan, R MWF 10:00 - 10:55 106 SPL LETTER

ChE080 + Undergraduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Ravi, V A A PASS-FAIL
03 Haile, S A A PASS-FAIL
04 Giapis, K A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Gavalas, G A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
40 Smolke, C A A PASS-FAIL

ChE090B 0-4-5 Senior Thesis
01 Dickinson, M A A LETTER
02 Giapis, K A A LETTER
03 Seinfeld, J A A LETTER
04 Tirrell, D A A LETTER
05 Ravi, V A A LETTER
06 Flagan, R A A LETTER
07 Gavalas, G A A LETTER
08 Davis, M A A LETTER
09 Haile, S A A LETTER
10 Asthagiri, A A A LETTER
11 Brady, J A A LETTER
12 Kornfield, J A A LETTER
13 Greer, J A A LETTER

ChE103C 3-0-6 Transport Phenomena
01 Davis, M MWF 09:00 - 09:55 102 SPL LETTER

ChE105 3-0-6 Dynamics and Control of Chemical Systems
01 Seinfeld, J MWF 14:00 - 14:55 106 SPL LETTER

ChE115 3-0-6 Electronic Materials Processing
01 Giapis, K TR 10:30 - 11:55 102 SPL  

ChE120 1-6-2 Optimal Design of Chemical Systems
01 Vicic, M OM,M 15:00 -  122 SPL  
15:55  

ChE130 1-5-3 Biomolecular Engineering Laboratory
01 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
MF 14:00 - 16:55 16 BRN  
02 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
TR 13:00 - 15:55 16 BRN  

ChE/Ch 148 3-0-6 Polymer Physics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Asthagiri, A A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Haile, S A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Stoltz, B A A PASS-FAIL
09 Collier, C A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Greer, J A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Fraser, S A A PASS-FAIL
15 Fultz, B A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 Fultz, B A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
22 Miller, T A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
29 Parker, C A A PASS-FAIL
32 Richardson, M A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
41 Yung, Y A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
44 Smolke, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum enrollment: 20 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
R 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003B 1-6-1 Experimental Procedures of Synthetic Chemistry
Open to ChE students only during registration // OM to decide lecture time. // Each student must select 2 section times -Sec 1: M 1-4pm /  Sec 2: T 8-11am / Sec 3: T 1-4pm / Sec 4: W 1-4pm / Sec 5: R 1-4pm
/ Sec 6: R 7-10pm / Sec 7: F 1-4pm
01 Mendez, J R 09:30 - 10:25 151 CRL  
A 105 MEAD  

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Limit 16 students per section//Open to all students
01 Brunschwig, B / Winkler, J W 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Brunschwig, B / Winkler, J W 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Brunschwig, B / Winkler, J W 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 004B 1-6-2 Synthesis and Analysis of Organic and Inorganic Compounds
OM to decide lecture time. // Each student must select 2 section  times -Sec 1: M 1-4pm / Sec 2: T 8-11am / Sec 3: T 1-4pm / Sec 4: W 1-4pm / Sec 5: R 1-4pm / Sec 6: R 7-10pm / Sec 7: F 1-4pm
01 Mendez, J M 10:00 - 10:55 151 CRL  
A 105 MEAD  

Ch 006B 1-6-3 Physical and Biophysical Chemistry Laboratory
01 Beauchamp, J /  OM,M 14:00 -  33 NYS  
Weitekamp, D 14:55  

Ch 007 1-6-2 Advanced Experimental Methods in Bioorganic Chemistry
01 Hsieh-Wilson, L M 15:00 - 15:55 356 CRL  

Ch 010C 1-6-1 Frontiers in Chemistry
Must have instructor's permission prior to registering for course.
01 Peters, J / Dervan, P R 12:00 - 12:55 115 BCK PASS-FAIL

Ch 014 2-0-4 Chemical Equilibrium and Analysis
01 Richards, J / Shahgholi, M TR 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Ch 021C 3-0-6 Physical Chemistry
01 Miller, T MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER
W 17:00 - 17:55 147 NYS LETTER

Ch 025 3-0-6 Introduction to Biophysical Chemistry: Thermodynamics
01 Rees, D TR 13:00 - 14:25 147 NYS LETTER

Ch 041C 3-0-6 Organic Chemistry
01 Stoltz, B MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  

