Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
FA 2016-17
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) Engineering (E)
Anthropology (An) English (En)
Applied & Computational Math (ACM) English as a Second Language (ESL)
Applied Mechanics (AM) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied Physics (APh) Freshman Seminars (FS)
Art History (Art) Geology (Ge)
Astrophysics (Ay) History (H)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) History and Philosophy of Science (HPS)
Bioengineering (BE) Humanities (Hum)
Biology (Bi) Languages (L)
Business, Economics, and Management (BEM) Materials Science (MS)
Chemical Engineering (ChE) Mathematics (Ma)
Chemistry (Ch) Mechanical Engineering (ME)
Civil Engineering (CE) Medical Engineering (MedE)
Computation & Neural Sys (CNS) Music (Mu)
Computer Science (CS) Performance and Activities (PA)
Computing and Mathematical Sciences (CMS) Philosophy (Pl)
Control & Dynamical Systems (CDS) Physical Education (PE)
Economics (Ec) Physics (Ph)
Electrical Engineering (EE) Political Science (PS)
Energy Science and Technology (EST) Social Science (SS)
Study Abroad (SA)
Writing (Wr)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Culick, F A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Chung, S A A PASS-FAIL
04 Leonard, A A A PASS-FAIL
05 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
06 Blanquart, G A A PASS-FAIL
07 Shepherd, J A A PASS-FAIL
08 Gharib, M A A PASS-FAIL
09 Meiron, D A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101A
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 133 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102A
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with Ae/Ge/ME 160A
01 Lapusta, N TR 09:00 - 10:25 135 GTL LETTER

Ae/APh 104A 3-0-6 Experimental Methods
01 McKeon, B MWF 11:00 - 11:55 384 FIR LETTER

Ae 105A 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Pellegrino, S / Freeman, A TR 16:00 - 17:25 384 FIR LETTER

Ae 121A 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J TR 13:00 - 14:25 232 GUG  

Ae 150A 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 McKeon, B M 13:00 - 13:55 133 GUG PASS-FAIL

EE/Ae 157A 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J M 14:30 - 15:55 107 ANB  
W 14:30 - 15:55 B280 MRE  

Ae/Ge/ME 160A 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
taught concurrently with Ae/AM/CE/ME 102A
01 Lapusta, N TR 09:00 - 10:25 135 GTL  

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Blake, G A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 Leonard, A A A PASS-FAIL
08 Daraio, C A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
15 Colonius, T A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blanquart, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Schneider, T A A PASS-FAIL
21 Greer, J A A PASS-FAIL
22 Andrade, J A A PASS-FAIL
23 Kochmann, D A A PASS-FAIL
24 Gurnis, M A A PASS-FAIL
25 Minnich, A A A PASS-FAIL
26 Johnson, J A A PASS-FAIL
27 Murray, R A A PASS-FAIL
28 Austin, J A A PASS-FAIL
29 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
30 Burdick, J A A PASS-FAIL
31 Asimaki, D A A PASS-FAIL
32 Chung, S A A PASS-FAIL

Ae 204 3-0-6 Technical Fluid Mechanics
class cancelled
01 Staff A A  

Ae 208A 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 Austin, J / Pellegrino, S F 15:00 - 15:55 133 GUG PASS-FAIL

Ae/AM/CE/ME  214A
3-0-6 Computational Solid Mechanics
see course syllabus link for updated course description
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 133 GUG  

Ae/CE 221 3-0-6 Space Structures
OM will be held Monday, October 3rd.
01 Pellegrino, S OM,M 14:00 -  232 GUG  
14:55  

Ae/AM/ME 225 3-0-6 Special Topics in Solid Mechanics: Static and Dynamic Failure of Brittle Solids  and Interfaces, from the Micro to the Mega
01 Rosakis, A TR 16:00 - 17:25 115 GTL  

Ae/ACM/ME  232A
3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Colonius, T MWF 09:00 - 09:55 115 GTL  

Ae 237A 3-0-6 Nonsteady Gasdynamics
class will meet in GUG 133 for the first week of the term
01 Hornung, H TR 10:30 - 11:55 232 GUG  

Ae 240 + Special Topics in Fluid Mechanics
01 McKeon, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 022 3-0-6 Introduction to Sociocultural Anthropology
maximum enrollment: 35 students // class will meet in Baxter Lec  Hall on Thursday, 11/17
01 Ensminger, J TR 14:30 - 15:55 B125 BAX LETTER

An 097 + Undergraduate Research
Instructor permission required prior to registering
01 Staff A A PASS-FAIL

An/PS 127 3-0-6 Corruption
maximum enrollment: 14 students
01 Ensminger, J MW 14:30 - 15:55 127 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM101A 4-0-8 Methods of Applied Mathematics I
01 Bruno, O TR 14:30 - 16:25 213 ANB  

ACM104 3-1-5 Applied Linear Algebra
01 Zuev, K TR 10:30 - 11:55 105 ANB  

ACM106A 3-0-9 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Hou, Y TR 13:00 - 14:25 105 ANB  

CMS/ACM 107 3-3-6 Introduction to Linear Analysis with Applications
class will meet in 102 Steele suring the first week of the term
01 Stuart, A TR 10:30 - 11:55 384 FIR  

CMS/ACM 113 3-0-6 Mathematical Optimization
01 Chandrasekaran, V MW 13:00 - 14:25 213 ANB  

ACM/EE 116 3-1-5 Introduction to Probability Models
01 Zuev, K TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

CMS/ACM/EE  117
3-0-9 Introduction to Probability and Random Processes
01 Owhadi, H TR 09:00 - 10:25 213 ANB  

Ma/ACM 144A 3-0-6 Probability
01 Tamuz, O MWF 13:00 - 13:55 257 SLN  

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Hou, Y A A PASS-FAIL
02 Hassibi, B A A PASS-FAIL
03 Espanol, M A A PASS-FAIL
04 Heaton, T A A PASS-FAIL
05 Owhadi, H A A PASS-FAIL
06 Desbrun, M A A PASS-FAIL

Ae/ACM/ME  232A
3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Colonius, T MWF 09:00 - 09:55 115 GTL  

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Beck, J A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Schroeder, P A A PASS-FAIL
09 Owhadi, H A A PASS-FAIL
10 Tropp, J A A PASS-FAIL
12 Hassibi, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102A
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with Ae/Ge/ME 160A
01 Lapusta, N TR 09:00 - 10:25 135 GTL LETTER

AM/CE/ME 150A 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTL PASS-FAIL

AM/CE 151A 3-0-6 Dynamics and Vibration
01 Heaton, T MWF 10:00 - 10:55 115 GTL LETTER

AM 200 + Advanced Work in Applied Mechanics
01 Staff A A PASS-FAIL

Ae/AM/CE/ME  214A
3-0-6 Computational Solid Mechanics
see course syllabus link for updated course description
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 133 GUG  

Ae/AM/ME 225 3-0-6 Special Topics in Solid Mechanics: Static and Dynamic Failure of Brittle Solids  and Interfaces, from the Micro to the Mega
01 Rosakis, A TR 16:00 - 17:25 115 GTL  

