Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
SP 2016-17
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) English as a Second Language (ESL)
Anthropology (An) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied & Computational Math (ACM) Freshman Seminars (FS)
Applied Mechanics (AM) Geology (Ge)
Applied Physics (APh) History (H)
Astrophysics (Ay) History and Philosophy of Science (HPS)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Humanities (Hum)
Bioengineering (BE) Information Science and Technology (IST)
Biology (Bi) Languages (L)
Business, Economics, and Management (BEM) Law (Law)
Chemical Engineering (ChE) Materials Science (MS)
Chemistry (Ch) Mathematics (Ma)
Civil Engineering (CE) Mechanical Engineering (ME)
Computation & Neural Sys (CNS) Medical Engineering (MedE)
Computer Science (CS) Music (Mu)
Computing and Mathematical Sciences (CMS) Performance and Activities (PA)
Control & Dynamical Systems (CDS) Philosophy (Pl)
Economics (Ec) Physical Education (PE)
Electrical Engineering (EE) Physics (Ph)
Engineering (E) Political Science (PS)
English (En) Psychology (Psy)
Social Science (SS)
Study Abroad (SA)
Writing (Wr)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Culick, F A A PASS-FAIL
02 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
03 Rosakis, A A A PASS-FAIL
04 Meiron, D A A PASS-FAIL
05 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
06 McKeon, B A A PASS-FAIL
08 Daraio, C A A PASS-FAIL
09 Shepherd, J A A PASS-FAIL
10 Gharib, M A A PASS-FAIL
11 Chung, S A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 133 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Pellegrino, S TR 09:00 - 10:25 133 GUG LETTER

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 Cann Lab  LETTER
GUG LETTER

Ae 105C 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Pellegrino, S TR 16:00 - 17:25 384 FIR LETTER

APh/Ph/Ae 116 3-0-9 Physics of Thermal and Mass Transport in Hydrodynamic Systems
make-up classes will be held on Fridays from 1-2:30 in Watson 104
01 Troian, S TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

Ae/ME 120B 3-0-6 Combustion Fundamentals
01 Blanquart, G MWF 14:00 - 14:55 115 GTL  

Ae 121C 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J TR 13:00 - 14:25 232 GUG  

Ae 150C 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 McKeon, B M 13:00 - 13:55 133 GUG PASS-FAIL

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Bellan, P A A PASS-FAIL
02 Schneider, T A A PASS-FAIL
03 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 McKeon, B A A PASS-FAIL
08 Leonard, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Ortiz, M A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
15 Colonius, T A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blake, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Daraio, C A A PASS-FAIL
21 Chung, S A A PASS-FAIL
22 Blanquart, G A A PASS-FAIL
23 Kochmann, D A A PASS-FAIL
24 Greer, J A A PASS-FAIL
25 Gurnis, M A A PASS-FAIL
26 Minnich, A A A PASS-FAIL
27 Johnson, J A A PASS-FAIL
28 Austin, J A A PASS-FAIL
29 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
30 Chung, S A A PASS-FAIL
31 Burdick, J A A PASS-FAIL
32 Asimaki, D A A PASS-FAIL

Ae 201B 3-0-6 Advanced Fluid Mechanics
01 Dimotakis, P TR 13:00 - 14:25 133 GUG PASS-FAIL

Ae 204B 3-0-6 Technical Fluid Mechanics
01 Gharib, M TR 10:30 - 11:55 384 FIR  

Ae 205B 2-4-3 Advanced Space Project
01 Pellegrino, S M 15:30 - 16:55 233 GUG  

Ae 208C 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 Pellegrino, S / Austin, J F 15:00 - 15:55 133 GUG PASS-FAIL

Ae/AM/ME 223 3-0-6 Plasticity
01 Andrade, J TR 16:00 - 17:25 135 GTL  

Ae/ACM/ME  232B
3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Pullin, D MWF 08:00 - 08:55 133 GUG PASS-FAIL

Ae 240 + Special Topics in Fluid Mechanics
Section 1: Educational Exchange (Pass-Fail only)  // Section 2:  cancelled
01 McKeon, B A A  
02 Staff A A  

ME/Ge/Ae 266B 3-0-6 Dynamic Fracture and Frictional Faulting
01 Lapusta, N TR 13:00 - 14:25 115 GTL  

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 097 + Undergraduate Research
01 Staff A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM011 2-2-2 Introduction to Matlab and Mathematica
Class will be relocated to 102 Steele on May 19th only
01 Zuev, K F 09:00 - 10:55 213 ANB  

ACM095B 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics for the Physical Sciences
01 Meiron, D / Zuev, K MWF 11:00 - 12:15 119 KRK  

ACM100B 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics for the Physical Sciences
01 Meiron, D / Zuev, K MWF 11:00 - 12:15 119 KRK  

AM/ACM 127 3-0-6 Calculus of Variations
01 Bhattacharya, K TR 14:30 - 15:55 135 GTL  

Ma/ACM 142 3-0-6 Ordinary and Partial Differential Equations
01 Zhou, G TR 09:00 - 10:25 159 SLN  

ACM/CS/EE 158 3-0-6 Introduction to Mathematical Statistics
01 Chandrasekaran, V TR 13:00 - 14:25 213 ANB  

ACM/EE 170 3-0-9 Mathematics of Signal Processing
01 Hassibi, B MW 13:00 - 14:25 B280 MRE  

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Owhadi, H A A PASS-FAIL
02 Tropp, J A A PASS-FAIL
03 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL

ACM201B 4-0-8 Partial Differential Equations
class cancelled
01 Staff A A  

ACM210B 3-0-6 Numerical Methods for PDEs
01 Lam, K MW 13:00 - 14:25 106 ANB  

Ae/ACM/ME  232B
3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Pullin, D MWF 08:00 - 08:55 133 GUG PASS-FAIL

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Tropp, J A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
07 Stuart, A A A PASS-FAIL
08 Owhadi, H A A PASS-FAIL
09 Hassibi, B A A PASS-FAIL
10 Schroeder, P A A PASS-FAIL
11 Beck, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Pellegrino, S TR 09:00 - 10:25 133 GUG LETTER

AM/ACM 127 3-0-6 Calculus of Variations
01 Bhattacharya, K TR 14:30 - 15:55 135 GTL  

AM/CE/ME 150C 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTL PASS-FAIL

Ae/AM/ME 223 3-0-6 Plasticity
01 Andrade, J TR 16:00 - 17:25 135 GTL  

AM 300 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Andrade, J A A PASS-FAIL
04 Avouac, J A A PASS-FAIL
05 Murray, R A A PASS-FAIL
06 Ortiz, M A A PASS-FAIL
07 Phillips, R A A PASS-FAIL
08 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009B 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
01 Scherer, A TR 15:00 - 15:55 142 KCK LETTER

APh024 0-4-2 Introductory Modern Optics Laboratory
01 Faraon, A OM,M 14:30 -  B260 MRE LETTER
16:55 LETTER

APh077C 0-9-0 Laboratory in Applied Physics
01 Bellan, P OM,T 16:00 - 16:55 265 WAT LETTER