Ch 080 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Dervan, P A A PASS-FAIL
03 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Marcus, R A A PASS-FAIL
06 Clemons, W A A PASS-FAIL
07 Reisman, S A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Shan, S A A PASS-FAIL
10 Rees, D A A PASS-FAIL
11 Heath, J A A PASS-FAIL
12 Agapie, T A A PASS-FAIL
13 Davis, M A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Grubbs, R A A PASS-FAIL
38 Lewis, N A A PASS-FAIL
39 Barton, J A A PASS-FAIL
40 Blake, G A A PASS-FAIL
41 Miller, T A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
01 Bercaw, J A A PASS-FAIL
02 Lewis, N A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Peters, J A A PASS-FAIL
06 Labinger, J A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
01 Rees, D A A  

Ch 102 3-0-6 Introduction to Inorganic Chemistry
01 Agapie, T TR 13:00 - 14:25 151 CRL  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
02 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Ch 120B 1-1-7 Nature of the Chemical Bond
Maximum 10 students with Ch 121A
01 Goddard, W W 15:00 - 15:55 115 BCK  

Ch 121A 3-0-6 Atomic-Level Simulations of Materials and Molecules
01 Goddard, W MWF 14:00 - 14:55 115 BCK  

ChE/Ch 148 3-0-6 Polymer Physics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

Ch 153B 3-0-6 Advanced Inorganic Chemistry
01 Peters, J T 12:00 - 12:55 115 BCK  
F 10:00 - 11:55 101 SCH  

Ch 166 3-0-6 Nonequilibrium Statistical Mechanics
01 Marcus, R TR 09:00 - 10:25 147 NYS  

BMB/Bi/Ch 170C 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G /  TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER
Shan, S LETTER

ESE/Ge/Ch 171 3-0-6 Atmospheric Chemistry I
01 Seinfeld, J / Wennberg, P MWF 13:00 - 13:55 106 SPL  

ESE/Ch/Ge 175B 3-0-6 Environmental Organic Chemistry
01 Hoffmann, M MWF 10:00 - 10:55 102 SPL  

Ch 180 + Chemical Research
01 Gray, H A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL

BMB/Ch 202C 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Students will meet with the BMB seminar speaker in a discussion  section for an hour and then attend the seminar at 4pm.BMB  seminars are offered once a month on any given Thursday.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 A PASS-FAIL

Ch 213C 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 228 3-0-6 Dynamics and Complexity in Physical and Life Sciences
01 Zewail, A TR 16:00 - 17:25 113 NYS LETTER

Ch 250 2-0-4 Advanced Topics in Chemistry: Advances in Pharmaceutical Research: From  lead discovery to drug manufacturing
01 Reisman, S / Stoltz, B OM,TWR 11:00 -  153 NYS PASS-FAIL
11:55 PASS-FAIL

Ch 280 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Bercaw, J A A PASS-FAIL
06 Blake, G A A PASS-FAIL
07 Shan, S A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Cai, L A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Eiler, J A A PASS-FAIL
14 Miller, T A A PASS-FAIL
15 Giapis, K A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Grubbs, R A A PASS-FAIL
19 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Reisman, S A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
23 Wang, Z A A PASS-FAIL
24 Marcus, R A A PASS-FAIL
25 Mayo, S A A PASS-FAIL
26 Ponce, A A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Rees, D A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Zewail, A A A PASS-FAIL
40 Fraser, S A A PASS-FAIL
41 Atwater, H A A PASS-FAIL
42 Pierce, N A A PASS-FAIL
43 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
44 Heath, J A A PASS-FAIL
46 Adkins, J A A PASS-FAIL
48 Wennberg, P A A PASS-FAIL
50 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
51 Smolke, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Bhattacharya, K TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

CE 130C 1-0-0 Civil Engineering Seminar
01 Heaton, T T 11:00 - 11:55 206 TOM PASS-FAIL

CE 180 1-5-3 Experimental Methods in Earthquake Engineering
01 Kohler, M OM,M 10:00 -  306 TOM  
10:55  

CE 181B 3-0-6 Engineering Seismology
01 Heaton, T OM,M 11:00 -  206 TOM LETTER
11:55 LETTER

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Heaton, T A A  

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Krishnan, S A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Bossaerts, P / Camerer, C TR 14:30 - 15:55 210 BAX  

CNS/SS/Psy  110C
1.5-0-3.5 Cognitive Neuroscience Tools
01 Rangel, A F 13:00 - 13:55 315 BAX PASS-FAIL

EE/CNS/CS  148B
3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
Class Cancelled
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 104 WAT  

Bi/CNS 157 2-3-4 Comparative Nervous Systems
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD  

Bi/CNS 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Wagenaar, D R 13:00 - 16:55 056 CHR PASS-FAIL

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
Class held in ANB 213 on 4/15/11
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  
02 Barr, A A A  

CNS/Bi/SS/Psy  176
6-0-6 Cognition
01 Shimojo, S R 16:00 - 17:55 200 BRD  

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Fraser, S A A PASS-FAIL
02 Adami, C A A PASS-FAIL
03 Pierce, N A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Burdick, J A A PASS-FAIL
06 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Lester, H A A PASS-FAIL
09 Dickinson, M A A PASS-FAIL
10 Elowitz, M A A PASS-FAIL
11 Koch, C A A PASS-FAIL
12 Murray, R A A PASS-FAIL
13 Laurent, G A A PASS-FAIL
14 Quartz, S A A PASS-FAIL
15 Perona, P A A PASS-FAIL
16 Allman, J A A PASS-FAIL
17 Schuman, E A A PASS-FAIL
18 Shimojo, S A A PASS-FAIL
19 Siapas, A A A PASS-FAIL
20 Allman, J A A PASS-FAIL
21 Winfree, E A A PASS-FAIL
22 Wold, B A A PASS-FAIL
23 Kennedy, M A A PASS-FAIL
24 Adolphs, R A A PASS-FAIL
25 Camerer, C A A PASS-FAIL
26 Rangel, A A A PASS-FAIL
27 Bossaerts, P A A PASS-FAIL
28 Krause, R A A PASS-FAIL
29 Prober, D A A PASS-FAIL

Bi/CNS 184 3-1-5 The Primate Visual System
01 Tsao, D MR 09:00 - 09:55 200 BRD  
W 19:00 - 19:55 200 BRD  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

Bi/CNS 220 2-0-4 Genetic Dissection of Neural Circuit Function
Open to enrolled students and faculty only.
01 Anderson, D R 15:00 - 17:55 300 BRD  

Bi/CNS 250B 3-0-6 Topics in Systems Neuroscience
01 Siapas, A W 14:00 - 16:55 101 KRK  

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Adami, C A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Koch, C A A PASS-FAIL
10 Konishi, M A A PASS-FAIL
11 Laurent, G A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
13 Adolphs, R A A PASS-FAIL
15 Shimojo, S A A PASS-FAIL
16 Siapas, A A A PASS-FAIL
17 Sternberg, P A A PASS-FAIL
18 Wold, B A A PASS-FAIL
19 Winfree, E A A PASS-FAIL
20 Lester, H A A PASS-FAIL
21 Dickinson, M A A PASS-FAIL
22 Quartz, S A A PASS-FAIL
23 O'Doherty, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 003 2-4-3 Introduction to Software Engineering
01 Nystroem, M MW 14:00 - 14:55 213 ANB PASS-FAIL

Ma/CS 006C 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Sokic, M TR 13:00 - 14:25 153 SLN  

CS 011 0-3-0 Computer Language Shop
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 024 3-3-3 Introduction to Computing Systems
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB  

CS 038 3-0-6 Introduction to Algorithms
01 Kitaev, A MW 13:00 - 14:25 105 ANB  

EE/CS 053C 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:00 -  070 MRE  
16:55  

CS/EE/ME 075C + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
12 units (2-9-1), 15 units (2-12-1), or 18 units (2-15-1), with  instructor's permission
01 Murray, R / Atwater, H /  T 17:00 - 17:55 142 KCK  
Hunt, M  

CS 080C + Undergraduate Thesis
01 Schroeder, P A A LETTER
02 Chandy, K A A LETTER
03 Winfree, E A A LETTER

CS 081C + Undergraduate Laboratory in Computer Science
01 McEliece, R A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Pinkston, D A A PASS-FAIL
06 Low, S A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
11 Schulman, L A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Research in Computer Science
01 Winfree, E A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Schulman, L A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Arnold, F A A PASS-FAIL
09 Chandy, K A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
13 Ho, T A A PASS-FAIL

CS 101C 3-0-6 Special Topics in Computer Science
Section 1: GPU Programming // Section 2: Functional Programming  (maximum enrollment: 20 students)
01 Barr, A MWF 14:30 - 15:25 105 ANB  
02 Vanier, M MWF 15:00 - 15:55 213 ANB  

Ma/CS 117C 3-0-6 Computability Theory
01 Kechris, A TR 13:00 - 14:25 257 SLN  

EE/Ma/CS 127 3-0-6 Error-Correcting Codes
New time
01 Ho, T MWF 15:00 - 15:55 107 ANB  

ME/CS 132B 3-6-0 Advanced Robotics: Navigation and Vision
01 Matthies, L TR 14:30 - 15:55 306 TOM  

CS 141C 3-3-3 Distributed Computation Laboratory
01 Chandy, K TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

CS/EE 145 0-0-9 Projects in Networking
01 Low, S / Wierman, A TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

CS/EE 146 3-3-3 Advanced Networking
01 Wierman, A TR 14:30 - 15:55 213 ANB  

EE/CNS/CS  148B
3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
Class Cancelled
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 104 WAT  

CS 151 3-0-9 Complexity Theory
01 Umans, C TR 13:00 - 14:25 314 ANB  

CS 153 3-0-6 Current Topics in Theoretical Computer Science
01 Schulman, L MW 10:30 - 11:55 314 ANB  

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
Class held in ANB 213 on 4/15/11
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  
02 Barr, A A A  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Wierman, A A A PASS-FAIL
05 Perona, P A A PASS-FAIL
06 Hickey, J A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Kitaev, A A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
13 Winfree, E A A PASS-FAIL
14 Umans, C A A PASS-FAIL
15 Wold, B A A PASS-FAIL
16 Krause, R A A PASS-FAIL
17 Schulman, L A A PASS-FAIL

CS/EE 181C 3-6-3 VLSI Design Laboratory
limited enrolled // see instructor for class info
01 Martin, A A A  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Chandy, K A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Schulman, L A A PASS-FAIL
13 Kitaev, A A A PASS-FAIL
14 Wierman, A A A PASS-FAIL

CS 286C 3-0-0 Seminar in Computer Science
Section 1 cancelled.  // Section 2's class held in ANB 314 on 4/15/11
01 Schulman, L T 16:00 - 17:25 213 ANB PASS-FAIL
02 Low, S WF 10:30 - 11:55 107 ANB PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090C 0-0-9 Senior Thesis in Control & Dynamical Systems
01 Desbrun, M A A LETTER
02 Murray, R A A LETTER

CDS104 3-0-6 Introductory Concepts for Dynamical Systems
Class Cancelled
01 Staff MWF 14:00 - 14:55 214 STL  

CDS140B 3-0-6 Introduction to Dynamics
01 Motee, N / Liu, J TR 10:30 - 11:55 314 ANB  

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
Units (0-0-9)// Letter Grades with the option to P/F
01 Murray, R A A  
02 Dickinson, M A A  

CDS270 + Advanced Topics in Systems and Control
Sec 1: Adaptive Control (2-0-7/taught with Ae 240) //Sec 2:  Stochastic System Analysis and Bayesian Updating (3-0-6/taught  with AM125C & ACM217)//Sec 3: Robotic Manipulation: Mechanics & 
Control (3-3-3)//Sec 4: Networks & Complexity (variable units/email mlopez@cms.caltech.edu if can't make OM)
04 Doyle, J OM,T 14:30 - 15:25 243 ANB  

CDS270 2-0-4 Advanced Topics in Systems and Control
Sec 1: Adaptive Control (2-0-7/taught with Ae 240) //Sec 2:  Stochastic System Analysis and Bayesian Updating (3-0-6/taught  with AM125C & ACM217)//Sec 3: Robotic Manipulation: Mechanics & 
Control (3-3-3)//Sec 4: Networks & Complexity (variable units/email mlopez@cms.caltech.edu if can't make OM)
01 Lavretsky, E F 10:00 - 11:55 214 STL  
02 Beck, J TR 09:00 - 10:25 306 TOM  
03 Burdick, J MWF 14:00 - 14:55 142 KCK  

CDS300C + Research in Control and Dynamical Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Doyle, J A A PASS-FAIL
03 Schuman, E A A PASS-FAIL
04 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
05 Dickinson, M A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Kuppermann, A A A PASS-FAIL
08 Quartz, S A A PASS-FAIL
09 Elowitz, M A A PASS-FAIL
10 Dabiri, J A A PASS-FAIL
11 Desbrun, M A A PASS-FAIL
12 Ortiz, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ec 011 3-2-4 Introduction to Economics
01 Rangel, A TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall   
BAX  

Ec 098C + Senior Research and Thesis
01 Rangel, A A A PASS-FAIL

Ec/PS 160C 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260 // Completion of Ec/PS 160AB  required.//Maximum enrollment: 10 students
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 210 BAX LETTER

PS/Ec 172 3-0-6 Game Theory
01 Ortoleva, P TR 10:30 - 11:55 Lecture Hall   
BAX  

Ec/PS 190 + Undergraduate Research
01 Alvarez, R A A PASS-FAIL
02 Plott, C A A PASS-FAIL
03 Spitzer, M A A PASS-FAIL
04 Ledyard, J A A PASS-FAIL
05 Rangel, A A A PASS-FAIL
06 Sherman, R A A PASS-FAIL
07 Camerer, C A A PASS-FAIL
08 Cvitanic, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EE 005 2-3-1 Introduction to Embedded Systems
01 George, G MW 15:00 - 15:55 142 KCK PASS-FAIL

EE 040 3-0-6 Introduction to Semiconductors and Sensors
01 Tai, Y MW 13:00 - 14:25 080 MRE  

EE 045 3-3-6 Electronics Laboratory
01 Emami, A WF 14:30 - 15:55 070 MRE  

EE/CS 053C 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:00 -  070 MRE  
16:55  

CS/EE/ME 075C + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
12 units (2-9-1), 15 units (2-12-1), or 18 units (2-15-1), with  instructor's permission
01 Murray, R / Atwater, H /  T 17:00 - 17:55 142 KCK  
Hunt, M  

EE 080C + Senior Thesis
01 Potter, K A A LETTER

EE 090 1-8-0 Analog Electronics Project Laboratory
01 Megdal, B OM,T 16:00 - 16:55 070 MRE  

EE 091A + Experimental Projects in Electronic Circuits
See instructor for enrollment information
01 Megdal, B A A  

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 George, G A A PASS-FAIL
02 Perona, P A A PASS-FAIL
03 Scherer, A A A PASS-FAIL
04 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
05 Megdal, B A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Yang, C A A PASS-FAIL
09 Martin, A A A PASS-FAIL
10 Chandy, K A A PASS-FAIL
11 Tai, Y A A PASS-FAIL
12 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
13 Burdick, J A A PASS-FAIL

EE 105C 1-0-0 Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EE 113 4-4-4 Feedback and Control Circuits
01 George, G TR 14:00 - 15:55 070 MRE  

EE 124 3-0-6 Mixed-mode Integrated Circuits
01 Emami, A TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

EE/Ma/CS 127 3-0-6 Error-Correcting Codes
New time
01 Ho, T MWF 15:00 - 15:55 107 ANB  

APh/EE 132 3-0-6 Optoelectronic Materials and Devices
01 Yariv, A TR 09:00 - 10:25 104 WAT  

CS/EE 145 0-0-9 Projects in Networking
01 Low, S / Wierman, A TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

CS/EE 146 3-3-3 Advanced Networking
01 Wierman, A TR 14:30 - 15:55 213 ANB  

EE/CNS/CS  148B
3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
Class Cancelled
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 104 WAT  

EE 150 3-3-3 Topics in Electrical Engineering: Introduction to Mechatronics
Please see instructor at first class session to enroll in the course.
01 George, G TR 13:00 - 13:55 070 MRE PASS-FAIL

EE 153 3-2-7 Microwave Circuits and Antennas
01 Antsos, D T 15:00 - 16:55 080 MRE  
R 15:00 - 15:55 080 MRE  

EE 161 3-0-6 Wireless Communications
01 Hassibi, B TR 10:30 - 11:55 070 MRE  

EE 163B 3-0-6 Communication Theory
Class Cancelled
01 Srinivasan, M MW 09:30 - 10:55 070 MRE  

CS/EE 181C 3-6-3 VLSI Design Laboratory
limited enrolled // see instructor for class info
01 Martin, A A A  

APh/EE 183 3-0-6 Physics of Semiconductors and Semiconductor Devices
01 Atwater, H TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

EE/BE 185 3-0-6 MEMS Technology and Devices
01 Tai, Y MW 14:30 - 15:55 080 MRE  

EE 291 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Ho, T A A PASS-FAIL
03 Bruck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
06 Doyle, J A A PASS-FAIL
07 Effros, M A A PASS-FAIL
08 Heath, J A A PASS-FAIL
09 George, G A A PASS-FAIL
10 Weinreb, S A A PASS-FAIL
11 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
12 Hassibi, B A A PASS-FAIL
13 Campbell, J A A PASS-FAIL
14 Low, S A A PASS-FAIL
15 McEliece, R A A PASS-FAIL
16 Gharib, M A A PASS-FAIL
17 Murray, R A A PASS-FAIL
18 Perona, P A A PASS-FAIL
19 Vahala, K A A PASS-FAIL
20 Koch, C A A PASS-FAIL
21 Psaltis, D A A PASS-FAIL
23 Quartz, S A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Rutledge, D A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
28 Tai, Y A A PASS-FAIL
29 Vaidyanathan, P A A PASS-FAIL
30 Yariv, A A A PASS-FAIL
32 Yang, C A A PASS-FAIL
34 Martin, A A A PASS-FAIL
35 Avouac, J A A PASS-FAIL
36 Bridges, W A A PASS-FAIL
37 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
38 Emami, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ENERGY SCIENCE AND TECHNOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

MS/EST 143 3-0-6 Solid-State Electrochemistry for Energy Storage and Conversion
01 Haile, S MWF 09:00 - 09:55 105 ANB  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ENGINEERING
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

E  010 1-0-2 Technical Seminar Presentations
Maximum enrollment: 6 students per section
01 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
02 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
03 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
04 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
05 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
06 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
07 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
08 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
09 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER

E  011 1-0-2 Written Technical Communication in Engineering and Applied Science
Maximum enrollment: 35 students per section
01 Pierce, G T 10:00 - 10:55 142 KCK  
02 Readhead, C R 15:00 - 15:55 308 FIR  

E/ME 103 3-0-6 Management of Technology
01 Pickar, K TR 14:30 - 15:55 206 TOM  

_____________________________________________________________________________________________
.
ENGLISH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/En 005 3-0-6 Major British Authors
Attendance at the first class is required. //Maximum enrollment: 15  students
01 Gilmore, D W 19:00 - 21:55 237 BAX  

Hum/En 006 3-0-6 American Literature and Culture
Attendance at the first class is required.//Maximum enrollment: 15  students per section
01 Jurca, C TR 09:00 - 10:25 117 DAB  
02 Hunter, C TR 14:30 - 15:55 115 DAB  

Hum/En 007 3-0-6 Modern European Literature
Attendance at first class is required.//Maximum enrollment: 15  students
01 Gilmartin, K TR 09:00 - 10:25 127 BAX  

En 084 3-0-6 Writing About Science
Maximum enrollment: 15 students
01 Youra, S TR 13:00 - 14:25 115 DAB  

En 085 3-0-6 Writing Poetry
Maximum Enrollment: 15 students
01 Hall, J TR 14:30 - 15:55 128 BAX  

En 098 + Reading in English
01 Gilmartin, K A A  
02 Gilmore, D A A  
03 Weinstein, C A A  

En 099B 1-0-8 Senior Tutorial for English Majors
01 Rosenstone, R A A LETTER
02 Baskin, J A A LETTER
03 Haugen, K A A LETTER
04 Jurca, C A A LETTER
05 Gilmartin, K A A LETTER
06 Weinstein, C A A LETTER

En 123 3-0-6 The 19th-Century English Novel
Maximum enrollment: 20 students
01 Gilmore, D T 18:00 - 20:55 237 BAX LETTER

En 126 3-0-6 Gothic Fiction
Open by lottery only; see REGIS home page for info // Maximum  enrollment: 20 students
01 Gilmartin, K T 19:00 - 21:55 TR DAB  

En 132 3-0-6 American Literature Until the Civil War
Maximum enrollment: 20 students
01 Hunter, C TR 10:30 - 11:55 117 DAB LETTER

En/F 160B 3-0-6 Introduction to Classical Hollywood Film
Maximum enrollment: 20 students // En/F 160a is not a prerequisite  to this course.
01 Jurca, C TR 14:30 - 15:55 228 BAX  
M 19:00 - 22:55 228 BAX  

En 180 3-0-6 Special Topics in English: Cervantes, Truth or Dare: Don Quixote in an Age of Empire
taught concurrently with H 161, section 3//Maximum enrollment: 10  students