AM 300 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Andrade, J A A PASS-FAIL
04 Avouac, J A A PASS-FAIL
05 Murray, R A A PASS-FAIL
06 Ortiz, M A A PASS-FAIL
07 Phillips, R A A PASS-FAIL
08 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009A 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A / Potter, K TR 13:00 - 13:55 B280 MRE  

APh078A 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Painter, O A A LETTER
02 Vahala, K A A LETTER
03 Atwater, H A A LETTER
04 Scherer, A A A LETTER
05 Bellan, P A A LETTER
06 Phillips, R A A LETTER
07 Troian, S A A LETTER
08 Faraon, A A A LETTER
09 Lewis, N A A LETTER
10 Yung, Y A A LETTER
11 Schwab, K A A LETTER
12 Endres, M A A LETTER

APh079A 0-9-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Troian, S A A LETTER
02 Kimble, H A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL
02 Vahala, K A A PASS-FAIL
03 Scherer, A A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Faraon, A A A PASS-FAIL
06 Atwater, H A A PASS-FAIL
07 Roukes, M A A PASS-FAIL
08 Choo, H A A PASS-FAIL
09 Minnich, A A A PASS-FAIL
10 Painter, O A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101A
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 133 GUG LETTER

Ae/APh 104A 3-0-6 Experimental Methods
01 McKeon, B MWF 11:00 - 11:55 384 FIR LETTER

APh/MS 105A 3-0-6 States of Matter
01 Johnson, W MW 13:00 - 14:25 104 WAT LETTER

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Troian, S / Ghaffari, A R 19:00 - 19:55 104 WAT  

APh110 2-0-0 Topics in Applied Physics
01 Bellan, P M 12:00 - 12:55 104 WAT PASS-FAIL

APh114A 3-0-6 Solid-State Physics
01 Schwab, K MWF 09:00 - 09:55 104 WAT  

Ph/APh/EE/BE  118A
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 B157 BRG  

MS/APh 122 0-4-5 Diffraction, Imaging, and Structure
01 Garland, C OM,T 13:00 - 13:55 042 KCK  

APh/EE 130 3-0-6 Electromagnetic Theory
class cancelled
01 Staff A A  

APh150 + Topics in Applied Physics: Quantum Devices
course cancelled
01 Staff A A  

APh156A 3-0-6 Plasma Physics
Make-up class on Fridays, 2:30-4pm in 104 Watson
01 Bellan, P MW 14:30 - 15:55 104 WAT LETTER

EE/APh 180 3-0-3 Nanotechnology
01 Scherer, A TR 14:30 - 15:55 105 ANB  

APh190A 3-0-6 Quantum Electronics
01 Vahala, K TR 10:30 - 11:55 104 WAT  

APh200 + Applied Physics Research
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Fultz, B A A PASS-FAIL
07 Johnson, W A A PASS-FAIL
08 Chen, Y A A PASS-FAIL
09 Minnich, A A A PASS-FAIL
10 Refael, G A A PASS-FAIL
11 Goddard, W A A PASS-FAIL
12 Faraon, A A A PASS-FAIL
13 Hsieh, D A A PASS-FAIL
14 Preskill, J A A PASS-FAIL
15 Faraon, A A A PASS-FAIL
16 Yang, C A A PASS-FAIL
17 Alicea, J A A PASS-FAIL
18 Gharib, M A A PASS-FAIL
19 Bernardi, M A A PASS-FAIL
20 Painter, O A A PASS-FAIL
21 Phillips, R A A PASS-FAIL
22 Nad Perge, S A A PASS-FAIL
23 Kimble, H A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
30 Heath, J A A PASS-FAIL
31 Vahala, K A A PASS-FAIL
32 Yariv, A A A PASS-FAIL
33 Motrunich, O A A PASS-FAIL
41 Schwab, K A A PASS-FAIL
42 Lewis, N A A PASS-FAIL

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Fultz, B A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Snyder, G A A PASS-FAIL
05 Yariv, A A A PASS-FAIL
06 Johnson, W A A PASS-FAIL
07 Flagan, R A A PASS-FAIL
08 Troian, S A A PASS-FAIL
09 Painter, O A A PASS-FAIL
10 Desbrun, M A A PASS-FAIL
11 Hsieh, D A A PASS-FAIL
12 Faraon, A A A PASS-FAIL
13 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
14 Faber, K A A PASS-FAIL
15 Phillips, R A A PASS-FAIL
16 Daraio, C A A PASS-FAIL
18 Roukes, M A A PASS-FAIL
20 Scherer, A A A PASS-FAIL
24 Vahala, K A A PASS-FAIL
27 Painter, O A A PASS-FAIL
28 Schwab, K A A PASS-FAIL
29 Chen, Y A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Art070 3-0-6 Traditions of Japanese Art
maximum enrollment: 20 students
01 Wolfgram, J TR 10:30 - 11:55 127 BAX  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ASTROPHYSICS
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 020 3-1-6 Basic Astronomy and the Galaxy
01 Sargent, A MWF 11:00 - 11:55 219 CHL  

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Scoville, N A A PASS-FAIL

Ay 078A 9-0-0 Senior Thesis
01 Steidel, C A A  
02 Hillenbrand, L A A  
03 Prince, T A A  
04 Ellis, R A A  
05 Cohen, J A A  
06 Hopkins, P A A  
07 Readhead, A A A  
08 Scoville, N A A  
09 Ott, C A A  
10 Martin, C A A  
11 Harrison, F A A  
12 Hallinan, G A A  
13 Phinney, E A A  
14 Knutson, H A A  
15 Mawet, D A A  
16 Kirby, E A A  
17 Kasliwal, M A A  
18 Djorgovski, S A A  

Ay 111A 3-0-0 Introduction to Current Astrophysics Research
01 Phinney, E T 11:00 - 11:55 211 CHL PASS-FAIL

Ay 121 3-0-6 Radiative Processes
01 Kirby, E TR 13:00 - 14:25 219 CHL  

Ay 122A 3-0-6 Astronomical Measurements and Instrumentation
01 Kasliwal, M / Mawet, D WF 14:30 - 15:55 219 CHL  

Ay 123 3-0-6 Structure and Evolution of Stars
01 Hillenbrand, L MWF 13:00 - 13:55 219 CHL  

Ge/Ay 132 3-0-6 Atomic and Molecular Processes in Astronomy and Planetary Sciences
01 Blake, G TR 09:00 - 10:25 176 SMD  

Ge/Ay 133 3-0-6 The Formation and Evolution of Planetary Systems
01 Knutson, H / Batygin, K MWF 13:00 - 13:55 162 SMD  