APh078C 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Atwater, H A A LETTER
02 Painter, O A A LETTER
03 Yung, Y A A LETTER
04 Scherer, A A A LETTER
05 Vahala, K A A LETTER
06 Bellan, P A A LETTER
07 Troian, S A A LETTER
08 Phillips, R A A LETTER
09 Faraon, A A A LETTER
10 Schwab, K A A LETTER
11 Endres, M A A LETTER

APh079C 0-9-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Phillips, R OM,A A LETTER
02 Troian, S A A LETTER
03 Kimble, H A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL
02 Atwater, H A A PASS-FAIL
03 Faraon, A A A PASS-FAIL
04 Schwab, K A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Faraon, A A A PASS-FAIL
07 Bellan, P A A PASS-FAIL
08 Scherer, A A A PASS-FAIL
09 Minnich, A A A PASS-FAIL
10 Painter, O A A PASS-FAIL
11 Quartz, S A A PASS-FAIL
12 Kimble, H A A PASS-FAIL
13 Polk, J A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 133 GUG LETTER

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 Cann Lab  LETTER
GUG LETTER

APh/MS 105C 3-0-6 States of Matter
01 Fultz, B MW 13:00 - 14:25 104 WAT  

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Ghaffari, A / Troian, S OM,R 16:00 -  104 WAT  
16:55  

APh114C 3-0-6 Solid-State Physics
01 Schwab, K MWF 09:00 - 09:55 104 WAT  

APh/Ph/Ae 116 3-0-9 Physics of Thermal and Mass Transport in Hydrodynamic Systems
make-up classes will be held on Fridays from 1-2:30 in Watson 104
01 Troian, S TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

MS/APh 122 0-4-5 Diffraction, Imaging, and Structure
Maximum enrollment: 8 students
01 Fultz, B / Garland, C A A  

APh/EE 183 3-0-6 Physics of Semiconductors and Semiconductor Devices
01 Nad Perge, S MW 10:00 - 11:25 104 WAT  

APh190C 3-0-6 Quantum Electronics
01 Painter, O TR 10:30 - 11:55 104 WAT  

APh200 + Applied Physics Research
01 Desbrun, M A A PASS-FAIL
02 Bellan, P A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Johnson, W A A PASS-FAIL
06 Chen, Y A A PASS-FAIL
07 Yariv, A A A PASS-FAIL
08 Vahala, K A A PASS-FAIL
09 Lewis, N A A PASS-FAIL
10 Fultz, B A A PASS-FAIL
11 Schwab, K A A PASS-FAIL
12 Heath, J A A PASS-FAIL
13 Refael, G A A PASS-FAIL
14 Kimble, H A A PASS-FAIL
15 Goddard, W A A PASS-FAIL
16 Faraon, A A A PASS-FAIL
17 Minnich, A A A PASS-FAIL
18 Yang, C A A PASS-FAIL
19 Motrunich, O A A PASS-FAIL
20 Hsieh, D A A PASS-FAIL
21 Preskill, J A A PASS-FAIL
22 Painter, O A A PASS-FAIL
23 Bernardi, M A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Alicea, J A A PASS-FAIL
26 Gharib, M A A PASS-FAIL
27 Nad Perge, S A A PASS-FAIL
28 Rosenbaum, T A A PASS-FAIL
39 Scherer, A A A PASS-FAIL
40 Phillips, R A A PASS-FAIL
41 Van Zyl, J A A PASS-FAIL

Ph/APh 223B 3-0-6 Advanced Condensed-Matter Physics
01 Chen, X MW 09:00 - 10:25 269 LAU  

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Yariv, A A A PASS-FAIL
02 Troian, S A A PASS-FAIL
03 Vahala, K A A PASS-FAIL
04 Schwab, K A A PASS-FAIL
06 Flagan, R A A PASS-FAIL
07 Faraon, A A A PASS-FAIL
08 Hsieh, D A A PASS-FAIL
09 Fultz, B A A PASS-FAIL
10 Atwater, H A A PASS-FAIL
11 Desbrun, M A A PASS-FAIL
12 Daraio, C A A PASS-FAIL
16 Vahala, K A A PASS-FAIL
21 Roukes, M A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
27 Chen, Y A A PASS-FAIL
31 Phillips, R A A PASS-FAIL
33 Bellan, P A A PASS-FAIL
36 Painter, O A A PASS-FAIL
38 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

E/Art 088 3-0-6 Critical Making
maximum enrollment: 20 students
01 Mushkin, H TR 13:00 - 14:25 127 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ASTROPHYSICS
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 001 3-3-3 The Evolving Universe
not open to juniors or seniors
01 Djorgovski, S / Hallinan, G MWF 14:00 - 14:55 Hameetman  LETTER
Aud CHL LETTER

Ge/Ay 011C 3-0-6 Introduction to Earth and Planetary Sciences: Planetary Sciences
Taught concurrently with Ge 103
01 Brown, M TR 09:00 - 10:25 162 SMD  

Ay 031 1-0-2 Writing in Astronomy
Open to declared Ay majors at the discretion of the instructor  //Nonmajors who have taken Astronomy courses may be admitted,  but must have prior approval of instructor. Maximum enrollment: 11 
students
01 Sargent, A F 15:00 - 15:55 219 CHL LETTER

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL

Ay 078C + Senior Thesis
01 Ellis, R A A LETTER
02 Hillenbrand, L A A LETTER
03 Readhead, A A A LETTER
04 Steidel, C A A LETTER
05 Cohen, J A A LETTER
06 Scoville, N A A LETTER
07 Ott, C A A LETTER
08 Martin, C A A LETTER
09 Prince, T A A LETTER
10 Readhead, A A A LETTER
11 Harrison, F A A LETTER
12 Hallinan, G A A LETTER
13 Phinney, E A A LETTER
14 Hopkins, P A A LETTER
15 Knutson, H A A LETTER
16 Mawet, D A A LETTER
17 Kirby, E A A LETTER
18 Kasliwal, M A A LETTER
19 Djorgovski, S A A LETTER

Ay 102 3-0-6 Physics of the Interstellar Medium
01 Hillenbrand, L MW 14:30 - 15:55 219 CHL  

Ay 105 1-5-4 Optical Astronomy Instrumentation Lab
01 Mawet, D W 18:30 - 21:25 219 CHL  
R 12:00 - 14:25 219 CHL  

Ay 125 3-0-6 High-Energy Astrophysics
01 Kasliwal, M WF 10:30 - 11:55 219 CHL  

Ay 126 3-0-6 Interstellar and Intergalactic Medium
01 Kulkarni, S TRF 13:00 - 13:55 219 CHL  

Ay 141C 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Hallinan, G / Hillenbrand, L F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
01 Ott, C A A PASS-FAIL
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Stevenson, D A A PASS-FAIL
04 Brown, M A A PASS-FAIL
05 Harrison, F A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Goldreich, P A A PASS-FAIL
09 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
10 Johnson, J A A PASS-FAIL
11 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
12 Martin, C A A PASS-FAIL
13 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
14 Hallinan, G A A PASS-FAIL
15 Prince, T A A PASS-FAIL
16 Mawet, D A A PASS-FAIL
17 Hirata, C A A PASS-FAIL
18 Readhead, A A A PASS-FAIL
19 Sargent, A A A PASS-FAIL
20 Hopkins, P A A PASS-FAIL
21 Dore, O A A PASS-FAIL
22 Scoville, N A A PASS-FAIL
23 Steidel, C A A PASS-FAIL
24 Phinney, E A A PASS-FAIL
25 Rogers, L A A PASS-FAIL
26 Soifer, B A A PASS-FAIL
27 Knutson, H A A PASS-FAIL
28 Kasliwal, M A A PASS-FAIL
29 Kirby, E A A PASS-FAIL
30 Batygin, K A A PASS-FAIL
31 Batygin, K A A PASS-FAIL
32 Bock, J A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Steidel, C A A PASS-FAIL
02 Ott, C A A PASS-FAIL
03 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
04 Hopkins, P A A PASS-FAIL
05 Batygin, K A A PASS-FAIL
06 Brown, M A A PASS-FAIL
07 Blake, G A A PASS-FAIL
08 Knutson, H A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 174 3-0-6 Molecular Machines in the Cell
01 Shan, S / Hoelz, A TR 10:30 - 11:55 121 BRN LETTER

BMB/Ch 202C 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Students will meet with the BMB seminar speaker in a discussion  section for an hour and then attend the seminar at 4pm.  BMB  seminars are offered 1-2 times a month on any given Thursday.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 320 BRN PASS-FAIL

BMB/Ch 230 2-4-6 Macromolecular Structure Determination with Modern X-ray Crystallography  Methods
01 Hoelz, A W 14:00 - 15:55 101 SCH  

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Sternberg, P / Hay, B W 12:00 - 13:25 B180 BBB PASS-FAIL

BMB299 + Graduate Research
01 Mayo, S A A PASS-FAIL
02 Deshaies, R A A PASS-FAIL
03 Fraser, S A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Rees, D A A PASS-FAIL
07 Baltimore, D A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Goddard, W A A PASS-FAIL
10 Kennedy, M A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Tirrell, D A A PASS-FAIL
13 Parker, C A A PASS-FAIL
14 Greer, J A A PASS-FAIL
15 Dervan, P A A PASS-FAIL
16 Chan, D A A PASS-FAIL
17 Anderson, D A A PASS-FAIL
18 Dougherty, D A A PASS-FAIL
19 Shan, S A A PASS-FAIL
20 Jensen, G A A PASS-FAIL
21 Elowitz, M A A PASS-FAIL
22 Patterson, P A A PASS-FAIL
23 Heath, J A A PASS-FAIL
24 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
25 Hay, B A A PASS-FAIL
26 Wold, B A A PASS-FAIL
27 Davis, M A A PASS-FAIL
28 Phillips, R A A PASS-FAIL
29 Barton, J A A PASS-FAIL
30 Clemons, W A A PASS-FAIL
31 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
32 Murray, R A A PASS-FAIL
33 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
34 Baltimore, D A A PASS-FAIL
35 Wang, Z A A PASS-FAIL
36 Gharib, M A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Lester, H A A PASS-FAIL
39 Pierce, N A A PASS-FAIL
40 Sternberg, P A A PASS-FAIL
41 Roukes, M A A PASS-FAIL
42 Gray, H A A PASS-FAIL
43 Shapiro, M A A PASS-FAIL
44 Newman, D A A PASS-FAIL
45 Cai, L A A PASS-FAIL
46 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
47 Hoelz, A A A PASS-FAIL
48 Goentoro, L A A PASS-FAIL
49 Guttman, M A A PASS-FAIL
50 Meister, M A A PASS-FAIL
51 Zinn, K A A PASS-FAIL
52 Miller, T A A PASS-FAIL
53 Dunphy, W A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi/BE 024 3-0-3 Technical Communication for Biological Scientists and Engineers
maximum enrollment: 20 students
01 Anderson, B T 09:30 - 10:55 B101 BBB LETTER
W 16:00 - 17:25 B101 BBB LETTER

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research adviser does not appear below, please contact the  Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Sternberg, P A A PASS-FAIL
05 Kennedy, M A A PASS-FAIL
06 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Shimojo, S A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Shapiro, M A A PASS-FAIL
14 Shan, S A A PASS-FAIL
15 Qian, L A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Guttman, M A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
33 Hay, B A A PASS-FAIL
34 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
35 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
36 Adolphs, R A A PASS-FAIL
37 Ismagilov, R A A PASS-FAIL

BE/Bi 106 3-0-6 Comparative Biomechanics
01 Dickinson, M MWF 13:00 - 13:55 101 KRK  

BE 150 3-0-6 Design Principles of Genetic Circuits
taught concurrently with Bi 250b
01 Bois, J / Elowitz, M MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

BE 153 3-0-6 Case Studies in Systems Physiology
class will meet in 152 Braun on 4/25/17
01 Petrasek, D TR 14:30 - 15:55 200 BRD  

EE/BE/MedE 166 3-1-5 Optical Methods for Biomedical Imaging and Diagnosis
01 Yang, C TR 13:00 - 14:25 B280 MRE  

BE/EE/MedE  189A
3-6-3 Design and Construction of Biodevices
01 Yang, C TR 14:30 - 15:55 108 KCK  

BE/EE/MedE  189B
0-9-0 Design and Construction of Biodevices
01 Yang, C TR 14:30 - 15:55 108 KCK  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
class cancelled
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Phillips, R A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
05 Dervan, P A A PASS-FAIL
06 Goentoro, L A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Meister, M A A PASS-FAIL
14 Guttman, M A A PASS-FAIL
15 Troian, S A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Rothemund, P A A PASS-FAIL
22 Greer, J A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Goddard, W A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Shapiro, M A A PASS-FAIL
29 Cai, L A A PASS-FAIL
30 Sternberg, P A A PASS-FAIL
31 Kornfield, J A A PASS-FAIL
32 Andersen, R A A PASS-FAIL
33 Qian, L A A PASS-FAIL
34 Hong, E A A PASS-FAIL
35 Mayo, S A A PASS-FAIL
36 Dickinson, M A A PASS-FAIL

Bi/CNS/BE/NB  230
3-2-4 Optogenetic and CLARITY Methods in Experimental Neuroscience
Maximum enrollment: 12 students
01 Gradinaru, V W 09:30 - 10:55 152 BRN  
R 10:00 - 11:55 152 BRN  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 001 4-0-5 Principles of Biology
Maximum enrollment: 20 students per section
01 Phillips, R TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER
M 19:00 - 19:55 200 BRD LETTER
02 Phillips, R TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER
M 20:00 - 20:55 200 BRD LETTER
03 Phillips, R TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER
T 19:00 - 19:55 200 BRD LETTER
04 Phillips, R TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER
T 20:00 - 20:55 200 BRD LETTER
05 Phillips, R TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER
R 19:00 - 19:55 200 BRD LETTER
06 Phillips, R TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER
R 20:00 - 20:55 200 BRD LETTER
07 Phillips, R TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER
F 13:00 - 13:55 B101 BBB LETTER
08 Phillips, R TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall  LETTER
BAX LETTER
F 14:00 - 14:55 B101 BBB LETTER

Bi 001X 0-6-3 The Great Ideas of Biology: Exploration through Experimentation
open by lottery only; see link on the REGIS home page to enter by  February 22nd // maximum enrollment: 24 students // Make-up  classes will be on Thursdays from 7-10pm
01 Bois, J T 19:00 - 21:55 16/17 BRN LETTER
W 13:00 - 15:55 16/17 BRN LETTER

Bi 009 3-0-6 Cell Biology
01 Aravin, A / Deshaies, R TR 09:00 - 10:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
F 09:00 - 09:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi 010 1-3-2 Introductory Biology Laboratory
Maximum enrollment: 16 students per section // section 3 cancelled
01 Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
T 14:00 - 16:55 347 KRK  
02 Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
W 14:00 - 16:55 347 KRK  
03 Bertani, L A A  

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Shan, S A A PASS-FAIL
02 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
03 Davidson, E A A PASS-FAIL
04 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
07 Zinn, K A A PASS-FAIL
08 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
09 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
10 Strauss, J A A PASS-FAIL
11 Newman, D A A PASS-FAIL
12 Chan, D A A PASS-FAIL
13 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
14 Tirrell, D A A PASS-FAIL
15 Patterson, P A A PASS-FAIL
16 Orphan, V A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
18 Deshaies, R A A PASS-FAIL
19 Kennedy, M A A PASS-FAIL
20 Shimojo, S A A PASS-FAIL
21 Adolphs, R A A PASS-FAIL
22 Lester, H A A PASS-FAIL
23 Prober, D A A PASS-FAIL
24 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
25 Allman, J A A PASS-FAIL
26 Wold, B A A PASS-FAIL
27 Peter Lashgari Faghani, I A A PASS-FAIL
28 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
29 Shapiro, M A A PASS-FAIL
31 Rees, D A A PASS-FAIL
32 Aravin, A A A PASS-FAIL
33 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
36 Baltimore, D A A PASS-FAIL
39 Parker, C A A PASS-FAIL
40 Winfree, E A A PASS-FAIL
41 Hsiao, E A A PASS-FAIL
43 Hay, B A A PASS-FAIL
44 Jensen, G A A PASS-FAIL
45 Goddard, W A A PASS-FAIL
46 Elowitz, M A A PASS-FAIL
47 Anderson, D A A PASS-FAIL
48 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
49 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
50 Sternberg, P A A PASS-FAIL
55 Sternberg, P A A PASS-FAIL
56 Phillips, R A A PASS-FAIL
57 Clemons, W A A PASS-FAIL
58 Oka, Y A A PASS-FAIL
59 Dickinson, M A A PASS-FAIL

Bi/BE 024 3-0-3 Technical Communication for Biological Scientists and Engineers
maximum enrollment: 20 students
01 Anderson, B T 09:30 - 10:55 B101 BBB LETTER
W 16:00 - 17:25 B101 BBB LETTER

Bi 090C + Undergraduate Thesis
01 Bjorkman, P / Patterson, P A A LETTER
03 Bjorkman, P / Sternberg, P A A LETTER
04 Bjorkman, P / Davidson, E A A LETTER
05 Bjorkman, P / Davis, M A A LETTER
06 Bjorkman, P A A LETTER
07 Bjorkman, P / Aravin, A A A LETTER
08 Bjorkman, P / Doyle, J A A LETTER
09 Bjorkman, P / Newman, D A A LETTER
10 Bjorkman, P / Baltimore, D A A LETTER
11 Bjorkman, P / Rothenberg,  A A LETTER
E LETTER
12 Wold, B / Bjorkman, P A A LETTER

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 O'Doherty, J MW 14:30 - 15:55 128 BAX  

BE/Bi 106 3-0-6 Comparative Biomechanics
01 Dickinson, M MWF 13:00 - 13:55 101 KRK  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 200 BRD  
02 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Bi/CNS/NB 150 4-0-6 Introduction to Neuroscience
01 Adolphs, R / Lester, H MWF 10:00 - 10:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER
R 14:00 - 14:55 101 KRK LETTER
02 Adolphs, R / Lester, H MWF 10:00 - 10:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER
R 15:00 - 15:55 101 KRK LETTER
03 Adolphs, R / Lester, H MWF 10:00 - 10:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER
R 16:00 - 16:55 101 KRK LETTER
04 Adolphs, R / Lester, H MWF 10:00 - 10:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER
R 19:00 - 19:55 152 BRN LETTER

Bi/CNS/NB 152 2-0-4 Neural Circuits and Physiology of Appetite and Body Homeostasis
first class session will be held on Friday, April 7th; class will not meet Tuesday, April 4// class will relocate to KRK 101 on 4/25/17 for one  day only
01 Oka, Y TF 09:00 - 09:55 200 BRD  

Bi/CNS/NB 157 2-3-4 Comparative Nervous Systems
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD LETTER

Bi/CNS/NB 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Bremner, L OM,M 13:00 -  B160 CHR  
13:25  
W 13:00 - 16:25 B160 CHR  

BMB/Bi/Ch 174 3-0-6 Molecular Machines in the Cell
01 Shan, S / Hoelz, A TR 10:30 - 11:55 121 BRN LETTER

CNS/Bi/SS/Psy  176
4-0-5 Cognition
01 Shimojo, S MW 14:00 - 15:55 B180 BBB  

Bi 188 2-0-4 Human Genetics and Genomics
class cancelled
01 Staff A A  

Bi 189 2-0-4 The Cell Cycle
01 Dunphy, W R 14:30 - 16:25 203 BRN  

Bi 190 2-0-4 Systems Genetics
01 Sternberg, P MW 11:00 - 11:55 101 KRK  

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
class cancelled
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

Bi 206 2-0-4 Biochemical and Genetic Methods in Biological Research
01 Varshavsky, A T 13:00 - 14:55 100 - Rock  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

Bi 214 3-0-6 Stem Cells and Hematopoiesis
01 Rothenberg, E T 19:00 - 20:55 152 BRN  
F 13:00 - 14:55 152 BRN  

Bi/CNS/BE/NB  230
3-2-4 Optogenetic and CLARITY Methods in Experimental Neuroscience
Maximum enrollment: 12 students
01 Gradinaru, V W 09:30 - 10:55 152 BRN  
R 10:00 - 11:55 152 BRN  

Ge/Bi 244 3-0-3 Paleobiology Seminar
class cancelled
01 Staff A A  

Ge/Bi/ESE 246 2-0-4 Molecular Geobiology Seminar
01 Staff A A PASS-FAIL

Bi 250B 3-0-6 Topics in Systems Biology
taught concurrently with BE 150
01 Elowitz, M / Bois, J MWF 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi/CNS/NB 250C 3-0-6 Topics in Systems Neuroscience
01 Siapas, A W 14:00 - 16:55 101 KRK  

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Sternberg, P / Hay, B W 12:00 - 13:25 B180 BBB PASS-FAIL

Bi 252 2-0-2 Responsible Conduct of Research
01 Sternberg, P / Meyerowitz,  M 14:00 - 15:55 100 - Rock  PASS-FAIL
E Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

Bi 270C 3-0-6 Special Topics in Biology - The World in 2050
01 Pabo, C T 14:30 - 15:45 119 KRK  
R 14:30 - 15:45 MRG LIB KRK  

CNS/Bi 286C + Special Topics in Computation and Neural Systems
class cancelled
01 Meister, M TR 09:00 - 10:25 B180 BBB  

Bi 299 + Graduate Research
01 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
02 Baltimore, D A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Anderson, D A A PASS-FAIL
06 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
07 Clemons, W A A PASS-FAIL
08 Elowitz, M A A PASS-FAIL
09 Thomson, M A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
12 Campbell, J A A PASS-FAIL
13 Chan, D A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Deshaies, R A A PASS-FAIL
16 Dickinson, M A A PASS-FAIL
17 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
18 Dunphy, W A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Hay, B A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Qian, L A A PASS-FAIL
24 Pierce, N A A PASS-FAIL
25 Burdick, J A A PASS-FAIL
26 Tsao, D A A PASS-FAIL
27 Orphan, V A A PASS-FAIL
28 Mayo, S A A PASS-FAIL
29 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
30 Newman, D A A PASS-FAIL
31 Guo, C A A PASS-FAIL
32 Lois, C A A PASS-FAIL
33 Heath, J A A PASS-FAIL
34 Prober, D A A PASS-FAIL
35 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
36 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Shapiro, M A A PASS-FAIL
39 Shimojo, S A A PASS-FAIL
40 Lester, H A A PASS-FAIL
41 Sternberg, P A A PASS-FAIL
42 Dougherty, D A A PASS-FAIL
43 Shan, S A A PASS-FAIL
44 Winfree, E A A PASS-FAIL
45 Wold, B A A PASS-FAIL
46 Zinn, K A A PASS-FAIL
47 Burdick, J A A PASS-FAIL
48 Jensen, G A A PASS-FAIL
49 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
50 Elowitz, M A A PASS-FAIL
51 Adolphs, R A A PASS-FAIL
52 Cai, L A A PASS-FAIL
53 Siapas, A A A PASS-FAIL
54 Gharib, M A A PASS-FAIL
55 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
56 Aravin, A A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Tai, Y A A PASS-FAIL
59 Murray, R A A PASS-FAIL
60 Meister, M A A PASS-FAIL
61 Arnold, F A A PASS-FAIL
62 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
63 Scherer, A A A PASS-FAIL
64 Guttman, M A A PASS-FAIL
65 Goentoro, L A A PASS-FAIL
66 Guttman, M A A PASS-FAIL
67 Oka, Y A A PASS-FAIL
68 Hsiao, E A A PASS-FAIL
69 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
70 Hong, E A A PASS-FAIL
71 Phillips, R A A PASS-FAIL
72 Roukes, M A A PASS-FAIL
73 Doyle, J A A PASS-FAIL
74 Pachter, L A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS, ECONOMICS, AND MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM097 + Undergraduate Research
Instructor permission required prior to registering
01 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
02 Pickar, K A A PASS-FAIL
03 Rosenthal, J A A PASS-FAIL

BEM102 3-0-6 Introduction to Accounting
Preference to BEM majors first then open to non BEM major //  BEM102 does not count toward the 108 unit HSS requirement //  Maximum enrollment: 52 students
01 Ewens, M MW 10:00 - 10:55 125 BAX LETTER
R 19:00 - 19:55 125 BAX LETTER

BEM107 3-0-6 Applied Corporate Finance and Investment Banking
Maximum Enrollment: 40 Students // course cannot be used to fulfill  the Adv SS Institute requirement
01 Cornell, B R 18:00 - 20:55 B125 BAX PASS-FAIL

BEM111 3-0-6 Quantitative Risk Management
01 Winston, K W 19:00 - 21:55 128 BAX  

BEM114 3-0-6 Behavioral Finance
01 Jin, J TR 10:30 - 11:55 B125 BAX LETTER

BEM/Ec 150 3-0-6 Business Analytics
Maximum Enrollment: 75 students
01 Camerer, C T 19:00 - 21:55 B125 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch/ChE 009 1-6-2 Chemical Synthesis and Characterization for Chemical Engineering
Open to ChE students only during online registration. // Each student must select 2 section times- Sec 1: T 8-11am / Sec 2: T 1-4pm / Sec  3: R 8-11am/ Sec 4: R 1-4pm / additional sections may be available 
upon sufficient demand // Instructor will contact students via email  to select 2 sections.
01 Mendez, J A 105 MEAD  
M 10:00 - 10:55 147 NYS  

ChE063B 3-0-6 Chemical Engineering Thermodynamics
01 Ismagilov, R TR 13:00 - 14:25 106 SPL LETTER

ChE080 + Undergraduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Ravi, V A A PASS-FAIL
03 Davis, M A A PASS-FAIL
04 Giapis, K A A PASS-FAIL
05 Lewis, N A A PASS-FAIL
06 Haile, S A A PASS-FAIL
07 Shapiro, M A A PASS-FAIL
08 Brady, J A A PASS-FAIL
09 Atwater, H A A PASS-FAIL
10 Goddard, W A A PASS-FAIL
11 Faber, K A A PASS-FAIL
12 Heath, J A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Gavalas, G A A PASS-FAIL
15 Hoelz, A A A PASS-FAIL
18 Fultz, B A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
38 Daraio, C A A PASS-FAIL

ChE090B 0-4-5 Senior Thesis
01 Dickinson, M A A LETTER
02 Giapis, K A A LETTER
03 Seinfeld, J A A LETTER
04 Tirrell, D A A LETTER
05 Ravi, V A A LETTER
06 Flagan, R A A LETTER
07 Gavalas, G A A LETTER
08 Davis, M A A LETTER
09 Haile, S A A LETTER
10 Arnold, F A A LETTER
11 Brady, J A A LETTER
12 Kornfield, J A A LETTER
13 Greer, J A A LETTER
14 Lewis, N A A LETTER
15 Grubbs, R A A LETTER
16 Mayo, S A A LETTER
17 Fu, G A A LETTER
18 Wang, Z A A LETTER
19 Cai, L A A LETTER
20 Atwater, H A A LETTER
21 Ismagilov, R A A LETTER

ChE103C 3-0-6 Transport Phenomena
01 Flagan, R MWF 10:00 - 10:55 106 SPL  

ChE105 3-0-6 Dynamics and Control of Chemical Systems
01 Seinfeld, J MWF 14:00 - 14:55 106 SPL LETTER

ChE115 3-0-6 Electronic Materials Processing
01 Giapis, K TR 09:00 - 10:25 102 SPL  

ChE120 1-6-2 Optimal Design of Chemical Systems
01 Vicic, M OM,M 15:00 -  122 SPL  
15:55  

ChE130 1-5-3 Biomolecular Engineering Laboratory
Maximum enrollment: 14 students per section
01 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
MF 13:00 - 15:55 B115 BRN  
02 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
TR 13:00 - 15:55 B115 BRN  

ChE/Ch 148 3-0-6 Polymer Physics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

ChE151B 3-0-9 Physical and Chemical Rate Processes
01 Brady, J MWF 09:00 - 09:55 102 SPL LETTER

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Murray, R A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Haile, S A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Stoltz, B A A PASS-FAIL
09 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Greer, J A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Fraser, S A A PASS-FAIL
15 Fultz, B A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 Fultz, B A A PASS-FAIL
19 Snyder, G A A PASS-FAIL
20 Guttman, M A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
22 Miller, T A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
24 Shapiro, M A A PASS-FAIL
25 Elowitz, M A A PASS-FAIL
29 Parker, C A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
41 Yung, Y A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum enrollment: 20 students per section // section 3 reserved  for freshmen
01 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
W 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Limit 20 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 147 NYS PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 147 NYS PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 004B 1-6-2 Synthesis and Analysis of Organic and Inorganic Compounds
01 Mendez, J F 11:00 - 11:55 147 NYS  
TR 08:00 - 10:55 105 MEAD  

Ch 006B 1-6-3 Physical and Biophysical Chemistry Laboratory
Students are expected to attend one lab a week, either Tuesdays  from 1-5pm or Wednesdays from 1-5pm
01 Weitekamp, D F 15:00 - 15:55 151 CRL  

Ch 007 1-6-2 Advanced Experimental Methods in Bioorganic Chemistry
01 Hsieh-Wilson, L M 15:00 - 15:55 356 CRL  

Ch/ChE 009 1-6-2 Chemical Synthesis and Characterization for Chemical Engineering
Open to ChE students only during online registration. // Each student must select 2 section times- Sec 1: T 8-11am / Sec 2: T 1-4pm / Sec  3: R 8-11am/ Sec 4: R 1-4pm / additional sections may be available 
upon sufficient demand // Instructor will contact students via email  to select 2 sections.
01 Mendez, J A 105 MEAD  
M 10:00 - 10:55 147 NYS  

Ch 010C 1-6-1 Frontiers in Chemistry
Must have instructor's permission prior to registering for course.
01 Dervan, P / Hoelz, A R 12:00 - 12:55 115 BCK PASS-FAIL

Ch 014 2-3-4 Chemical Equilibrium and Analysis
Lab: Students should select from either Tuesday 8-11 or Tuesday 1-4.  Additional sections may be added as necessary, students with  conflicts should contact the instructor by email. // Max enrollment: 6
students per section.
01 Dalleska, N MW 10:00 - 10:55 151 CRL LETTER
T 08:00 - 10:55 105 MEAD LETTER
02 Dalleska, N MW 10:00 - 10:55 151 CRL LETTER
T 13:00 - 15:55 105 MEAD LETTER

Ch 021C 3-0-6 Physical Chemistry
01 Beauchamp, J MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER

Ch 025 3-0-6 Introduction to Biophysical Chemistry: Thermodynamics
01 Rees, D TR 13:00 - 14:25 147 NYS LETTER

Ch 041C 3-0-6 Organic Chemistry
01 Fu, G MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  

Ch 080 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Dervan, P A A PASS-FAIL
03 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Marcus, R A A PASS-FAIL
06 Clemons, W A A PASS-FAIL
07 Reisman, S A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Shan, S A A PASS-FAIL
10 Rees, D A A PASS-FAIL
11 Heath, J A A PASS-FAIL
12 Agapie, T A A PASS-FAIL
13 Davis, M A A PASS-FAIL
14 Asimow, P A A PASS-FAIL
15 Dougherty, D A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Shapiro, M A A PASS-FAIL
19 Shapiro, M A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Yue, Y A A PASS-FAIL
22 Fu, G A A PASS-FAIL
23 Rossman, G A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Grubbs, R A A PASS-FAIL
38 Lewis, N A A PASS-FAIL
39 Barton, J A A PASS-FAIL
40 Hoelz, A A A PASS-FAIL
41 Eiler, J A A PASS-FAIL
42 Rossman, G A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
01 Stoltz, B A A PASS-FAIL
02 Lewis, N A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Peters, J A A PASS-FAIL
05 Adolphs, R A A PASS-FAIL
06 Agapie, T A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
9 units per term
01 Rees, D / Okumura, M A A LETTER
02 Hoelz, A / Okumura, M A A LETTER
03 Grubbs, R / Okumura, M A A LETTER
04 Gray, H / Okumura, M A A LETTER
05 Agapie, T / Okumura, M A A LETTER
06 Peters, J / Okumura, M A A LETTER
07 Stoltz, B / Okumura, M A A LETTER
08 Tirrell, D / Okumura, M A A LETTER
09 Asimow, P / Okumura, M A A LETTER
10 Reisman, S / Okumura, M A A LETTER

Ch 101 1-0-2 Chemistry Tutorials
Open to undergrads only during online registration (max 15 students  per sec) who may enroll in ONE section. If space is available after  registration concludes, then all students can add multiple sections as 
space permits with an Add Card.  See syllabus link for topics of each  section.
01 Gray, H / Liberman-Martin, W 13:00 - 13:55 408 BCK  
A / Wolf, W  
02 Gray, H / Read Rodriguez,  W 15:00 - 15:55 224 JRG  
C  
03 Okumura, M F 10:00 - 10:55 176 SMD  
04 Okumura, M / Hassan  M 13:00 - 13:55 B256 NYS  
Mohammed, M  
05 Tirrell, D OM,R 16:00 -  151 CRL  
17:25  
06 Tirrell, D M 13:30 - 14:55 102 SPL  

Ch 102 3-0-6 Introduction to Inorganic Chemistry
01 Agapie, T TR 13:00 - 14:25 153 NYS  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 200 BRD  
02 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Ch 121B 1-1-7 Atomic-Level Simulations of Materials and Molecules
01 Goddard, W W 14:00 - 14:55 115 BCK  

Ch 126 3-0-6 Molecular Spectra and Molecular Structure
01 Blake, G MW 14:30 - 15:55 136 L+R  

Ch 135 3-0-6 Chemical Dynamics
01 Okumura, M TR 10:30 - 11:55 151 CRL  

Ch 143 3-0-6 NMR Spectroscopy for Structural Identification
01 Virgil, S MWF 11:00 - 11:55 151 CRL  

ChE/Ch 148 3-0-6 Polymer Physics
01 Wang, Z TR 10:30 - 11:55 106 SPL  

Ch 153B 3-0-6 Advanced Inorganic Chemistry
01 Peters, J F 10:00 - 11:55 115 BCK  

ESE/Ge/Ch 171 3-0-6 Atmospheric Chemistry I
01 Seinfeld, J / Sander, S TR 13:00 - 14:25 102 SPL  

BMB/Bi/Ch 174 3-0-6 Molecular Machines in the Cell
01 Shan, S / Hoelz, A TR 10:30 - 11:55 121 BRN LETTER

ESE/Ch 176 3-0-6 Physical Organic Chemistry of Natural Waters
01 Hoffmann, M MWF 10:00 - 10:55 135 L+R  

Ch 180 + Chemical Research
01 Gray, H A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL

Ch 182 + Senior Thesis Research
9 units per term
01 Rees, D A A LETTER
02 Asimow, P A A LETTER

BMB/Ch 202C 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Students will meet with the BMB seminar speaker in a discussion  section for an hour and then attend the seminar at 4pm.  BMB  seminars are offered 1-2 times a month on any given Thursday.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 320 BRN PASS-FAIL

Ch 213C 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 227A 3-0-6 Advanced Topics in Chemical Physics
01 Heath, J TR 16:00 - 17:25 B116 NYS  

BMB/Ch 230 2-4-6 Macromolecular Structure Determination with Modern X-ray Crystallography  Methods
01 Hoelz, A W 14:00 - 15:55 101 SCH  

Ch 280 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Bercaw, J A A PASS-FAIL
06 Blake, G A A PASS-FAIL
07 Shan, S A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Cai, L A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Eiler, J A A PASS-FAIL
14 Miller, T A A PASS-FAIL
15 Giapis, K A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Grubbs, R A A PASS-FAIL
19 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Reisman, S A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
23 Wang, Z A A PASS-FAIL
24 Marcus, R A A PASS-FAIL
25 Mayo, S A A PASS-FAIL
26 Goentoro, L A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
28 Clemons, W A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Rees, D A A PASS-FAIL
31 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
32 Hoelz, A A A PASS-FAIL
33 Haile, S A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Fu, G A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Chan, G A A PASS-FAIL
40 Fraser, S A A PASS-FAIL
41 Atwater, H A A PASS-FAIL
42 Pierce, N A A PASS-FAIL
43 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
44 Heath, J A A PASS-FAIL
45 Sternberg, P A A PASS-FAIL
46 Adkins, J A A PASS-FAIL
47 Lester, H A A PASS-FAIL
48 Wennberg, P A A PASS-FAIL
49 Campbell, J A A PASS-FAIL
50 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
51 Smolke, C A A PASS-FAIL
52 Tirrell, D A A PASS-FAIL
53 Deshaies, R A A PASS-FAIL
54 Shapiro, M A A PASS-FAIL
55 Jensen, G A A PASS-FAIL
56 Newman, D A A PASS-FAIL
57 Greer, J A A PASS-FAIL
58 Blanquart, G A A PASS-FAIL
59 Ondrus, A A A PASS-FAIL
60 Yeh, N A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 133 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Pellegrino, S TR 09:00 - 10:25 133 GUG LETTER

AM/CE/ME 150C 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N R 11:00 - 11:55 135 GTL PASS-FAIL

CE 181A 3-0-6 Engineering Seismology
01 Heaton, T MWF 10:00 - 10:55 115 GTL  

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Heaton, T A A PASS-FAIL

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Andrade, J A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL
06 Asimaki, D A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 O'Doherty, J MW 14:30 - 15:55 128 BAX  

CNS/SS/Psy  110B
3-0-6 Cognitive Neuroscience Tools
class cancelled
01 Staff A A PASS-FAIL

EE/CNS/CS 148 3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 B270 MRE  

Bi/CNS/NB 150 4-0-6 Introduction to Neuroscience
01 Adolphs, R / Lester, H MWF 10:00 - 10:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER
R 14:00 - 14:55 101 KRK LETTER
02 Adolphs, R / Lester, H MWF 10:00 - 10:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER
R 15:00 - 15:55 101 KRK LETTER
03 Adolphs, R / Lester, H MWF 10:00 - 10:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER
R 16:00 - 16:55 101 KRK LETTER
04 Adolphs, R / Lester, H MWF 10:00 - 10:55 100 - Rock  LETTER
Auditorium  LETTER
BRD LETTER
R 19:00 - 19:55 152 BRN LETTER

Bi/CNS/NB 152 2-0-4 Neural Circuits and Physiology of Appetite and Body Homeostasis
first class session will be held on Friday, April 7th; class will not meet Tuesday, April 4// class will relocate to KRK 101 on 4/25/17 for one  day only
01 Oka, Y TF 09:00 - 09:55 200 BRD  

CS/CNS/EE  156B
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:30 - 15:55 B270 MRE  

Bi/CNS/NB 157 2-3-4 Comparative Nervous Systems
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD LETTER

CS/CNS/EE 159 3-0-6 Advanced Topics in Machine Learning
01 Kim, T / Yue, Y TR 13:00 - 14:25 105 ANB  

Bi/CNS/NB 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Bremner, L OM,M 13:00 -  B160 CHR  
13:25  
W 13:00 - 16:25 B160 CHR  

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  

CNS/Bi/SS/Psy  176
4-0-5 Cognition
01 Shimojo, S MW 14:00 - 15:55 B180 BBB  

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Fraser, S A A PASS-FAIL
02 Anderson, D A A PASS-FAIL
03 Pierce, N A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Burdick, J A A PASS-FAIL
06 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Lester, H A A PASS-FAIL
09 Dickinson, M A A PASS-FAIL
10 Elowitz, M A A PASS-FAIL
11 Rutishauser, U A A PASS-FAIL
12 Murray, R A A PASS-FAIL
13 Patterson, P A A PASS-FAIL
14 Quartz, S A A PASS-FAIL
15 Perona, P A A PASS-FAIL
16 Allman, J A A PASS-FAIL
17 Murray, R A A PASS-FAIL
18 Shimojo, S A A PASS-FAIL
19 Siapas, A A A PASS-FAIL
20 Shapiro, M A A PASS-FAIL
21 Winfree, E A A PASS-FAIL
22 Wold, B A A PASS-FAIL
23 Kennedy, M A A PASS-FAIL
24 Adolphs, R A A PASS-FAIL
25 Camerer, C A A PASS-FAIL
26 Rangel, A A A PASS-FAIL
28 Gradinaru, V A A PASS-FAIL
29 Prober, D A A PASS-FAIL
30 Yue, Y A A PASS-FAIL
31 Meister, M A A PASS-FAIL
32 Hong, E A A PASS-FAIL

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
class cancelled
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

Bi/CNS/BE/NB  230
3-2-4 Optogenetic and CLARITY Methods in Experimental Neuroscience
Maximum enrollment: 12 students
01 Gradinaru, V W 09:30 - 10:55 152 BRN  
R 10:00 - 11:55 152 BRN  

Bi/CNS/NB 250C 3-0-6 Topics in Systems Neuroscience
01 Siapas, A W 14:00 - 16:55 101 KRK  

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Elowitz, M A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Meister, M A A PASS-FAIL
10 Konishi, M A A PASS-FAIL
11 Camerer, C A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
13 Adolphs, R A A PASS-FAIL
14 Scherer, A A A PASS-FAIL
15 Shimojo, S A A PASS-FAIL
16 Siapas, A A A PASS-FAIL
17 Sternberg, P A A PASS-FAIL
18 Wold, B A A PASS-FAIL
19 Winfree, E A A PASS-FAIL
20 Lester, H A A PASS-FAIL
21 Dickinson, M A A PASS-FAIL
22 Quartz, S A A PASS-FAIL
23 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
24 Allman, J A A PASS-FAIL
25 Oka, Y A A PASS-FAIL
26 Rangel, A A A PASS-FAIL
27 Gradinaru, V A A PASS-FAIL

CNS/Bi 286C + Special Topics in Computation and Neural Systems
class cancelled
01 Meister, M TR 09:00 - 10:25 B180 BBB  

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ma/CS 006C 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Lupini, M TR 13:00 - 14:25 151 SLN  

CS 011 0-3-0 Computer Language Lab
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 024 3-3-3 Introduction to Computing Systems
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB  

CS 038 3-0-6 Introduction to Algorithms
01 Schulman, L TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

EE/CS 052B 1-5-0 Microprocessor Systems Laboratory
01 George, G A A  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 -  B270 MRE  
17:25  

CS 080C + Undergraduate Thesis
01 Schroeder, P A A LETTER
02 Chandy, K A A LETTER
03 Winfree, E A A LETTER
04 Barr, A A A LETTER
06 Perona, P A A LETTER
07 Yue, Y A A LETTER
08 Bruck, J A A LETTER
09 Desbrun, M A A LETTER
10 Schulman, L A A LETTER
11 Umans, C A A LETTER

CS 081C + Undergraduate Projects in Computer Science
01 Schulman, L A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Desbrun, M A A PASS-FAIL
05 Perona, P A A PASS-FAIL
06 Low, S A A PASS-FAIL
07 Vanier, M A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Winfree, E A A PASS-FAIL
10 Wierman, A A A PASS-FAIL
11 Umans, C A A PASS-FAIL
12 Adolphs, R A A PASS-FAIL
13 Pinkston, D A A PASS-FAIL
14 Burdick, J A A PASS-FAIL
15 Plott, C A A PASS-FAIL
16 Mahabal, A A A PASS-FAIL
17 Yue, Y A A PASS-FAIL
18 George, G A A PASS-FAIL
19 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
20 Schroeder, P A A PASS-FAIL
21 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
22 Stalzer, M A A PASS-FAIL
23 Vidick, T A A PASS-FAIL
24 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
25 Ralph, C A A PASS-FAIL
26 Rangel, A A A PASS-FAIL
27 Alvarez, R A A PASS-FAIL
28 Bunn, J A A PASS-FAIL
29 Baltimore, D A A PASS-FAIL

CS 087 3-0-6 Computational Literature
taught concurrently with En 87 // max enrollment: 10 students
01 Hadas, E TR 14:30 - 15:55 314 ANB  

CS 090 + Undergraduate Reading in Computer Science
01 Winfree, E A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Pinkston, D A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Arnold, F A A PASS-FAIL
09 Schulman, L A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Wierman, A A A PASS-FAIL
13 Yue, Y A A PASS-FAIL
14 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
15 Vidick, T A A PASS-FAIL
16 Ralph, C A A PASS-FAIL

CS 101C + Special Topics in Computer Science: Bayesian Analysis
01 Lan, S TR 09:00 - 10:25 213 ANB  

CS 102C + Seminar in Computer Science
01 Staff A A  

CS 103C + Reading in Computer Science
01 Wierman, A A A PASS-FAIL

CS 111 0-3-0 Programming Practicum
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 115 3-4-2 Functional Programming
class will be held in 102 STL on 5/19/17
01 Vanier, M MWF 14:00 - 14:55 105 ANB  

Ma/CS 117C 3-0-6 Computability Theory
01 Lupini, M TR 10:30 - 11:55 107 ANB  

CS 123 0-0-9 Projects in Database Systems
01 Pinkston, D OM,T 15:00 - 15:55 121 ANB  

ME/CS 132B 3-6-0 Advanced Robotics: Navigation and Vision
01 Burdick, J M 10:00 - 10:55 384 FIR  
W 14:00 - 14:55 384 FIR  
F 15:00 - 15:55 384 FIR  

CS 138 3-0-6 Computer Algorithms
01 Schulman, L TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

CS 141 1-6-2 Hack Society
01 Ralph, C MWF 09:00 - 10:25 105 ANB  

CS/EE 145 0-0-9 Projects in Networking
01 Wierman, A / Low, S MW 09:30 - 10:25 213 ANB  

EE/CNS/CS 148 3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
01 Perona, P TR 10:30 - 11:55 B270 MRE  

CS 151 3-0-9 Complexity Theory
01 Umans, C MW 13:00 - 14:25 314 ANB  

CS/CNS/EE  156B
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:30 - 15:55 B270 MRE  

ACM/CS/EE 158 3-0-6 Introduction to Mathematical Statistics
01 Chandrasekaran, V TR 13:00 - 14:25 213 ANB  

CS/CNS/EE 159 3-0-6 Advanced Topics in Machine Learning
01 Kim, T / Yue, Y TR 13:00 - 14:25 105 ANB  

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  

CS 179 3-3-3 GPU Programming
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 105 ANB  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Wierman, A A A PASS-FAIL
05 Perona, P A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Kitaev, A A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
13 Winfree, E A A PASS-FAIL
14 Umans, C A A PASS-FAIL
15 Wold, B A A PASS-FAIL
16 Siapas, A A A PASS-FAIL
17 Ligett, K A A PASS-FAIL

BE/CS/CNS/Bi  191B
2-4-3 Biomolecular Computation
class cancelled
01 Winfree, E R 19:30 - 21:55 106 ANB  

Ph/CS 219C 3-0-6 Quantum Computation
01 Preskill, J MW 14:30 - 15:55 269 LAU PASS-FAIL

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
06 Winfree, E A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Chandy, K A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Ligett, K A A PASS-FAIL
13 Kitaev, A A A PASS-FAIL
14 Wierman, A A A PASS-FAIL
15 Winfree, E A A PASS-FAIL
16 Doyle, J A A PASS-FAIL
17 Vidick, T A A PASS-FAIL
18 Yue, Y A A PASS-FAIL

CS 282C + Reading In Computer Science
01 Staff A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTING AND MATHEMATICAL SCIENCES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CMS290C 1-0-0 Computing and Mathematical Sciences Colloquium
01 Chandrasekaran, V M 16:00 - 16:55 105 ANB PASS-FAIL

CMS300 + Research in Computing and Mathematical Sciences
01 Wierman, A A A PASS-FAIL
02 Vidick, T A A PASS-FAIL
03 Beck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Doyle, J A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Owhadi, H A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
09 Chandrasekaran, V A A PASS-FAIL
10 Desbrun, M A A PASS-FAIL
11 Low, S A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
13 Schroeder, P A A PASS-FAIL
14 Schulman, L A A PASS-FAIL
15 Umans, C A A PASS-FAIL
16 Winfree, E A A PASS-FAIL
17 Yue, Y A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090C 0-0-9 Senior Thesis in Control & Dynamical Systems
01 Doyle, J A A LETTER

CDS140 3-0-6 Introduction To Dynamics
class cancelled
01 Staff A A  

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
01 Staff A A PASS-FAIL

CDS270 + Advanced Topics in Systems and Control
Section 1: Complex Networks, Architecture, and Evolution (Units by  arrangement in accordance with work accomplished) // Section 2:  Dynamics and Control of Walking Robots (9 units, with the possibility
of 3 units in special cases)
01 Doyle, J TR 14:30 - 15:55 213 ANB  
02 Ames, A WF 10:30 - 11:55 135 GTL  

CDS300C + Research in Control and Dynamical Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL