Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
WI 2015-16
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) English (En)
Anthropology (An) English as a Second Language (ESL)
Applied & Computational Math (ACM) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied Mechanics (AM) Freshman Seminars (FS)
Applied Physics (APh) Geology (Ge)
Art History (Art) History (H)
Astrophysics (Ay) History and Philosophy of Science (HPS)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Humanities (Hum)
Bioengineering (BE) Languages (L)
Biology (Bi) Law (Law)
Business, Economics, and Management (BEM) Materials Science (MS)
Chemical Engineering (ChE) Mathematics (Ma)
Chemistry (Ch) Mechanical Engineering (ME)
Civil Engineering (CE) Medical Engineering (MedE)
Computation & Neural Sys (CNS) Music (Mu)
Computer Science (CS) Performance and Activities (PA)
Computing and Mathematical Sciences (CMS) Philosophy (Pl)
Control & Dynamical Systems (CDS) Physical Education (PE)
Economics (Ec) Physics (Ph)
Electrical Engineering (EE) Political Science (PS)
Engineering (E) Social Science (SS)
Study Abroad (SA)
Writing (Wr)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Gharib, M A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Dabiri, J A A PASS-FAIL
04 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
05 Blanquart, G A A PASS-FAIL
06 Shepherd, J A A PASS-FAIL
07 Meiron, D A A PASS-FAIL
08 Meiron, D A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101B
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102B
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 135 GTS/TOM  

Ae/APh 104B 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B A A LETTER

Ae 105B 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Scharf, D / Davis, G TR 16:00 - 17:25 306 FIR  

Ae 121B 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J TR 13:00 - 14:25 202 GUG  

Ae 150B 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 McKeon, B M 13:00 - 13:55 101 GUG PASS-FAIL

EE/Ae 157B 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J M 14:30 - 15:55 314 ANB  
W 14:00 - 15:25 106 ANB  

Ae/Ge/ME 160B 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG LETTER

Ae/CE 165B 2-2-5 Mechanics of Composite Materials and Structures
01 Pellegrino, S MW 14:00 - 14:55 202 GUG  

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Schneider, T A A PASS-FAIL
02 Dabiri, J A A PASS-FAIL
03 Colonius, T A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
08 Leonard, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Ortiz, M A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 McKeon, B A A PASS-FAIL
15 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blake, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Daraio, C A A PASS-FAIL
21 Blanquart, G A A PASS-FAIL
22 Kochmann, D A A PASS-FAIL
23 Greer, J A A PASS-FAIL
24 Gurnis, M A A PASS-FAIL
25 Minnich, A A A PASS-FAIL
26 Johnson, J A A PASS-FAIL
27 Austin, J A A PASS-FAIL
28 Kulkarni, S A A PASS-FAIL

Ae 201B 3-0-6 Advanced Fluid Mechanics
01 Meiron, D MWF 10:00 - 10:55 202 GUG PASS-FAIL

Ae 205A 2-4-3 Advanced Space Project
01 Pellegrino, S M 16:00 - 17:25 200 GUG  
R 16:00 - 17:25 306 FIR  

Ae 208B 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 Kochmann, D / Austin, J F 15:00 - 15:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae/AM/MS/ME  213
3-0-6 Mechanics and Materials Aspects of Fracture
01 Ortiz, M MWF 09:00 - 09:55 306 FIR  

Ae/AM/ME 225 3-0-6 Special Topics in Solid Mechanics
01 Clifton, R OM,W 14:00 -  202 GUG  
14:55  

Ae 239A 3-0-6 Turbulence
01 Dimotakis, P TR 10:30 - 11:55 101 GUG  

Ae 240 + Special Topics in Fluid Mechanics
Educational Exchange
01 McKeon, B A A PASS-FAIL

MedE/BE/Ae 243 3-0-6 Biological Flows: Transport and Circulatory Systems
01 Pahlevan, N TR 10:30 - 11:55 306 FIR LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 101 3-0-6 Selected Topics in Anthropology: Biology of Women
maximum enrollment: 12 students
01 Rich, E MW 10:30 - 11:55 33 BAX  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM095A 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics for the Physical Sciences
TAs will organize two office hours per week; there will be no formal  sections due to extended lecture time.
01 Pierce, N MWF 11:00 - 12:15 119 KRK  

ACM100A 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics for the Physical Sciences
TAs will organize two office hours per week; there will be no formal  sections due to extended lecture time.
01 Pierce, N MWF 11:00 - 12:15 119 KRK  

ACM101B 4-0-8 Methods of Applied Mathematics I
01 Bruno, O TR 14:30 - 16:25 213 ANB  

ACM105 3-0-6 Applied Real and Functional Analysis
01 Tropp, J TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

ACM106A 3-0-9 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Hou, Y TR 13:00 - 14:25 105 ANB  

Ma/ACM 142 3-0-6 Ordinary and Partial Differential Equations
01 Frank, R TR 14:30 - 15:55 153 SLN PASS-FAIL

Ma/ACM 144B 3-0-6 Probability
01 Fathizadeh, F MWF 13:00 - 13:55 159 SLN  

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Meiron, D A A PASS-FAIL
04 Hassibi, B A A PASS-FAIL

ACM216 3-0-6 Markov Chains, Discrete Stochastic Processes and Applications
01 Owhadi, H TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

ACM217 3-0-6 Advanced Topics in Stochastic Analysis: Topics in Random Matrix Theory
01 Wang, K MW 13:00 - 14:25 314 ANB  

ACM270 3-1-5 Advanced Topics in Applied and Computational Math: Introduction to  Statistical Inference
01 Zuev, K MW 10:30 - 11:55 213 ANB  

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Tropp, J A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Owhadi, H A A PASS-FAIL
09 Schroeder, P A A PASS-FAIL
10 Hassibi, B A A PASS-FAIL
11 Beck, J A A PASS-FAIL
12 Ho, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102B
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 135 GTS/TOM  

AM/CE/ME 150B 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTS/TOM PASS-FAIL

AM/CE 151B 3-0-6 Dynamics and Vibrations
01 Asimaki, D MWF 10:00 - 10:55 115 GTS/TOM LETTER

Ae/AM/MS/ME  213
3-0-6 Mechanics and Materials Aspects of Fracture
01 Ortiz, M MWF 09:00 - 09:55 306 FIR  

Ae/AM/ME 225 3-0-6 Special Topics in Solid Mechanics
01 Clifton, R OM,W 14:00 -  202 GUG  
14:55  

AM 300 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Andrade, J A A PASS-FAIL
04 Avouac, J A A PASS-FAIL
05 Murray, R A A PASS-FAIL
06 Ortiz, M A A PASS-FAIL
07 Phillips, R A A PASS-FAIL
08 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh023 2-0-4 Demonstration Lectures in Optics
01 Faraon, A F 13:00 - 14:55 080 MRE  

APh077B 0-9-0 Laboratory in Applied Physics
01 Bellan, P OM,T 16:00 - 16:55 265 WAT LETTER
MW 16:00 - 16:55 265 WAT LETTER

APh078B + Senior Thesis, Experimental
01 Faraon, A A A LETTER
02 Scherer, A A A LETTER
03 Phillips, R A A LETTER
04 Painter, O A A LETTER
05 Vahala, K A A LETTER
06 Atwater, H A A LETTER
07 Bellan, P A A LETTER
08 Troian, S A A LETTER
09 Yung, Y A A LETTER
10 Schwab, K A A LETTER
11 Knutson, H A A LETTER

APh079B + Senior Thesis, Theoretical
01 Goddard, W A A LETTER
02 Troian, S A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Faraon, A A A PASS-FAIL
03 Painter, O A A PASS-FAIL
04 Scherer, A A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Roukes, M A A PASS-FAIL
08 Yang, C A A PASS-FAIL
09 Bellan, P A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Choo, H A A PASS-FAIL
12 Minnich, A A A PASS-FAIL
13 Kimble, H A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101B
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/APh 104B 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B A A LETTER

APh/MS 105B 3-0-6 States of Matter
01 Johnson, W MW 13:00 - 14:25 104 WAT LETTER

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Troian, S / Ghaffari, A W 17:00 - 17:55 104 WAT  

APh110 2-0-0 Topics in Applied Physics
01 Bellan, P M 12:00 - 12:55 104 WAT PASS-FAIL

APh114B 3-0-6 Solid-State Physics
01 Schwab, K MWF 09:00 - 09:55 104 WAT  

APh/Ph 115 3-0-9 Physics of Momentum Transport in Hydrodynamic Systems
Supplementary lectures and instructional movies on Fridays 1- 2:25pm in 104 WAT
01 Troian, S TR 13:00 - 14:25 104 WAT  
F 13:00 - 14:25 104 WAT  

Ph/APh/EE/BE  118B
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 107 DWN PASS-FAIL

MS/APh 122 0-4-5 Diffraction, Imaging, and Structure
Maximum enrollment: 8 students
01 Fultz, B / Garland, C OM,T 13:00 - 13:55 042 KCK  

EE/APh 131 3-0-6 Light Interaction with Atomic Systems - Lasers
01 Yariv, A TR 09:00 - 10:25 104 WAT  

APh156B 3-0-6 Plasma Physics
01 Bellan, P MW 14:30 - 15:55 104 WAT  

BE/APh 161 3-0-9 Physical Biology of the Cell
01 Bois, J MW 13:00 - 14:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

APh200 + Applied Physics Research
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Fultz, B A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Chen, Y A A PASS-FAIL
05 Johnson, W A A PASS-FAIL
06 Schwab, K A A PASS-FAIL
07 Goddard, W A A PASS-FAIL
08 Lewis, N A A PASS-FAIL
09 Troian, S A A PASS-FAIL
10 Preskill, J A A PASS-FAIL
11 Refael, G A A PASS-FAIL
12 Faraon, A A A PASS-FAIL
13 Lewis, N A A PASS-FAIL
14 Alicea, J A A PASS-FAIL
15 Hsieh, D A A PASS-FAIL
16 Minnich, A A A PASS-FAIL
17 Yang, C A A PASS-FAIL
18 Gharib, M A A PASS-FAIL
19 Painter, O A A PASS-FAIL
20 Phillips, R A A PASS-FAIL
21 Bernardi, M A A PASS-FAIL
23 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Scherer, A A A PASS-FAIL
30 Vahala, K A A PASS-FAIL
31 Yariv, A A A PASS-FAIL
39 Motrunich, O A A PASS-FAIL

Ph/APh 223A 3-0-6 Advanced Condensed-Matter Physics
01 Alicea, J MW 09:00 - 10:25 269 LAU  

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Faraon, A A A PASS-FAIL
02 Bellan, P A A PASS-FAIL
03 Flagan, R A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Snyder, G A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Fultz, B A A PASS-FAIL
08 Schwab, K A A PASS-FAIL
09 Desbrun, M A A PASS-FAIL
10 Hsieh, D A A PASS-FAIL
11 Faber, K A A PASS-FAIL
15 Phillips, R A A PASS-FAIL
16 Daraio, C A A PASS-FAIL
18 Roukes, M A A PASS-FAIL
20 Scherer, A A A PASS-FAIL
21 Chen, Y A A PASS-FAIL
24 Vahala, K A A PASS-FAIL
25 Yariv, A A A PASS-FAIL
28 Painter, O A A PASS-FAIL
29 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
30 Atwater, H A A PASS-FAIL
31 Faraon, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Art071 3-0-6 Arts of Buddhism
maximum enrollment: 25 students
01 Wolfgram, J MW 16:00 - 17:25 125 BAX LETTER

E/H/Art 089 3-0-6 New Media Arts in the 20th and 21st Centuries
Maximum enrollment: 20 students
01 Mushkin, H MW 13:00 - 14:25 125 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
ASTROPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

FS/Ay 003 2-0-4 Freshman Seminar: Automating Discovering the Universe
Limited enrollment
01 Kulkarni, S MRF 15:00 - 15:55 211 CHL PASS-FAIL

Ay 021 3-0-6 Galaxies and Cosmology
01 Djorgovski, S MWF 13:00 - 13:55 211 CHL  

Ay 030 2-0-1 Introduction to Modern Research
Classes will be held in Faculty homes.
01 Cohen, J T 19:00 - 20:55 A PASS-FAIL

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Staff A A PASS-FAIL

Ay 078B + Senior Thesis
01 Readhead, A A A PASS-FAIL
02 Ellis, R A A PASS-FAIL
03 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
04 Steidel, C A A PASS-FAIL
05 Cohen, J A A PASS-FAIL
06 Phinney, E A A PASS-FAIL
07 Ott, C A A PASS-FAIL
08 Martin, C A A PASS-FAIL
09 Prince, T A A PASS-FAIL
10 Harrison, F A A PASS-FAIL
11 Hallinan, G A A PASS-FAIL
12 Scoville, N A A PASS-FAIL
13 Hopkins, P A A PASS-FAIL
14 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
15 Knutson, H A A PASS-FAIL

Ay 102 3-0-6 Physics of the Interstellar Medium
01 Kulkarni, S MWF 09:00 - 09:55 211 CHL  

Ay 105 0-6-4 Optical Astronomy Instrumentation Lab
01 Hallinan, G / Mawet, D T 16:00 - 18:55 219 CHL  
W 11:00 - 13:55 219 CHL  

Ay 123 3-0-6 Structure and Evolution of Stars
01 Kirby, E MF 10:00 - 11:25 219 CHL  

Ay 124 3-0-6 Structure and Dynamics of Galaxies
01 Steidel, C WF 13:00 - 14:25 219 CHL  

Ay 126 3-0-6 Interstellar and Intergalactic Medium
01 Hopkins, P TR 13:00 - 14:25 219 CHL  

Ay 141B 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Cohen, J / Mawet, D F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
01 Ott, C A A PASS-FAIL
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Harrison, F A A PASS-FAIL
04 Brown, M A A PASS-FAIL
05 Phinney, E A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Kasliwal, M A A PASS-FAIL
09 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
11 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
12 Hallinan, G A A PASS-FAIL
13 Martin, C A A PASS-FAIL
15 Soifer, B A A PASS-FAIL
16 Prince, T A A PASS-FAIL
17 Hopkins, P A A PASS-FAIL
18 Kirby, E A A PASS-FAIL
19 Sargent, A A A PASS-FAIL
20 Dore, O A A PASS-FAIL
22 Scoville, N A A PASS-FAIL
23 Steidel, C A A PASS-FAIL
24 Johnson, J A A PASS-FAIL
25 Hirata, C A A PASS-FAIL
27 Stevenson, D A A PASS-FAIL
28 Cohen, J A A PASS-FAIL
29 Knutson, H A A PASS-FAIL
30 Mawet, D A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Sargent, A A A PASS-FAIL
02 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
03 Readhead, A A A PASS-FAIL
04 Hopkins, P A A PASS-FAIL
05 Ott, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 173 3-0-6 Biophysical/Structural Methods
01 Clemons, W / Jensen, G TR 10:30 - 11:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER

BMB/Ch 202B 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
To be held on Biochemistry Seminar days from 12-1pm (approx. 1-2  per month).
01 Clemons, W A A PASS-FAIL

Bi/BMB 251B + Current Research in Cellular and Molecular Biology
meets Wednesdays noon-1pm in B180 BBB
01 Hay, B A A PASS-FAIL

BMB299 + Graduate Research
01 Mayo, S A A PASS-FAIL
02 Deshaies, R A A PASS-FAIL
03 Fraser, S A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Rees, D A A PASS-FAIL
07 Greer, J A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Phillips, R A A PASS-FAIL
10 Hay, B A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Phillips, R A A PASS-FAIL
13 Parker, C A A PASS-FAIL
14 Barton, J A A PASS-FAIL
15 Heath, J A A PASS-FAIL
16 Davidson, E A A PASS-FAIL
17 Anderson, D A A PASS-FAIL
18 Dougherty, D A A PASS-FAIL
19 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
20 Shan, S A A PASS-FAIL
21 Jensen, G A A PASS-FAIL
22 Elowitz, M A A PASS-FAIL
23 Dervan, P A A PASS-FAIL
24 Dunphy, W A A PASS-FAIL
25 Tirrell, D A A PASS-FAIL
26 Patterson, P A A PASS-FAIL
27 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
28 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
29 Clemons, W A A PASS-FAIL
30 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
31 Kennedy, M A A PASS-FAIL
32 Lester, H A A PASS-FAIL
33 Murray, R A A PASS-FAIL
34 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
35 Baltimore, D A A PASS-FAIL
36 Wang, Z A A PASS-FAIL
37 Gharib, M A A PASS-FAIL
38 Miller, T A A PASS-FAIL
39 Sternberg, P A A PASS-FAIL
40 Davis, M A A PASS-FAIL
41 Pierce, N A A PASS-FAIL
42 Gray, H A A PASS-FAIL
43 Roukes, M A A PASS-FAIL
44 Newman, D A A PASS-FAIL
45 Cai, L A A PASS-FAIL
46 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
47 Hoelz, A A A PASS-FAIL
48 Goentoro, L A A PASS-FAIL
49 Guttman, M A A PASS-FAIL
50 Shapiro, M A A PASS-FAIL
51 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
52 Meister, M A A PASS-FAIL
53 Chan, D A A PASS-FAIL
54 Zinn, K A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BE 001 1-0-0 Frontiers in Bioengineering
01 Yang, C M 12:00 - 12:55 070 MRE PASS-FAIL

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research advisor does not appear below, please contact the  Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Mayo, S A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Kennedy, M A A PASS-FAIL
05 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
06 Shimojo, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Lester, H A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
14 Heath, J A A PASS-FAIL
15 Guttman, M A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Shan, S A A PASS-FAIL
22 Adolphs, R A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
32 Davis, M A A PASS-FAIL
33 Sternberg, P A A PASS-FAIL
36 Qian, L A A PASS-FAIL
37 Shapiro, M A A PASS-FAIL

ChE/BE/MedE  112
3-0-6 Design, Invention, and Fundamentals of Microfluidic Systems
Maximum enrollment: 20 students
01 Ismagilov, R TR 13:00 - 14:25 109 JRG  

Ph/APh/EE/BE  118B
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 107 DWN PASS-FAIL

BE 159 3-0-6 Signal Transduction and Biomechanics in Eukaryotic Cell Morphogenesis
01 Bois, J MW 10:00 - 10:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
F 10:00 - 10:55 200 BRD  
02 Bois, J MW 10:00 - 10:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
F 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

BE/APh 161 3-0-9 Physical Biology of the Cell
01 Bois, J MW 13:00 - 14:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi/BE 182 3-0-6 Animal Development and Genomic Regulatory Network Design
class will meet in 300 Broad on March 1st
01 Stathopoulos, A / Peter  TR 14:30 - 15:55 200 BRD  
Lashgari Faghani, I  

ChE/BE/MedE  188
3-0-6 Molecular Imaging
01 Shapiro, M W 19:00 - 21:55 118 SCH  

BE/EE/MedE  189A
3-6-3 Design and Construction of Biodevices
01 Yang, C TR 10:30 - 11:55 108 KCK  

BE/CS/CNS/Bi  191A
3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 10:30 - 11:55 105 ANB LETTER

BE/CS 196A 3-6-3 Design and Construction of Programmable Molecular Systems
01 Qian, L TR 13:00 - 14:25 111 KCK  

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Troian, S A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Rothemund, P A A PASS-FAIL
05 Dervan, P A A PASS-FAIL
06 Goentoro, L A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Guttman, M A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Meister, M A A PASS-FAIL
14 Goddard, W A A PASS-FAIL
15 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Shapiro, B A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Shapiro, M A A PASS-FAIL
29 Phillips, R A A PASS-FAIL
30 Mayo, S A A PASS-FAIL
31 Sternberg, P A A PASS-FAIL
32 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
33 Andersen, R A A PASS-FAIL
34 Qian, L A A PASS-FAIL
35 Kornfield, J A A PASS-FAIL
37 Cai, L A A PASS-FAIL
38 Hong, E A A PASS-FAIL

Bi/BE 227 2-6-4 Methods in Modern Microscopy
class will meet in 101 KRK on 1/20/16 & 2/17/16
01 Collazo, A M 10:00 - 10:55 151 BRN  
W 10:00 - 10:55 68 CHR  

MedE/BE/Ae 243 3-0-6 Biological Flows: Transport and Circulatory Systems
01 Pahlevan, N TR 10:30 - 11:55 306 FIR LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 008 4-0-5
Introduction to Molecular Biology: Organization and Expression of Genetic  Information
Maximum enrollment: 30 students per section
01 Rothenberg, E TR 13:00 - 14:25 119 KRK  
W 15:00 - 15:55 101 KRK  
02 Rothenberg, E TR 13:00 - 14:25 119 KRK  
R 19:00 - 19:55 101 KRK  
03 Rothenberg, E TR 13:00 - 14:25 119 KRK  
F 14:00 - 14:55 024 KRK  

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Chan, D A A PASS-FAIL
02 Quartz, S A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Anderson, D A A PASS-FAIL
05 Parker, C A A PASS-FAIL
06 Arnold, F A A PASS-FAIL
07 Baltimore, D A A PASS-FAIL
08 Sternberg, P A A PASS-FAIL
09 Lester, H A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
12 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
13 Adolphs, R A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
16 Hay, B A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
18 Shan, S A A PASS-FAIL
19 Campbell, J A A PASS-FAIL
20 Clemons, W A A PASS-FAIL
21 Stevenson, D A A PASS-FAIL
22 Orphan, V A A PASS-FAIL
23 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
24 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
25 Patterson, P A A PASS-FAIL
26 Winfree, E A A PASS-FAIL
27 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
28 Tirrell, D A A PASS-FAIL
29 Shimojo, S A A PASS-FAIL
30 Wold, B A A PASS-FAIL
31 Sternberg, P A A PASS-FAIL
32 Kennedy, M A A PASS-FAIL
33 Newman, D A A PASS-FAIL
34 Hsiao, E A A PASS-FAIL
35 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
36 Peter Lashgari Faghani, I A A PASS-FAIL
40 Goddard, W A A PASS-FAIL
41 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
42 Zinn, K A A PASS-FAIL
43 Rangel, A A A PASS-FAIL
45 Davis, M A A PASS-FAIL
46 Murray, R A A PASS-FAIL
47 Jensen, G A A PASS-FAIL
48 Elowitz, M A A PASS-FAIL
49 Prober, D A A PASS-FAIL
50 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
51 Aravin, A A A PASS-FAIL
52 Aravin, A A A PASS-FAIL
53 Clemons, W A A PASS-FAIL
54 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
55 Newman, D A A PASS-FAIL
56 Shan, S A A PASS-FAIL
57 Guttman, M A A PASS-FAIL

Bi 023 1-0-2 Biology Tutorials
please see course syllabus link for section topics // sec 5 cancelled
01 Huang, A / Li, Y T 16:30 - 17:55 300 BRD PASS-FAIL
02 Huang, A / Tikhomirov, G M 19:00 - 19:55 111 KCK PASS-FAIL
03 Huang, A / Chen, A / Lee,  W 16:00 - 16:55 Multi-Media  PASS-FAIL
D / Oikonomou, G SFL PASS-FAIL
04 Huang, A / Kim, I /  F 16:00 - 17:25 B101 BBB PASS-FAIL
Giraldo, Y PASS-FAIL
05 Huang, A / Nano, A OM,W 16:00 -  147 NYS PASS-FAIL
16:55 PASS-FAIL
06 Huang, A / Checinska, A R 17:00 - 18:24 200 BRD PASS-FAIL
07 Huang, A / Yui, M W 10:30 - 12:25 151 BRN PASS-FAIL
08 Huang, A / Nag, A M 17:30 - 18:25 218 SFL PASS-FAIL
09 Huang, A / Koromila, T R 17:00 - 18:24 300 BRD PASS-FAIL

Bi 090B + Undergraduate Thesis
01 Doyle, J / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
02 Wold, B / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Sternberg, P / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
04 Lester, H / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
05 Newman, D / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
06 Anderson, D / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
07 Wold, B / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Allman, J / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
10 Patterson, P / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Rangel, A / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
12 Davidson, E / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
13 Davis, M / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
14 Baltimore, D / Bjorkman, P A A PASS-FAIL
15 Rothenberg, E / Bjorkman, A A PASS-FAIL
P PASS-FAIL
16 Hassibi, B / Bjorkman, P A A PASS-FAIL

CNS/SS/Psy/Bi  102A
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Camerer, C / O'Doherty, J MW 14:30 - 15:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi/Ge/ESE 105 3-4-5 Evolution
Class not open for online registration.  Registration by application  only.  Limited to 15 students.
01 Orphan, V / Phillips, R TR 13:00 - 14:25 267 ARM  

Bi/Ch 111 4-0-8 Biochemistry of Gene Expression
01 Campbell, J / Parker, C TR 11:00 - 11:55 147 NYS  

Bi 114 3-0-6 Immunology
01 Mazmanian, S / Bjorkman,  MW 13:30 - 14:55 200 BRD  
P  

Bi 117 3-0-6 Developmental Biology
01 Bronner Hansen, M TR 13:00 - 14:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi 145B 3-0-6 Tissue and Organ Physiology
01 Tydell, C TR 19:00 - 20:25 151 BRN  

Bi/CNS/NB 164 3-0-6 Tools of Neurobiology
01 Meister, M WF 13:00 - 14:25 B101 BBB  

BMB/Bi/Ch 173 3-0-6 Biophysical/Structural Methods
01 Clemons, W / Jensen, G TR 10:30 - 11:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER

Bi 181 3-0-6 Introduction to Computational Biology and Bioinformatics
01 Guttman, M W 13:00 - 15:55 024 KRK  

Bi/BE 182 3-0-6 Animal Development and Genomic Regulatory Network Design
class will meet in 300 Broad on March 1st
01 Stathopoulos, A / Peter  TR 14:30 - 15:55 200 BRD  
Lashgari Faghani, I  

CNS/Bi/EE/CS/N B 186
4-4-4 Vision: From Computational Theory to Neuronal Mechanisms
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

BE/CS/CNS/Bi  191A
3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 10:30 - 11:55 105 ANB LETTER

Bi 199 3-0-3 Introduction to MATLAB for Biologists
01 Kennedy, M TR 13:00 - 14:25 100 PWL/BTH  

Bi/CNS/NB 220 2-0-4 Genetic Dissection of Neural Circuit Function
01 Anderson, D R 15:00 - 17:55 109 JRG  

Bi/BE 227 2-6-4 Methods in Modern Microscopy
class will meet in 101 KRK on 1/20/16 & 2/17/16
01 Collazo, A M 10:00 - 10:55 151 BRN  
W 10:00 - 10:55 68 CHR  

Bi/BMB 251B + Current Research in Cellular and Molecular Biology
meets Wednesdays noon-1pm in B180 BBB
01 Hay, B A A PASS-FAIL

Bi 299 + Graduate Research
01 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
02 Lester, H A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Anderson, D A A PASS-FAIL
06 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
07 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
08 Baltimore, D A A PASS-FAIL
09 Dabiri, J A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
12 Campbell, J A A PASS-FAIL
13 Chan, D A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Deshaies, R A A PASS-FAIL
16 Dickinson, M A A PASS-FAIL
17 Clemons, W A A PASS-FAIL
18 Dunphy, W A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Hay, B A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Scherer, A A A PASS-FAIL
24 Orphan, V A A PASS-FAIL
25 Arnold, F A A PASS-FAIL
26 Pierce, N A A PASS-FAIL
27 Tsao, D A A PASS-FAIL
28 Mayo, S A A PASS-FAIL
29 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
30 Newman, D A A PASS-FAIL
31 Guo, C A A PASS-FAIL
32 Lois, C A A PASS-FAIL
33 Gharib, M A A PASS-FAIL
34 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
35 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
36 Shan, S A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Elowitz, M A A PASS-FAIL
39 Guttman, M A A PASS-FAIL
40 Shimojo, S A A PASS-FAIL
41 Phillips, R A A PASS-FAIL
42 Sternberg, P A A PASS-FAIL
43 Cai, L A A PASS-FAIL
44 Goentoro, L A A PASS-FAIL
45 Winfree, E A A PASS-FAIL
46 Wold, B A A PASS-FAIL
47 Jensen, G A A PASS-FAIL
48 Heath, J A A PASS-FAIL
49 Zinn, K A A PASS-FAIL
50 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
51 Elowitz, M A A PASS-FAIL
52 Prober, D A A PASS-FAIL
53 Adolphs, R A A PASS-FAIL
54 Aravin, A A A PASS-FAIL
55 Dougherty, D A A PASS-FAIL
56 Tai, Y A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Burdick, J A A PASS-FAIL
59 Meister, M A A PASS-FAIL
60 Siapas, A A A PASS-FAIL
61 Murray, R A A PASS-FAIL
62 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
63 Qian, L A A PASS-FAIL
64 Oka, Y A A PASS-FAIL
65 Hsiao, E A A PASS-FAIL
66 Shapiro, M A A PASS-FAIL
67 Hong, E A A PASS-FAIL
68 Ismagilov, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS, ECONOMICS, AND MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM097 + Undergraduate Research
01 Staff A A PASS-FAIL

BEM102 3-0-6 Introduction to Accounting
Maximum enrollment: 45 students // BEM102 does not count toward  the 108 unit HSS requirement
01 Wang, S M 19:00 - 21:55 25 BAX  

BEM104 3-0-6 Investments
Maximum enrollment: 40 students
01 Gillen, B R 19:00 - 21:55 25 BAX  

BEM110 3-0-6 Venture Capital
01 Ewens, M MW 09:00 - 10:25 25 BAX LETTER

BEM190 + Undergraduate Research Project
01 Gillen, B A A PASS-FAIL
02 Hoffman, P A A PASS-FAIL
03 Sherman, R A A PASS-FAIL
04 Pickar, K A A PASS-FAIL
05 Rosenthal, J A A PASS-FAIL
06 Bossaerts, P A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ChE010 1-0-0 Introduction to Chemical Engineering
class will meet in 151 Crellin on Tuesday, January 19th
01 Flagan, R T 12:00 - 12:55 153 NYS PASS-FAIL

ChE015 3-0-6 Introduction to Chemical Engineering Computation
01 Flagan, R MWF 10:00 - 10:55 102 SPL  

ChE063A 3-0-6 Chemical Engineering Thermodynamics
01 Tirrell, D MWF 14:00 - 14:55 106 SPL  

ChE080 + Undergraduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Giapis, K A A PASS-FAIL
03 Kornfield, J A A PASS-FAIL
04 Haile, S A A PASS-FAIL
05 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
06 Lewis, N A A PASS-FAIL
07 Davis, M A A PASS-FAIL
08 Grubbs, R A A PASS-FAIL
09 Shapiro, M A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Gavalas, G A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL

ChE090A + Senior Thesis
01 Heath, J A A LETTER
02 Giapis, K A A LETTER
03 Seinfeld, J A A LETTER
04 Tirrell, D A A LETTER
06 Flagan, R A A LETTER
07 Gavalas, G A A LETTER
08 Kornfield, J A A LETTER
09 Davis, M A A LETTER
10 Haile, S A A LETTER
11 Wang, Z A A LETTER
13 Brady, J A A LETTER
14 Greer, J A A LETTER
15 Cai, L / Arnold, F A A LETTER
16 Grubbs, R A A LETTER
17 Fu, G A A LETTER
18 Atwater, H A A LETTER

ChE090B 0-4-5 Senior Thesis
01 Giapis, K A A  
03 Kornfield, J A A  
04 Arnold, F A A  
05 Lewis, N A A  
06 Flagan, R A A  
08 Mayo, S A A  

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH LETTER

ChE101 3-0-6 Chemical Reaction Engineering
01 Arnold, F TR 13:00 - 14:25 106 SPL  

ChE103B 3-0-6 Transport Phenomena
01 Shapiro, M MWF 10:00 - 10:55 106 SPL  

ChE/BE/MedE  112
3-0-6 Design, Invention, and Fundamentals of Microfluidic Systems
Maximum enrollment: 20 students
01 Ismagilov, R TR 13:00 - 14:25 109 JRG  

ChE114 3-3-3 Solid State NMR Spectroscopy for Materials Chemistry
01 Hwang, S TR 14:30 - 15:55 102 SPL  

ChE118 3-0-6 Introduction to the Design of Chemical Systems
01 Vicic, M MWF 15:00 - 15:55 102 SPL LETTER

ChE128 1-6-2 Chemical Engineering Design Laboratory
01 Vicic, M / Giapis, K M 12:00 - 12:55 113 SPL LETTER
WF 09:00 - 11:55 122 SPL LETTER

Ch/ChE 147 3-0-6 Polymer Chemistry
01 Grubbs, R TR 10:30 - 11:55 153 NYS  

ChE151A 3-0-9 Physical and Chemical Rate Processes
01 Brady, J MWF 09:00 - 09:55 102 SPL LETTER

ChE/Ch 164 3-0-6 Introduction to Statistical Thermodynamics
01 Wang, Z / Miller, T TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

ChE/BE/MedE  188
3-0-6 Molecular Imaging
01 Shapiro, M W 19:00 - 21:55 118 SCH  

ChE190 2-0-4 Special Problems in Chemical Engineering: Fundamentals of Sustainability  Science and Engineering
cross listed with ESE100, section 13
01 Diallo, M / Kornfield, J /  R 12:00 - 12:55 162 SMD PASS-FAIL
Thompson, A PASS-FAIL

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Murray, R A A PASS-FAIL
03 Haile, S A A PASS-FAIL
04 Stoltz, B A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Dougherty, D A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Atwater, H A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Greer, J A A PASS-FAIL
12 Fultz, B A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
15 Fultz, B A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 Miller, T A A PASS-FAIL
19 Shapiro, M A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
41 Heath, J A A PASS-FAIL
46 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
47 Guttman, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 001B 4-0-5 General Chemistry
Maximum Enrollment: 25 students per section // Sec 8 will meet in  101 SCH on 1/20/16
01 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 151 CRL PASS-FAIL
02 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 119 KRK PASS-FAIL
03 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 27 GTS PASS-FAIL
04 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 147 NYS PASS-FAIL
05 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 151 CRL PASS-FAIL
06 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 19:00 - 19:55 153 NYS PASS-FAIL
07 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 27 GTS PASS-FAIL
08 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 115 BCK PASS-FAIL
09 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 119 DWN PASS-FAIL
10 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 13:00 - 13:55 27 GTS PASS-FAIL
11 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 22:00 - 22:55 27 GTS PASS-FAIL
12 Miller, T / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 19:00 - 19:55 151 CRL PASS-FAIL

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum enrollment: 20 students per section//Section 3 reserved  for freshmen.
01 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 19:30 - 22:25 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Maximum Enrollment: 20 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 004A 1-6-2 Synthesis and Analysis of Organic and Inorganic Compounds
The instructor will contact the students by email before the start of  the term to assign two lab sections. //Lab sections available Tuesday 8-11 and 1-4, Wednesday 1-4 and Thursday 8-11am.
01 Mendez, J R 13:00 - 13:55 147 NYS  

Ch 005A 1-9-2 Advanced Techniques of Synthesis and Analysis
Lab times available MF 8am-5pm and R 1-5pm
01 Grubbs, R A  MEAD  

Ch 006A 1-6-3 Physical and Biophysical Chemistry Laboratory
01 Weitekamp, D F 14:50 - 15:55 151 CRL  

Ch 010B 2-0-1 Frontiers in Chemistry
Lab Hours TBA
01 Dervan, P / Hoelz, A R 12:00 - 12:55 147 NYS PASS-FAIL

Ch 021B 3-0-6 Physical Chemistry
01 Cai, L MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER

Ch 024 3-0-6 Introduction to Biophysical Chemistry: Spectroscopy
01 Heath, J TR 14:30 - 15:55 16 NYS  

Ch 041B 3-0-6 Organic Chemistry
01 Hsieh-Wilson, L MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  

Ch 080 + Chemical Research
01 Dervan, P A A PASS-FAIL
02 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Grubbs, R A A PASS-FAIL
06 Goddard, W A A PASS-FAIL
07 Marcus, R A A PASS-FAIL
08 Shan, S A A PASS-FAIL
09 Bercaw, J A A PASS-FAIL
10 Heath, J A A PASS-FAIL
11 Agapie, T A A PASS-FAIL
12 Davis, M A A PASS-FAIL
14 Shapiro, M A A PASS-FAIL
15 Arnold, F A A PASS-FAIL
16 Haile, S A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Rossman, G A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Reisman, S A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Lewis, N A A PASS-FAIL
40 Rees, D A A PASS-FAIL
41 Hoelz, A A A PASS-FAIL
42 Fu, G A A PASS-FAIL
43 Dougherty, D A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
02 Reisman, S A A PASS-FAIL
03 Hoelz, A A A PASS-FAIL
04 Gray, H A A PASS-FAIL
06 Goddard, W A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
9 units per term
01 Rees, D A A  
02 Shapiro, M A A  

Ch 090 2-0-1 Oral Presentation
01 Zewail, A / Bikle, K M 10:00 - 11:55 151 CRL PASS-FAIL

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH LETTER

Bi/Ch 111 4-0-8 Biochemistry of Gene Expression
01 Campbell, J / Parker, C TR 11:00 - 11:55 147 NYS  

Ch 120B 1-1-7 Nature of the Chemical Bond
01 Goddard, W W 15:00 - 15:55 115 BCK  

Ch 121A 3-0-6 Atomic-Level Simulations of Materials and Molecules
01 Goddard, W MWF 14:00 - 14:55 115 BCK  

Ge/Ch 128 3-0-6 Cosmochemistry
01 Blake, G W 15:00 - 15:55 135 L+R  
R 14:00 - 15:55 135 L+R  

Ch 135 3-0-6 Chemical Dynamics
01 Okumura, M / Marcus, R TR 09:00 - 10:25 151 CRL  

Ch 144A 3-0-6 Advanced Organic Chemistry
class will meet in 147 Noyes on Jan 12 and Feb 18
01 Dougherty, D TR 14:30 - 15:55 101 SCH  

Ch/ChE 147 3-0-6 Polymer Chemistry
01 Grubbs, R TR 10:30 - 11:55 153 NYS  

Ch 153A 3-0-6 Advanced Inorganic Chemistry
01 Gray, H / Winkler, J F 10:00 - 11:55 115 BCK  

Ch 154A 3-0-6 Organometallic Chemistry
class will meet in 115 BI on 1/19 and 1/21
01 Peters, J TR 13:00 - 14:25 153 NYS LETTER

ChE/Ch 164 3-0-6 Introduction to Statistical Thermodynamics
01 Wang, Z / Miller, T TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

BMB/Bi/Ch 173 3-0-6 Biophysical/Structural Methods
01 Clemons, W / Jensen, G TR 10:30 - 11:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER

ESE/Ch 175 3-0-6 Physical Inorganic Chemistry of Natural Waters
01 Hoffmann, M MWF 10:00 - 10:55 135 L+R  

Ch 180 + Chemical Research
01 Agapie, T A A PASS-FAIL
02 Gray, H A A PASS-FAIL
03 Giapis, K A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL

Ch 182 + Senior Thesis Research
9 units per term
01 Rees, D A A PASS-FAIL
02 Gray, H A A PASS-FAIL
03 Agapie, T A A PASS-FAIL

BMB/Ch 202B 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
To be held on Biochemistry Seminar days from 12-1pm (approx. 1-2  per month).
01 Clemons, W A A PASS-FAIL

Ch 213B 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 242B 3-0-6 Chemical Synthesis
class meets 9-10am on March 4th
01 Reisman, S MW 09:00 - 09:55 147 NYS  
F 08:00 - 09:55 147 NYS  

Ch 280 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Bercaw, J A A PASS-FAIL
06 Blake, G A A PASS-FAIL
08 Cai, L A A PASS-FAIL
09 Fu, G A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Goentoro, L A A PASS-FAIL
14 Miller, T A A PASS-FAIL
15 Reisman, S A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Grubbs, R A A PASS-FAIL
19 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Wang, Z A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
23 Atwater, H A A PASS-FAIL
24 Marcus, R A A PASS-FAIL
25 Mayo, S A A PASS-FAIL
26 Clemons, W A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
28 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Rees, D A A PASS-FAIL
31 Haile, S A A PASS-FAIL
32 Sternberg, P A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Zewail, A A A PASS-FAIL
41 Atwater, H A A PASS-FAIL
43 Campbell, J A A PASS-FAIL
44 Pierce, N A A PASS-FAIL
46 Wennberg, P A A PASS-FAIL
47 Heath, J A A PASS-FAIL
49 Shan, S A A PASS-FAIL
50 Agapie, T A A PASS-FAIL
51 Hoelz, A A A PASS-FAIL
52 Deshaies, R A A PASS-FAIL
53 Shapiro, M A A PASS-FAIL
54 Jensen, G A A PASS-FAIL
55 Adkins, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/APh/CE/ME  101B
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102B
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 135 GTS/TOM  

AM/CE/ME 150B 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTS/TOM PASS-FAIL

AM/CE 151B 3-0-6 Dynamics and Vibrations
01 Asimaki, D MWF 10:00 - 10:55 115 GTS/TOM LETTER

ME/CE 163 3-0-6 Mechanics and Rheology of Fluid-Infiltrated Porous Media
01 Andrade, J TR 14:30 - 15:55 115 GTS/TOM  

Ae/CE 165B 2-2-5 Mechanics of Composite Materials and Structures
01 Pellegrino, S MW 14:00 - 14:55 202 GUG  

CE/ME/Ge 173 3-0-6 Mechanics of Soils
class cancelled
01 Staff A A  

CE 181A 3-0-6 Engineering Seismology
co-taught with Ge 162
01 Ampuero Saenz, J MWF 10:00 - 10:55 162 SMD PASS-FAIL

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
Class meets Tuesdays 10:30-noon and Fridays 11-12:30 in 211 KSP
01 Hall, J A A PASS-FAIL
A A PASS-FAIL

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Asimaki, D A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Beck, J A A PASS-FAIL
04 Heaton, T A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL
06 Andrade, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS/SS/Psy/Bi  102A
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Camerer, C / O'Doherty, J MW 14:30 - 15:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

CMS/CS/CNS/EE 155
3-3-6 Machine Learning Data Mining
01 Yue, Y TR 14:30 - 15:55 105 ANB  

Bi/CNS/NB 164 3-0-6 Tools of Neurobiology
01 Meister, M WF 13:00 - 14:25 B101 BBB  

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Murray, R A A PASS-FAIL
03 Perona, P A A PASS-FAIL
04 Fraser, S A A PASS-FAIL
05 Oka, Y A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Allman, J A A PASS-FAIL
08 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Murray, R A A PASS-FAIL
12 Allman, J A A PASS-FAIL
13 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
14 Shimojo, S A A PASS-FAIL
15 Tsao, D A A PASS-FAIL
16 Wold, B A A PASS-FAIL
17 Winfree, E A A PASS-FAIL
18 Rangel, A A A PASS-FAIL
19 Siapas, A A A PASS-FAIL
20 Prober, D A A PASS-FAIL
21 Patterson, P A A PASS-FAIL
22 Andersen, R A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Anderson, D A A PASS-FAIL
25 Adolphs, R A A PASS-FAIL
26 Kennedy, M A A PASS-FAIL
27 Quartz, S A A PASS-FAIL
28 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
29 Camerer, C A A PASS-FAIL
30 Meister, M A A PASS-FAIL
31 Shapiro, M A A PASS-FAIL
32 Yue, Y A A PASS-FAIL

CNS/Bi/EE/CS/N B 186
4-4-4 Vision: From Computational Theory to Neuronal Mechanisms
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

BE/CS/CNS/Bi  191A
3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 10:30 - 11:55 105 ANB LETTER

Bi/CNS/NB 220 2-0-4 Genetic Dissection of Neural Circuit Function
01 Anderson, D R 15:00 - 17:55 109 JRG  

CNS/SS 251 2-1-6 Human Brain Mapping: Theory and Practice
Maximum enrollment: 20 students
01 O'Doherty, J R 13:30 - 15:25 67 BRD LETTER

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Meister, M A A PASS-FAIL
02 Elowitz, M A A PASS-FAIL
03 Andersen, R A A PASS-FAIL
04 Oka, Y A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Siapas, A A A PASS-FAIL
07 Quartz, S A A PASS-FAIL
08 Adolphs, R A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Tsao, D A A PASS-FAIL
11 Konishi, M A A PASS-FAIL
12 Scherer, A A A PASS-FAIL
13 Camerer, C A A PASS-FAIL
14 Sternberg, P A A PASS-FAIL
15 Perona, P A A PASS-FAIL
16 Allman, J A A PASS-FAIL
19 Bruck, J A A PASS-FAIL
20 Burdick, J A A PASS-FAIL
21 Shimojo, S A A PASS-FAIL
22 Lester, H A A PASS-FAIL
23 Wold, B A A PASS-FAIL
24 Dickinson, M A A PASS-FAIL
25 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
28 O'Doherty, J A A PASS-FAIL

SS/Psy/CNS 285 3-0-0 Topics in Social, Cognitive, and Decision Sciences
open to undergraduates with instructor approval
01 Adolphs, R / Alvarez, R M 19:00 - 20:55 125 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 002 2-6-1 Introduction to Programming Methods
class will meet in 102 STL on 2/29 & 3/7
01 Barr, A / Desbrun, M MWF 14:00 - 14:55 105 ANB PASS-FAIL

CS 004 3-4-2 Fundamentals of Computer Programming
class will meet in 102 STL on 2/29 & 3/7
01 Vanier, M MWF 15:00 - 15:55 105 ANB LETTER

Ma/CS 006B 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Sheffer, A MWF 13:00 - 13:55 151 SLN  

CS 011 0-3-0 Computer Language Shop
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Vanier, M / Pinkston, D OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 021 3-0-6 Decidability and Tractability
class will meet in 102 STL on 2/29 & 3/7
01 Umans, C MWF 13:00 - 13:55 105 ANB LETTER

EE/CS 052A 3-0-6 Microprocessor Systems Laboratory
01 George, G MWF 15:00 - 15:55 070 MRE  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:00 -  070 MRE  
16:55  

CS/EE/ME 075B + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
6 units (2-3-1), 9 units (2-6-1), or 12 units (2-9-1)
01 Blanquart, G / Murray, R A 135 GTS/TOM LETTER

CS 080B + Undergraduate Thesis
01 Chandy, K A A LETTER
02 Wierman, A A A LETTER
03 Schroeder, P A A LETTER
04 Winfree, E A A LETTER
05 Barr, A A A LETTER
06 Murray, R A A LETTER
07 Ho, T A A LETTER
08 Yue, Y A A LETTER
09 Perona, P A A LETTER
10 Umans, C A A LETTER
11 Schulman, L A A LETTER
12 Desbrun, M A A LETTER
13 Bruck, J A A LETTER

CS 081B + Undergraduate Projects in Computer Science
01 Pinkston, D A A PASS-FAIL
02 Winfree, E A A PASS-FAIL
03 Barr, A A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Mahabal, A A A PASS-FAIL
06 Wierman, A A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Ho, T A A PASS-FAIL
09 Vanier, M A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Murray, R A A PASS-FAIL
12 Adolphs, R A A PASS-FAIL
13 Umans, C A A PASS-FAIL
14 Burdick, J A A PASS-FAIL
15 Low, S A A PASS-FAIL
16 Plott, C A A PASS-FAIL
17 Yue, Y A A PASS-FAIL
18 Hassibi, B A A PASS-FAIL
19 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
20 Schroeder, P A A PASS-FAIL
22 Stalzer, M A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Reading in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Low, S A A PASS-FAIL
04 Schroeder, P A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Umans, C A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Chandy, K A A PASS-FAIL
13 Murray, R A A PASS-FAIL
14 Wierman, A A A PASS-FAIL
15 Vanier, M A A PASS-FAIL
16 Yue, Y A A PASS-FAIL

CS 101B 2-0-7 Special Topics in Computer Science: Randomness-Extractors Theory
01 Cohen, G R 16:00 - 17:55 107 ANB  

CS 103B + Reading in Computer Science
01 Winfree, E A A PASS-FAIL

CS 124 3-0-6 Operating Systems
class will meet in ANB 107 on 2/29 & 3/7
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB  

EE/Ma/CS 126B 3-0-6 Information Theory
Make-up classes - Friday 080 Moore 10:30-noon
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 080 MRE LETTER

EE/Ma/CS 127 3-0-6 Error-Correcting Codes
01 Kostina, V TR 10:30 - 11:55 070 MRE  

EE/CS/EST 135 3-3-3 Power System Analysis
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 243 ANB  

CMS/CS 139 3-0-9 Analysis and Design of Algorithms
01 Vidick, T TR 13:00 - 14:25 213 ANB  

CMS/CS/EE 144 3-3-6 Networks: Structure Economics
No class on January 4th.  First lecture will be held on January 6th.
01 Wierman, A MWF 09:00 - 10:25 105 ANB  

CMS/CS/CNS/EE 155
3-3-6 Machine Learning Data Mining
01 Yue, Y TR 14:30 - 15:55 105 ANB  

CS 176 3-3-3 Introduction to Computer Graphics Research
01 Desbrun, M / Lombeyda, S TR 10:30 - 11:55 314 ANB  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Umans, C A A PASS-FAIL
03 Ho, T A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
06 Kitaev, A A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Yariv, A A A PASS-FAIL
10 Barr, A A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Wierman, A A A PASS-FAIL
13 Winfree, E A A PASS-FAIL
14 Wold, B A A PASS-FAIL
15 Krause, R A A PASS-FAIL
17 Perona, P A A PASS-FAIL

CNS/Bi/EE/CS/N B 186
4-4-4 Vision: From Computational Theory to Neuronal Mechanisms
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

BE/CS/CNS/Bi  191A
3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 10:30 - 11:55 105 ANB LETTER

BE/CS 196A 3-6-3 Design and Construction of Programmable Molecular Systems
01 Qian, L TR 13:00 - 14:25 111 KCK  

Ph/CS 219B 3-0-6 Quantum Computation
01 Preskill, J MW 14:30 - 15:55 269 LAU PASS-FAIL

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Umans, C A A PASS-FAIL
03 Barr, A A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
06 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
07 Winfree, E A A PASS-FAIL
08 Low, S A A PASS-FAIL
09 Martin, A A A PASS-FAIL
10 Winfree, E A A PASS-FAIL
11 Perona, P A A PASS-FAIL
12 Schroeder, P A A PASS-FAIL
13 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
14 Kitaev, A A A PASS-FAIL
15 Wierman, A A A PASS-FAIL
16 Ligett, K A A PASS-FAIL
17 Doyle, J A A PASS-FAIL
18 Murray, R A A PASS-FAIL
19 Vidick, T A A PASS-FAIL
20 Yue, Y A A PASS-FAIL

CS 282B + Reading in Computer Science
01 Schulman, L A A PASS-FAIL

CS 286B 3-0-0 Seminar In Computer Science
class cancelled
01 Staff A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTING AND MATHEMATICAL SCIENCES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CMS/CS 139 3-0-9 Analysis and Design of Algorithms
01 Vidick, T TR 13:00 - 14:25 213 ANB  

CMS/CS/EE 144 3-3-6 Networks: Structure Economics
No class on January 4th.  First lecture will be held on January 6th.
01 Wierman, A MWF 09:00 - 10:25 105 ANB  

CMS/CS/CNS/EE 155
3-3-6 Machine Learning Data Mining
01 Yue, Y TR 14:30 - 15:55 105 ANB  

CMS290B 1-0-0 Computing Mathematical Sciences Colloquium
01 Perona, P M 16:00 - 16:55 105 ANB PASS-FAIL

CMS300 + Research in Computing and Mathematical Sciences
01 Wierman, A A A PASS-FAIL
02 Vidick, T A A PASS-FAIL
03 Beck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Doyle, J A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Owhadi, H A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
09 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
10 Desbrun, M A A PASS-FAIL
11 Low, S A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
13 Schroeder, P A A PASS-FAIL
14 Schulman, L A A PASS-FAIL
15 Umans, C A A PASS-FAIL
16 Winfree, E A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090B 0-0-9 Senior Thesis in Control & Dynamical Systems
01 Murray, R A A LETTER

CDS112 3-0-6 Control System Design
co-taught with CDS212
01 Doyle, J TR 13:00 - 14:25 107 ANB PASS-FAIL

CDS140 3-0-6 Introduction To Dynamics
01 Doyle, J / MacMartin, D MWF 13:00 - 13:55 213 ANB  

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
01 Staff A A PASS-FAIL

CDS212 3-0-6 Introduction to Modern Control
co-taught with CDS112
01 Doyle, J TR 13:00 - 14:25 107 ANB PASS-FAIL

CDS300B + Research in Control and Dynamical Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Adolphs, R A A PASS-FAIL
03 Doyle, J A A PASS-FAIL
04 Owhadi, H A A PASS-FAIL
05 Dabiri, J A A PASS-FAIL
06 Goentoro, L A A PASS-FAIL
07 Dickinson, M A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
11 Elowitz, M A A PASS-FAIL
12 Desbrun, M A A PASS-FAIL
13 Ortiz, M A A PASS-FAIL
14 Beck, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ec 011 3-2-4 Introduction to Economics
01 Rangel, A TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall   
BAX  

Ec 097 + Undergraduate Research
01 Rangel, A A A PASS-FAIL

Ec 098B + Senior Research and Thesis
01 Camerer, C A A PASS-FAIL
02 Makarov, N A A PASS-FAIL
03 Ledyard, J A A PASS-FAIL
04 Rangel, A A A PASS-FAIL
05 Shum, M A A PASS-FAIL
06 Haugen, K A A PASS-FAIL

Ec 101 3-0-6 Selected Topics in Economics: China's Economic Transformation
maximum enrollment: 20 students // Designated as a writing  intensive course
01 Park, A TR 13:00 - 14:25 25 BAX  

Ec 121B 3-0-6 Theory of Value
01 Border, K TR 09:00 - 10:25 128 BAX LETTER

Ec/SS 124 3-0-6 Indentification Problems in the Social Sciences
01 Sherman, R TR 10:30 - 11:55 128 BAX  

Ec/PS 160B 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260// Completion of Ec/PS 160A  required for b and c classes //Max of 10 students for both Ec 160 &  SS 260
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 125 BAX LETTER

Ec 190 + Undergraduate Research
01 Adolphs, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EE 001 1-0-0 Introduction to Electrical Engineering Seminar
01 Hajimiri, S W 12:00 - 12:55 070 MRE PASS-FAIL

EE/ME 007 2-3-1 Introduction to Mechatronics
01 George, G WF 13:00 - 13:55 070 MRE PASS-FAIL

EE 045 3-3-6 Electronics Laboratory
01 Emami, A TR 09:00 - 10:25 070 MRE  

EE/CS 052A 3-0-6 Microprocessor Systems Laboratory
01 George, G MWF 15:00 - 15:55 070 MRE  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:00 -  070 MRE  
16:55  

CS/EE/ME 075B + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
6 units (2-3-1), 9 units (2-6-1), or 12 units (2-9-1)
01 Blanquart, G / Murray, R A 135 GTS/TOM LETTER

EE 080B + Senior Thesis
01 Potter, K A A LETTER
02 Scherer, A A A LETTER

EE 091B + Experimental Projects in Electronic Circuits
Units by arrangement; 12 units minimum each term.
01 Megdal, B OM,T 16:00 - 16:55 070 MRE  

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Scherer, A A A PASS-FAIL
02 Perona, P A A PASS-FAIL
03 George, G A A PASS-FAIL
04 Atwater, H A A PASS-FAIL
05 Murray, R A A PASS-FAIL
06 Emami, A A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Low, S A A PASS-FAIL
09 Yang, C A A PASS-FAIL
10 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
11 Burdick, J A A PASS-FAIL
12 Tai, Y A A PASS-FAIL
13 Yariv, A A A PASS-FAIL
14 Bruck, J A A<