Ay 141A 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Mawet, D / Phinney, E F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
01 Batygin, K A A PASS-FAIL
02 Martin, C A A PASS-FAIL
03 Brown, M A A PASS-FAIL
04 Hirata, C A A PASS-FAIL
05 Hopkins, P A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
09 Kirby, E A A PASS-FAIL
10 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
11 Scoville, N A A PASS-FAIL
12 Hallinan, G A A PASS-FAIL
13 Ott, C A A PASS-FAIL
14 Prince, T A A PASS-FAIL
15 Dore, O A A PASS-FAIL
16 Mawet, D A A PASS-FAIL
17 Sargent, A A A PASS-FAIL
19 Stevenson, D A A PASS-FAIL
21 Steidel, C A A PASS-FAIL
22 Cohen, J A A PASS-FAIL
25 Blake, G A A PASS-FAIL
26 Soifer, B A A PASS-FAIL
27 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
28 Johnson, J A A PASS-FAIL
29 Harrison, F A A PASS-FAIL
30 Phinney, E A A PASS-FAIL
31 Knutson, H A A PASS-FAIL
32 Kasliwal, M A A PASS-FAIL
33 Bock, J A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Steidel, C A A PASS-FAIL
02 Hallinan, G A A PASS-FAIL
03 Hopkins, P A A PASS-FAIL
04 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
05 Batygin, K A A PASS-FAIL
06 Brown, M A A PASS-FAIL
07 Blake, G A A PASS-FAIL
08 Knutson, H A A PASS-FAIL
09 Kirby, E A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 170 3-0-6 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

BMB/Ch 178 3-0-6 Macromolecular Function: Kinetics, Energetics, and Mechanisms
01 Shan, S WF 10:30 - 11:55 101 SCH  

BMB/Ch 202A 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Most sessions will take place on Thursdays.  Specific dates TBA and  will coincide with the dates of the Biochemistry Seminars.  Students  will meet with the Biochemistry seminar speaker in the discussion 
session for an hour and then attend the seminar at 4pm.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 320 BRN PASS-FAIL

Bi/BMB 251A 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 12:55 119 KRK PASS-FAIL

BMB299 + Graduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Hoelz, A A A PASS-FAIL
04 Campbell, J A A PASS-FAIL
05 Phillips, R A A PASS-FAIL
06 Davidson, E A A PASS-FAIL
07 Dervan, P A A PASS-FAIL
08 Dougherty, D A A PASS-FAIL
09 Fraser, S A A PASS-FAIL
10 Goddard, W A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Jensen, G A A PASS-FAIL
13 Baltimore, D A A PASS-FAIL
14 Davis, M A A PASS-FAIL
15 Mayo, S A A PASS-FAIL
16 Parker, C A A PASS-FAIL
17 Hay, B A A PASS-FAIL
18 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
19 Chan, D A A PASS-FAIL
20 Cai, L A A PASS-FAIL
21 Newman, D A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Patterson, P A A PASS-FAIL
25 Lester, H A A PASS-FAIL
26 Sternberg, P A A PASS-FAIL
27 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
28 Shan, S A A PASS-FAIL
29 Wold, B A A PASS-FAIL
30 Dunphy, W A A PASS-FAIL
31 Heath, J A A PASS-FAIL
32 Gray, H A A PASS-FAIL
33 Gharib, M A A PASS-FAIL
34 Rees, D A A PASS-FAIL
35 Tirrell, D A A PASS-FAIL
36 Barton, J A A PASS-FAIL
37 Clemons, W A A PASS-FAIL
38 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
39 Murray, R A A PASS-FAIL
40 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
41 Baltimore, D A A PASS-FAIL
42 Wang, Z A A PASS-FAIL
43 Pierce, N A A PASS-FAIL
44 Roukes, M A A PASS-FAIL
45 Gray, H A A PASS-FAIL
46 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
47 Goentoro, L A A PASS-FAIL
48 Greer, J A A PASS-FAIL
49 Anderson, D A A PASS-FAIL
50 Hoelz, A A A PASS-FAIL
51 Deshaies, R A A PASS-FAIL
52 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
53 Meister, M A A PASS-FAIL
54 Shapiro, M A A PASS-FAIL
55 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
56 Miller, T A A PASS-FAIL
57 Guttman, M A A PASS-FAIL
58 Zinn, K A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi/BE 024 3-0-3 Technical Communication for Biological Scientists and Engineers
This class is limited to 20 seniors with priority given to seniors in  Biology and Bioengineering.
01 Anderson, B TR 10:30 - 11:55 B101 BBB LETTER

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research advisor does not appear below, please contact the  Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Sternberg, P A A PASS-FAIL
05 Kennedy, M A A PASS-FAIL
06 Shan, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Mayo, S A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
15 Yue, Y A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
32 Shimojo, S A A PASS-FAIL
33 Dervan, P A A PASS-FAIL
34 Guttman, M A A PASS-FAIL
35 Bjorkman, P A A PASS-FAIL

BE/Bi 103 1-3-5 Data Analysis in the Biological Sciences
01 Bois, J M 13:00 - 15:55 200 BRD  
W 10:00 - 10:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
02 Bois, J M 19:00 - 21:55 200 BRD  
W 10:00 - 10:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Ph/APh/EE/BE  118A
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 B157 BRG  

ChE/BE 163 3-0-9 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Bois, J / Arnold, F TR 13:00 - 14:25 106 SPL  

BE 167 1-0-0 Research Topics in Bioengineering
Required for first year grad students in BE // Roll will be taken at  each meeting
01 Elowitz, M T 15:00 - 15:55 300 BRD PASS-FAIL

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Phillips, R A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL
05 Dervan, P A A PASS-FAIL
06 Hong, E A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
15 Troian, S A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Baltimore, D A A PASS-FAIL
22 Guttman, M A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Kornfield, J A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Meister, M A A PASS-FAIL
30 Shimojo, S A A PASS-FAIL
31 Shapiro, M A A PASS-FAIL
32 Sternberg, P A A PASS-FAIL
33 Rothemund, P A A PASS-FAIL
34 Shapiro, B A A PASS-FAIL
35 Goentoro, L A A PASS-FAIL
36 Andersen, R A A PASS-FAIL
37 Qian, L A A PASS-FAIL
38 Dickinson, M A A PASS-FAIL
39 Mayo, S A A PASS-FAIL

Bi/BE/CS 271A 3-0-6 Special Topics in Computational Biology: Introduction to Sequence Analysis  and Motif Discovery
class begins October 3rd
01 Grosse, I M 09:00 - 10:45 B180 BBB  
R 09:00 - 10:25 B180 BBB  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 002 1-0-2 Current Research in Biology
01 Elowitz, M T 12:00 - 12:55 119 KRK PASS-FAIL

FS/Bi 013 2-0-4 Freshman Seminar: In Search of Memory
Maximum enrollment: 10 students
01 Pine, J M 14:00 - 15:55 248 LAU PASS-FAIL

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Adolphs, R A A PASS-FAIL
02 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Campbell, J A A PASS-FAIL
05 Lester, H A A PASS-FAIL
06 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
07 Arnold, F A A PASS-FAIL
08 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
09 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
10 Sternberg, P A A PASS-FAIL
11 Fraser, S A A PASS-FAIL
12 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
13 Kennedy, M A A PASS-FAIL
14 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
15 Winfree, E A A PASS-FAIL
16 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
17 Orphan, V A A PASS-FAIL
18 Shapiro, M A A PASS-FAIL
22 Patterson, P A A PASS-FAIL
24 Wold, B A A PASS-FAIL
32 Goddard, W A A PASS-FAIL
33 Elowitz, M A A PASS-FAIL
37 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
38 Chan, D A A PASS-FAIL
39 Stevenson, D A A PASS-FAIL
40 Parker, C A A PASS-FAIL
41 Hay, B A A PASS-FAIL
43 Shimojo, S A A PASS-FAIL
44 Sauka-Spengler, T A A PASS-FAIL
45 Clemons, W A A PASS-FAIL
46 Baltimore, D A A PASS-FAIL
47 Tirrell, D A A PASS-FAIL
48 Anderson, D A A PASS-FAIL
52 Prober, D A A PASS-FAIL
53 Newman, D A A PASS-FAIL
54 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
55 Guttman, M A A PASS-FAIL
56 Meister, M A A PASS-FAIL
57 Goentoro, L A A PASS-FAIL
58 Stevenson, D A A PASS-FAIL
60 Hsiao, E A A PASS-FAIL

Bi/BE 024 3-0-3 Technical Communication for Biological Scientists and Engineers
This class is limited to 20 seniors with priority given to seniors in  Biology and Bioengineering.
01 Anderson, B TR 10:30 - 11:55 B101 BBB LETTER

Bi 090A + Undergraduate Thesis
01 Bjorkman, P / Lester, H A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P / Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Bjorkman, P / Sternberg, P A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P / Davis, M A A PASS-FAIL
05 Bjorkman, P / Newman, D A A PASS-FAIL
06 Bjorkman, P / Baltimore, D A A PASS-FAIL
07 Bjorkman, P / Fejes Toth,  A A PASS-FAIL
K PASS-FAIL
08 Bjorkman, P / Anderson, D A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bjorkman, P / Rothenberg,  A A PASS-FAIL
E PASS-FAIL
12 Bjorkman, P / Doyle, J A A PASS-FAIL
13 Bjorkman, P / Wold, B A A PASS-FAIL

BE/Bi 103 1-3-5 Data Analysis in the Biological Sciences
01 Bois, J M 13:00 - 15:55 200 BRD  
W 10:00 - 10:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
02 Bois, J M 19:00 - 21:55 200 BRD  
W 10:00 - 10:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

ChE/Ch/E/Bi 107 3-0-6 Social Media for Scientists
class closed to undergraduates at this time - open to graduate  students only // maximum enrollment 30 students
01 Davis, M MWF 15:00 - 15:55 106 SPL  

Bi/Ch 110 4-0-8 Introduction to Biochemistry
Taught by Biochemistry faculty
01 Campbell, J / Parker, C TR 11:00 - 11:55 147 NYS  
W 14:00 - 15:55 147 NYS  

Bi 122 3-0-6 Genetics
no time conflicts are permitted
01 Hay, B TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER

Bi/Ch 132 3-0-6 Biophysics of Macromolecules
class will meet in 151 Crellin on October 27th, from 1:15-2:30pm
01 Beauchamp, J / Cai, L TR 13:00 - 14:25 200 BRD LETTER

Bi 145A 3-0-6 Tissue and Organ Physiology
01 Tydell, C MW 19:00 - 20:25 152 BRN  

Bi/CNS/NB 153 3-0-6 Brain Circuits
01 Meister, M WF 10:30 - 11:55 B101 BBB  

Bi/CNS/NB 164 3-0-6 Tools of Neurobiology
01 Meister, M WF 13:00 - 14:25 B101 BBB  

Bi 165 2-3-1 Microbiology Research: Practice and Proposal
01 Hoy, J M 11:00 - 11:55 101 KRK  

ESE/Bi 166 3-1-5 Microbial Physiology
01 Leadbetter, J MWF 10:00 - 10:55 162 SMD  

BMB/Bi/Ch 170 3-0-6 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

CNS/Bi/Ph/CS/N B 187
3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 B280 MRE  

Bi 192 2-0-4 Introduction to Systems Biology
01 Goentoro, L TR 10:30 - 11:55 101 KRK  

Bi/CNS/NB 217 2-0-4 Central Mechanisms in Perception
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD LETTER

Bi 250A 3-0-6 Topics in Molecular and Cellular Biology
01 Prober, D TR 13:00 - 14:25 152 BRN PASS-FAIL

Bi/BMB 251A 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 12:55 119 KRK PASS-FAIL

Bi 270A 3-0-6 Special Topics in Biology: Evolutionary Biology - Principles, Debates, and  Applications
maximum enrollment: 15 students // Class begins on Thursday,  October 6th
01 Foster, K R 14:30 - 16:25 152 BRN  

Bi/BE/CS 271A 3-0-6 Special Topics in Computational Biology: Introduction to Sequence Analysis  and Motif Discovery
class begins October 3rd
01 Grosse, I M 09:00 - 10:45 B180 BBB  
R 09:00 - 10:25 B180 BBB  

Bi 299 + Graduate Research
01 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
02 Baltimore, D A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Anderson, D A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Qian, L A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
10 Campbell, J A A PASS-FAIL
11 Chan, D A A PASS-FAIL
12 Davidson, E A A PASS-FAIL
13 Deshaies, R A A PASS-FAIL
15 Dunphy, W A A PASS-FAIL
16 Fraser, S A A PASS-FAIL
17 Gharib, M A A PASS-FAIL
18 Kennedy, M A A PASS-FAIL
19 Orphan, V A A PASS-FAIL
20 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
21 Cai, L A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Mayo, S A A PASS-FAIL
24 Goentoro, L A A PASS-FAIL
25 Newman, D A A PASS-FAIL
26 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
27 Lois, C A A PASS-FAIL
28 Newman, H A A PASS-FAIL
29 Adolphs, R A A PASS-FAIL
30 Shapiro, M A A PASS-FAIL
31 Meister, M A A PASS-FAIL
32 Oka, Y A A PASS-FAIL
33 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
34 Shimojo, S A A PASS-FAIL
35 Lester, H A A PASS-FAIL
36 Sternberg, P A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
39 Wold, B A A PASS-FAIL
40 Zinn, K A A PASS-FAIL
41 Jensen, G A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
43 Siapas, A A A PASS-FAIL
44 Andersen, R A A PASS-FAIL
45 Dickinson, M A A PASS-FAIL
46 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
47 Winfree, E A A PASS-FAIL
48 Tsao, D A A PASS-FAIL
49 Prober, D A A PASS-FAIL
50 Elowitz, M A A PASS-FAIL
51 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
52 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
53 Clemons, W A A PASS-FAIL
54 Hay, B A A PASS-FAIL
55 Aravin, A A A PASS-FAIL
56 Dougherty, D A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Murray, R A A PASS-FAIL
59 Burdick, J A A PASS-FAIL
60 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
61 Guttman, M A A PASS-FAIL
62 Scherer, A A A PASS-FAIL
63 Hong, E A A PASS-FAIL
64 Phillips, R A A PASS-FAIL
65 Doyle, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS, ECONOMICS, AND MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM097 + Undergraduate Research
Instructor permission required prior to registering
01 Pickar, K A A PASS-FAIL
02 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
03 Gillen, B A A PASS-FAIL

BEM103 3-0-6 Introduction to Finance
01 Roll, R TR 13:00 - 14:25 B180 BBB  

BEM105 3-0-6 Options
01 Cvitanic, J MW 14:30 - 15:55 B125 BAX  

BEM106 3-0-6 Competitive Strategy
Designated as Writing Intensive Course
01 Snowberg, E MW 13:00 - 14:25 127 BAX LETTER

BEM190 + Undergraduate Research Project
course cancelled / students may sign up for BEM 97
01 Staff A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ChE062 3-0-6 Separation Processes
01 Seinfeld, J MWF 14:00 - 14:55 106 SPL LETTER

ChE080 + Undergraduate Research
01 Flagan, R A A PASS-FAIL
02 Shapiro, M A A PASS-FAIL
03 Fultz, B A A PASS-FAIL
04 Lewis, N A A PASS-FAIL
05 Davis, M A A PASS-FAIL
06 Grubbs, R A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
33 Atwater, H A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Arnold, F A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Kornfield, J A A PASS-FAIL
38 Giapis, K A A PASS-FAIL
39 Goddard, W A A PASS-FAIL

ChE090A + Senior Thesis
01 Giapis, K A A LETTER
02 Arnold, F A A LETTER
03 Flagan, R A A LETTER
04 Mayo, S A A LETTER
05 Lewis, N A A LETTER
06 Atwater, H A A LETTER
07 Brady, J A A LETTER
08 Ismagilov, R A A LETTER
09 Tirrell, D A A LETTER
10 Seinfeld, J A A LETTER

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH LETTER

ChE103A 3-0-6 Transport Phenomena
01 Kornfield, J MWF 10:00 - 10:55 153 NYS  

ChE/Ch/E/Bi 107 3-0-6 Social Media for Scientists
class closed to undergraduates at this time - open to graduate  students only // maximum enrollment 30 students
01 Davis, M MWF 15:00 - 15:55 106 SPL  

ChE126 1-6-2 Chemical Engineering Laboratory
Maximum Enrollment: 12 students per section
01 Vicic, M A A LETTER
02 Vicic, M TR 09:00 - 11:55 122 SPL LETTER
03 Vicic, M TR 13:00 - 15:55 122 SPL LETTER

ChE152 3-0-6 Heterogeneous Kinetics and Reaction Engineering
01 Davis, M MWF 14:00 - 14:55 102 SPL  

ChE/BE 163 3-0-9 Introduction to Biomolecular Engineering
01 Bois, J / Arnold, F TR 13:00 - 14:25 106 SPL  

ChE/Ch 165 3-0-6 Chemical Thermodynamics
01 Gavalas, G TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Elowitz, M A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Stoltz, B A A PASS-FAIL
09 Snyder, G A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Fultz, B A A PASS-FAIL
12 Bercaw, J A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Shapiro, M A A PASS-FAIL
15 Dougherty, D A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
22 Troian, S A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
35 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
37 Tirrell, D A A PASS-FAIL
38 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Yung, Y A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
43 Haile, S A A PASS-FAIL
44 Greer, J A A PASS-FAIL
45 Miller, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 001A 3-0-3 General Chemistry
01 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 152 BRN PASS-FAIL
02 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 B180 BBB PASS-FAIL
03 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 119 DWN PASS-FAIL
04 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 103 DWN PASS-FAIL
05 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 121 BCK PASS-FAIL
06 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 155 ARM PASS-FAIL
07 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 142 KCK PASS-FAIL
08 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 B122 GCL PASS-FAIL
09 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 B111 DWN PASS-FAIL
10 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 200 BRD PASS-FAIL
11 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 B127 GCL PASS-FAIL
12 Lewis, N MT 11:00 - 11:55 Lecture Hall  PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
R 11:00 - 11:55 119 KRK PASS-FAIL

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum Enrollment: 20 students per section// Section 3 reserved  for Freshmen
01 Mendez, J T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
02 Mendez, J T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
03 Mendez, J T 19:30 - 22:25 107 MEAD PASS-FAIL
F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Maximum Enrollment: 20 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 12:00 - 14:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 005B 1-9-2 Advanced Techniques of Synthesis and Analysis
OM on the first Monday of the term from 2-3pm to arrange lab hours  on Mondays and Fridays (8am-4pm)/Thursdays (1-4pm).  OM to  decide lecture time. // Class will meet on MW (10/3, 10/5, 10/10 & 
10/12) in 118 Schlinger from noon -1pm
01 Agapie, T OM,M 14:00 -   MEAD  
14:55  

Ch 008 1-6-2 Experimental Procedures of Synthetic Chemistry
Instructor will contact student via email to select 2 sections. //  Section times will be: Tuesdays 8-11am;  Tuesdays 1-4pm; Thursdays 8-11am; and Thursdays 1-4pm.  Lecture 147 Noyes Friday 11am.
01 Mendez, J F 11:00 - 11:55 151 CRL  
A 105 MEAD  

Ch 010A 2-0-1 Frontiers in Chemistry
Lab tour times to be determined.
01 Dervan, P / Hoelz, A R 12:00 - 12:55 147 NYS PASS-FAIL
A A PASS-FAIL

Ch 021A 3-0-6 Physical Chemistry
01 Chan, G MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER

Ch 041A 3-0-6 Organic Chemistry
01 Grubbs, R MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  

Ch 080 + Chemical Research
01 Dougherty, D A A PASS-FAIL
02 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
03 Grubbs, R A A PASS-FAIL
04 Hoelz, A A A PASS-FAIL
05 Gray, H A A PASS-FAIL
06 Chan, G A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
02 Heath, J A A PASS-FAIL
04 Grubbs, R A A PASS-FAIL
05 Gray, H A A PASS-FAIL
06 Goddard, W A A PASS-FAIL
07 Agapie, T A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
9 units per term
01 Grubbs, R / Okumura, M A A PASS-FAIL
02 Hoelz, A / Okumura, M A A PASS-FAIL
03 Peters, J / Okumura, M A A PASS-FAIL
04 Tirrell, D / Okumura, M A A PASS-FAIL
05 Stoltz, B / Okumura, M A A PASS-FAIL
06 Agapie, T / Okumura, M A A PASS-FAIL
07 Gray, H / Okumura, M A A PASS-FAIL

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Parker, C M 13:00 - 14:55 101 SCH LETTER

ChE/Ch/E/Bi 107 3-0-6 Social Media for Scientists
class closed to undergraduates at this time - open to graduate  students only // maximum enrollment 30 students
01 Davis, M MWF 15:00 - 15:55 106 SPL  

Bi/Ch 110 4-0-8 Introduction to Biochemistry
Taught by Biochemistry faculty
01 Campbell, J / Parker, C TR 11:00 - 11:55 147 NYS  
W 14:00 - 15:55 147 NYS  

Ch 112 3-0-6 Inorganic Chemistry
01 Agapie, T TR 09:00 - 10:25 147 NYS  

Ch 120A 3-0-6 Nature of the Chemical Bond
01 Goddard, W MWF 14:00 - 14:55 115 BCK  

Ch 122 3-0-6 Structure Determination by X-ray Crystallography
01 Takase, M MWF 10:00 - 10:55 115 BCK LETTER

Ch 125A 3-0-6 The Elements of Quantum Chemistry
01 Okumura, M MWF 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Bi/Ch 132 3-0-6 Biophysics of Macromolecules
class will meet in 151 Crellin on October 27th, from 1:15-2:30pm
01 Beauchamp, J / Cai, L TR 13:00 - 14:25 200 BRD LETTER

Ch 149 2-0-4 Tutorial in Organic Chemistry
Prerequisite: Ch 41abc & instructor's permission. // This course is  intended primarily for 1st-year grad students with a strong  foundation in organic chemistry. // Meets during the month of 
October.
01 Fu, G / Stoltz, B MWF 14:00 - 15:55 218 SCH PASS-FAIL
02 Stoltz, B / Fu, G U 15:00 - 16:55 318 SCH PASS-FAIL
TR 15:00 - 16:55 318 SCH PASS-FAIL

ChE/Ch 165 3-0-6 Chemical Thermodynamics
01 Gavalas, G TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

BMB/Bi/Ch 170 3-0-6 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

BMB/Ch 178 3-0-6 Macromolecular Function: Kinetics, Energetics, and Mechanisms
01 Shan, S WF 10:30 - 11:55 101 SCH  

Ch 180 + Chemical Research
01 Agapie, T A A PASS-FAIL
02 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL

Ch 182 + Senior Thesis Research
9 units per term
01 Staff A A PASS-FAIL

BMB/Ch 202A 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Most sessions will take place on Thursdays.  Specific dates TBA and  will coincide with the dates of the Biochemistry Seminars.  Students  will meet with the Biochemistry seminar speaker in the discussion 
session for an hour and then attend the seminar at 4pm.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 320 BRN PASS-FAIL

Ch 213A 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 242A 3-0-6 Chemical Synthesis
Lecture MWF 9-10am -- Recitation T 7-9pm -- Tutorial R 7-9pm
01 Stoltz, B MWF 09:00 - 09:55 147 NYS  
TR 19:00 - 20:55 147 NYS  

Ch 280 + Chemical Research
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
04 Atwater, H A A PASS-FAIL
05 Barton, J A A PASS-FAIL
06 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
07 Bercaw, J A A PASS-FAIL
08 Blake, G A A PASS-FAIL
09 Wang, Z A A PASS-FAIL
10 Newman, D A A PASS-FAIL
11 Shimojo, S A A PASS-FAIL
12 Eiler, J A A PASS-FAIL
13 Davis, M A A PASS-FAIL
14 Dervan, P A A PASS-FAIL
15 Dougherty, D A A PASS-FAIL
16 Reisman, S A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
18 Miller, T A A PASS-FAIL
19 Clemons, W A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Grubbs, R A A PASS-FAIL
23 Heath, J A A PASS-FAIL
24 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
25 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
26 Kornfield, J A A PASS-FAIL
27 Hoelz, A A A PASS-FAIL
28 Lewis, N A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Marcus, R A A PASS-FAIL
31 Mayo, S A A PASS-FAIL
32 Cai, L A A PASS-FAIL
33 Okumura, M A A PASS-FAIL
34 Ponce, A A A PASS-FAIL
35 Peters, J A A PASS-FAIL
36 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
37 Fu, G A A PASS-FAIL
38 Rees, D A A PASS-FAIL
39 Lester, H A A PASS-FAIL
40 Haile, S A A PASS-FAIL
41 van de Walle, A A A PASS-FAIL
42 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
43 Stoltz, B A A PASS-FAIL
44 Tirrell, D A A PASS-FAIL
45 Roberts, J A A PASS-FAIL
46 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
47 Wennberg, P A A PASS-FAIL
49 Shan, S A A PASS-FAIL
50 Agapie, T A A PASS-FAIL
51 Sternberg, P A A PASS-FAIL
52 Tirrell, D A A PASS-FAIL
53 Fu, G A A PASS-FAIL
54 Deshaies, R A A PASS-FAIL
55 Campbell, J A A PASS-FAIL
56 Jensen, G A A PASS-FAIL
57 Pierce, N A A PASS-FAIL
58 Shapiro, M A A PASS-FAIL
59 Chan, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CE 100 + Special Topics in Civil Engineering
01 Staff A A  

Ae/APh/CE/ME  101A
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Austin, J MWF 10:00 - 10:55 133 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102A
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
taught concurrently with Ae/Ge/ME 160A
01 Lapusta, N TR 09:00 - 10:25 135 GTL LETTER

AM/CE/ME 150A 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTL PASS-FAIL

AM/CE 151A 3-0-6 Dynamics and Vibration
01 Heaton, T MWF 10:00 - 10:55 115 GTL LETTER

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Heaton, T A A PASS-FAIL

Ae/AM/CE/ME  214A
3-0-6 Computational Solid Mechanics
see course syllabus link for updated course description
01 Kochmann, D TR 14:30 - 15:55 133 GUG  

Ae/CE 221 3-0-6 Space Structures
OM will be held Monday, October 3rd.
01 Pellegrino, S OM,M 14:00 -  232 GUG  
14:55  

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Andrade, J A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL
06 Asimaki, D A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS100 1-0-0 Introduction to Computation and Neural Systems
01 Perona, P W 19:00 - 19:55 100 - Rock  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

Bi/CNS/NB 153 3-0-6 Brain Circuits
01 Meister, M WF 10:30 - 11:55 B101 BBB  

CS/CNS/EE  156A
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:00 - 15:55 Lecture Hall   
BAX  

Bi/CNS/NB 164 3-0-6 Tools of Neurobiology
01 Meister, M WF 13:00 - 14:25 B101 BBB  

CS/CNS 171 3-6-3 Introduction to Computer Graphics Laboratory
class will meet in Steele 102 on the Friday, Oct 7
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 213 ANB  

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Anderson, D A A PASS-FAIL
03 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Shimojo, S A A PASS-FAIL
06 Quartz, S A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Dickinson, M A A PASS-FAIL
10 Oka, Y A A PASS-FAIL
11 Rangel, A A A PASS-FAIL
12 Murray, R A A PASS-FAIL
13 Perona, P A A PASS-FAIL
14 Camerer, C A A PASS-FAIL
15 Elowitz, M A A PASS-FAIL
16 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
17 Allman, J A A PASS-FAIL
18 Siapas, A A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Burdick, J A A PASS-FAIL
21 Winfree, E A A PASS-FAIL
22 Wold, B A A PASS-FAIL
23 Low, S A A PASS-FAIL
24 Meister, M A A PASS-FAIL
25 Kennedy, M A A PASS-FAIL
26 Adolphs, R A A PASS-FAIL
27 Pine, J A A PASS-FAIL
28 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
29 Hong, E A A PASS-FAIL
30 Prober, D A A PASS-FAIL
31 Yue, Y A A PASS-FAIL

CNS/Bi/Ph/CS/N B 187
3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 B280 MRE  

Bi/CNS/NB 217 2-0-4 Central Mechanisms in Perception
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD LETTER

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Meister, M A A PASS-FAIL
03 Camerer, C A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Lester, H A A PASS-FAIL
06 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
07 Bruck, J A A PASS-FAIL
08 Tsao, D A A PASS-FAIL
09 Koch, C A A PASS-FAIL
10 Konishi, M A A PASS-FAIL
11 Murray, R A A PASS-FAIL
12 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
13 Perona, P A A PASS-FAIL
14 Scherer, A A A PASS-FAIL
15 Quartz, S A A PASS-FAIL
16 Elowitz, M A A PASS-FAIL
17 Shimojo, S A A PASS-FAIL
18 Siapas, A A A PASS-FAIL
19 Sternberg, P A A PASS-FAIL
20 Winfree, E A A PASS-FAIL
21 Wold, B A A PASS-FAIL
22 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
23 Dickinson, M A A PASS-FAIL
24 Allman, J A A PASS-FAIL
25 Oka, Y A A PASS-FAIL
26 Adolphs, R A A PASS-FAIL
27 Desbrun, M A A PASS-FAIL
28 Goddard, W A A PASS-FAIL
29 Rangel, A A A PASS-FAIL

SS/Psy/CNS 285 3-0-0 Topics in Social, Cognitive, and Decision Sciences
Open to undergraduates with instructor approval
01 Adolphs, R / Alvarez, R M 19:00 - 20:55 125 BAX PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 001 3-4-2 Introduction to Computer Programming
01 Vanier, M MWF 14:00 - 14:55 Institute  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BCK PASS-FAIL
02 Vanier, M A A PASS-FAIL

Ma/CS 006A 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Sheffer, A MWF 13:00 - 13:55 201 BRG  

CS 009 1-0-0 Introduction to Computer Science Research
01 Desbrun, M W 19:30 - 20:25 105 ANB PASS-FAIL

CS 011 0-3-0 Computer Language Lab
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

EE/CS 051 4-5-3 Principles of Microprocessor Systems
01 George, G MWF 15:00 - 16:25 B270 MRE  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 -  B270 MRE  
17:25  

CS 080A + Undergraduate Thesis
01 Winfree, E A A LETTER
02 Chandy, K A A LETTER
03 Desbrun, M A A LETTER
04 Schroeder, P A A LETTER
05 Wierman, A A A LETTER
06 Barr, A A A LETTER
08 Low, S A A LETTER
09 Yue, Y A A LETTER
10 Perona, P A A LETTER
11 Bruck, J A A LETTER
12 Schulman, L A A LETTER
13 Umans, C A A LETTER

CS 081A + Undergraduate Projects in Computer Science
01 Chandy, K A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Murray, R A A PASS-FAIL
05 Martin, A A A PASS-FAIL
06 Winfree, E A A PASS-FAIL
07 Perona, P A A PASS-FAIL
08 Pinkston, D A A PASS-FAIL
09 Pierce, N A A PASS-FAIL
10 Vanier, M A A PASS-FAIL
11 Wierman, A A A PASS-FAIL
12 Umans, C A A PASS-FAIL
13 Burdick, J A A PASS-FAIL
14 Low, S A A PASS-FAIL
15 Yue, Y A A PASS-FAIL
16 Hassibi, B A A PASS-FAIL
17 Desbrun, M A A PASS-FAIL
18 Mahabal, A A A PASS-FAIL
19 Schroeder, P A A PASS-FAIL
20 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
21 George, G A A PASS-FAIL
22 Vidick, T A A PASS-FAIL
23 Ralph, C A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Reading in Computer Science
01 Chandy, K A A PASS-FAIL
02 Pinkston, D A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Schroeder, P A A PASS-FAIL
07 Barr, A A A PASS-FAIL
08 George, G A A PASS-FAIL
09 Gray, H A A PASS-FAIL
11 Burdick, J A A PASS-FAIL
12 Wierman, A A A PASS-FAIL
13 Vanier, M A A PASS-FAIL

CS 101A + Special Topics in Computer Science
Section 1: Number Theoretic Methods in Cryptography (3-0-6) //  Section 2: Projects in Machine Learning (0-9-0)
01 Narayanan, A WF 15:00 - 16:25 314 ANB  
02 Yue, Y / Tamuz, O OM,M 15:00 -  105 ANB  
15:55  

CS 102A + Seminar in Computer Science
01 Staff A A PASS-FAIL

CS 103A + Reading in Computer Science
01 Wierman, A A A  

CS 111 0-3-0 Programming Practicum
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

Ma/CS 117A 3-0-6 Computability Theory
01 Kechris, A TR 13:00 - 14:25 151 SLN  

CS/Ph 120 3-0-6 Quantum Cryptography
01 Vidick, T TR 10:30 - 11:55 243 ANB  

CS 121 3-0-6 Introduction to Relational Databases
class will meet in Steele 102 on the following Fridays: Oct 7, Nov 11  and Nov 18
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB  

EE/Ma/CS 126A 3-0-6 Information Theory
make-up classes held on Fridays 10:30-noon in Moore B270
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 B270 MRE LETTER

CS/EE 143 3-3-3 Communication Networks
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

EE/CS 147 3-3-3 Digital Ventures Design
01 Lahouti, F MW 13:00 - 14:25 B280 MRE  

CS 150 3-0-6 Probability and Algorithms
01 Schulman, L TR 09:00 - 10:25 314 ANB  

CS/CNS/EE  156A
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:00 - 15:55 Lecture Hall   
BAX  

CS/CNS 171 3-6-3 Introduction to Computer Graphics Laboratory
class will meet in Steele 102 on the Friday, Oct 7
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 213 ANB  

CS 177A 3-3-3 Discrete Differential Geometry: Theory and Applications
01 Schroeder, P TR 10:30 - 11:55 314 ANB  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Martin, A A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Wierman, A A A PASS-FAIL
06 Umans, C A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
09 Kitaev, A A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
12 Schroeder, P A A PASS-FAIL
14 Winfree, E A A PASS-FAIL
15 Ligett, K A A PASS-FAIL

CNS/Bi/Ph/CS/N B 187
3-0-6 Neural Computation
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 B280 MRE  

Ph/CS 219A 3-0-6 Quantum Computation
01 Kitaev, A MW 14:30 - 15:55 269 LAU PASS-FAIL

CS/Ph 220 3-0-6 Quantum Cryptography
class cancelled - will be offered as CS/Ph 120
01 Staff A A  

Bi/BE/CS 271A 3-0-6 Special Topics in Computational Biology: Introduction to Sequence Analysis  and Motif Discovery
class begins October 3rd
01 Grosse, I M 09:00 - 10:45 B180 BBB  
R 09:00 - 10:25 B180 BBB  

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Chandy, K A A PASS-FAIL
03 Winfree, E A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Ligett, K A A PASS-FAIL
06 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Vidick, T A A PASS-FAIL
13 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
14 Umans, C A A PASS-FAIL
15 Desbrun, M A A PASS-FAIL
16 Kitaev, A A A PASS-FAIL
17 Wierman, A A A PASS-FAIL
18 Doyle, J A A PASS-FAIL
19 Schulman, L A A PASS-FAIL
29 Yue, Y A A PASS-FAIL

CS 286A + Seminar in Computer Science
01 Schulman, L A A  

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTING AND MATHEMATICAL SCIENCES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CMS/ACM 107 3-3-6 Introduction to Linear Analysis with Applications
class will meet in 102 Steele suring the first week of the term
01 Stuart, A TR 10:30 - 11:55 384 FIR  

CMS/ACM 113 3-0-6 Mathematical Optimization
01 Chandrasekaran, V MW 13:00 - 14:25 213 ANB  

CMS/ACM/EE  117
3-0-9 Introduction to Probability and Random Processes
01 Owhadi, H TR 09:00 - 10:25 213 ANB  

CMS290A 1-0-0 Computing and Mathematical Sciences Colloquium
01 Chandrasekaran, V M 16:00 - 16:55 105 ANB PASS-FAIL

CMS300 + Research in Computing and Mathematical Sciences
01 Wierman, A A A PASS-FAIL
02 Vidick, T A A PASS-FAIL
03 Beck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Doyle, J A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Owhadi, H A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
09 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
10 Desbrun, M A A PASS-FAIL
11 Low, S A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
13 Schroeder, P A A PASS-FAIL
14 Schulman, L A A PASS-FAIL
15 Umans, C A A PASS-FAIL
16 Winfree, E A A PASS-FAIL
17 Yue, Y A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090A 0-0-9 Senior Thesis in Control and Dynamical Systems
01 Murray, R A A LETTER

CDS101 2-2-2 Design and Analysis of Feedback Systems
taught concurrently with CDS110 // class will meet in Steele 102 on  the following Fridays: Oct 7, Nov 11 and Nov 18
01 Burdick, J MWF 14:00 - 14:55 105 ANB  

CDS110 3-3-6 Introduction to Feedback Control Systems
taught concurrently with CDS101 // class will meet in Steele 102 on  the following Fridays: Oct 7, Nov 11 and Nov 18
01 Burdick, J MWF 14:00 - 14:55 105 ANB  

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
offered Pass/Fail only
01 Staff A A PASS-FAIL

CDS300A + Research in Control and Dynamical Systems
01 Dickinson, M A A PASS-FAIL
02 Siapas, A A A PASS-FAIL
03 Doyle, J A A PASS-FAIL
04 Owhadi, H A A PASS-FAIL
07 Beck, J A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Burdick, J A A PASS-FAIL
11 Elowitz, M A A PASS-FAIL
12 Desbrun, M A A PASS-FAIL
13 Ortiz, M A A PASS-FAIL
14 Goentoro, L A A PASS-FAIL
15 Adolphs, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ec 011 3-2-4 Introduction to Economics
01 Plott, C MWF 13:00 - 13:55 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER

Ec 097 + Undergraduate Research
Instructor permission required prior to registering
01 Staff A A PASS-FAIL

Ec 098A + Senior Research and Thesis
Instructor permission required prior to registering
01 Staff A A PASS-FAIL

Ec 105 3-0-6 Industrial Organization
class cancelled
01 Staff A A LETTER

Ec 121A 3-0-6 Theory of Value
01 Border, K TR 10:30 - 11:55 128 BAX LETTER

Ec 122 3-0-6 Econometrics
Maximum Enrollment: 30 students // class will meet in Baxter B119  on Thursday, 11/17
01 Sherman, R TR 13:00 - 14:25 B125 BAX  

Ec 135 3-0-6 Economics of Uncertainty and Information
class will meet in Baxter B119 on Thursday, 11/17
01 Agranov, M TR 09:00 - 10:25 125 BAX LETTER

Ec/PS 160A 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260 // Ec/PS 190A required for 190B  and 190C //Maximum enrollment: 10 students in 160a and SS 260
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 127 BAX LETTER

Ec 190 + Undergraduate Research
course cancelled / students may sign up for Ec 097
01 Alvarez, R A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009A 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A / Potter, K TR 13:00 - 13:55 B280 MRE  

EE 044 4-0-8 Circuits and Systems
01 Hajimiri, S TR 09:00 - 10:55 B270 MRE LETTER

EE/CS 051 4-5-3 Principles of Microprocessor Systems
01 George, G MWF 15:00 - 16:25 B270 MRE  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 -  B270 MRE  
17:25  

EE 080A + Senior Thesis
01 Vaidyanathan, P A A LETTER

EE 091A + Experimental Projects in Electronic Circuits
Units by arrangement; 12 units minimum each term
01 Megdal, B OM,T 16:00 - 16:55 B280 MRE LETTER

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Scherer, A A A PASS-FAIL
02 Tai, Y A A PASS-FAIL
03 Perona, P A A PASS-FAIL
04 George, G A A PASS-FAIL
05 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
06 Yang, C A A PASS-FAIL
07 Burdick, J A A PASS-FAIL
08 Choo, H A A PASS-FAIL
09 Emami, A A A PASS-FAIL
10 Yariv, A A A PASS-FAIL
11 Hassibi, B A A PASS-FAIL
12 Low, S A A PASS-FAIL

EE 105A 1-0-0 Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EST/EE/ME 109 3-0-6 Energy Technology and Policy
class cancelled
01 Staff A A  

EE 111 3-0-6 Signal-Processing Systems and Transforms
01 Vaidyanathan, P TR 13:00 - 14:25 B270 MRE  

ACM/EE 116 3-1-5 Introduction to Probability Models
01 Zuev, K TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

CMS/ACM/EE  117
3-0-9 Introduction to Probability and Random Processes
01 Owhadi, H TR 09:00 - 10:25 213 ANB  

Ph/APh/EE/BE  118A
3-0-6 Physics of Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 B157 BRG  

EE 119A 3-3-3 Advanced Digital Systems Design
01 George, G MW 13:00 - 14:25 B270 MRE  

EE/MedE 124 3-0-6 Mixed-mode Integrated Circuits
class cancelled - to be offered spring term
01 Staff A A  

EE/Ma/CS 126A 3-0-6 Information Theory
make-up classes held on Fridays 10:30-noon in Moore B270
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 B270 MRE LETTER

APh/EE 130 3-0-6 Electromagnetic Theory
class cancelled
01 Staff A A  

CS/EE 143 3-3-3 Communication Networks
01 Low, S TR 10:30 - 11:55 213 ANB  

EE/CS 147 3-3-3 Digital Ventures Design
01 Lahouti, F MW 13:00 - 14:25 B280 MRE  

EE 150 3-7-2 Topics in Electrical Engineering: High Frequency Systems Laboratory
maximum enrollment: 14 students
01 Russell, D MF 13:00 - 14:25 106 ANB LETTER
OM,M 09:00 -  B280 MRE LETTER
09:55 LETTER

CS/CNS/EE  156A
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:00 - 15:55 Lecture Hall   
BAX  

EE/Ae 157A 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J M 14:30 - 15:55 107 ANB  
W 14:30 - 15:55 B280 MRE  

EE/APh 180 3-0-3 Nanotechnology
01 Scherer, A TR 14:30 - 15:55 105 ANB  

EE 291 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
02 Yang, C A A PASS-FAIL
03 Bruck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Meister, M A A PASS-FAIL
06 Doyle, J A A PASS-FAIL
07 Effros, M A A PASS-FAIL
08 Psaltis, D A A PASS-FAIL
09 Gharib, M A A PASS-FAIL
10 Martin, A A A PASS-FAIL
11 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
12 Hallinan, G A A PASS-FAIL
13 Low, S A A PASS-FAIL
14 McEliece, R A A PASS-FAIL
15 Hassibi, B A A PASS-FAIL
16 Murray, R A A PASS-FAIL
17 Perona, P A A PASS-FAIL
18 Vaidyanathan, P A A PASS-FAIL
19 Psaltis, D A A PASS-FAIL
20 Tai, Y A A PASS-FAIL
21 Yariv, A A A PASS-FAIL
22 Quartz, S A A PASS-FAIL
23 Rutledge, D A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Scherer, A A A PASS-FAIL
26 Avouac, J A A PASS-FAIL
27 Vahala, K A A PASS-FAIL
28 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL