Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
SP 2015-16
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) English (En)
Anthropology (An) English as a Second Language (ESL)
Applied & Computational Math (ACM) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied Mechanics (AM) Freshman Seminars (FS)
Applied Physics (APh) Geology (Ge)
Art History (Art) History (H)
Astrophysics (Ay) History and Philosophy of Science (HPS)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Humanities (Hum)
Bioengineering (BE) Information Science and Technology (IST)
Biology (Bi) Languages (L)
Business, Economics, and Management (BEM) Law (Law)
Chemical Engineering (ChE) Materials Science (MS)
Chemistry (Ch) Mathematics (Ma)
Civil Engineering (CE) Mechanical Engineering (ME)
Computation & Neural Sys (CNS) Medical Engineering (MedE)
Computer Science (CS) Music (Mu)
Computing and Mathematical Sciences (CMS) Performance and Activities (PA)
Control & Dynamical Systems (CDS) Philosophy (Pl)
Economics (Ec) Physical Education (PE)
Electrical Engineering (EE) Physics (Ph)
Engineering (E) Political Science (PS)
Psychology (Psy)
Social Science (SS)
Study Abroad (SA)
Writing (Wr)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Culick, F A A PASS-FAIL
02 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
03 Rosakis, A A A PASS-FAIL
04 Meiron, D A A PASS-FAIL
05 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
06 McKeon, B A A PASS-FAIL
07 Dabiri, J A A PASS-FAIL
08 Daraio, C A A PASS-FAIL
09 Shepherd, J A A PASS-FAIL
10 Gharib, M A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Bhattacharya, K / Ortiz, M TR 09:00 - 10:25 135 GTS/TOM LETTER

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 Cann Lab  LETTER
GUG LETTER

Ae 105C 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Davis, G TR 16:00 - 17:25 306 FIR LETTER

APh/Ph/Ae 116 3-0-9 Physics of Thermal and Mass Transport in Hydrodynamic Systems
make-up classes will be held on Fridays from 1-2:30 in Watson 104
01 Troian, S TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

Ae 121C 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J TR 13:00 - 14:25 202 GUG  

Ae 150C 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 McKeon, B M 13:00 - 13:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae 159 3-0-6 Space Optical System Engineering
01 Breckinridge, J MW 09:30 - 10:55 202 GUG  

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Bellan, P A A PASS-FAIL
02 Schneider, T A A PASS-FAIL
03 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 McKeon, B A A PASS-FAIL
08 Leonard, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Ortiz, M A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
15 Colonius, T A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blake, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Daraio, C A A PASS-FAIL
21 Dabiri, J A A PASS-FAIL
22 Blanquart, G A A PASS-FAIL
23 Kochmann, D A A PASS-FAIL
24 Greer, J A A PASS-FAIL
25 Gurnis, M A A PASS-FAIL
26 Minnich, A A A PASS-FAIL
27 Johnson, J A A PASS-FAIL
28 Austin, J A A PASS-FAIL
29 Kulkarni, S A A PASS-FAIL

Ae 205B 2-4-3 Advanced Space Project
01 Pellegrino, S M 15:30 - 16:55 200 GUG  
R 16:00 - 17:25 306 FIR  

Ae 208C 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 Kochmann, D / Austin, J F 15:00 - 15:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae/AM/ME 223 3-0-6 Plasticity
01 Ortiz, M MWF 09:00 - 09:55 306 FIR  

Ae 239B 3-0-6 Turbulence
01 Dimotakis, P TR 10:30 - 11:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae 240 + Special Topics in Fluid Mechanics
Section 1: Educational Exchange (Pass-Fail only)
01 McKeon, B A A  

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 022 3-0-6 Introduction to Sociocultural Anthropology
Maximum Enrollment: 33 students // class closed // class will meet  in Gates 22 on May 17th
01 Ensminger, J TR 14:30 - 15:55 25 BAX LETTER

An/PS 127 3-0-6 Corruption
class closed
01 Ensminger, J MW 14:30 - 15:55 25 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM011 2-2-2 Introduction to Matlab and Mathematica
class will meet in ANB 107 on 5/20/16
01 Zuev, K F 10:00 - 11:55 213 ANB  

ACM095B 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics for the Physical Sciences
01 Meiron, D MWF 11:00 - 12:15 Lecture Hall   
BAX  

ACM100B 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics for the Physical Sciences
01 Meiron, D MWF 11:00 - 12:15 Lecture Hall   
BAX  

ACM106B 3-0-9 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Hou, Y TR 13:00 - 14:25 105 ANB  

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Owhadi, H A A PASS-FAIL
02 Tropp, J A A PASS-FAIL
03 Stevenson, D A A PASS-FAIL

ACM213 3-0-6 Topics in Optimization
01 Chandrasekaran, V TR 13:00 - 14:25 213 ANB  

ACM270 3-1-5 Advanced Topics in Applied and Computational Math: Applied Linear Algebra
01 Zuev, K MW 10:30 - 11:55 107 ANB  

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Tropp, J A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
08 Owhadi, H A A PASS-FAIL
09 Hassibi, B A A PASS-FAIL
10 Schroeder, P A A PASS-FAIL
11 Beck, J A A PASS-FAIL
12 Ho, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Bhattacharya, K / Ortiz, M TR 09:00 - 10:25 135 GTS/TOM LETTER

AM/CE/ME 150C 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTS/TOM PASS-FAIL

Ae/AM/ME 223 3-0-6 Plasticity
01 Ortiz, M MWF 09:00 - 09:55 306 FIR  

AM 300 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Andrade, J A A PASS-FAIL
04 Avouac, J A A PASS-FAIL
05 Murray, R A A PASS-FAIL
06 Ortiz, M A A PASS-FAIL
07 Phillips, R A A PASS-FAIL
08 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009B 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A TR 15:00 - 15:55 104 WAT LETTER

APh024 0-4-2 Introductory Modern Optics Laboratory
01 Faraon, A M 14:30 - 17:55 060 MRE LETTER

APh077C 0-9-0 Laboratory in Applied Physics
01 Bellan, P OM,T 16:00 - 16:55 265 WAT LETTER

APh078C 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Atwater, H A A LETTER
02 Painter, O A A LETTER
03 Yung, Y A A LETTER
04 Scherer, A A A LETTER
05 Vahala, K A A LETTER
06 Bellan, P A A LETTER
07 Troian, S A A LETTER
08 Phillips, R A A LETTER
09 Faraon, A A A LETTER
10 Schwab, K A A LETTER

APh079C 0-9-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Phillips, R OM,A A LETTER
02 Troian, S A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL
02 Atwater, H A A PASS-FAIL
03 Faraon, A A A PASS-FAIL
04 Schwab, K A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Faraon, A A A PASS-FAIL
07 Bellan, P A A PASS-FAIL
08 Scherer, A A A PASS-FAIL
09 Minnich, A A A PASS-FAIL
10 Painter, O A A PASS-FAIL
11 Quartz, S A A PASS-FAIL
12 Kimble, H A A PASS-FAIL
13 Polk, J A A PASS-FAIL
14 Gharib, M A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 Cann Lab  LETTER
GUG LETTER

APh/MS 105C 3-0-6 States of Matter
01 Fultz, B TR 10:30 - 11:55 104 WAT  

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Ghaffari, A / Troian, S MT 19:00 - 19:55 104 WAT  

APh114C 3-0-6 Solid-State Physics
01 Painter, O MWF 09:00 - 09:55 104 WAT  

APh/Ph/Ae 116 3-0-9 Physics of Thermal and Mass Transport in Hydrodynamic Systems
make-up classes will be held on Fridays from 1-2:30 in Watson 104
01 Troian, S TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

Ph/APh/EE/BE  118C
3-0-6 Physics of Measurement
01 Yeh, N TR 14:30 - 15:55 107 DWN PASS-FAIL

MS/APh 122 0-4-5 Diffraction, Imaging, and Structure
Maximum enrollment: 8 students
01 Fultz, B / Garland, C A A  

APh150 + Topics in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL

APh156C 3-0-6 Plasma Physics
01 Bellan, P MW 14:30 - 15:55 104 WAT LETTER

APh/EE 183 3-0-6 Physics of Semiconductors and Semiconductor Devices
class cancelled
01 Staff A A  

APh200 + Applied Physics Research
01 Desbrun, M A A PASS-FAIL
02 Bellan, P A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Johnson, W A A PASS-FAIL
06 Chen, Y A A PASS-FAIL
07 Yariv, A A A PASS-FAIL
08 Vahala, K A A PASS-FAIL
09 Lewis, N A A PASS-FAIL
10 Fultz, B A A PASS-FAIL
11 Schwab, K A A PASS-FAIL
12 Heath, J A A PASS-FAIL
13 Refael, G A A PASS-FAIL
14 Kimble, H A A PASS-FAIL
15 Goddard, W A A PASS-FAIL
16 Faraon, A A A PASS-FAIL
17 Minnich, A A A PASS-FAIL
18 Yang, C A A PASS-FAIL
19 Motrunich, O A A PASS-FAIL
20 Hsieh, D A A PASS-FAIL
21 Preskill, J A A PASS-FAIL
22 Painter, O A A PASS-FAIL
23 Bernardi, M A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Alicea, J A A PASS-FAIL
26 Gharib, M A A PASS-FAIL
39 Scherer, A A A PASS-FAIL
40 Phillips, R A A PASS-FAIL

Ph/APh 223B 3-0-6 Advanced Condensed-Matter Physics
01 Motrunich, O MW 09:00 - 10:25 269 LAU  

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Yariv, A A A PASS-FAIL
02 Troian, S A A PASS-FAIL
03 Vahala, K A A PASS-FAIL
04 Schwab, K A A PASS-FAIL
06 Flagan, R A A PASS-FAIL
07 Faraon, A A A PASS-FAIL
08 Hsieh, D A A PASS-FAIL
09 Fultz, B A A PASS-FAIL
10 Atwater, H A A PASS-FAIL
11 Desbrun, M A A PASS-FAIL
12 Daraio, C A A PASS-FAIL
16 Vahala, K A A PASS-FAIL
21 Roukes, M A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
27 Chen, Y A A PASS-FAIL
31 Phillips, R A A PASS-FAIL
33 Bellan, P A A PASS-FAIL
36 Painter, O A A PASS-FAIL
38 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Art055 3-0-6 Art of the 19th Century
maximum enrollment: 20 students
01 Bennett, S TR 19:00 - 20:25 228 BAX  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ASTROPHYSICS
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 001 3-3-3 The Evolving Universe
01 Djorgovski, S MWF 14:00 - 14:55 Hameetman  LETTER
Aud CHL LETTER

Ge/Ay 011C 3-0-6 Introduction to Earth and Planetary Sciences: Planetary Sciences
Taught concurrently with Ge 103
01 Brown, M TR 10:30 - 11:55 162 SMD  

Ay 031 1-0-2 Writing in Astronomy
Open to declared Ay majors at the discretion of the instructor  //Nonmajors who have taken Astronomy courses may be admitted,  but must have prior approval of instructor. Maximum enrollment: 11 
students
01 Hillenbrand, L W 11:00 - 11:55 219 CHL LETTER

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL

Ay 078C + Senior Thesis
01 Ellis, R A A LETTER
02 Hillenbrand, L A A LETTER
03 Readhead, A A A LETTER
04 Steidel, C A A LETTER
05 Cohen, J A A LETTER
06 Scoville, N A A LETTER
07 Ott, C A A LETTER
08 Martin, C A A LETTER
09 Prince, T A A LETTER
10 Readhead, A A A LETTER
11 Harrison, F A A LETTER
12 Hallinan, G A A LETTER
13 Phinney, E A A LETTER
14 Hopkins, P A A LETTER
15 Knutson, H A A LETTER
16 Mawet, D A A LETTER
17 Kirby, E A A LETTER
18 Kasliwal, M A A LETTER
19 Djorgovski, S A A LETTER

Ay/Ph 104 3-0-6 Relativistic Astrophysics
01 Kasliwal, M TR 09:00 - 10:25 219 CHL  

Ay 119 3-0-6 Methods of Computational Science
01 Djorgovski, S F 15:00 - 15:55 100 PWL/BTH  

Ay 125 3-0-6 High-Energy Astrophysics
01 Phinney, E TR 13:00 - 14:25 219 CHL  

Ay 127 3-0-6 Cosmology and Galaxy Formation
01 Hopkins, P MW 09:00 - 10:25 219 CHL  

Ge/Ay 133 3-0-6 The Formation and Evolution of Planetary Systems
01 Knutson, H / Batygin, K MWF 13:00 - 13:55 162 SMD  

Ay 141C 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Kasliwal, M / Phinney, E F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
01 Ott, C A A PASS-FAIL
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Stevenson, D A A PASS-FAIL
04 Brown, M A A PASS-FAIL
05 Harrison, F A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Goldreich, P A A PASS-FAIL
09 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
10 Johnson, J A A PASS-FAIL
11 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
12 Martin, C A A PASS-FAIL
13 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
14 Hallinan, G A A PASS-FAIL
15 Prince, T A A PASS-FAIL
16 Mawet, D A A PASS-FAIL
17 Hirata, C A A PASS-FAIL
18 Readhead, A A A PASS-FAIL
19 Sargent, A A A PASS-FAIL
20 Hopkins, P A A PASS-FAIL
21 Dore, O A A PASS-FAIL
22 Scoville, N A A PASS-FAIL
23 Steidel, C A A PASS-FAIL
24 Phinney, E A A PASS-FAIL
25 Rogers, L A A PASS-FAIL
26 Soifer, B A A PASS-FAIL
27 Knutson, H A A PASS-FAIL
28 Kasliwal, M A A PASS-FAIL
29 Kirby, E A A PASS-FAIL
30 Batygin, K A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Steidel, C A A PASS-FAIL
02 Ott, C A A PASS-FAIL
03 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
04 Hopkins, P A A PASS-FAIL
05 Batygin, K A A PASS-FAIL
06 Brown, M A A PASS-FAIL
07 Blake, G A A PASS-FAIL
08 Knutson, H A A PASS-FAIL

Ay/Ge 198 2-0-4 Special Topics in the Planetary Sciences: Extrasolar Planets
01 Batygin, K / Hillenbrand, L  F 15:00 - 16:55 219 CHL  
/ Mawet, D  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 174 3-0-6 Molecular Machines in the Cell
01 Shan, S / Hoelz, A TR 10:30 - 11:55 120 BRN LETTER

BMB/Ch 202C 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Students will meet with the BMB seminar speaker in a discussion  section for an hour and then attend the seminar at 4pm.  BMB  seminars are offered 1-2 times a month on any given Thursday.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 370 BRN PASS-FAIL

BMB/Ch 230 2-4-6 Macromolecular Structure Determination with Modern X-ray Crystallography  Methods
01 Hoelz, A W 14:00 - 15:55 101 SCH  

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Sternberg, P / Hay, B W 12:00 - 13:25 B180 BBB PASS-FAIL

BMB299 + Graduate Research
01 Mayo, S A A PASS-FAIL
02 Deshaies, R A A PASS-FAIL
03 Fraser, S A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Rees, D A A PASS-FAIL
07 Baltimore, D A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Goddard, W A A PASS-FAIL
10 Kennedy, M A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Tirrell, D A A PASS-FAIL
13 Parker, C A A PASS-FAIL
14 Greer, J A A PASS-FAIL
15 Dervan, P A A PASS-FAIL
16 Chan, D A A PASS-FAIL
17 Anderson, D A A PASS-FAIL
18 Dougherty, D A A PASS-FAIL
19 Shan, S A A PASS-FAIL
20 Jensen, G A A PASS-FAIL
21 Elowitz, M A A PASS-FAIL
22 Patterson, P A A PASS-FAIL
23 Heath, J A A PASS-FAIL
24 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
25 Hay, B A A PASS-FAIL
26 Wold, B A A PASS-FAIL
27 Davis, M A A PASS-FAIL
28 Phillips, R A A PASS-FAIL
29 Barton, J A A PASS-FAIL
30 Clemons, W A A PASS-FAIL
31 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
32 Murray, R A A PASS-FAIL
33 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
34 Baltimore, D A A PASS-FAIL
35 Wang, Z A A PASS-FAIL
36 Gharib, M A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Lester, H A A PASS-FAIL
39 Pierce, N A A PASS-FAIL
40 Sternberg, P A A PASS-FAIL
41 Roukes, M A A PASS-FAIL
42 Gray, H A A PASS-FAIL
43 Shapiro, M A A PASS-FAIL
44 Newman, D A A PASS-FAIL
45 Cai, L A A PASS-FAIL
46 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
47 Hoelz, A A A PASS-FAIL
48 Goentoro, L A A PASS-FAIL
49 Guttman, M A A PASS-FAIL
50 Meister, M A A PASS-FAIL
51 Zinn, K A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi/BE 024 3-0-3 Technical Communication for Biological Scientists and Engineers
maximum enrollment: 20 students
01 Anderson, B TR 10:30 - 11:55 101 KRK LETTER

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research adviser does not appear below, please contact the  Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Sternberg, P A A PASS-FAIL
05 Kennedy, M A A PASS-FAIL
06 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Shimojo, S A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Shapiro, M A A PASS-FAIL
14 Shan, S A A PASS-FAIL
15 Qian, L A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Guttman, M A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
33 Hay, B A A PASS-FAIL
34 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
35 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
36 Adolphs, R A A PASS-FAIL
37 Yue, Y A A PASS-FAIL

BE/Bi 101 3-0-3 Order of Magnitude Biology
01 Bois, J / Phillips, R F 14:00 - 15:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

BE 107 3-5-1 Exploring Biological Principles through Bio-Inspired Design
Maximum enrollment: 16 students
01 Dickinson, M / Murray, R MW 11:00 - 11:55 B101 BBB  
T 13:00 - 15:55 152 BRN  

Ph/APh/EE/BE  118C
3-0-6 Physics of Measurement
01 Yeh, N TR 14:30 - 15:55 107 DWN PASS-FAIL

BE 150 3-0-6 Design Principles of Genetic Circuits
taught concurrently with Bi 250b
01 Bois, J / Elowitz, M MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

BE 153 3-0-6 Case Studies in Systems Physiology
01 Petrasek, D TR 14:30 - 15:55 200 BRD  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

BE/CS 196B 2-8-2 Design and Construction of Programmable Molecular Systems
not offered spring term
01 Staff A A  

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Phillips, R A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
05 Dervan, P A A PASS-FAIL
06 Goentoro, L A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Meister, M A A PASS-FAIL
14 Guttman, M A A PASS-FAIL
15 Troian, S A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Rothemund, P A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Goddard, W A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Shapiro, M A A PASS-FAIL
29 Cai, L A A PASS-FAIL
30 Sternberg, P A A PASS-FAIL
31 Kornfield, J A A PASS-FAIL
32 Andersen, R A A PASS-FAIL
33 Qian, L A A PASS-FAIL
34 Hong, E A A PASS-FAIL
35 Mayo, S A A PASS-FAIL
36 Dickinson, M A A PASS-FAIL

Bi/CNS/BE/NB  230
3-2-4 Optogenetic and CLARITY Methods in Experimental Neuroscience
Maximum enrollment: 12 students
01 Gradinaru, V WR 10:00 - 11:55 152 BRN  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 001 4-0-5 Principles of Biology
Maximum enrollment: 12 students per section
01 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
R 19:00 - 19:55 B101 BBB LETTER
02 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
R 19:00 - 19:55 27 GTS LETTER
03 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
R 19:00 - 19:55 107 DWN LETTER
04 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
R 19:00 - 19:55 215 NMD LETTER
05 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
R 19:00 - 19:55 152 BRN LETTER
06 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
F 13:00 - 13:55 B101 BBB LETTER
07 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
F 13:00 - 13:55 27 GTS LETTER
08 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
F 13:00 - 13:55 107 DWN LETTER
09 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
F 13:00 - 13:55 215 NMD LETTER
10 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
F 14:00 - 14:55 119 DWN LETTER
11 Newman, D TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
F 13:00 - 13:55 142 KCK LETTER

Bi 001X 0-6-3 The Great Ideas of Biology: Exploration through Experimentation
open by lottery only; see link on the REGIS home page to enter by  February 24th // maximum enrollment: 24 students // Make-up  classes will be on Thursdays from 7-10pm
01 Bois, J T 19:00 - 21:55 16/17 BRN LETTER
W 13:00 - 15:55 16/17 BRN LETTER

Bi 009 3-0-6 Cell Biology
01 Aravin, A / Deshaies, R TR 09:00 - 10:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
F 09:00 - 09:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi 010 1-3-2 Introductory Biology Laboratory
Maximum enrollment: 16 students per section
01 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
T 14:00 - 16:55 317 KRK  
02 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
W 14:00 - 16:55 317 KRK  
03 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
F 14:00 - 16:55 317 KRK  

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Shan, S A A PASS-FAIL
02 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
03 Davidson, E A A PASS-FAIL
04 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
07 Zinn, K A A PASS-FAIL
08 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
09 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
10 Strauss, J A A PASS-FAIL
11 Newman, D A A PASS-FAIL
12 Chan, D A A PASS-FAIL
13 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
14 Tirrell, D A A PASS-FAIL
15 Patterson, P A A PASS-FAIL
16 Orphan, V A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
18 Deshaies, R A A PASS-FAIL
19 Kennedy, M A A PASS-FAIL
20 Shimojo, S A A PASS-FAIL
21 Adolphs, R A A PASS-FAIL
22 Lester, H A A PASS-FAIL
23 Prober, D A A PASS-FAIL
24 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
25 Allman, J A A PASS-FAIL
26 Wold, B A A PASS-FAIL
27 Peter Lashgari Faghani, I A A PASS-FAIL
28 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
31 Rees, D A A PASS-FAIL
32 Aravin, A A A PASS-FAIL
33 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
36 Baltimore, D A A PASS-FAIL
39 Parker, C A A PASS-FAIL
40 Winfree, E A A PASS-FAIL
41 Hsiao, E A A PASS-FAIL
43 Hay, B A A PASS-FAIL
44 Jensen, G A A PASS-FAIL
45 Goddard, W A A PASS-FAIL
46 Elowitz, M A A PASS-FAIL
47 Anderson, D A A PASS-FAIL
48 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
49 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
50 Sternberg, P A A PASS-FAIL
55 Sternberg, P A A PASS-FAIL
56 Phillips, R A A PASS-FAIL
57 Clemons, W A A PASS-FAIL
58 Oka, Y A A PASS-FAIL
59 Dickinson, M A A PASS-FAIL

Bi/BE 024 3-0-3 Technical Communication for Biological Scientists and Engineers
maximum enrollment: 20 students
01 Anderson, B TR 10:30 - 11:55 101 KRK LETTER

Bi 090C + Undergraduate Thesis
01 Patterson, P / Bjorkman, P A A LETTER
03 Sternberg, P / Bjorkman, P A A LETTER
04 Davidson, E / Bjorkman, P A A LETTER
05 Davis, M / Bjorkman, P A A LETTER
06 Bjorkman, P A A LETTER
07 Aravin, A / Bjorkman, P A A LETTER
08 Doyle, J / Bjorkman, P A A LETTER
09 Newman, D / Bjorkman, P A A LETTER
10 Baltimore, D / Bjorkman, P A A LETTER
11 Rothenberg, E / Bjorkman, A A LETTER
P LETTER
12 Wold, B / Bjorkman, P A A LETTER

BE/Bi 101 3-0-3 Order of Magnitude Biology
01 Bois, J / Phillips, R F 14:00 - 15:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Camerer, C / O'Doherty, J MW 14:30 - 15:55 125 BAX  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D / Hoelz, A TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 200 BRD  
02 Chan, D / Hoelz, A TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Bi 115 3-0-6 Attack and Repulsion: Viruses and their Hosts
01 Baltimore, D TR 10:30 - 11:55 B180 BBB  

Bi/CNS 158 3-0-6 Vertebrate Evolution
Students must have taken Bi 1, Bi 1x, Bi 8, or Bi 9 as a prerequisite.
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD LETTER

Bi/CNS/NB 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Steele, A / Bremner, L W 13:00 - 16:55 56 CHR PASS-FAIL

BMB/Bi/Ch 174 3-0-6 Molecular Machines in the Cell
01 Shan, S / Hoelz, A TR 10:30 - 11:55 120 BRN LETTER

Bi/CNS/NB 185 2-0-4 Large Scale Brain Networks
class cancelled
01 Staff A A  

Bi 190 2-0-4 Systems Genetics
01 Sternberg, P MW 11:00 - 11:55 101 KRK  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

Bi 206 2-0-4 Biochemical and Genetic Methods in Biological Research
01 Varshavsky, A T 13:00 - 14:55 100 - Rock  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

Bi/CNS/BE/NB  230
3-2-4 Optogenetic and CLARITY Methods in Experimental Neuroscience
Maximum enrollment: 12 students
01 Gradinaru, V WR 10:00 - 11:55 152 BRN  

Ch/Bi 231 2-0-4 Advanced Topics in Biochemistry
01 Campbell, J / Parker, C OM,M 14:00 -  152 BRN  
14:55  

Ge/Bi 244 3-0-3 Paleobiology Seminar
01 Kirschvink, J OM,M 09:00 -  267 ARM  
09:25  
M 19:30 - 20:55 A  

Ge/Bi/ESE 246 2-0-4 Molecular Geobiology Seminar
01 Orphan, V W 12:00 - 13:55 267 ARM PASS-FAIL

Bi 250B 3-0-6 Topics in Systems Biology
taught concurrently with BE 150
01 Elowitz, M / Bois, J MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi/CNS/NB 250C 3-0-6 Topics in Systems Neuroscience
01 Siapas, A F 14:00 - 16:55 101 KRK  

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Sternberg, P / Hay, B W 12:00 - 13:25 B180 BBB PASS-FAIL

Bi 252 2-0-2 Responsible Conduct of Research
01 Sternberg, P / Meyerowitz,  M 14:00 - 15:55 100 - Rock  PASS-FAIL
E Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

CNS/Bi/NB 256 2-0-4 Decision Making
01 Andersen, R TR 13:00 - 13:55 333 BBB  

CNS/Bi 286C + Special Topics in Computation and Neural Systems
01 Meister, M TR 09:00 - 10:25 B180 BBB  

Bi 299 + Graduate Research
01 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
02 Baltimore, D A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Anderson, D A A PASS-FAIL
06 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
07 Clemons, W A A PASS-FAIL
08 Elowitz, M A A PASS-FAIL
09 Dabiri, J A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
12 Campbell, J A A PASS-FAIL
13 Chan, D A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Deshaies, R A A PASS-FAIL
16 Dickinson, M A A PASS-FAIL
17 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
18 Dunphy, W A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Hay, B A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Qian, L A A PASS-FAIL
24 Pierce, N A A PASS-FAIL
25 Burdick, J A A PASS-FAIL
26 Tsao, D A A PASS-FAIL
27 Orphan, V A A PASS-FAIL
28 Mayo, S A A PASS-FAIL
29 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
30 Newman, D A A PASS-FAIL
31 Guo, C A A PASS-FAIL
32 Lois, C A A PASS-FAIL
33 Heath, J A A PASS-FAIL
34 Prober, D A A PASS-FAIL
35 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
36 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Shapiro, M A A PASS-FAIL
39 Shimojo, S A A PASS-FAIL
40 Lester, H A A PASS-FAIL
41 Sternberg, P A A PASS-FAIL
42 Dougherty, D A A PASS-FAIL
43 Shan, S A A PASS-FAIL
44 Winfree, E A A PASS-FAIL
45 Wold, B A A PASS-FAIL
46 Zinn, K A A PASS-FAIL
47 Burdick, J A A PASS-FAIL
48 Jensen, G A A PASS-FAIL
49 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
50 Elowitz, M A A PASS-FAIL
51 Adolphs, R A A PASS-FAIL
52 Cai, L A A PASS-FAIL
53 Siapas, A A A PASS-FAIL
54 Gharib, M A A PASS-FAIL
55 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
56 Aravin, A A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Tai, Y A A PASS-FAIL
59 Murray, R A A PASS-FAIL
60 Meister, M A A PASS-FAIL
61 Arnold, F A A PASS-FAIL
62 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
63 Scherer, A A A PASS-FAIL
64 Guttman, M A A PASS-FAIL
65 Goentoro, L A A PASS-FAIL
66 Guttman, M A A PASS-FAIL
67 Oka, Y A A PASS-FAIL
68 Hsiao, E A A PASS-FAIL
69 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
70 Hong, E A A PASS-FAIL
71 Phillips, R A A PASS-FAIL
72 Roukes, M A A PASS-FAIL
73 Doyle, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS, ECONOMICS, AND MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM097 + Undergraduate Research
01 Staff A A PASS-FAIL

BEM107 3-0-6 Applied Corporate Finance and Investment Banking
Maximum Enrollment: 40 Students // course cannot be used to fulfill  the Adv SS Institute requirement
01 Cornell, B R 18:00 - 20:55 25 BAX PASS-FAIL

BEM109 3-0-6 Fixed-Income and Credit-Risk Derivatives
01 Cvitanic, J MW 14:30 - 15:55 128 BAX  

BEM111 3-0-6 Quantitative Risk Management
01 Winston, K W 18:30 - 21:25 125 BAX  

BEM114 3-0-6 Behavioral Finance
01 Jin, J TR 10:30 - 11:55 25 BAX  

BEM/Ec 150 3-0-6 Business Analytics
Maximum Enrollment: 50 students
01 Camerer, C MW 19:00 - 20:25 25 BAX  

BEM190 + Undergraduate Research Project
01 Rosenthal, J A A PASS-FAIL
02 Pickar, K A A PASS-FAIL
03 Bossaerts, P A A PASS-FAIL
04 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
05 Lin, A A A PASS-FAIL
06 Gillen, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch/ChE 009 1-6-2 Chemical Synthesis and Characterization for Chemical Engineering
Open to ChE students only during online registration. // Each student must select 2 section times- Sec 1: T 8-11am / Sec 2: T 1-4pm / Sec  3: R 8-11am/ a T 1-4pm and R 1-4pm section may be available upon 
sufficient demand // Instructor will contact students via email to  select 2 sections.
01 Mendez, J M 10:00 - 10:55 147 NYS  
A 105 MEAD  

ChE063B 3-0-6 Chemical Engineering Thermodynamics
01 Ismagilov, R TR 13:00 - 14:25 106 SPL LETTER

ChE080 + Undergraduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Ravi, V A A PASS-FAIL
03 Davis, M A A PASS-FAIL
04 Giapis, K A A PASS-FAIL
05 Lewis, N A A PASS-FAIL
06 Haile, S A A PASS-FAIL
07 Shapiro, M A A PASS-FAIL
08 Brady, J A A PASS-FAIL
09 Atwater, H A A PASS-FAIL
10 Goddard, W A A PASS-FAIL
11 Faber, K A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Gavalas, G A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Ismagilov, R A A PASS-FAIL

ChE090B 0-4-5 Senior Thesis
01 Dickinson, M A A LETTER
02 Giapis, K A A LETTER
03 Seinfeld, J A A LETTER
04 Tirrell, D A A LETTER
05 Ravi, V A A LETTER
06 Flagan, R A A LETTER
07 Gavalas, G A A LETTER
08 Davis, M A A LETTER
09 Haile, S A A LETTER
10 Arnold, F A A LETTER
11 Brady, J A A LETTER
12 Kornfield, J A A LETTER
13 Greer, J A A LETTER
14 Lewis, N A A LETTER
15 Grubbs, R A A LETTER
16 Mayo, S A A LETTER
17 Fu, G A A LETTER
18 Wang, Z A A LETTER
19 Cai, L A A LETTER
20 Atwater, H A A LETTER

ChE103C 3-0-6 Transport Phenomena
01 Davis, M MWF 10:00 - 10:55 102 SPL  

ChE105 3-0-6 Dynamics and Control of Chemical Systems
01 Seinfeld, J MWF 14:00 - 14:55 106 SPL  

ChE/Ch/E 107 3-0-6 Social Media for Scientists
maximum enrollment: 25 students
01 Davis, M MWF 15:00 - 15:55 106 SPL  

ChE120 1-6-2 Optimal Design of Chemical Systems
01 Vicic, M OM,M 15:00 -  122 SPL  
15:55  

ChE130 1-5-3 Biomolecular Engineering Laboratory
Maximum enrollment: 14 students per section
01 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
MF 13:00 - 15:55 16/17 BRN  
02 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
TR 13:00 - 15:55 16/17 BRN  

ChE151B 3-0-9 Physical and Chemical Rate Processes
01 Brady, J MWF 09:00 - 09:55 102 SPL LETTER

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Murray, R A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Haile, S A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Stoltz, B A A PASS-FAIL
09 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Greer, J A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Fraser, S A A PASS-FAIL
15 Fultz, B A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 Fultz, B A A PASS-FAIL
19 Snyder, G A A PASS-FAIL
20 Guttman, M A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
22 Miller, T A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
24 Shapiro, M A A PASS-FAIL
29 Parker, C A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
41 Yung, Y A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum enrollment: 20 students per section // section 3 reserved  for freshmen
01 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 19:30 - 22:25 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Limit 20 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 147 NYS PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 147 NYS PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 004B 1-6-2 Synthesis and Analysis of Organic and Inorganic Compounds
Each student must select 2 section times - Sec 1: T 8-11am / Sec 2:  W 1-4pm / Sec 3: R 8-11am / Instructor will contact student via e- mail to select two sections.
01 Mendez, J F 10:00 - 10:55 147 NYS  
A 105 MEAD  

Ch 006B 1-6-3 Physical and Biophysical Chemistry Laboratory
Students are expected to attend one lab a week, either Tuesdays  from 1-5pm or Wednesdays from 1-5pm’
01 Weitekamp, D OM,W 15:00 -  33 NYS  
15:55  
F 15:00 - 15:55 151 CRL  

Ch 007 1-6-2 Advanced Experimental Methods in Bioorganic Chemistry
01 Hsieh-Wilson, L M 15:00 - 15:55 356 CRL  

Ch/ChE 009 1-6-2 Chemical Synthesis and Characterization for Chemical Engineering
Open to ChE students only during online registration. // Each student must select 2 section times- Sec 1: T 8-11am / Sec 2: T 1-4pm / Sec  3: R 8-11am/ a T 1-4pm and R 1-4pm section may be available upon 
sufficient demand // Instructor will contact students via email to  select 2 sections.
01 Mendez, J M 10:00 - 10:55 147 NYS  
A 105 MEAD  

Ch 010C 1-6-1 Frontiers in Chemistry
Must have instructor's permission prior to registering for course.
01 Dervan, P / Hoelz, A R 12:00 - 12:55 115 BCK PASS-FAIL

Ch 021C 3-0-6 Physical Chemistry
01 Beauchamp, J MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER

Ch 025 3-0-6 Introduction to Biophysical Chemistry: Thermodynamics
01 Rees, D TR 13:00 - 14:25 147 NYS LETTER

Ch 041C 3-0-6 Organic Chemistry
01 Fu, G MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  

Ch 080 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Dervan, P A A PASS-FAIL
03 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Marcus, R A A PASS-FAIL
06 Clemons, W A A PASS-FAIL
07 Reisman, S A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Shan, S A A PASS-FAIL
10 Rees, D A A PASS-FAIL
11 Heath, J A A PASS-FAIL
12 Agapie, T A A PASS-FAIL
13 Davis, M A A PASS-FAIL
14 Asimow, P A A PASS-FAIL
15 Dougherty, D A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Shapiro, M A A PASS-FAIL
19 Miller, T A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Yue, Y A A PASS-FAIL
22 Fu, G A A PASS-FAIL
23 Rossman, G A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Grubbs, R A A PASS-FAIL
38 Lewis, N A A PASS-FAIL
39 Barton, J A A PASS-FAIL
40 Hoelz, A A A PASS-FAIL
41 Eiler, J A A PASS-FAIL
42 Rossman, G A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
01 Stoltz, B A A PASS-FAIL
02 Lewis, N A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Peters, J A A PASS-FAIL
05 Adolphs, R A A PASS-FAIL
06 Agapie, T A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
9 units per term
01 Rees, D A A LETTER

Ch 102 3-0-6 Introduction to Inorganic Chemistry
01 Agapie, T TR 13:00 - 14:25 153 NYS  

ChE/Ch/E 107 3-0-6 Social Media for Scientists
maximum enrollment: 25 students
01 Davis, M MWF 15:00 - 15:55 106 SPL  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D / Hoelz, A TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 200 BRD  
02 Chan, D / Hoelz, A TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Ch 126 3-0-6 Molecular Spectra and Molecular Structure
01 Blake, G MW 14:30 - 15:55 136 L+R  

Ch 143 3-0-6 NMR Spectroscopy for Structural Identification
01 Virgil, S MWF 11:00 - 11:55 151 CRL  

Ch 166 3-0-6 Nonequilibrium Statistical Mechanics
01 Marcus, R TR 09:00 - 10:25 151 CRL  

ESE/Ge/Ch 171 3-0-6 Atmospheric Chemistry I
01 Seinfeld, J / Wennberg, P TR 13:00 - 14:25 102 SPL  

BMB/Bi/Ch 174 3-0-6 Molecular Machines in the Cell
01 Shan, S / Hoelz, A TR 10:30 - 11:55 120 BRN LETTER

ESE/Ch 176 3-0-6 Physical Organic Chemistry of Natural Waters
01 Hoffmann, M MWF 10:00 - 10:55 135 L+R  

Ch 180 + Chemical Research
01 Gray, H A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL

Ch 182 + Senior Thesis Research
9 units per term
01 Rees, D A A LETTER

BMB/Ch 202C 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Students will meet with the BMB seminar speaker in a discussion  section for an hour and then attend the seminar at 4pm.  BMB  seminars are offered 1-2 times a month on any given Thursday.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 370 BRN PASS-FAIL

Ch 212 3-0-6 Bioinorganic Chemistry
01 Gray, H / Winkler, J F 09:00 - 11:55 115 BCK LETTER

Ch 213C 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 227A 3-0-6 Advanced Topics in Chemical Physics
01 Heath, J TR 16:00 - 17:25 16 NYS  

Ch 228 3-0-6 Dynamics and Complexity in Physical and Life Sciences
class cancelled
01 Staff A A LETTER

BMB/Ch 230 2-4-6 Macromolecular Structure Determination with Modern X-ray Crystallography  Methods
01 Hoelz, A W 14:00 - 15:55 101 SCH  

Ch/Bi 231 2-0-4 Advanced Topics in Biochemistry
01 Campbell, J / Parker, C OM,M 14:00 -  152 BRN  
14:55  

Ch 250 3-0-0 Advanced Topics in Chemistry
Typically there will be one seminar per week by industry researchers  on Wednesday at 4pm and sometimes on Tuesday: 4/5, 4/12, 4/26,  2pm on 5/3.  The complete schedule will be available on the first day 
of class.
01 Fu, G / Grubbs, R / Stoltz,  W 15:30 - 16:55 153 NYS PASS-FAIL
B PASS-FAIL

Ch 280 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Bercaw, J A A PASS-FAIL
06 Blake, G A A PASS-FAIL
07 Shan, S A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Cai, L A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Eiler, J A A PASS-FAIL
14 Miller, T A A PASS-FAIL
15 Giapis, K A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Grubbs, R A A PASS-FAIL
19 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Reisman, S A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
23 Wang, Z A A PASS-FAIL
24 Marcus, R A A PASS-FAIL
25 Mayo, S A A PASS-FAIL
26 Goentoro, L A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
28 Clemons, W A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Rees, D A A PASS-FAIL
31 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
32 Hoelz, A A A PASS-FAIL
33 Haile, S A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Fu, G A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Zewail, A A A PASS-FAIL
40 Fraser, S A A PASS-FAIL
41 Atwater, H A A PASS-FAIL
42 Pierce, N A A PASS-FAIL
43 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
44 Heath, J A A PASS-FAIL
45 Sternberg, P A A PASS-FAIL
46 Adkins, J A A PASS-FAIL
47 Lester, H A A PASS-FAIL
48 Wennberg, P A A PASS-FAIL
49 Campbell, J A A PASS-FAIL
50 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
51 Smolke, C A A PASS-FAIL
52 Tirrell, D A A PASS-FAIL
53 Deshaies, R A A PASS-FAIL
54 Shapiro, M A A PASS-FAIL
55 Jensen, G A A PASS-FAIL
56 Newman, D A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Bhattacharya, K / Ortiz, M TR 09:00 - 10:25 135 GTS/TOM LETTER

AM/CE/ME 150C 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTS/TOM PASS-FAIL

ME/CE/Ge 174 3-0-6 Mechanics of Rocks
01 Lapusta, N TR 14:30 - 15:55 115 GTS/TOM  

CE 181B 3-0-6 Engineering Seismology
01 Heaton, T MWF 10:00 - 10:55 115 GTS/TOM  

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Heaton, T A A PASS-FAIL

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Andrade, J A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL
06 Asimaki, D A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Camerer, C / O'Doherty, J MW 14:30 - 15:55 125 BAX  

CNS/SS/Psy  110A
3-0-6 Cognitive Neuroscience Tools
Undergraduates need instructor's permission to enroll // course  cannot be used to fulfill the Adv SS Institute requirement
01 Rangel, A F 12:00 - 13:55 33 BAX PASS-FAIL

Bi/CNS 158 3-0-6 Vertebrate Evolution
Students must have taken Bi 1, Bi 1x, Bi 8, or Bi 9 as a prerequisite.
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD LETTER

CS/CNS/EE 159 3-0-6 Advanced Topics in Machine Learning
01 Yue, Y TR 14:30 - 15:55 102 STL  

Bi/CNS/NB 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Steele, A / Bremner, L W 13:00 - 16:55 56 CHR PASS-FAIL

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Fraser, S A A PASS-FAIL
02 Anderson, D A A PASS-FAIL
03 Pierce, N A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Burdick, J A A PASS-FAIL
06 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Lester, H A A PASS-FAIL
09 Dickinson, M A A PASS-FAIL
10 Elowitz, M A A PASS-FAIL
11 Rutishauser, U A A PASS-FAIL
12 Murray, R A A PASS-FAIL
13 Patterson, P A A PASS-FAIL
14 Quartz, S A A PASS-FAIL
15 Perona, P A A PASS-FAIL
16 Allman, J A A PASS-FAIL
17 Murray, R A A PASS-FAIL
18 Shimojo, S A A PASS-FAIL
19 Siapas, A A A PASS-FAIL
20 Shapiro, M A A PASS-FAIL
21 Winfree, E A A PASS-FAIL
22 Wold, B A A PASS-FAIL
23 Kennedy, M A A PASS-FAIL
24 Adolphs, R A A PASS-FAIL
25 Camerer, C A A PASS-FAIL
26 Rangel, A A A PASS-FAIL
27 Bossaerts, P A A PASS-FAIL
28 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
29 Prober, D A A PASS-FAIL
30 Yue, Y A A PASS-FAIL
31 Meister, M A A PASS-FAIL

Bi/CNS/NB 185 2-0-4 Large Scale Brain Networks
class cancelled
01 Staff A A  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

Bi/CNS/BE/NB  230
3-2-4 Optogenetic and CLARITY Methods in Experimental Neuroscience
Maximum enrollment: 12 students
01 Gradinaru, V WR 10:00 - 11:55 152 BRN  

Bi/CNS/NB 250C 3-0-6 Topics in Systems Neuroscience
01 Siapas, A F 14:00 - 16:55 101 KRK  

CNS/Bi/NB 256 2-0-4 Decision Making
01 Andersen, R TR 13:00 - 13:55 333 BBB  

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Elowitz, M A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Meister, M A A PASS-FAIL
10 Konishi, M A A PASS-FAIL
11 Camerer, C A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
13 Adolphs, R A A PASS-FAIL
14 Scherer, A A A PASS-FAIL
15 Shimojo, S A A PASS-FAIL
16 Siapas, A A A PASS-FAIL
17 Sternberg, P A A PASS-FAIL
18 Wold, B A A PASS-FAIL
19 Winfree, E A A PASS-FAIL
20 Lester, H A A PASS-FAIL
21 Dickinson, M A A PASS-FAIL
22 Quartz, S A A PASS-FAIL
23 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
24 Allman, J A A PASS-FAIL
25 Oka, Y A A PASS-FAIL
26 Rangel, A A A PASS-FAIL

CNS/Bi 286C + Special Topics in Computation and Neural Systems
01 Meister, M TR 09:00 - 10:25 B180 BBB  

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 003 2-4-3 Introduction to Software Engineering
01 Billock, J WF 14:00 - 14:55 213 ANB PASS-FAIL

Ma/CS 006C 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Lupini, M TR 13:00 - 14:25 142 KCK  

CS 011 0-3-0 Computer Language Shop
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 024 3-3-3 Introduction to Computing Systems
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB  

CS 038 3-0-6 Introduction to Algorithms
01 Schulman, L TR 10:30 - 11:55 105 ANB  

EE/CS 052B 1-5-0 Microprocessor Systems Laboratory
01 George, G A A  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 -  070 MRE  
17:25  

CS/EE/ME 075C + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
01 Blanquart, G / Murray, R A A  

CS 080C + Undergraduate Thesis
01 Schroeder, P A A LETTER
02 Chandy, K A A LETTER
03 Winfree, E A A LETTER
04 Barr, A A A LETTER
06 Perona, P A A LETTER
07 Yue, Y A A LETTER
08 Bruck, J A A LETTER
09 Desbrun, M A A LETTER
10 Schulman, L A A LETTER
11 Umans, C A A LETTER

CS 081C + Undergraduate Projects in Computer Science
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Desbrun, M A A PASS-FAIL
05 Perona, P A A PASS-FAIL
06 Low, S A A PASS-FAIL
07 Vanier, M A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Winfree, E A A PASS-FAIL
10 Wierman, A A A PASS-FAIL
11 Umans, C A A PASS-FAIL
12 Adolphs, R A A PASS-FAIL
13 Pinkston, D A A PASS-FAIL
14 Burdick, J A A PASS-FAIL
15 Plott, C A A PASS-FAIL
16 Mahabal, A A A PASS-FAIL
17 Yue, Y A A PASS-FAIL
18 George, G A A PASS-FAIL
19 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
20 Schroeder, P A A PASS-FAIL
21 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
22 Stalzer, M A A PASS-FAIL
23 Vidick, T A A PASS-FAIL
24 Hajimiri, S A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Reading in Computer Science
01 Winfree, E A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Pinkston, D A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Arnold, F A A PASS-FAIL
09 Schulman, L A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Wierman, A A A PASS-FAIL
13 Yue, Y A A PASS-FAIL
14 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
15 Vidick, T A A PASS-FAIL
16 Vanier, M A A PASS-FAIL

CS 101C + Special Topics in Computer Science: Introduction to Theoretical Cryptography
01 Vidick, T MW 10:30 - 11:55 213 ANB  

CS 102C + Seminar in Computer Science
01 Staff A A  

CS 103C + Reading in Computer Science
01 Staff A A PASS-FAIL

CS 115 3-4-2 Functional Programming
01 Vanier, M MWF 14:00 - 14:55 105 ANB LETTER

CS 138 3-0-6 Computer Algorithms
01 Schulman, L TR 10:30 - 11:55 105 ANB  

CS/EE 145 0-0-9 Projects in Networking
01 Lahouti, F TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

CS/EE 146 3-3-3 Advanced Networking
Focus this year: Platforms and Internet Marketplaces
01 Wierman, A / Fu, H MWF 13:00 - 13:55 213 ANB  

CS 153 3-0-6 Current Topics in Theoretical Computer Science
01 Umans, C TR 13:00 - 14:25 314 ANB  

CS/CNS/EE 159 3-0-6 Advanced Topics in Machine Learning
01 Yue, Y TR 14:30 - 15:55 102 STL  

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  

CS 179 3-3-3 GPU Programming
class will be held in 070 Moore on 4/22/16
01 Desbrun, M / Barr, A MWF 15:00 - 15:55 105 ANB  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Wierman, A A A PASS-FAIL
05 Perona, P A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Kitaev, A A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
13 Winfree, E A A PASS-FAIL
14 Umans, C A A PASS-FAIL
15 Wold, B A A PASS-FAIL
16 Siapas, A A A PASS-FAIL

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

BE/CS 196B 2-8-2 Design and Construction of Programmable Molecular Systems
not offered spring term
01 Staff A A  

Ph/CS 219C 3-0-6 Quantum Computation
01 Kitaev, A MW 14:30 - 15:55 269 LAU PASS-FAIL

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
06 Winfree, E A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Chandy, K A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Ligett, K A A PASS-FAIL
13 Kitaev, A A A PASS-FAIL
14 Wierman, A A A PASS-FAIL
15 Winfree, E A A PASS-FAIL
16 Doyle, J A A PASS-FAIL
17 Vidick, T A A PASS-FAIL
18 Yue, Y A A PASS-FAIL

CS 282C + Reading In Computer Science
01 Staff A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTING AND MATHEMATICAL SCIENCES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CMS290C 1-0-0 Computing Mathematical Sciences Colloquium
01 Perona, P M 16:00 - 16:55 105 ANB PASS-FAIL

CMS300 + Research in Computing and Mathematical Sciences
01 Wierman, A A A PASS-FAIL
02 Vidick, T A A PASS-FAIL
03 Beck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Doyle, J A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Owhadi, H A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
09 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
10 Desbrun, M A A PASS-FAIL
11 Low, S A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
13 Schroeder, P A A PASS-FAIL
14 Schulman, L A A PASS-FAIL
15 Umans, C A A PASS-FAIL
16 Winfree, E A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090C 0-0-9 Senior Thesis in Control & Dynamical Systems
01 Murray, R A A LETTER

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
01 Murray, R A A PASS-FAIL

CDS240 3-0-6 Nonlinear Dynamical Systems
01 Doyle, J / Murray, R MWF 14:00 - 14:55 107 ANB  

CDS270 2-0-4 Advanced Topics in Systems and Control: System Identification and Adaptive  Control
6 units (2-0-4)
01 Lavretsky, E F 10:00 - 11:55 106 ANB PASS-FAIL

CDS300C + Research in Control and Dynamical Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Doyle, J A A PASS-FAIL
03 Goentoro, L A A PASS-FAIL
04 Beck, J A A PASS-FAIL
05 Dickinson, M A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Owhadi, H A A PASS-FAIL
08 Quartz, S A A PASS-FAIL
09 Elowitz, M A A PASS-FAIL
10 Dabiri, J A A PASS-FAIL
11 Desbrun, M A A PASS-FAIL
12 Ortiz, M A A PASS-FAIL
13 Adolphs, R A A PASS-FAIL
14 Siapas, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ec 097 + Undergraduate Research
01 Shum, M A A PASS-FAIL
02 Rangel, A A A PASS-FAIL

Ec 098C + Senior Research and Thesis
01 Rangel, A A A PASS-FAIL
02 Ledyard, J A A PASS-FAIL
03 Camerer, C A A PASS-FAIL

Ec/SS 130 3-0-6 Economic History of Europe from the Middle Ages to the Twentieth Centur
Designated as Writing Intensive Course // Maximum enrollment: 25  students
01 Hoffman, P TR 10:30 - 11:55 127 BAX LETTER

BEM/Ec 150 3-0-6 Business Analytics
Maximum Enrollment: 50 students
01 Camerer, C MW 19:00 - 20:25 25 BAX  

Ec/PS 160C 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260 // Completion of Ec/PS 160AB  required.//Maximum enrollment: 10 students
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 125 BAX LETTER

PS/Ec 172 3-0-6 Game Theory
01 Tamuz, O MW 09:00 - 10:25 Lecture Hall   
BAX  

Ec 190 + Undergraduate Research
01 Ensminger, J A A PASS-FAIL
02 Border, K A A PASS-FAIL
03 Kiewiet, D A A PASS-FAIL
04 Adolphs, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EE 005 2-3-1 Introduction to Embedded Systems
01 George, G MW 15:00 - 15:55 070 MRE PASS-FAIL

APh/EE 009B 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A TR 15:00 - 15:55 104 WAT LETTER

EE 040 3-0-6 Introduction to Semiconductors Devices
01 Choo, H MW 13:00 - 14:25 070 MRE  

EE/CS 052B 1-5-0 Microprocessor Systems Laboratory
01 George, G A A  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 -  070 MRE  
17:25  

CS/EE/ME 075C + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
01 Blanquart, G / Murray, R A A  

EE 080C + Senior Thesis
01 Potter, K A A LETTER
02 Scherer, A A A LETTER

EE 090 1-8-0 Analog Electronics Project Laboratory
01 Megdal, B OM,T 17:00 - 17:55 080 MRE LETTER

EE 091A + Experimental Projects in Electronic Circuits
01 Megdal, B A A  

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 George, G A A PASS-FAIL
02 Perona, P A A PASS-FAIL
03 Scherer, A A A PASS-FAIL
04 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
05 Megdal, B A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Yang, C A A PASS-FAIL
09 Martin, A A A PASS-FAIL
10 Chandy, K A A PASS-FAIL
11 Tai, Y A A PASS-FAIL
12 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
13 Emami, A A A PASS-FAIL
14 Choo, H A A PASS-FAIL
15 Yariv, A A A PASS-FAIL
16 Bruck, J A A PASS-FAIL

EE 105C 1-0-0 Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EE 113 3-3-3 Feedback and Control Circuits
01 George, G TR 14:30 - 15:55 070 MRE  

EE/MedE 114B 4-0-8 Analog Circuit Design
01 Pedroni, V WF 10:00 - 11:55 070 MRE  

Ph/APh/EE/BE  118C
3-0-6 Physics of Measurement
01 Yeh, N TR 14:30 - 15:55 107 DWN PASS-FAIL

EE 120 3-0-6 Topics in Information Theory
01 Kostina, V MW 10:30 - 11:55 106 ANB  

CS/EE 145 0-0-9 Projects in Networking
01 Lahouti, F TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

</