Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
WI 2010-11
Click on a Department Name below to go directly to courses offered for the term. Hyperlinks on Course Names will take you to the Caltech
Course Catalog which displays course descriptions. Clicking on the next to a course name/section name will take you to the course
syllabus. Clicking on the next to a course name/section name will take you to the collaboration policy for that class.
A Key to Abbreviations is available below, as is a printable pdf version of the schedule.
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aeronautics (Ae) English (En)
Anthropology (An) English as a Second Language (ESL)
Applied & Computational Math (ACM) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied Mechanics (AM) Geology (Ge)
Applied Physics (APh) History (H)
Art History (Art) History and Philosophy of Science (HPS)
Astrophysics (Ay) Humanities (Hum)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Languages (L)
Bioengineering (BE) Law (Law)
Biology (Bi) Materials Science (MS)
Business Economics & Management (BEM) Mathematics (Ma)
Chemical Engineering (ChE) Mechanical Engineering (ME)
Chemistry (Ch) Music (Mu)
Civil Engineering (CE) Performance and Activities (PA)
Computation & Neural Sys (CNS) Philosophy (Pl)
Computer Science (CS) Physical Education (PE)
Control & Dynamical Systems (CDS) Physics (Ph)
Economics (Ec) Political Science (PS)
Electrical Engineering (EE) Social Science (SS)
Energy Science and Technology (EST) Study Abroad (SA)
Engineering (E)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________________________________________
AERONAUTICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Gharib, M A A PASS-FAIL
02 McKeon, B A A PASS-FAIL
03 Dabiri, J A A PASS-FAIL
04 Pellegrino, S A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME 101B 3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME 102B 3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

Ae/APh 104B 1-3-5 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 Cann Lab GUG LETTER

Ae 105B 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Davis, G TR 16:00 - 17:25 306 FIR

CE/Ae/AM 108B 3-0-6 Computational Mechanics
01 Puri, S MF 08:25 - 09:55 206 TOM LETTER

Ae/ME 120A 3-0-6 Combustion Fundamentals
01 Blanquart, G MWF 14:00 - 14:55 306 TOM

Ae 121B 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J M 14:00 - 15:25 202 GUG
W 13:00 - 14:25 202 GUG

Ae 150B 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 Meiron, D M 13:00 - 13:55 101 GUG PASS-FAIL

EE/Ae 157B 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J MR 13:00 - 14:25 106 ANB

Ae/Ge/ME 160B 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Schneider, T A A PASS-FAIL
02 Dabiri, J A A PASS-FAIL
03 Colonius, T A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
08 Leonard, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Ortiz, M A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 McKeon, B A A PASS-FAIL
15 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blake, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Daraio, C A A PASS-FAIL
21 Blanquart, G A A PASS-FAIL

Ae 208B 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 McKeon, B / Pellegrino, S F 15:00 - 15:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae/CE 221 3-0-6 Space Structures
01 Pellegrino, S OM,M 16:00 - 16:55 202 GUG

Ae/ACM/ME 232B 3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Meiron, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG

Ae/BE 242 3-0-6 Biological Flows: Propulsion
01 Dabiri, J TR 10:30 - 11:55 202 GUG

Ae/Ge/ME 266A 3-0-6 Dynamic Fracture and Frictional Faulting
01 Lapusta, N MF 14:00 - 15:25 306 FIR

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 022 3-0-6 Introduction to Sociocultural Anthropology
Class Closed - instructor signature required to Add
01 Ensminger, J MW 14:30 - 15:55 25 BAX LETTER

An 150A 3-0-6 The Caltech Project
Maximum Enrollment: 25 students
01 Ensminger, J R 19:00 - 21:55 127 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________________________________________
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM095B 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
W 14:00 - 14:55 119 DWN
02 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 16:30 - 17:25 119 DWN
03 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 19:00 - 19:55 107 ANB
04 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 15:00 - 15:55 103 DWN
05 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
F 16:00 - 16:55 106 ANB
06 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 15:00 - 15:55 119 DWN
07 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
R 14:00 - 14:55 243 ANB
08 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
R 16:00 - 16:55 106 ANB
09 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 14:00 - 14:55 119 DWN
10 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 11:00 - 11:55 119 DWN

ACM100B 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
W 14:00 - 14:55 119 DWN
02 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 16:30 - 17:25 119 DWN
03 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 19:00 - 19:55 107 ANB
04 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 15:00 - 15:55 103 DWN
05 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
F 16:00 - 16:55 106 ANB
06 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 15:00 - 15:55 119 DWN
07 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
R 14:00 - 14:55 243 ANB
08 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
R 16:00 - 16:55 106 ANB
09 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
M 14:00 - 14:55 119 DWN
10 Bruno, O MWF 11:00 - 11:55 119 KRK
T 11:00 - 11:55 119 DWN

ACM101 3-0-6 Methods of Applied Mathematics I
01 Murray, R TR 09:00 - 10:25 105 ANB

ACM105 3-0-6 Applied Real and Functional Analysis
01 Yan, P MWF 10:00 - 10:55 107 ANB

ACM106B 3-0-6 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Schroeder, P TR 10:30 - 11:55 213 ANB

ACM113 3-0-6 Introduction to Optimization
01 Tropp, J TR 13:00 - 14:25 105 ANB

ACM/ESE 118 3-0-6 Methods in Applied Statistics and Data Analysis
01 Schneider, T TR 13:00 - 14:25 155 ARM

ACM190 + Reading and Independent Study
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Meiron, D A A PASS-FAIL
03 Candes, E A A PASS-FAIL
04 Hassibi, B A A PASS-FAIL

ACM201A 4-0-8 Partial Differential Equations
01 Hou, Y TR 14:30 - 15:55 306 FIR

ACM210A 3-0-6 Numerical Methods for PDEs
01 Luo, G MWF 13:00 - 13:55 314 ANB

ACM216 3-0-6 Markov Chains, Discrete Stochastic Processes and Applications
01 Tropp, J TR 10:30 - 11:55 105 ANB

Ae/ACM/ME 232B 3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Meiron, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG

ACM290B 1-0-0 Applied and Computational Mathematics Colloquium
01 Tropp, J M 16:15 - 17:25 105 ANB PASS-FAIL

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
02 Candes, E A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Tropp, J A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
07 Pierce, N A A PASS-FAIL
08 Owhadi, H A A PASS-FAIL
09 Schroeder, P A A PASS-FAIL
10 Hassibi, B A A PASS-FAIL
12 Ho, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME 102B 3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

CE/Ae/AM 108B 3-0-6 Computational Mechanics
01 Puri, S MF 08:25 - 09:55 206 TOM LETTER

AM 125B 3-0-6 Engineering Mathematical Principles
Co-taught with CDS 140A and ACM 101B
01 Murray, R TR 09:00 - 10:25 105 ANB

AM/CE 151B 3-0-6 Dynamics and Vibrations
01 Krishnan, S TR 13:00 - 14:25 206 TOM LETTER

AM 250 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Daraio, C A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh/EE 009B 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
Maximum enrollment: 80 students
01 Scherer, A TR 13:00 - 13:55 070 MRE LETTER

APh017B 3-0-6 Thermodynamics
01 Vahala, K TR 14:30 - 15:55 104 WAT LETTER

APh023 2-0-4 Demonstration Lectures in Optics
01 Yu, N F 16:00 - 17:55 080 MRE

APh077B 0-9-0 Laboratory in Applied Physics
01 Bellan, P OM,M 16:00 - 16:55 265 WAT

APh078B + Senior Thesis, Experimental
01 Haile, S A A LETTER
02 Scherer, A A A LETTER
03 Phillips, R A A LETTER
04 Painter, O A A LETTER
05 Vahala, K A A LETTER
06 Atwater, H A A LETTER
07 Bellan, P A A LETTER
08 Troian, S A A LETTER
09 Bockrath, M A A LETTER
10 Lewis, N A A LETTER
11 Dabiri, J A A LETTER
12 Snyder, G A A LETTER

APh079B + Senior Thesis, Theoretical
01 Goddard, W A A LETTER
02 Bockrath, M A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Goddard, W A A PASS-FAIL
03 Painter, O A A PASS-FAIL
04 Scherer, A A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Guo, C A A PASS-FAIL
07 Roukes, M A A PASS-FAIL
08 Yang, C A A PASS-FAIL
09 Haile, S A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME 101B 3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/APh 104B 1-3-5 Experimental Methods
01 McKeon, B TR 10:30 - 11:55 Cann Lab GUG LETTER

APh105B 3-0-6 States of Matter
01 Johnson, W MW 13:00 - 14:25 107 DWN LETTER

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Ghaffari, A OM,M 17:00 - 18:55 104 WAT PASS-FAIL

APh110 2-0-0 Topics in Applied Physics
01 Bellan, P M 12:00 - 12:55 104 WAT PASS-FAIL

APh114B 3-0-6 Solid-State Physics
01 Atwater, H MWF 11:00 - 11:55 104 WAT

APh/Ph 115B 3-0-6 Physics of Transport in Fluids
Make up class offered on Fridays from 1-2:25 in Watson 104
01 Troian, S TR 13:00 - 14:25 104 WAT LETTER

EE/APh 131 3-0-6 Optical Wave Propagation
01 Crosignani, B TR 09:00 - 10:25 104 WAT

APh156B 3-0-6 Plasma Physics
Make up class offered on Thursdays from 2:30-4 in 110 Steele
01 Bellan, P MW 14:30 - 15:55 104 WAT

BE/APh 161 3-0-9 Physical Biology of the Cell
01 Phillips, R TR 10:30 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD

EE/APh 180 3-0-6 Solid-State Devices
01 Scherer, A TR 14:30 - 15:25 070 MRE

APh190B 3-0-6 Quantum Electronics
01 Painter, O MWF 10:00 - 10:55 104 WAT

APh200 + Applied Physics Research
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Fultz, B A A PASS-FAIL
03 Bellan, P A A PASS-FAIL
04 Bockrath, M A A PASS-FAIL
05 Johnson, W A A PASS-FAIL
06 Schwab, K A A PASS-FAIL
07 Chen, Y A A PASS-FAIL
08 Fraser, S A A PASS-FAIL
09 Troian, S A A PASS-FAIL
10 Daraio, C A A PASS-FAIL
11 Refael, G A A PASS-FAIL
16 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
17 Marcus, R A A PASS-FAIL
19 Painter, O A A PASS-FAIL
20 Phillips, R A A PASS-FAIL
23 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Scherer, A A A PASS-FAIL
30 Vahala, K A A PASS-FAIL
31 Yariv, A A A PASS-FAIL
34 Winfree, E A A PASS-FAIL
35 Jensen, G A A PASS-FAIL
37 Kornfield, J A A PASS-FAIL
38 Lewis, N A A PASS-FAIL

APh250 + Advanced Topics in Applied Physics
01 Staff A A PASS-FAIL

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Fraser, S A A PASS-FAIL
02 Bellan, P A A PASS-FAIL
03 Kornfield, J A A PASS-FAIL
04 Bockrath, M A A PASS-FAIL
05 Jensen, G A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Fultz, B A A PASS-FAIL
08 Schwab, K A A PASS-FAIL
09 Desbrun, M A A PASS-FAIL
10 Winfree, E A A PASS-FAIL
15 Phillips, R A A PASS-FAIL
16 Daraio, C A A PASS-FAIL
17 Quake, S A A PASS-FAIL
18 Roukes, M A A PASS-FAIL
20 Scherer, A A A PASS-FAIL
21 Chen, Y A A PASS-FAIL
23 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
24 Vahala, K A A PASS-FAIL
25 Yariv, A A A PASS-FAIL
28 Painter, O A A PASS-FAIL
29 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
30 Atwater, H A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Art/H 183 3-0-6 Spectacle: From the Court Masque to the Great Exhibition of 1851
Maximum enrollment: 15 students
01 Brewer, J T 19:00 - 21:55 117 DAB

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ASTROPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 021 3-0-6 Galaxies and Cosmology
01 Phinney, E OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 030 2-0-1 Introduction to Modern Research
Classes will be held in Faculty homes.
01 Sargent, A OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL PASS-FAIL
T 19:00 - 20:25 A PASS-FAIL

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Staff A A PASS-FAIL

Ay 078B + Senior Thesis
01 Sargent, W A A
02 Ellis, R A A
03 Hillenbrand, L A A
04 Steidel, C A A
05 Cohen, J A A

Ay 102 3-0-6 Physics of the Interstellar Medium
01 Hirata, C OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 111A 3-0-0 Introduction to Current Astrophysics Research
01 Djorgovski, S OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 122B 3-0-6 Astronomical Measurements and Instrumentation
01 Kulkarni, S OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 124 3-0-6 Structure and Dynamics of Galaxies
01 Djorgovski, S / Ellis, R OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 126 3-0-6 Interstellar Medium
01 Sargent, W / Kamionkowski, M OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ge/Ay 137 3-0-6 Planetary Physics
New time
01 Bills, B TR 13:00 - 14:25 215 NMD

Ay 141B 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Hillenbrand, L / Johnson, J F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
01 Blain, A A A PASS-FAIL
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Harrison, F A A PASS-FAIL
04 Brown, M A A PASS-FAIL
05 Hirata, C A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Goldreich, P A A PASS-FAIL
09 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
10 Kamionkowski, M A A PASS-FAIL
11 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
13 Kirkpatrick, J A A PASS-FAIL
14 Johnson, J A A PASS-FAIL
15 Soifer, B A A PASS-FAIL
18 Readhead, A A A PASS-FAIL
19 Sargent, A A A PASS-FAIL
20 Sargent, W A A PASS-FAIL
21 Sari, R A A PASS-FAIL
22 Scoville, N A A PASS-FAIL
23 Steidel, C A A PASS-FAIL
24 Benson, A A A PASS-FAIL
26 McKeown, R A A PASS-FAIL
27 Stevenson, D A A PASS-FAIL
28 Cohen, J A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Sargent, A A A PASS-FAIL
02 Hirata, C A A PASS-FAIL
03 Readhead, A A A PASS-FAIL

Ge/Ay 159 3-0-6 Planetary Evolution and Habitability
01 Yung, Y M 14:00 - 14:55 162 SMD
R 19:00 - 20:55 162 SMD

Ay 190 3-0-6 Computational Astrophysics
01 Ott, C / Benson, A OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

Ay 199A 3-0-6 Special Topics in Astronomy and Astrophysics
01 Djorgovski, S OM,M 09:00 - 09:55 219 CHL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 170B 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G / Shan, S TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

BMB/Ch 202B 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
To be held on Biochemistry Seminar days: 1/27/11, 2/24/11, 3/17/11, 4/21/11, 5/12/11
01 Clemons, W R 12:00 - 13:25 356 CRL PASS-FAIL

Bi/BMB 251B 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 13:25 24 BBB PASS-FAIL

BMB299 + Graduate Research
01 Mayo, S A A PASS-FAIL
02 Deshaies, R A A PASS-FAIL
03 Fraser, S A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Rees, D A A PASS-FAIL
07 Asthagiri, A A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Phillips, R A A PASS-FAIL
10 Hay, B A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Phillips, R A A PASS-FAIL
13 Parker, C A A PASS-FAIL
14 Barton, J A A PASS-FAIL
15 Quake, S A A PASS-FAIL
16 Davidson, E A A PASS-FAIL
17 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
18 Dougherty, D A A PASS-FAIL
19 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
20 Shan, S A A PASS-FAIL
21 Jensen, G A A PASS-FAIL
22 Elowitz, M A A PASS-FAIL
23 Dervan, P A A PASS-FAIL
24 Dunphy, W A A PASS-FAIL
25 Tirrell, D A A PASS-FAIL
26 Patterson, P A A PASS-FAIL
27 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
28 Schuman, E A A PASS-FAIL
29 Clemons, W A A PASS-FAIL
30 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
31 Kennedy, M A A PASS-FAIL
32 Lester, H A A PASS-FAIL
33 Murray, R A A PASS-FAIL
34 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
35 Baltimore, D A A PASS-FAIL
36 Wang, Z A A PASS-FAIL
37 Gharib, M A A PASS-FAIL
38 Miller, T A A PASS-FAIL
39 Sternberg, P A A PASS-FAIL
40 Davis, M A A PASS-FAIL
41 Pierce, N A A PASS-FAIL
42 Gray, H A A PASS-FAIL
43 Roukes, M A A PASS-FAIL
44 Newman, D A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BE 001 1-0-0 Frontiers in Bioengineering
01 Pierce, N F 12:00 - 12:55 105 ANB PASS-FAIL

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research advisor does not appear below, please contact the Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Lester, H A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Bockrath, M A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
29 Rothemund, P A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
32 Davis, M A A PASS-FAIL

BE 100B 1-0-0 Bioengineering Lecture Series
01 Pierce, N M 16:00 - 16:55 Institute PASS-FAIL
Auditorium BCK PASS-FAIL

BE 152 3-0-6 The Physiology of Motion
01 Fraser, S TR 14:30 - 15:55 200 BRD

BE 157 3-0-6 Modeling Spatiotemporal Pattern Formation in Complex Biological Systems
01 Guo, C WF 14:30 - 15:55 111 KCK

BE/APh 161 3-0-9 Physical Biology of the Cell
01 Phillips, R TR 10:30 - 11:55 100 - Rock
Auditorium BRD

BE/EE 189B 0-9-0 Design and Construction of Biodevices
by arrangement with instructor
01 Yang, C A A

BE/CS/CNS/Bi 191A 3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 13:00 - 14:25 153 NYS

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Dabiri, J A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
11 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Ponce, A A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Smolke, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
25 Bockrath, M A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
29 Rothemund, P A A PASS-FAIL
30 Mayo, S A A PASS-FAIL

Bi/BE 227 2-6-4 Methods in Modern Microscopy
01 Fraser, S / Truong, T M 15:00 - 15:55 68 CHR
F 14:00 - 15:55 68 CHR

Ae/BE 242 3-0-6 Biological Flows: Propulsion
01 Dabiri, J TR 10:30 - 11:55 202 GUG

Bi/BE 250C 3-0-6 Topics in Systems Biology
01 Elowitz, M / Murray, R TR 13:00 - 14:25 151 BRN

_____________________________________________________________________________________________________________________________
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 008 3-0-6 Introduction to Molecular Biology: Organization and Expression of Genetic Information
01 Rothenberg, E TR 13:00 - 14:25 119 KRK

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Chan, D A A PASS-FAIL
02 Quartz, S A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Anderson, D A A PASS-FAIL
05 Parker, C A A PASS-FAIL
06 Arnold, F A A PASS-FAIL
07 Baltimore, D A A PASS-FAIL
08 Sternberg, P A A PASS-FAIL
09 Lester, H A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner-Fraser, M A A PASS-FAIL
12 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
13 Adolphs, R A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
16 Hay, B A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
18 Smolke, C A A PASS-FAIL
19 Campbell, J A A PASS-FAIL
20 Clemons, W A A PASS-FAIL
23 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
24 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
25 Patterson, P A A PASS-FAIL
26 Winfree, E A A PASS-FAIL
27 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
28 Tirrell, D A A PASS-FAIL
29 Shimojo, S A A PASS-FAIL
30 Wold, B A A PASS-FAIL
31 Sternberg, P A A PASS-FAIL
32 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
39 Koch, C A A PASS-FAIL
40 Goddard, W A A PASS-FAIL
41 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
42 Zinn, K A A PASS-FAIL
43 Rangel, A A A PASS-FAIL
44 Sauka-Spengler, T A A PASS-FAIL
45 Davis, M A A PASS-FAIL
46 Murray, R A A PASS-FAIL
47 Jensen, G A A PASS-FAIL
48 Elowitz, M A A PASS-FAIL

Bi 023 3-0-0 Biology Tutorial
Sec 1: The Neurobiology of Pain//Sec 2: Biology of Environmental Science//Sec 3: DNA Damage Checkpoint Responses and Cancer//Sec 4: Neuroeconomics: decision making and the brain//Sec 5: Structure and Function of Mechanosensitive Ion Channels
01 Bremner, L / Huang, A OM,W 16:00 - 16:55 151 BRN PASS-FAIL
02 Lee, T / Huang, A OM,W 16:00 - 16:55 130 BRD PASS-FAIL
03 Meng, Z / Huang, A OM,W 16:00 - 16:55 024 KRK PASS-FAIL
04 Yun, K / Huang, A OM,W 16:00 - 16:55 67 BRD PASS-FAIL
05 Yen, M / Huang, A OM,W 16:00 - 16:55 408 BCK PASS-FAIL

Bi 090B + Undergraduate Thesis
01 Revel, J A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Sternberg, P A A PASS-FAIL
05 Benzer, S A A PASS-FAIL
09 Allman, J A A PASS-FAIL
10 Patterson, P A A PASS-FAIL
11 Rangel, A A A PASS-FAIL
12 Davidson, E A A PASS-FAIL
13 Davis, M A A PASS-FAIL

CNS/SS/Psy/Bi 102A 3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Adolphs, R / O'Doherty, J / Koch, MW 14:30 - 15:55 100 - Rock
C Auditorium BRD

Bi/Ch 111 4-0-8 Biochemistry of Gene Expression
01 Campbell, J / Parker, C TR 11:00 - 11:55 147 NYS
OM,W 16:00 - 16:55 100 - Rock
Auditorium BRD

Bi 114 3-0-6 Immunology
01 Mazmanian, S TR 10:30 - 11:55 153 NYS

Bi 117 3-0-6 Developmental Biology
01 Bronner-Fraser, M TR 13:00 - 14:25 100 - Rock
Auditorium BRD

Bi 123 2-8-2 Genetics Laboratory
01 Hay, B R 13:00 - 16:55 317 KRK

Bi 145B 4-0-5 Tissue and Organ Physiology
01 Fraser, S / Pierce, J MW 19:30 - 20:55 119 KRK

Bi 152 2-0-4 Introduction to Neuroethology
01 Konishi, M TR 14:30 - 15:25 3 BBB

ESE/Bi 168 3-0-6 Microbial Metabolic Diversity
01 Newman, D MWF 11:00 - 11:55 215 NMD

BMB/Bi/Ch 170B 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G / Shan, S TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

Bi 182 2-0-4 Gene Regulatory Systems and the Control of Embryonic Development
01 Davidson, E / Stathopoulos, A W 14:00 - 15:55 151 BRN PASS-FAIL

BE/CS/CNS/Bi 191A 3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 13:00 - 14:25 153 NYS

Bi 199A 3-0-6 Special Topics in Computational Biology
Maximum enrollment: 20 students
01 Kennedy, M / Djorgovski, S TR 13:00 - 14:25 100 PWL/BTH

Bi/BE 227 2-6-4 Methods in Modern Microscopy
01 Fraser, S / Truong, T M 15:00 - 15:55 68 CHR
F 14:00 - 15:55 68 CHR

Ge/Bi 246 2-0-4 Molecular Geobiology Seminar
01 Orphan, V T 14:30 - 16:25 212 NMD

CNS/Bi 247 2-0-4 Cerebral Cortex
01 Andersen, R R 14:00 - 15:55 200 BRD

Bi/BE 250C 3-0-6 Topics in Systems Biology
01 Elowitz, M / Murray, R TR 13:00 - 14:25 151 BRN

Bi/BMB 251B 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 13:25 24 BBB PASS-FAIL

Bi 270 2-0-4 Special Topics in Biology
01 Staff A A PASS-FAIL

Bi 299 + Graduate Research
01 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
02 Lester, H A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Anderson, D A A PASS-FAIL
06 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
07 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
08 Baltimore, D A A PASS-FAIL
09 Dabiri, J A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner-Fraser, M A A PASS-FAIL
12 Campbell, J A A PASS-FAIL
13 Chan, D A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Deshaies, R A A PASS-FAIL
16 Dickinson, M A A PASS-FAIL
17 Clemons, W A A PASS-FAIL
18 Dunphy, W A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Hay, B A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Koch, C A A PASS-FAIL
24 Orphan, V A A PASS-FAIL
25 Laurent, G A A PASS-FAIL
26 Pierce, N A A PASS-FAIL
27 Tsao, D A A PASS-FAIL
28 Mayo, S A A PASS-FAIL
29 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
30 Newman, D A A PASS-FAIL
31 Guo, C A A PASS-FAIL
32 Patterson, P A A PASS-FAIL
33 Gharib, M A A PASS-FAIL
34 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
35 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
36 Shan, S A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Elowitz, M A A PASS-FAIL
39 Schuman, E A A PASS-FAIL
40 Shimojo, S A A PASS-FAIL
41 Phillips, R A A PASS-FAIL
42 Sternberg, P A A PASS-FAIL
45 Winfree, E A A PASS-FAIL
46 Wold, B A A PASS-FAIL
47 Jensen, G A A PASS-FAIL
48 Heath, J A A PASS-FAIL
49 Zinn, K A A PASS-FAIL
50 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
51 Elowitz, M A A PASS-FAIL
52 Prober, D A A PASS-FAIL
53 Adolphs, R A A PASS-FAIL
54 Aravin, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
BUSINESS ECONOMICS & MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM/Ec/SS 020 2-0-4 Scientific Writing and Oral Presentation in the Social Sciences
Maximum enrollment: 15 students
01 Yariv, L / Daley, C W 14:00 - 15:55 315 BAX LETTER

BEM101 3-0-6 Introduction to Accounting
Maximum enrollment: 55 students
01 Wang, S M 19:00 - 21:55 25 BAX LETTER

BEM104 3-0-6 Investments
Maximum enrollment: 40 students
01 Gillen, B MW 14:30 - 15:55 125 BAX

BEM105 3-0-6 Options
Maximum enrollment: 70 students
01 Cvitanic, J WF 13:00 - 14:25 127 BAX

BEM/Ec 118 3-0-6 Environmental Economics
New time
01 Ledyard, J TR 14:30 - 15:55 25 BAX

BEM/PS 126 3-0-6 Business and Public Policy
Maximum enrollment: 40 students
01 Snowberg, E TR 13:00 - 14:25 218 BAX

BEM/Ec 146 3-0-6 Organization Design
01 Camerer, C MW 14:00 - 15:25 228 BAX

BEM190 + Undergraduate Research Project
01 McAfee, R A A PASS-FAIL
02 Hoffman, P A A PASS-FAIL
03 Sherman, R A A PASS-FAIL
04 Pickar, K A A PASS-FAIL
05 Rosenthal, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ChE010 2-0-1 Introduction to Chemical Engineering
01 Flagan, R T 12:00 - 12:55 102 SPL PASS-FAIL

ChE063A 3-0-6 Chemical Engineering Thermodynamics
01 Tirrell, D MWF 14:00 - 14:55 106 SPL

ChE080 + Undergraduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Giapis, K A A PASS-FAIL
03 Kornfield, J A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Gavalas, G A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
40 Smolke, C A A PASS-FAIL
41 Baltimore, D A A PASS-FAIL

ChE090A + Senior Thesis
01 Heath, J A A LETTER
02 Giapis, K A A LETTER
03 Seinfeld, J A A LETTER
04 Tirrell, D A A LETTER
05 Ravi, V A A LETTER
06 Flagan, R A A LETTER
07 Gavalas, G A A LETTER
08 Kornfield, J A A LETTER
09 Davis, M A A LETTER
10 Haile, S A A LETTER
11 Asthagiri, A A A LETTER
12 Baltimore, D A A LETTER
13 Brady, J A A LETTER
14 Greer, J A A LETTER

ChE090B 0-4-5 Senior Thesis
01 Giapis, K A A
02 Johnson, W A A

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Labinger, J M 14:00 - 15:55 121 BCK PASS-FAIL
02 Flagan, R F 10:00 - 11:55 102 SPL PASS-FAIL

ChE101 3-0-6 Chemical Reaction Engineering
01 Arnold, F TR 13:00 - 14:25 106 SPL

ChE103B 3-0-6 Transport Phenomena
01 Kornfield, J MWF 10:00 - 10:55 106 SPL

ChE118 3-0-6 Introduction to the Design of Chemical Systems
01 Vicic, M MWF 15:00 - 15:55 102 SPL LETTER

ChE128 1-6-2 Chemical Engineering Design Laboratory
01 Vicic, M / Giapis, K OM,M 14:00 - 14:55 113 SPL LETTER

ChE151B 3-0-9 Physical and Chemical Rate Processes
01 Brady, J MWF 09:00 - 09:55 102 SPL LETTER

ChE/ESE 158 3-0-6 Aerosol Physics and Chemistry
01 Seinfeld, J MWF 14:00 - 14:55 102 SPL LETTER

ChE/Ch 164 3-0-6 Introduction to Statistical Thermodynamics
01 Wang, Z / Miller, T TR 10:30 - 11:55 106 SPL

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Asthagiri, A A A PASS-FAIL
03 Haile, S A A PASS-FAIL
04 Stoltz, B A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Atwater, H A A PASS-FAIL
09 Collier, C A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Greer, J A A PASS-FAIL
12 Fultz, B A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Fraser, S A A PASS-FAIL
15 Fultz, B A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 Miller, T A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
41 Heath, J A A PASS-FAIL
43 Smolke, C A A PASS-FAIL
44 Yung, Y A A PASS-FAIL
45 Richardson, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 001B 4-0-5 General Chemistry
Maximum Enrollment: 25 students per section
01 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 151 CRL PASS-FAIL
02 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 27 GTS PASS-FAIL
03 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 22 GTS PASS-FAIL
04 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 14:00 - 14:55 153 NYS PASS-FAIL
05 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 151 CRL PASS-FAIL
06 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 27 GTS PASS-FAIL
07 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 19:00 - 19:55 151 CRL PASS-FAIL
08 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 19:00 - 19:55 153 NYS PASS-FAIL
09 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 19:00 - 19:55 22 GTS PASS-FAIL
10 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 22 GTS PASS-FAIL
11 Heath, J / Reisman, S MTR 11:00 - 11:55 Lecture Hall PASS-FAIL
BAX PASS-FAIL
W 16:00 - 16:55 115 BCK PASS-FAIL

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum enrollment: 20 students per section//Section 3 reserved for freshmen.
01 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
R 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Maximum Enrollment: 16 students per section
01 Brunschwig, B / Winkler, J W 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Winkler, J / Brunschwig, B W 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
W 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Winkler, J / Brunschwig, B W 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 004A 1-6-2 Synthesis and Analysis of Organic and Inorganic Compounds
Maximum enrollment: 10 students per section//6 hours of schedule lab time to be determined. Lab available Tuesday 8-11 and 1-4, Wednesday 1-4 and Thursday 7-10pm.
01 Mendez, J M 14:00 - 14:55 151 CRL LETTER
02 Mendez, J M 14:00 - 14:55 151 CRL LETTER
03 Mendez, J M 14:00 - 14:55 151 CRL LETTER
04 Mendez, J M 14:00 - 14:55 151 CRL LETTER

Ch 005A 1-9-2 Advanced Techniques of Synthesis and Analysis
Lab times available MF 8am-5pm and R 1-5pm
01 Grubbs, R A MEAD

Ch 006A 1-6-3 Physical and Biophysical Chemistry Laboratory
01 Beauchamp, J / Weitekamp, D OM,W 15:00 - 15:55 33 NYS

Ch 010B 2-0-1 Frontiers in Chemistry
Lab Hours TBA
01 Dervan, P / Peters, J R 12:00 - 12:55 115 BCK PASS-FAIL

Ch 021B 3-0-6 Physical Chemistry
01 Blake, G MWF 13:00 - 13:55 151 CRL LETTER

Ch 024 3-0-6 Introduction to Biophysical Chemistry: Spectroscopy
01 Heath, J TR 14:30 - 15:55 151 CRL

Ch 041B 3-0-6 Organic Chemistry
01 Grubbs, R / Stoltz, B MWF 09:00 - 09:55 153 NYS

Ch 080 + Chemical Research
01 Dervan, P A A PASS-FAIL
02 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Grubbs, R A A PASS-FAIL
06 Goddard, W A A PASS-FAIL
07 Marcus, R A A PASS-FAIL
08 Shan, S A A PASS-FAIL
09 Bercaw, J A A PASS-FAIL
10 Heath, J A A PASS-FAIL
11 Agapie, T A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Reisman, S A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Lewis, N A A PASS-FAIL
40 Rees, D A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
01 Bercaw, J A A PASS-FAIL
02 Reisman, S A A PASS-FAIL
03 Virgil, S A A PASS-FAIL
04 Gray, H A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
01 Rees, D A A PASS-FAIL

Ch 090 2-0-1 Oral Presentation
01 Zewail, A / Bikle, K OM,M 09:00 - 09:55 151 CRL PASS-FAIL

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
01 Labinger, J M 14:00 - 15:55 121 BCK PASS-FAIL
02 Flagan, R F 10:00 - 11:55 102 SPL PASS-FAIL

Bi/Ch 111 4-0-8 Biochemistry of Gene Expression
01 Campbell, J / Parker, C TR 11:00 - 11:55 147 NYS
OM,W 16:00 - 16:55 100 - Rock
Auditorium BRD

Ch 120A 1-1-7 Nature of the Chemical Bond
01 Goddard, W MWF 14:00 - 14:55 Institute
Auditorium BCK

Ch 125B 3-0-6 The Elements of Quantum Chemistry
01 McKoy, B MWF 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Ch 153A 3-0-6 Advanced Inorganic Chemistry
01 Gray, H / Winkler, J F 10:00 - 11:55 115 BCK

Ch 154A 3-0-6 Organometallic Chemistry
01 Bercaw, J / Labinger, J TR 09:00 - 10:25 147 NYS

ChE/Ch 164 3-0-6 Introduction to Statistical Thermodynamics
01 Wang, Z / Miller, T TR 10:30 - 11:55 106 SPL

BMB/Bi/Ch 170B 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Clemons, W / Jensen, G / Shan, S TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

ESE/Ch/Ge 175A 3-0-6 Environmental Organic Chemistry
01 Hoffmann, M MWF 10:00 - 10:55 106 ANB LETTER

Ch 180 + Chemical Research
01 Agapie, T A A PASS-FAIL
02 Gray, H A A PASS-FAIL
03 Giapis, K A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL

BMB/Ch 202B 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
To be held on Biochemistry Seminar days: 1/27/11, 2/24/11, 3/17/11, 4/21/11, 5/12/11
01 Clemons, W R 12:00 - 13:25 356 CRL PASS-FAIL

Ch 213B 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 242B 3-0-6 Chemical Synthesis
01 Virgil, S MWF 09:00 - 09:55 147 NYS

Ch 280 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Bercaw, J A A PASS-FAIL
06 Blake, G A A PASS-FAIL
07 Eiler, J A A PASS-FAIL
08 Cai, L A A PASS-FAIL
09 Smolke, C A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Ponce, A A A PASS-FAIL
14 Miller, T A A PASS-FAIL
15 Reisman, S A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Grubbs, R A A PASS-FAIL
19 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Wang, Z A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
23 Atwater, H A A PASS-FAIL
24 Marcus, R A A PASS-FAIL
25 Mayo, S A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Rees, D A A PASS-FAIL
31 Ahrens, T A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Zewail, A A A PASS-FAIL
40 Fraser, S A A PASS-FAIL
41 Atwater, H A A PASS-FAIL
44 Pierce, N A A PASS-FAIL
45 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
46 Wennberg, P A A PASS-FAIL
47 Heath, J A A PASS-FAIL
48 Adkins, J A A PASS-FAIL
49 Shan, S A A PASS-FAIL
50 Agapie, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/APh/CE/ME 101B 3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME 102B 3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

CE/Ae/AM 108B 3-0-6 Computational Mechanics
01 Puri, S MF 08:25 - 09:55 206 TOM LETTER

CE 130B 1-0-0 Civil Engineering Seminar
01 Heaton, T R 16:00 - 16:55 206 TOM PASS-FAIL

AM/CE 151B 3-0-6 Dynamics and Vibrations
01 Krishnan, S TR 13:00 - 14:25 206 TOM LETTER

CE 181A 3-0-6 Engineering Seismology
co-taught with Ge 162
01 Ampuero Saenz, J MWF 10:00 - 10:55 206 TOM LETTER

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Staff A A PASS-FAIL

Ae/CE 221 3-0-6 Space Structures
01 Pellegrino, S OM,M 16:00 - 16:55 202 GUG

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Krishnan, S A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Beck, J A A PASS-FAIL
04 Heaton, T A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS/SS/Psy/Bi 102A 3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Adolphs, R / O'Doherty, J / Koch, MW 14:30 - 15:55 100 - Rock
C Auditorium BRD

CNS/SS/Psy 110B 1.5-0-3.5 Cognitive Neuroscience Tools
01 Rangel, A F 13:00 - 14:25 315 BAX PASS-FAIL

CS/CNS/EE 156A 3-0-6 Learning Systems
Class closed
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:30 - 15:55 213 ANB

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Adami, C A A PASS-FAIL
03 Perona, P A A PASS-FAIL
04 Fraser, S A A PASS-FAIL
05 Laurent, G A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Allman, J A A PASS-FAIL
08 Lester, H A A PASS-FAIL
09 Koch, C A A PASS-FAIL
10 Krause, R A A PASS-FAIL
11 Murray, R A A PASS-FAIL
12 Allman, J A A PASS-FAIL
13 Schuman, E A A PASS-FAIL
14 Shimojo, S A A PASS-FAIL
15 Tsao, D A A PASS-FAIL
16 Wold, B A A PASS-FAIL
17 Winfree, E A A PASS-FAIL
18 Rangel, A A A PASS-FAIL
19 Siapas, A A A PASS-FAIL
20 Prober, D A A PASS-FAIL
22 Andersen, R A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
25 Adolphs, R A A PASS-FAIL
26 Kennedy, M A A PASS-FAIL
27 Quartz, S A A PASS-FAIL
28 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
29 Camerer, C A A PASS-FAIL

BE/CS/CNS/Bi 191A 3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 13:00 - 14:25 153 NYS

CNS/Bi 247 2-0-4 Cerebral Cortex
01 Andersen, R R 14:00 - 15:55 200 BRD

CNS/SS 251 2-1-6 Human Brain Mapping: Theory and Practice
01 O'Doherty, J R 18:00 - 19:55 67 BRD

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Schuman, E A A PASS-FAIL
02 Adami, C A A PASS-FAIL
03 Andersen, R A A PASS-FAIL
04 Koch, C A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Siapas, A A A PASS-FAIL
07 Quartz, S A A PASS-FAIL
08 Adolphs, R A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Tsao, D A A PASS-FAIL
11 Konishi, M A A PASS-FAIL
13 Laurent, G A A PASS-FAIL
14 Sternberg, P A A PASS-FAIL
15 Perona, P A A PASS-FAIL
19 Bruck, J A A PASS-FAIL
20 Burdick, J A A PASS-FAIL
21 Shimojo, S A A PASS-FAIL
22 Lester, H A A PASS-FAIL
23 Wold, B A A PASS-FAIL
24 Dickinson, M A A PASS-FAIL
25 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
28 O'Doherty, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 002 2-4-3 Introduction to Programming Methods
01 Barr, A MWF 14:00 - 14:55 105 ANB PASS-FAIL

CS 004 3-4-2 Fundamentals of Computer Programming
01 Vanier, M MW 15:00 - 16:55 206 TOM PASS-FAIL

Ma/CS 006B 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Balachandran, N MWF 13:00 - 13:55 151 SLN

CS 011 0-3-0 Computer Language Shop
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Vanier, M / Pinkston, D OM,M 21:00 - 21:55 105 ANB PASS-FAIL

CS 021 3-0-6 Decidability and Tractability
01 Umans, C MWF 13:00 - 13:55 105 ANB LETTER

EE/CS 052 1-11-0 Microprocessor Systems Laboratory
01 George, G MWF 15:00 - 15:55 070 MRE

EE/CS 053B 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 - 17:25 070 MRE

CS/EE/ME 075B + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
01 Murray, R T 17:00 - 17:55 142 KCK

CS 080B + Undergraduate Thesis
01 Chandy, K A A LETTER
02 Wierman, A A A LETTER
03 Schroeder, P A A LETTER
04 Winfree, E A A LETTER

CS 081B + Undergraduate Laboratory in Computer Science
01 Pinkston, D A A PASS-FAIL
02 Winfree, E A A PASS-FAIL
03 Barr, A A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Schulman, L A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Low, S A A PASS-FAIL
03 Schulman, L A A PASS-FAIL
04 Schroeder, P A A PASS-FAIL
05 Winfree, E A A PASS-FAIL
06 Umans, C A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Barr, A A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Chandy, K A A PASS-FAIL
12 Krause, R A A PASS-FAIL

CS 101B 3-6-0 Special Topics in Computer Science
Topic: Database System Implementation//class on 1/19/11 will be held in 107 ANB
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB

CS 103B + Reading in Computer Science
01 Staff A A

Ma/CS 117B 3-0-6 Computability Theory
01 Kechris, A TR 13:00 - 14:25 151 SLN

CS 118 3-3-3 Logic Model Checking for Formal Software Verification
01 Holzmann, G TR 13:00 - 14:25 107 ANB

CS/EE/Ma 129A 3-0-6 Information and Complexity
Class Closed
01 Abu-Mostafa, Y MWF 15:00 - 15:55 213 ANB

ME/CS 132A 3-0-6 Advanced Robotics: Navigation and Vision
01 Matthies, L TR 14:30 - 15:55 306 TOM

CS 141B 3-3-3 Distributed Computation Laboratory
01 Bunn, J TR 10:30 - 11:55 100 PWL/BTH

CS/EE 144 3-0-6 Ideas behind the Web
01 Wierman, A MW 13:00 - 14:25 213 ANB

CS 150 3-0-6 Probability and Algorithms
01 Schulman, L MW 10:30 - 11:55 314 ANB

CS/CNS/EE 156A 3-0-6 Learning Systems
Class closed
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:30 - 15:55 213 ANB

CS 176 3-3-3 Introduction to Computer Graphics Research
01 Desbrun, M TR 10:30 - 11:55 314 ANB

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Umans, C A A PASS-FAIL
03 Ho, T A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
06 Kitaev, A A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Yariv, A A A PASS-FAIL
10 Barr, A A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Wierman, A A A PASS-FAIL
13 Winfree, E A A PASS-FAIL
14 Wold, B A A PASS-FAIL
15 Krause, R A A PASS-FAIL
16 Schulman, L A A PASS-FAIL
17 Perona, P A A PASS-FAIL

CS/EE 181B 3-6-3 VLSI Design Laboratory
01 Martin, A MW 13:00 - 14:25 243 ANB

BE/CS/CNS/Bi 191A 3-0-6 Biomolecular Computation
01 Winfree, E TR 13:00 - 14:25 153 NYS

Ph/CS 219B 3-0-6 Quantum Computation
01 Preskill, J MW 13:00 - 14:25 269 LAU PASS-FAIL

CS/EE 245 3-3-3 Special Topics in Networking
01 Low, S WF 10:30 - 11:55 213 ANB

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Umans, C A A PASS-FAIL
03 Barr, A A A PASS-FAIL
04 Chandy, K A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
06 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
08 Low, S A A PASS-FAIL
09 Martin, A A A PASS-FAIL
11 Perona, P A A PASS-FAIL
12 Schroeder, P A A PASS-FAIL
13 Schulman, L A A PASS-FAIL
14 Kitaev, A A A PASS-FAIL
15 Wierman, A A A PASS-FAIL

CS 282B + Reading in Computer Science
01 Staff A A PASS-FAIL

CS 286B 3-0-0 Seminar in Computer Science
Mathematics of Information Seminar (3-0-0 P/F only)
01 Schulman, L T 16:00 - 17:25 213 ANB PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090B 0-0-9 Senior Thesis in Control & Dynamical Systems
01 Murray, R A A LETTER

CDS110B 3-0-6 Introductory Control Theory
01 MacMynowski, D MWF 14:00 - 14:55 107 ANB

CDS140A 3-0-6 Introduction to Dynamics
01 Murray, R TR 09:00 - 10:25 105 ANB

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
Grades with the option to Pass/Fail
01 Staff A A

CDS202 3-0-6 Geometry of Nonlinear Systems
01 Ratiu, T TR 13:00 - 14:25 214 STL

CDS213 3-0-6 Robust Control
01 Doyle, J TR 14:30 - 15:55 314 ANB PASS-FAIL

CDS300B + Research in Control and Dynamical Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Kuppermann, A A A PASS-FAIL
03 Doyle, J A A PASS-FAIL
04 Owhadi, H A A PASS-FAIL
05 Dabiri, J A A PASS-FAIL
07 Dickinson, M A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
11 Elowitz, M A A PASS-FAIL
12 Desbrun, M A A PASS-FAIL
13 Ortiz, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM/Ec/SS 020 2-0-4 Scientific Writing and Oral Presentation in the Social Sciences
Maximum enrollment: 15 students
01 Yariv, L / Daley, C W 14:00 - 15:55 315 BAX LETTER

Ec 098B + Senior Research and Thesis
01 Camerer, C A A PASS-FAIL
02 Makarov, N A A PASS-FAIL
03 Ledyard, J A A PASS-FAIL
04 Rangel, A A A PASS-FAIL

Ec 105 3-0-6 Industrial Organization
01 Amir, R MW 10:30 - 11:55 218 BAX

BEM/Ec 118 3-0-6 Environmental Economics
New time
01 Ledyard, J TR 14:30 - 15:55 25 BAX

Ec 121B 3-0-6 Theory of Value
01 Border, K MW 14:30 - 15:55 237 BAX

Ec/SS 124 3-0-6 Introduction to Empirical Process Methods
01 Sherman, R TR 10:30 - 11:55 210 BAX

Ec 140 3-0-6 Economic Progress
01 Border, K TR 14:30 - 15:55 228 BAX

BEM/Ec 146 3-0-6 Organization Design
01 Camerer, C MW 14:00 - 15:25 228 BAX

Ec/PS 160B 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260// Completion of Ec/PS 160A required for b and c classes
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 218 BAX LETTER

Ec/PS 190 + Undergraduate Research
03 Plott, C A A PASS-FAIL
04 Border, K A A PASS-FAIL
05 Rangel, A A A PASS-FAIL
06 Ledyard, J A A PASS-FAIL
07 Alvarez, R A A PASS-FAIL
08 Camerer, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EE 001 1-0-0 Introduction to Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B W 12:00 - 12:55 070 MRE PASS-FAIL

APh/EE 009B 2-2-2 Solid-State Electronics for Integrated Circuits
Maximum enrollment: 80 students
01 Scherer, A TR 13:00 - 13:55 070 MRE LETTER

EE/CS 052 1-11-0 Microprocessor Systems Laboratory
01 George, G MWF 15:00 - 15:55 070 MRE

EE/CS 053B 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 - 17:25 070 MRE

CS/EE/ME 075B + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
01 Murray, R T 17:00 - 17:55 142 KCK

EE 080B + Senior Thesis
01 Potter, K A A LETTER

EE 090 1-8-0 Analog Electronics Project Laboratory
01 Megdal, B OM,T 15:30 - 16:25 070 MRE

EE 091B + Experimental Projects in Electronic Circuits
Units by arrangement; 12 units minimum each term.
01 Megdal, B OM,T 16:30 - 17:25 070 MRE

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Scherer, A A A PASS-FAIL
02 Perona, P A A PASS-FAIL
03 George, G A A PASS-FAIL
04 Atwater, H A A PASS-FAIL
05 Murray, R A A PASS-FAIL
06 Potter, K A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Low, S A A PASS-FAIL
09 Yang, C A A PASS-FAIL
10 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
11 Burdick, J A A PASS-FAIL

EE 105B 1-0-0 Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EST/EE/ME 109B 3-0-6 Energy
01 Shepherd, J MWF 15:00 - 15:55 080 MRE

EE 112 3-0-6 Introuction to Digital Signal Processing
01 Vaidyanathan, P TR 13:00 - 14:25 080 MRE

EE 114B 4-0-8 Analog Circuit Design
01 Hajimiri, S WF 10:00 - 11:55 080 MRE

Ph/EE 118 3-0-6 Low-Noise Electronic Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 103 DWN PASS-FAIL

EE 125 3-0-6 Digital Electronics and Design with FPGAs and VHDL
First class meeting will be held on January 10th
01 Pedroni, V TR 10:30 - 12:25 107 ANB

EE/Ma 126B 3-0-6 Information Theory
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 070 MRE

CS/EE/Ma 129A 3-0-6 Information and Complexity
Class Closed
01 Abu-Mostafa, Y MWF 15:00 - 15:55 213 ANB

EE/APh 131 3-0-6 Optical Wave Propagation
01 Crosignani, B TR 09:00 - 10:25 104 WAT

CS/EE 144 3-0-6 Ideas behind the Web
01 Wierman, A MW 13:00 - 14:25 213 ANB

EE 151 3-0-6 Electromagnetic Engineering
01 Rutledge, D TR 15:00 - 16:25 080 MRE

CS/CNS/EE 156A 3-0-6 Learning Systems
Class closed
01 Abu-Mostafa, Y TR 14:30 - 15:55 213 ANB

EE/Ae 157B 3-0-6 Introduction to the Physics of Remote Sensing
01 van Zyl, J MR 13:00 - 14:25 106 ANB

EE 160 3-0-6 Communication-System Fundamentals
01 Hassibi, B TR 09:00 - 10:25 070 MRE

EE 163A 3-0-6 Communication Theory
01 Ho, T MWF 15:00 - 15:55 314 ANB

EE/APh 180 3-0-6 Solid-State Devices
01 Scherer, A TR 14:30 - 15:25 070 MRE

CS/EE 181B 3-6-3 VLSI Design Laboratory
01 Martin, A MW 13:00 - 14:25 243 ANB

BE/EE 189B 0-9-0 Design and Construction of Biodevices
by arrangement with instructor
01 Yang, C A A

CS/EE 245 3-3-3 Special Topics in Networking
01 Low, S WF 10:30 - 11:55 213 ANB

EE 291 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Ho, T A A PASS-FAIL
03 Bruck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Heath, J A A PASS-FAIL
06 Doyle, J A A PASS-FAIL
07 Effros, M A A PASS-FAIL
08 Vahala, K A A PASS-FAIL
09 George, G A A PASS-FAIL
10 Haile, S A A PASS-FAIL
11 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
12 Hassibi, B A A PASS-FAIL
13 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
14 Low, S A A PASS-FAIL
15 McEliece, R A A PASS-FAIL
16 Atwater, H A A PASS-FAIL
17 Murray, R A A PASS-FAIL
18 Perona, P A A PASS-FAIL
19 Gharib, M A A PASS-FAIL
20 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
22 Psaltis, D A A PASS-FAIL
24 Quartz, S A A PASS-FAIL
25 Rutledge, D A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
28 Tai, Y A A PASS-FAIL
29 Vaidyanathan, P A A PASS-FAIL
30 Yariv, A A A PASS-FAIL
32 Roukes, M A A PASS-FAIL
33 Avouac, J A A PASS-FAIL
34 Weinreb, S A A PASS-FAIL
35 Koch, C A A PASS-FAIL
36 Martin, A A A PASS-FAIL
37 Yang, C A A PASS-FAIL
38 Emami-Neyestanak, A A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ENERGY SCIENCE AND TECHNOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EST/EE/ME 109B 3-0-6 Energy
01 Shepherd, J MWF 15:00 - 15:55 080 MRE

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

E 010 1-0-2 Technical Seminar Presentations
Maximum Enrollment: 6 students per section
01 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
02 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
03 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
04 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
05 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
06 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
07 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
08 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
09 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER

E 011 1-0-2 Written Technical Communication in Engineering and Applied Science
Maximum enrollment: 35 students per section
01 Pierce, G T 10:00 - 10:55 142 KCK
02 Readhead, C R 15:00 - 15:55 142 KCK

E 102 3-0-6 Entrepreneurial Development
01 Pickar, K TR 14:30 - 15:55 24 BBB

E 150B 1-0-0 Engineering Seminar
01 Fultz, B A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ENGLISH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

En 001B 3-0-6 English Composition for ESL Writers
Unit values (3-0-6) or (4-0-5)
01 Youra, S A A PASS-FAIL

Hum/En 005 3-0-6 Major British Authors
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum enrollment: 15 students per section.
01 Haugen, K T 19:00 - 21:55 115 DAB PASS-FAIL
02 Haugen, K W 19:00 - 21:55 117 DAB PASS-FAIL

Hum/En 006 3-0-6 American Literature and Culture
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum enrollment: 15 students
01 Jurca, C TR 14:30 - 15:55 117 DAB

Hum/En 007 3-0-6 Modern European Literature
Attendance at the first class meeting is required.// Maximum enrollment: 15 students
01 Gilmartin, K TR 09:00 - 10:25 TR DAB PASS-FAIL

En 084 3-0-6 Writing About Science
Maximum enrollment: 10 students
01 Youra, S TR 14:30 - 15:55 Multi-Media LETTER
SFL LETTER

En 086 3-0-6 Fiction and Creative Nonfiction Writing
Maximum enrollment: 15 students
01 Gerber, M R 19:30 - 22:25 210 BAX

En 098 + Reading in English
01 Gilmartin, K A A

En 099A 1-0-8 Senior Tutorial for English Majors
01 Weinstein, C A A LETTER
02 Gilmartin, K A A LETTER
03 La Belle, J A A LETTER
04 Pigman, G A A LETTER
05 Esteve, M A A LETTER
06 Mandel, O A A LETTER
07 Rosenstone, R A A LETTER
08 Haugen, K A A LETTER
09 Jurca, C A A LETTER

En 099B 1-0-8 Senior Tutorial for English Majors
01 Pigman, G A A LETTER
02 Esteve, M A A LETTER
03 Jurca, C A A LETTER
04 Gilmartin, K A A LETTER
05 Weinstein, C A A LETTER
06 Gilmore, D A A LETTER
07 Mandel, O A A LETTER
08 Rosenstone, R A A LETTER

En 113A 3-0-6 Shakespeare's Career
Open by lottery only; See REGIS home page to enter lottery prior to Nov 17th // Maximum enrollment: 20 students
01 Pigman, G TR 13:00 - 14:25 117 DAB LETTER

En 125 3-0-6 British Romantic Literature
Open by lottery only; See link on the REGIS home page to enter lottery prior to Nov 17th // Maximum enrollment: 20 students
01 Gilmartin, K T 19:00 - 21:55 TR DAB

En/F 160A 3-0-6 Introduction to Classical Hollywood Film
Open by lottery only; See link on the REGIS home page to enter lottery prior to Nov 17th // Maximum enrollment: 20 students// Not open to students who previously took F 101 // There is a mandatory film screening after each class.
01 Jurca, C TR 19:00 - 20:25 218 BAX

En 182 3-0-6 Literature and the First Amendment
Maximum enrollment: 20 students
01 Hunter, C TR 14:30 - 15:55 024 KRK LETTER

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ENGLISH AS A SECOND LANGUAGE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ESL101B 3-0-0 Oral Communication and Pronunciation
01 Geasland, J MW 17:00 - 18:25 115 DAB PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
ENVIRONMENTAL SCIENCE & ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ESE090 + Undergraduate Laboratory Research in Environmental Science and Engineering
01 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
02 Flagan, R A A PASS-FAIL
03 Hering, J A A PASS-FAIL
04 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
05 Newman, D A A PASS-FAIL

ESE100 + Special Topics in Environmental Engineering Science
01 Schneider, T A A PASS-FAIL
02 Ingersoll, A A A PASS-FAIL
03 Hering, J A A PASS-FAIL
04 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
05 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
06 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
08 Yung, Y A A PASS-FAIL
09 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
10 Orphan, V A A PASS-FAIL
12 Sessions, A A A PASS-FAIL

ACM/ESE 118 3-0-6 Methods in Applied Statistics and Data Analysis
01 Schneider, T TR 13:00 - 14:25 155 ARM

ESE/Ge 148B 3-0-6 Global Environmental Science: Atmosphere-Ocean Circulations
01 Verdy, A MWF 13:00 - 13:55 162 SMD

ESE150B 1-0-0 Seminar in Environmental Science and Engineering
01 Wennberg, P W 16:00 - 16:55 365 SMD PASS-FAIL

Ge/ESE 154 + Readings in Paleoclimate
Class meets Fridays, 3-4:30 in 015 NMD
01 Adkins, J A A PASS-FAIL

ChE/ESE 158 3-0-6 Aerosol Physics and Chemistry
01 Seinfeld, J MWF 14:00 - 14:55 102 SPL LETTER

ESE/Bi 168 3-0-6 Microbial Metabolic Diversity
01 Newman, D MWF 11:00 - 11:55 215 NMD

ESE/Ch/Ge 175A 3-0-6 Environmental Organic Chemistry
01 Hoffmann, M MWF 10:00 - 10:55 106 ANB LETTER

ESE200 1-0-2 Advanced Topics in Environmental Science and Engineering
Topic: Readings in Environmental Ethics and Policy // First class meeting, Friday, 1/14
01 Carmichael, C T 13:30 - 14:55 251 ARM PASS-FAIL

ESE300 + Thesis Research
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Sessions, A A A PASS-FAIL
03 Hering, J A A PASS-FAIL
04 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
05 Ingersoll, A A A PASS-FAIL
06 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
07 Newman, D A A PASS-FAIL
08 Bordoni, S A A PASS-FAIL
09 Yung, Y A A PASS-FAIL
10 Wennberg, P A A PASS-FAIL
11 Schneider, T A A PASS-FAIL
12 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
13 Eiler, J A A PASS-FAIL
14 Orphan, V A A PASS-FAIL
15 Okumura, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
FILM [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

H/F 131 2-2-5 History on Film
Open by lottery only; See link on the REGIS home page to enter the lottery prior to Nov 17th // Maximum enrollment: 20 students
01 Rosenstone, R R 13:00 - 14:55 115 DAB LETTER
T 19:30 - 22:25 228 BAX LETTER

En/F 160A 3-0-6 Introduction to Classical Hollywood Film
Open by lottery only; See link on the REGIS home page to enter lottery prior to Nov 17th // Maximum enrollment: 20 students// Not open to students who previously took F 101 // There is a mandatory film screening after each class.
01 Jurca, C TR 19:00 - 20:25 218 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
GEOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ge 010 2-0-1 Frontiers in Geological and Planetary Sciences
01 Clayton, R / Farley, K T 17:30 - 18:55 151 ARM PASS-FAIL

Ge 011B 3-3-3 Introduction to Earth and Planetary Sciences: Earth and the Biosphere
Taught with Ge 174//Field Trip Dates: Feb 19 - 20
01 Fischer, W / Kirschvink, J MWF 14:00 - 14:55 251 ARM
W 19:00 - 21:55 251 ARM

Ge 011D 3-0-6 Geophysics
01 Clayton, R / Gurnis, M MWF 11:00 - 11:55 162 SMD

Ge 040 + Special Problems for Undergraduates
01 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
02 Orphan, V A A PASS-FAIL
03 Lamb, M A A PASS-FAIL
05 Adkins, J A A PASS-FAIL

Ge 041B + Undergraduate Research and Bachelor's Thesis
01 Rossman, G A A PASS-FAIL
02 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
03 Grotzinger, J A A PASS-FAIL
04 Orphan, V A A PASS-FAIL
05 Stolper, E A A PASS-FAIL
06 Stock, J A A PASS-FAIL
07 Grotzinger, J A A PASS-FAIL
08 Asimow, P A A PASS-FAIL
09 Brown, M A A PASS-FAIL
11 Eiler, J A A PASS-FAIL

Ge 100B 1-0-0 Geology Club
01 Kirschvink, J R 16:00 - 16:55 151 ARM PASS-FAIL

Ge 102 3-0-6 Introduction to Geophysics
01 Simons, M TR 10:30 - 11:55 162 SMD

Ge 106 3-0-6 Introduction to Structural Geology
01 Avouac, J TWR 15:00 - 15:55 215 NMD

Ge 111A 3-3-0 Applied Geophysics Seminar
01 Clayton, R / Simons, M R 09:00 - 10:25 162 SMD

Ge 115A 3-0-3 Igneous Petrology
01 Stolper, E MW 10:00 - 10:55 251 ARM
R 10:30 - 11:25 251 ARM

Ge 116 1-4-1 Analytical Techniques Laboratory
Labs TBA
01 Asimow, P / Jackson, J / Rossman, T 15:00 - 15:55 267 ARM
G / Farley, K A A

Ge 121B 0-9-3 Advanced Field and Structural Geology
Field Trip Dates: January 7 to 16
01 Kirschvink, J A A LETTER

Ge 126 2-0-4 Topics in Earth Surface Processes
01 Lamb, M F 15:00 - 16:55 267 ARM

Ge 136B 1-0-2 Regional Field Geology of the Southwestern United States
Course Cancelled.
01 Kirschvink, J A A

Ge/Ay 137 3-0-6 Planetary Physics
New time
01 Bills, B TR 13:00 - 14:25 215 NMD

Ge 140 3-0-6 Introduction to Isotope Geochemistry
01 Eiler, J / Farley, K TR 09:00 - 09:55 251 ARM
W 15:00 - 15:55 251 ARM

ESE/Ge 148B 3-0-6 Global Environmental Science: Atmosphere-Ocean Circulations
01 Verdy, A MWF 13:00 - 13:55 162 SMD

Ge 150 3-0-6 Planetary Atmospheres
01 Ingersoll, A TR 14:30 - 15:55 176 SMD

Ge/ESE 154 + Readings in Paleoclimate
Class meets Fridays, 3-4:30 in 015 NMD
01 Adkins, J A A PASS-FAIL

Ge/Ay 159 3-0-6 Planetary Evolution and Habitability
01 Yung, Y M 14:00 - 14:55 162 SMD
R 19:00 - 20:55 162 SMD

Ae/Ge/ME 160B 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR

Ge 162 3-0-6 Seismology
Taught with CE 181
01 Ampuero Saenz, J MWF 10:00 - 10:55 206 TOM

Ge 164 3-0-6 Mineral Physics
01 Jackson, J TR 13:00 - 14:25 162 SMD

Ge 169B + Readings in Geophysics
01 Jackson, J A A

Ge 174 3-1-5 Geobiological Constraints on Earth History
Taught with Ge 11b//Field Trip Dates: TBA
01 Fischer, W / Kirschvink, J MWF 14:00 - 14:55 251 ARM
W 19:00 - 21:55 251 ARM

ESE/Ch/Ge 175A 3-0-6 Environmental Organic Chemistry
01 Hoffmann, M MWF 10:00 - 10:55 106 ANB LETTER

Ge 179B 1-0-0 Seismological Laboratory Seminar
01 Helmberger, D F 16:00 - 16:55 256 SMD PASS-FAIL

Ge 192 4-0-0 Special Topics in the Geological Sciences
Limited Enrollment (4 unit course)
01 Asimow, P A A PASS-FAIL

Ge 211 + Applied Geophysics II
Field Trip Dates: Feb 5-Feb 21, 2011
01 Stock, J T 09:00 - 09:55 162 SMD

Ge 225B 1-0-0 Planetary Sciences Seminar
01 Aharonson, O T 16:00 - 16:55 365 SMD PASS-FAIL

Ge 232 3-0-6 Chemistry of the Solar System
01 Burnett, D OM,M 15:00 - 15:25 015 NMD

Ge/Bi 246 2-0-4 Molecular Geobiology Seminar
01 Orphan, V T 14:30 - 16:25 212 NMD

Ge 263 3-0-6 Computational Geophysics
01 Clayton, R / Gurnis, M / Ampuero MWF 09:00 - 09:55 162 SMD
Saenz, J

Ae/Ge/ME 266A 3-0-6 Dynamic Fracture and Frictional Faulting
01 Lapusta, N MF 14:00 - 15:25 306 FIR

Ge 277 2-0-4 Active Tectonics Seminar
01 Avouac, J R 09:00 - 10:25 256 SMD

Ge 282B 1-0-0 Division Seminar
01 Fischer, W M 16:00 - 16:55 155 ARM PASS-FAIL

Ge 297 + Advanced Study
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Eiler, J A A PASS-FAIL
03 Clayton, R A A PASS-FAIL
04 Asimow, P A A PASS-FAIL
05 Blake, G A A PASS-FAIL
06 Brown, M A A PASS-FAIL
07 Grotzinger, J A A PASS-FAIL
08 Stock, J A A PASS-FAIL
09 Sessions, A A A PASS-FAIL
10 Avouac, J A A PASS-FAIL
11 Gurnis, M A A PASS-FAIL
12 Saleeby, J A A PASS-FAIL
13 Helmberger, D A A PASS-FAIL
14 Ingersoll, A A A PASS-FAIL
15 Jackson, J A A PASS-FAIL
16 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
17 Farley, K A A PASS-FAIL
18 Newman, D A A PASS-FAIL
19 Ampuero Saenz, J A A PASS-FAIL
20 Fischer, W A A PASS-FAIL
21 Lamb, M A A PASS-FAIL
22 Rossman, G A A PASS-FAIL
23 Schneider, T A A PASS-FAIL
24 Bordoni, S A A PASS-FAIL
25 Simons, M A A PASS-FAIL
26 Stevenson, D A A PASS-FAIL
28 Stolper, E A A PASS-FAIL
29 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
32 Wennberg, P A A PASS-FAIL
33 Wernicke, B A A PASS-FAIL
34 Aharonson, O A A PASS-FAIL
35 Yung, Y A A PASS-FAIL
36 Lapusta, N A A PASS-FAIL
37 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
38 Orphan, V A A PASS-FAIL

Ge 299 + Thesis Research
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Ahrens, T A A PASS-FAIL
03 Avouac, J A A PASS-FAIL
04 Asimow, P A A PASS-FAIL
05 Blake, G A A PASS-FAIL
06 Brown, M A A PASS-FAIL
07 Clayton, R A A PASS-FAIL
08 Eiler, J A A PASS-FAIL
09 Farley, K A A PASS-FAIL
10 Grotzinger, J A A PASS-FAIL
11 Heaton, T A A PASS-FAIL
12 Helmberger, D A A PASS-FAIL
13 Gurnis, M A A PASS-FAIL
14 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
16 Newman, D A A PASS-FAIL
17 Orphan, V A A PASS-FAIL
19 Rossman, G A A PASS-FAIL
20 Saleeby, J A A PASS-FAIL
22 Schneider, T A A PASS-FAIL
23 Sessions, A A A PASS-FAIL
25 Simons, M A A PASS-FAIL
26 Stevenson, D A A PASS-FAIL
27 Stock, J A A PASS-FAIL
28 Stolper, E A A PASS-FAIL
31 Yung, Y A A PASS-FAIL
32 Aharonson, O A A PASS-FAIL
33 Wennberg, P A A PASS-FAIL
34 Wernicke, B A A PASS-FAIL
35 Ampuero Saenz, J A A PASS-FAIL
36 Lapusta, N A A PASS-FAIL
37 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
38 Jackson, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/H 003A 3-0-6 European Civilization: The Classical and Medieval Worlds
Attendance at the first class is required. // Maximum Enrollment: 15 students per section.
01 Archambeau, N TR 09:00 - 10:25 228 BAX PASS-FAIL
02 Clark, K TR 14:30 - 15:55 210 DAB PASS-FAIL

Hum/H 003B 3-0-6 European Civilization: Early Modern Europe
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum Enrollment: 15 students per section.Section 2 cancelled.
01 Dennison, T TR 09:00 - 10:25 127 BAX
03 Brewer, J TR 09:00 - 10:25 115 DAB

Hum/H 003C 3-0-6 European Civilization: Modern Europe
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum Enrollment: 15 students.
01 Rosenstone, R T 14:00 - 15:55 115 DAB PASS-FAIL
R 19:30 - 22:25 228 BAX PASS-FAIL

Hum/H 004C 3-0-6 The Origins of Polytheism and Monotheism in Ancient Egypt, Mesopotamia, and Israel and the Nature of Religious Belief
Attendance at the first class if required. // Maximum enrollment: 15 students
01 Buchwald, J TR 09:00 - 10:25 117 DAB

Hum/H/HPS 010 3-0-6 Introduction to the History of Science
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum enrollment: 15 students
01 Heilbron, J R 19:00 - 21:55 128 BAX PASS-FAIL

H 040 + Reading in History
01 Dennison, T A A

H 098 + Reading in History
01 Rosenstone, R A A

H 099B 1-0-8 Research Tutorial
01 Hoffman, P A A
02 Dennison, T A A
03 Brown, W A A
04 Brewer, J A A

H 108B 3-0-6 The High Middle Ages
Maximum enrollment: 25 students
01 Brown, W MWF 13:00 - 13:55 128 BAX

H 118 3-0-6 Histories of Collecting
01 Spieth, D TR 14:30 - 15:55 214 STL LETTER

H/F 131 2-2-5 History on Film
Open by lottery only; See link on the REGIS home page to enter the lottery prior to Nov 17th // Maximum enrollment: 20 students
01 Rosenstone, R R 13:00 - 14:55 115 DAB LETTER
T 19:30 - 22:25 228 BAX LETTER

H/L 142 3-0-6 Perspectives on History through Russian Literature
Maximum enrollment: 15 students
01 Dennison, T TR 14:30 - 15:55 315 BAX LETTER

H 143 3-0-6 Race Matters: Transatlantic Perspectives (1500-1800)
Class cancelled
01 Napolitano, S T 19:00 - 21:55 A

Law/PS/H 148A 3-0-6 The Supreme Court in U.S. History
Maximum enrollment: 30 students
01 Kousser, J T 19:30 - 22:25 210 BAX LETTER

H 161 3-0-6 Selected Topics in History: Objects and Time, Power and Memory
First class meeting will be held January 10th
01 Napolitano, S M 19:00 - 21:55 218 BAX LETTER

HPS/H 170 3-0-6 History of Light from Antiquity to the 20th Century
01 Buchwald, J W 19:00 - 21:55 25 BAX

Art/H 183 3-0-6 Spectacle: From the Court Masque to the Great Exhibition of 1851
Maximum enrollment: 15 students
01 Brewer, J T 19:00 - 21:55 117 DAB

H/HPS 184 3-0-6 Medicine and Disease from Antiquity to the Nineteenth Century
This course will focus on the plague in the Mediterranean. // Open by lottery only; See link on the REGIS home page to enter lottery prior to Nov 17//Maximum enrollment: 25 students
01 Archambeau, N MW 09:00 - 10:25 228 BAX

HPS/H 186 3-0-6 The Sciences in the Romantic Era
01 Huebner, M R 19:00 - 21:55 117 DAB

_____________________________________________________________________________________________________________________________
HISTORY AND PHILOSOPHY OF SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/H/HPS 010 3-0-6 Introduction to the History of Science
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum enrollment: 15 students
01 Heilbron, J R 19:00 - 21:55 128 BAX PASS-FAIL

HPS102B 2-0-10 Senior Research Seminar
01 Quartz, S A A

HPS103 1-0-0 Public Lecture Series
01 Feingold, M A A PASS-FAIL

HPS/H 170 3-0-6 History of Light from Antiquity to the 20th Century
01 Buchwald, J W 19:00 - 21:55 25 BAX

H/HPS 184 3-0-6 Medicine and Disease from Antiquity to the Nineteenth Century
This course will focus on the plague in the Mediterranean. // Open by lottery only; See link on the REGIS home page to enter lottery prior to Nov 17//Maximum enrollment: 25 students
01 Archambeau, N MW 09:00 - 10:25 228 BAX

HPS/H 186 3-0-6 The Sciences in the Romantic Era
01 Huebner, M R 19:00 - 21:55 117 DAB

_____________________________________________________________________________________________________________________________
HUMANITIES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/H 003A 3-0-6 European Civilization: The Classical and Medieval Worlds
Attendance at the first class is required. // Maximum Enrollment: 15 students per section.
01 Archambeau, N TR 09:00 - 10:25 228 BAX PASS-FAIL
02 Clark, K TR 14:30 - 15:55 210 DAB PASS-FAIL

Hum/H 003B 3-0-6 European Civilization: Early Modern Europe
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum Enrollment: 15 students per section.Section 2 cancelled.
01 Dennison, T TR 09:00 - 10:25 127 BAX
03 Brewer, J TR 09:00 - 10:25 115 DAB

Hum/H 003C 3-0-6 European Civilization: Modern Europe
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum Enrollment: 15 students.
01 Rosenstone, R T 14:00 - 15:55 115 DAB PASS-FAIL
R 19:30 - 22:25 228 BAX PASS-FAIL

Hum/H 004C 3-0-6 The Origins of Polytheism and Monotheism in Ancient Egypt, Mesopotamia, and Israel and the Nature of Religious Belief
Attendance at the first class if required. // Maximum enrollment: 15 students
01 Buchwald, J TR 09:00 - 10:25 117 DAB

Hum/En 005 3-0-6 Major British Authors
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum enrollment: 15 students per section.
01 Haugen, K T 19:00 - 21:55 115 DAB PASS-FAIL
02 Haugen, K W 19:00 - 21:55 117 DAB PASS-FAIL

Hum/En 006 3-0-6 American Literature and Culture
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum enrollment: 15 students
01 Jurca, C TR 14:30 - 15:55 117 DAB

Hum/En 007 3-0-6 Modern European Literature
Attendance at the first class meeting is required.// Maximum enrollment: 15 students
01 Gilmartin, K TR 09:00 - 10:25 TR DAB PASS-FAIL

Hum/Pl 008 3-0-6 Right and Wrong
Attendance at the first class meeting is required // Maximum enrollment: 15 students per section
01 Cowie, F TR 09:00 - 10:25 128 BAX PASS-FAIL
02 Cowie, F TR 13:00 - 14:25 128 BAX PASS-FAIL
03 Quartz, S TR 13:00 - 14:25 125 BAX PASS-FAIL
04 Quartz, S TR 14:30 - 15:55 125 BAX PASS-FAIL

Hum/Pl 009 3-0-6 Knowledge and Reality
Attendance at first class meeting is required.//Maximum Enrollment: 15 students per section
01 Manning, G TR 14:30 - 15:55 128 BAX PASS-FAIL
02 Stan, M T 19:00 - 20:55 127 BAX PASS-FAIL

Hum/H/HPS 010 3-0-6 Introduction to the History of Science
Attendance at the first class meeting is required. // Maximum enrollment: 15 students
01 Heilbron, J R 19:00 - 21:55 128 BAX PASS-FAIL

Hum119 3-0-6 Selected Topics in Humanities: Cervantes, Truth or Dare: Don Quixote in an Age of Empire
Hum119 this term only is considered a Freshman Hum within the History discipline. Students will not receive Adv Hum credit for this course.//Attendance at the first class is required. // Maximum enrollment: 15 students
01 Wey-Gomez, N TR 09:00 - 10:25 210 BAX PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
LANGUAGES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

L 102B 3-0-6 Elementary French
01 Orcel, C TF 12:00 - 12:55 117 DAB
R 08:00 - 08:55 117 DAB

L 103B 3-0-6 Intermediate French
Maximum Enrollment: 20 students
01 De Bedts, C MWR 12:00 - 12:55 128 BAX

L 105B 3-0-6 Topics in French Culture and Literature
Maximum Enrollment: 15 students
01 Orcel, C MW 09:00 - 09:55 117 DAB
F 14:00 - 14:55 117 DAB

L 106B 5-0-4 Elementary Japanese
Taught by Dr. Hirai // Maximum Enrollment: 20 students per section// CR/NCR option is also available
01 Toner, R MTWR 15:00 - 15:55 218 BAX
02 Toner, R MTWR 16:00 - 16:55 218 BAX

L 107B 5-1-4 Intermediate Japanese
Maximum Enrollment: 20 students
01 Hirata, K TWR 12:00 - 12:55 218 BAX LETTER

L 108B 3-1-6 Advanced Japanese
01 Hirata, K TR 16:30 - 17:25 117 DAB LETTER
W 15:30 - 16:25 117 DAB LETTER

L 110B 3-0-6 Elementary Spanish
Maximum enrollment: 20 students per section
01 Garcia, D MWR 12:00 - 12:55 117 DAB
02 Arjona, G M 16:00 - 16:55 210 BAX
WR 17:00 - 17:55 210 BAX

L 112B 3-0-6 Intermediate Spanish
Maximum Enrollment: 20 students
01 Arjona, G M 17:00 - 17:55 210 BAX
WR 16:00 - 16:55 210 BAX

L 114B 3-0-6 Spanish and Latin American Literature
Maximum Enrollment: 20 students
01 Garcia, D M 19:00 - 19:55 228 BAX
TF 12:00 - 12:55 228 BAX

L 130B 3-0-6 Elementary German
01 Aebi, A MWR 13:00 - 13:55 237 BAX

L 132B 3-0-6 Intermediate German
01 Aebi, A MWR 12:00 - 12:55 237 BAX

H/L 142 3-0-6 Perspectives on History through Russian Literature
Maximum enrollment: 15 students
01 Dennison, T TR 14:30 - 15:55 315 BAX LETTER

L 170B 4-1-5 Introduction to Chinese
01 Wang, X MW 19:00 - 20:25 115 DAB

L 171B 5-0-4 Elementary Chinese
01 Ming, F MTR 19:00 - 19:55 237 BAX

L 172B 4-1-5 Intermediate Chinese
01 Wang, X MW 20:30 - 21:55 115 DAB

L 173B 3-1-6 Advanced Chinese
01 Ming, F MT 20:00 - 21:25 237 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
LAW [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Law/PS/H 148A 3-0-6 The Supreme Court in U.S. History
Maximum enrollment: 30 students
01 Kousser, J T 19:30 - 22:25 210 BAX LETTER

_____________________________________________________________________________________________________________________________
MATERIALS SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

MS 078B + Senior Thesis
01 Johnson, W A A LETTER
02 Haile, S A A LETTER
03 Greer, J A A LETTER
04 Snyder, G A A LETTER

MS 100 + Advanced Work in Materials Science
01 Haile, S A A PASS-FAIL
07 Johnson, W A A PASS-FAIL

MS 110B 1-0-0 Materials Research Lectures
01 Snyder, G W 16:00 - 16:55 106 SPL PASS-FAIL

MS 115B 3-0-6 Fundamentals of Materials Science
01 Demetriou, M MWF 09:00 - 09:55 214 STL

MS 131 3-0-6 Structure and Bonding in Materials
01 Hofmann, D TR 09:00 - 10:25 080 MRE

MS 200 + Advanced Work in Materials Science
01 Ortiz, M A A PASS-FAIL
02 Snyder, G A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
05 Fultz, B A A PASS-FAIL
06 Goddard, W A A PASS-FAIL
07 Haile, S A A PASS-FAIL
08 Johnson, W A A PASS-FAIL
09 van de Walle, A A A PASS-FAIL
10 Greer, J A A PASS-FAIL
11 Heath, J A A PASS-FAIL
12 Daraio, C A A PASS-FAIL
13 Lewis, N A A PASS-FAIL

MS 300 + Thesis Research
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Ortiz, M A A PASS-FAIL
03 Rosakis, A A A PASS-FAIL
04 Fultz, B A A PASS-FAIL
05 Goddard, W A A PASS-FAIL
06 Haile, S A A PASS-FAIL
07 Johnson, W A A PASS-FAIL
08 van de Walle, A A A PASS-FAIL
09 Greer, J A A PASS-FAIL
10 Snyder, G A A PASS-FAIL
11 Cross, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
MATHEMATICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ma 001B 4-0-5 Calculus of One and Several Variables and Linear Algebra
Sections 1-7 Practical Track -- Sections 8-12 Analytical Track // Maximum enrollment: 20 students per section
01 Wilson, R MWF 10:00 - 10:55 119 KRK PASS-FAIL
R 09:00 - 09:55 11 DWN PASS-FAIL
02 Wilson, R MWF 10:00 - 10:55 119 KRK PASS-FAIL
R 09:00 - 09:55 103 DWN PASS-FAIL
03 Wilson, R MWF 10:00 - 10:55 119 KRK PASS-FAIL
R 10:00 - 10:55 11 DWN PASS-FAIL
04 Wilson, R MWF 10:00 - 10:55 119 KRK PASS-FAIL
R 10:00 - 10:55 119 DWN PASS-FAIL
06 Wilson, R MWF 10:00 - 10:55 119 KRK PASS-FAIL
R 14:00 - 14:55 119 DWN PASS-FAIL
07 Wilson, R MWF 10:00 - 10:55 119 KRK PASS-FAIL
R 14:00 - 14:55 11 DWN PASS-FAIL
08 Aschbacher, M MWF 10:00 - 10:55 151 SLN PASS-FAIL
R 09:00 - 09:55 27 GTS PASS-FAIL
09 Aschbacher, M MWF 10:00 - 10:55 151 SLN PASS-FAIL
R 10:00 - 10:55 27 GTS PASS-FAIL
10 Aschbacher, M MWF 10:00 - 10:55 151 SLN PASS-FAIL
R 10:00 - 10:55 103 DWN PASS-FAIL
11 Aschbacher, M MWF 10:00 - 10:55 151 SLN PASS-FAIL
R 13:00 - 13:55 102 STL PASS-FAIL
12 Aschbacher, M MWF 10:00 - 10:55 151 SLN PASS-FAIL
R 19:00 - 19:55 151 SLN PASS-FAIL

Ma 001D 2-0-3 Series
01 Wong, W MR 20:00 - 20:55 151 SLN

Ma 002B 4-0-5 Differential Equations, Probability and Statistics
Maximum enrollment: 22 students per section
01 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER
R 09:00 - 09:55 153 SLN LETTER
02 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER
R 09:00 - 09:55 159 SLN LETTER
03 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER
R 10:00 - 10:55 159 SLN LETTER
04 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER
R 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
05 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER
R 10:00 - 10:55 102 STL LETTER
07 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER
R 13:00 - 13:55 257 SLN LETTER
08 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER
R 13:00 - 13:55 107 DWN LETTER
09 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER
R 14:00 - 14:55 257 SLN LETTER
10 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 Lecture Hall LETTER
BAX LETTER
R 14:00 - 14:55 142 KCK LETTER
11 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
R 14:00 - 14:55 153 SLN LETTER
12 Rains, E MWF 10:00 - 10:55 22 GTS LETTER
R 13:00 - 13:55 27 GTS LETTER

Ma 005B 3-0-6 Introduction to Abstract Algebra
01 Agarwala, S MWF 09:00 - 09:55 151 SLN

Ma/CS 006B 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
01 Balachandran, N MWF 13:00 - 13:55 151 SLN

Ma 092B + Senior Thesis
01 Staff A A PASS-FAIL

Ma 098 + Independent Reading
01 Aschbacher, M A A PASS-FAIL

Ma 108B 3-0-6 Classical Analysis
01 Duits, M MWF 11:00 - 11:55 151 SLN

Ma 109B 3-0-6 Introduction to Geometry and Topology
01 Wu, Z MWF 10:00 - 10:55 159 SLN

Ma 110B 3-0-6 Analysis, I
01 Rains, E MWF 11:00 - 11:55 159 SLN

Ma 111B 3-0-6 Analysis, II
01 Simon, B MW 14:30 - 15:55 159 SLN

Ma/CS 117B 3-0-6 Computability Theory
01 Kechris, A TR 13:00 - 14:25 151 SLN

Ma 120B 3-0-6 Abstract Algebra
01 Aschbacher, M MWF 09:00 - 09:55 159 SLN

Ma 121B 3-0-6 Combinatorial Analysis
01 van de Bult, F TR 10:30 - 11:55 151 SLN

EE/Ma 126B 3-0-6 Information Theory
01 Effros, M MW 10:30 - 11:55 070 MRE

CS/EE/Ma 129A 3-0-6 Information and Complexity
Class Closed
01 Abu-Mostafa, Y MWF 15:00 - 15:55 213 ANB

Ma 130B 3-0-6 Algebraic Geometry
01 Agarwala, S MWF 13:00 - 13:55 257 SLN

Ma 147B 3-0-6 Dynamical Systems
01 Makarov, N TR 13:00 - 14:25 159 SLN

Ma 151B 3-0-6 Algebraic and Differential Topology
01 Calegari, D MWF 14:00 - 14:55 153 SLN

Ma 160B 3-0-6 Number Theory
01 Jorza, A MWF 11:00 - 11:55 153 SLN

Ma 191B 3-0-6 Structural Ramsey Theory and Topological Dynamics
01 Sokic, M TR 10:30 - 11:55 153 SLN

Ma 191C 3-0-6 Non-positively Curved Cube Complexes
New time
01 Wilton, H MWF 10:00 - 10:55 257 SLN

Ma 192B 3-0-6 Topics in Riemann-Hilbert Problems and Asymptotic Analysis
01 Lee, S TR 14:30 - 15:55 151 SLN

Ma 290 + Reading
01 Aschbacher, M A A PASS-FAIL
02 Borodin, A A A PASS-FAIL
03 Calegari, D A A PASS-FAIL
04 Flach, M A A PASS-FAIL
05 Graber, T A A PASS-FAIL
06 Kechris, A A A PASS-FAIL
07 Lorden, G A A PASS-FAIL
08 Makarov, N A A PASS-FAIL
09 Mantovan, E A A PASS-FAIL
10 Ni, Y A A PASS-FAIL
11 Rains, E A A PASS-FAIL
12 Ramakrishnan, D A A PASS-FAIL
13 Simon, B A A PASS-FAIL
14 Wilson, R A A PASS-FAIL

Ma 390 + Research
01 Aschbacher, M A A PASS-FAIL
02 Borodin, A A A PASS-FAIL
03 Calegari, D A A PASS-FAIL
04 Flach, M A A PASS-FAIL
05 Graber, T A A PASS-FAIL
06 Kechris, A A A PASS-FAIL
07 Lorden, G A A PASS-FAIL
08 Makarov, N A A PASS-FAIL
09 Mantovan, E A A PASS-FAIL
10 Ni, Y A A PASS-FAIL
12 Rains, E A A PASS-FAIL
13 Ramakrishnan, D A A PASS-FAIL
14 Simon, B A A PASS-FAIL
15 Wilson, R A A PASS-FAIL
16 Marcolli, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
MECHANICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ME 018A 3-0-6 Thermodynamics
01 Hunt, M MWF 14:00 - 14:55 206 TOM

ME 019B 3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T MWF 13:00 - 13:55 206 TOM LETTER

ME 035B 3-0-6 Statics and Dynamics
01 Andrade, J TR 09:00 - 10:25 306 TOM

ME 072B 1-8-0 Engineering Design Laboratory
01 Ravi, V MWF 09:00 - 09:55 306 TOM LETTER

CS/EE/ME 075B + Introduction to Multidisciplinary Systems Engineering
01 Murray, R T 17:00 - 17:55 142 KCK

ME 090B 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Lapusta, N A A LETTER
02 Daraio, C A A LETTER
03 Shepherd, J A A LETTER

ME 091B + Senior Thesis, Analytical
01 Lapusta, N A A LETTER

ME 100 + Advanced Work in Mechanical Engineering
02 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Phillips, R A A PASS-FAIL
05 Pickar, K A A PASS-FAIL
06 Pickar, K A A PASS-FAIL
07 Tai, Y A A PASS-FAIL
08 Hunt, M A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME 101B 3-0-6 Fluid Mechanics
01 Pullin, D MWF 10:00 - 10:55 101 GUG LETTER

Ae/AM/CE/ME 102B 3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

EST/EE/ME 109B 3-0-6 Energy
01 Shepherd, J MWF 15:00 - 15:55 080 MRE

ME 110 + Special Laboratory Work in Mechanical Engineering
01 Shepherd, J A A
03 Ravichandran, G A A

Ae/ME 120A 3-0-6 Combustion Fundamentals
01 Blanquart, G MWF 14:00 - 14:55 306 TOM

ME/CS 132A 3-0-6 Advanced Robotics: Navigation and Vision
01 Matthies, L TR 14:30 - 15:55 306 TOM

ME 150B 1-0-0 Mechanical Engineering Seminar
01 Lapusta, N A A PASS-FAIL

Ae/Ge/ME 160B 3-0-6 Continuum Mechanics of Fluids and Solids
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR

ME 200 + Advanced Work in Mechanical Engineering
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Murray, R A A PASS-FAIL
03 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
05 Brady, J A A PASS-FAIL

Ae/ACM/ME 232B 3-0-6 Computational Fluid Dynamics
01 Meiron, D TR 14:30 - 15:55 101 GUG

Ae/Ge/ME 266A 3-0-6 Dynamic Fracture and Frictional Faulting
01 Lapusta, N MF 14:00 - 15:25 306 FIR

ME 300 + Research in Mechanical Engineering
01 Blanquart, G A A PASS-FAIL
02 Fultz, B A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Colonius, T A A PASS-FAIL
05 Adkins, J A A PASS-FAIL
06 Hunt, M A A PASS-FAIL
07 Murray, R A A PASS-FAIL
08 Dabiri, J A A PASS-FAIL
09 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
10 Shepherd, J A A PASS-FAIL
12 Bellan, P A A PASS-FAIL
13 Leonard, A A A PASS-FAIL
14 Ortiz, M A A PASS-FAIL
15 Haile, S A A PASS-FAIL
16 Greer, J A A PASS-FAIL
17 Lapusta, N A A PASS-FAIL
18 Gharib, M A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Brady, J A A PASS-FAIL
21 Daraio, C A A PASS-FAIL
22 Dickinson, M A A PASS-FAIL
23 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
24 Atwater, H A A PASS-FAIL
25 Adkins, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
MUSIC [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Mu 026 3-0-6 Jazz History
01 Neenan, T MW 14:00 - 15:25 19 BAX

Mu 140 3-0-6 The Great Orchestras: Their History, Repertoire, and Conductors
Maximum enrollment: 20 students
01 Neenan, T MW 16:30 - 17:55 19 BAX

_____________________________________________________________________________________________________________________________
PERFORMANCE AND ACTIVITIES [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

PA 015B 1-0-2 Student Publications
01 Mannion, T A A PASS-FAIL

PA 016B 0-3-0 Cooking Basics
Open by lottery only; See survey link on the REGIS home page or stop by the Registrar's Office to enter //Location: 400 S. Hill
01 Mannion, T W 18:30 - 21:25 A PASS-FAIL

PA 030B 0-3-0 Guitar
Sec 1: Beginning Guitar / Sec 2: Intermediate Guitar / Sec 3: Advanced Guitar
01 Elgart, M T 16:30 - 17:25 Library AVE PASS-FAIL
02 Elgart, M T 15:30 - 16:25 Library AVE PASS-FAIL
03 Elgart, M T 17:30 - 18:25 Library AVE PASS-FAIL

PA 031B 0-3-0 Chamber Music
Sec 1: Mixed Ensembles // Sec 2: Piano four-hands // Sec 3: Guitar Ensemble
01 Bing, D OM,A A PASS-FAIL
02 Ward, R OM,A A PASS-FAIL
03 Elgart, M OM,A A PASS-FAIL

PA 032B 0-3-0 Symphony Orchestra
01 Gross, A T 19:30 - 22:15 Thorne Hall PASS-FAIL
OCCI PASS-FAIL

PA 033B 0-3-0 Concert Band
01 Bing, W R 19:30 - 21:15 Ramo PASS-FAIL
Auditorium BAX PASS-FAIL

PA 034B 0-3-0 Jazz Band
01 Bing, W M 19:30 - 21:15 Ramo PASS-FAIL
Auditorium BAX PASS-FAIL
M 21:30 - 22:55 Ramo PASS-FAIL
Auditorium BAX PASS-FAIL

PA 035B 0-3-0 Women's Glee Club
01 Sulahian, N M 18:30 - 20:25 Basement BCK PASS-FAIL
W 17:00 - 17:55 Basement BCK PASS-FAIL

PA 036B 0-3-0 Men's Glee Club
01 Sulahian, N M 20:30 - 22:25 Basement BCK PASS-FAIL
W 17:00 - 17:55 Basement BCK PASS-FAIL

PA 037B 0-3-0 Chamber Singers
01 Sulahian, N W 18:00 - 18:55 Basement BCK PASS-FAIL

PA 040B 2-0-1 Theater Arts
01 Brophy, B T 19:30 - 22:00 Garage TCT PASS-FAIL

PA 061B 0-3-0 Silkscreen and Silk Painting
01 Barry, J M 19:00 - 21:55 Garage TCT PASS-FAIL

PA 062B 0-3-0 Drawing and Painting
01 Barry, J T 19:00 - 21:55 Garage TCT PASS-FAIL

PA 063B 0-3-0 Ceramics
01 Freed, S W 19:00 - 22:00 Ceramic Room PASS-FAIL
POLY PASS-FAIL

PA 070B 2-0-1 Student-Taught Courses
Course Cancelled
01 Staff A A PASS-FAIL

PA 080A 3-0-0 Pilot Training
01 Hall, J R 19:00 - 21:55 104 WAT PASS-FAIL

PA 080B 3-0-0 Pilot Training
Class cancelled - PA 080A offered instead winter term
01 Hall, J OM,R 19:00 - 21:55 104 WAT PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
PHILOSOPHY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/Pl 008 3-0-6 Right and Wrong
Attendance at the first class meeting is required // Maximum enrollment: 15 students per section
01 Cowie, F TR 09:00 - 10:25 128 BAX PASS-FAIL
02 Cowie, F TR 13:00 - 14:25 128 BAX PASS-FAIL
03 Quartz, S TR 13:00 - 14:25 125 BAX PASS-FAIL
04 Quartz, S TR 14:30 - 15:55 125 BAX PASS-FAIL

Hum/Pl 009 3-0-6 Knowledge and Reality
Attendance at first class meeting is required.//Maximum Enrollment: 15 students per section
01 Manning, G TR 14:30 - 15:55 128 BAX PASS-FAIL
02 Stan, M T 19:00 - 20:55 127 BAX PASS-FAIL

Pl 090B 1-0-8 Senior Thesis
01 Staff A A

Pl 151 3-0-6 18th-Century Philosophy: Locke to Kant
Maximum enrollment: 20 students
01 Manning, G M 19:00 - 21:55 117 DAB

_____________________________________________________________________________________________________________________________
PHYSICAL EDUCATION [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

PE 001B 3-0-0 Student Designed Fitness
See instructors for Days & Hours
01 Uribe, R / D'Auria, J A A PASS-FAIL

PE 006B 3-0-0 Core Training, Beginning/Intermediate
01 Marbut, S MW 14:00 - 14:55 BAC PASS-FAIL

PE 009B 3-0-0 Soccer
01 Uribe, R MW 15:00 - 15:55 SOF BRN PASS-FAIL

PE 010B 3-0-0 Aerobic Dance
See Schedule in Braun
01 Uribe, R A BAC PASS-FAIL

PE 020B 3-0-0 Fencing, Beginning and Intermediate/Advanced
01 D'Asaro, M TR 15:00 - 15:55 BRW PASS-FAIL

PE 024B 3-0-0 Yoga, Beginning
Sec. 1: Beg // Sec. 2 & 3: Beg/Int
01 Staff MW 16:00 - 16:55 BAC PASS-FAIL
02 Staff TR 17:00 - 17:55 BAC PASS-FAIL
03 Staff RF 15:00 - 15:55 BAC PASS-FAIL

PE 030B 3-0-0 Golf, Beginning, Intermediate, and Advanced
Sec. 1: Beg
01 D'Auria, J TR 11:00 - 11:55 NOF BRN PASS-FAIL

PE 036B 3-0-0 Swimming, Beginning/Intermediate and Advanced
Sec. 1: Beg/Int // Sec. 2: Adv
01 Dodd, C MW 15:00 - 15:55 POOL BAC PASS-FAIL
02 Dodd, C MW 14:00 - 14:55 POOL BAC PASS-FAIL

PE 040B 3-0-0 Dance Dance Revolution
01 Sun, Y OM,T 22:00 - 22:55 BAC PASS-FAIL

PE 044B 3-0-0 Karate (Shotokan), Beginning and Intermediate/Advanced
Sec. 1: Beg // Sec. 2: Int/Adv
01 Ferguson, I MW 19:00 - 20:25 BAC PASS-FAIL
S 10:00 - 11:25 BAC PASS-FAIL
02 Ferguson, I MW 20:00 - 20:55 BAC PASS-FAIL
S 11:00 - 11:55 BAC PASS-FAIL

PE 046B 3-0-0 Karate (Tang Soo Do), Beginning and Intermediate/Advanced
Sec. 1: Beg // Sec. 2: Int/Adv
01 Ferguson, I TF 19:00 - 20:25 BRW PASS-FAIL
02 Hassan, R TF 20:30 - 21:55 BRW PASS-FAIL

PE 048B 3-0-0 T'ai-Chi Ch'uan, Beginning and Intermediate/Advanced
01 Mugglebee, P M 15:00 - 15:55 BAC PASS-FAIL
R 19:00 - 19:55 BAC PASS-FAIL

PE 050B 3-0-0 Badminton, Beginning/Intermediate
01 Levesque, J W 13:00 - 14:55 BRW PASS-FAIL

PE 054B 3-0-0 Racquetball, Beginning and Intermediate/Advanced
01 D'Auria, J TR 14:00 - 14:55 BAC PASS-FAIL

PE 056B 3-0-0 Squash, Beginning, Intermediate, Advanced
Sec 1: Beg //Sec 2: Int/Adv
01 Bresanello, S OM,T 17:00 - 17:55 BAC PASS-FAIL
02 Bresanello, S OM,T 17:00 - 17:55 BAC PASS-FAIL

PE 060B 3-0-0 Tennis, Beginning, Intermediate, and Advanced
Sec 1: Beg // Sec 2: Int // Sec 3: Adv -- section 3 cancelled
01 Uribe, R MW 12:00 - 12:55 TCT BRN PASS-FAIL
02 Gamble, M MW 13:00 - 13:55 TCT BRN PASS-FAIL
03 Gamble, M MW 14:00 - 14:55 TCT BRN PASS-FAIL

PE 070B 3-0-0 Weight Training, Beginning/Intermediate
section 3 cancelled
01 Eslinger, O TR 13:00 - 13:55 BAC PASS-FAIL
02 Marbut, S MW 14:00 - 14:55 BAC PASS-FAIL
03 Eslinger, O TR 14:00 - 14:55 BAC PASS-FAIL

PE 080B 1-1-1 Health Advocates
01 Stapf, M W 19:00 - 21:55 YHC PASS-FAIL

PE 082B 3-0-0 Rock Climbing, Beginning and Intermediate
**$25.00 off-site facility fee
01 Hamilton, D OM,T 20:00 - 20:55 BC BRW PASS-FAIL

PE 083B 3-0-0 Intercollegiate Basketball Team (Women)
01 Marbut, S MTWRFS 16:00 - 17:55 BAC PASS-FAIL

PE 084B 3-0-0 Table Tennis, Beginning, Intermediate, and Advanced
Sec 1: Beg // Sec 2: Int // Sec 3: Adv
01 Wang, W M 12:00 - 13:55 BRW PASS-FAIL
02 Wang, W M 14:00 - 15:55 BRW PASS-FAIL
03 Wang, W M 18:30 - 20:25 BRW PASS-FAIL

PE 085B 3-0-0 Intercollegiate Track and Field Team
01 Levesque, J MTWRFS 16:00 - 17:55 TRK BRN PASS-FAIL

PE 087B 3-0-0 Intercollegiate Swimming Team (Men and Women)
01 Dodd, C MTWRFS 16:00 - 17:55 POOL BRN PASS-FAIL

PE 089B 3-0-0 Intercollegiate Fencing Team (Men and Women)
01 D'Asaro, M TR 20:00 - 21:55 BRW PASS-FAIL

PE 090B 3-0-0 Intercollegiate Water Polo Team (Men and Women)
01 Uribe, R MTWRFS 16:00 - 17:55 POOL BRN PASS-FAIL

PE 091B 3-0-0 Intercollegiate Basketball Team (Men)
01 Eslinger, O MTWRFS 16:00 - 17:55 BAC PASS-FAIL

PE 093B 3-0-0 Intercollegiate Baseball Team (Men)
01 D'Auria, J MTWRFS 16:00 - 17:55 NOF BRN PASS-FAIL

PE 095B 3-0-0 Intercollegiate Tennis Team (Men)
01 Gamble, M MTWRFS 16:00 - 17:55 TCT BRN PASS-FAIL

PE 096B 3-0-0 Intercollegiate Tennis Team (Women)
01 Gamble, M MTWRFS 16:00 - 17:55 TCT BRN PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________________________________________
PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ph 001B 4-0-5 Classical Mechanics and Electromagnetism
Practical Track- Sections 1-4 // Analytical Track - Sections 5-10//Maximum Enrollment: 30 students per section
01 Politzer, H F 15:00 - 15:55 201 BRG PASS-FAIL
MWR 13:00 - 13:55 119 DWN PASS-FAIL
02 Politzer, H F 15:00 - 15:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 11 DWN PASS-FAIL
W 11:00 - 11:55 11 DWN PASS-FAIL
03 Politzer, H F 15:00 - 15:55 201 BRG PASS-FAIL
MWR 15:00 - 15:55 102 STL PASS-FAIL
04 Politzer, H F 15:00 - 15:55 201 BRG PASS-FAIL
MWR 15:00 - 15:55 27 GTS PASS-FAIL
05 Harrison, F WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 115 BCK PASS-FAIL
06 Harrison, F WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 22 GTS PASS-FAIL
07 Harrison, F WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 13:00 - 13:55 142 KCK PASS-FAIL
08 Harrison, F WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 107 DWN PASS-FAIL
09 Harrison, F WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 13:00 - 13:55 22 GTS PASS-FAIL
10 Harrison, F WF 11:00 - 11:55 201 BRG PASS-FAIL
MR 15:00 - 15:55 119 DWN PASS-FAIL

Ph 002B 4-0-5 Waves, Quantum Mechanics, and Statistical Physics
01 Martin, C / Patterson, R TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 09:00 - 09:55 11 DWN LETTER
02 Martin, C / Patterson, R TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 11:00 - 11:55 107 DWN LETTER
03 Martin, C / Patterson, R TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 11:00 - 11:55 119 DWN LETTER
04 Martin, C / Patterson, R TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 13:00 - 13:55 119 KRK LETTER
05 Martin, C / Patterson, R TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 13:00 - 13:55 11 DWN LETTER
06 Martin, C / Patterson, R TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 15:00 - 15:55 11 DWN LETTER
07 Martin, C / Patterson, R TR 11:00 - 11:55 201 BRG LETTER
WF 15:00 - 15:55 107 DWN LETTER

Ph 003 0-6-0 Physics Laboratory
P/F for Frosh, Soph and Juniors / Letter graded for Seniors
01 Sannibale, V / Libbrecht, K OM,T 14:00 - 14:55 308 BRG PASS-FAIL

Ph 006 0-9-0 Physics Laboratory
01 Rice, F / Libbrecht, K OM,T 15:00 - 15:55 201 BRG

Ph 008B 0-3-0 Experiments in Electromagnetism
01 Pine, J M 14:00 - 14:55 201 BRG
02 Pine, J M 16:00 - 16:55 201 BRG
03 Pine, J M 19:30 - 20:25 201 BRG

Ph 011B 2-0-4 Research Tutorial
01 Tombrello, T A 201 SLN PASS-FAIL

Ph 012B 4-0-5 Waves, Quantum Physics, and Statistical Mechanics
01 Refael, G TR 10:30 - 11:55 269 LAU LETTER

Ph 020 0-6-0 Computational Physics Laboratory
01 Mach, C / Prince, T OM,M 15:00 - 15:55 304 BRG PASS-FAIL

Ph 021 0-6-0 Computational Physics Laboratory
01 Mach, C / Prince, T OM,M 15:00 - 15:55 304 BRG PASS-FAIL

Ph 050B 1-0-3 Caltech Physics League
01 Refael, G OM,R 18:00 - 18:55 114 BRG

Ph 070 2-0-4 Oral and Written Communication
01 Hitlin, D T 14:00 - 15:55 469 LAU

Ph 077A 0-5-4 Advanced Physics Laboratory
01 Black, E / Libbrecht, K OM,M 15:00 - 15:55 210 BRG

Ph 077B 0-5-4 Advanced Physics Laboratory
01 Black, E / Libbrecht, K OM,M 15:00 - 15:55 210 BRG

Ph 077C 0-5-4 Advanced Physics Laboratory
01 Black, E / Libbrecht, K OM,M 15:00 - 15:55 210 BRG

Ph 078B + Senior Thesis Experimental
01 Stone, E A A LETTER

Ph 079B + Senior Thesis Theoretical
01 Stone, E A A LETTER

Ph 103A 3-0-6 Topics in Contemporary Physics: Atomic and Molecular Spectroscopy
01 Phillips, T WF 09:00 - 10:25 119 DWN

Ph 106B 3-0-6 Topics in Classical Physics
01 Cross, M TR 10:30 - 11:55 107 DWN

APh/Ph 115B 3-0-6 Physics of Transport in Fluids
Make up class offered on Fridays from 1-2:25 in Watson 104
01 Troian, S TR 13:00 - 14:25 104 WAT LETTER

Ph/EE 118 3-0-6 Low-Noise Electronic Measurement
01 Roukes, M TR 14:30 - 15:55 103 DWN PASS-FAIL

Ph 125B 3-0-6 Quantum Mechanics
01 Wise, M MWF 10:00 - 10:55 107 DWN

Ph 127B 3-0-6 Statistical Physics
01 Motrunich, O TR 09:00 - 10:25 107 DWN

Ph 129B 3-0-6 Mathematical Methods of Physics
01 Porter, F MW 14:30 - 15:55 269 LAU

Ph 135B 3-0-6 Applications of Quantum Mechanics
01 Yeh, N TR 13:00 - 14:25 269 LAU

Ph 171 + Reading and Independent Study
01 Wilson, R A A PASS-FAIL
02 Hughes, E A A PASS-FAIL
03 Cross, M A A PASS-FAIL
04 Refael, G A A PASS-FAIL
05 Kapustin, A A A PASS-FAIL
06 Yeh, N A A PASS-FAIL
07 Wise, M A A PASS-FAIL
08 Schwarz, J A A PASS-FAIL
09 Phinney, E A A PASS-FAIL
10 Motrunich, O A A PASS-FAIL
11 Phillips, R A A PASS-FAIL
12 Simon, B A A PASS-FAIL
14 Kamionkowski, M A A PASS-FAIL
17 Sari, R A A PASS-FAIL
19 Libbrecht, K A A PASS-FAIL
22 Gukov, S A A PASS-FAIL
24 Oguri, H A A PASS-FAIL
28 Politzer, H A A PASS-FAIL
29 Porter, F A A PASS-FAIL
30 Preskill, J A A PASS-FAIL
39 Thorne, K A A PASS-FAIL
40 Weinstein, A A A PASS-FAIL
41 Golwala, S A A PASS-FAIL
42 Carroll, S A A PASS-FAIL

Ph 172 + Research in Experimental Physics
01 Barish, B A A PASS-FAIL
02 Hughes, E A A PASS-FAIL
03 Flagan, R A A PASS-FAIL
04 Bellan, P A A PASS-FAIL
05 Eisenstein, J A A PASS-FAIL
06 Filippone, B A A PASS-FAIL
07 Scherer, A A A PASS-FAIL
08 Readhead, A A A PASS-FAIL
09 Fraser, S A A PASS-FAIL
10 Adhikari, R A A PASS-FAIL
11 Harrison, F A A PASS-FAIL
12 Hitlin, D A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Heath, J A A PASS-FAIL
15 Painter, O A A PASS-FAIL
16 Kimble, H A A PASS-FAIL
17 Prince, T A A PASS-FAIL
19 Libbrecht, K A A PASS-FAIL
20 Mabuchi, H A A PASS-FAIL
21 Martin, C A A PASS-FAIL
22 Atwater, H A A PASS-FAIL
23 McKeown, R A A PASS-FAIL
24 Stone, E A A PASS-FAIL
29 Porter, F A A PASS-FAIL
30 Winfree, E A A PASS-FAIL
34 Roukes, M A A PASS-FAIL
41 Phillips, R A A PASS-FAIL
42 Weinstein, A A A PASS-FAIL
44 Yeh, N A A PASS-FAIL
45 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
46 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
47 Quake, S A A PASS-FAIL
48 Zewail, A A A PASS-FAIL
49 Newman, H A A PASS-FAIL
50 Golwala, S A A PASS-FAIL
51 Spiropulu, M A A PASS-FAIL
52 Schwab, K A A PASS-FAIL
53 Haile, S A A PASS-FAIL

Ph 173 + Research in Theoretical Physics
01 Adami, C A A PASS-FAIL
02 Filippone, B A A PASS-FAIL
03 Refael, G A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL
05 Carroll, S A A PASS-FAIL
06 Marcus, R A A PASS-FAIL
07 Benson, A A A PASS-FAIL
08 Chen, Y A A PASS-FAIL
09 Cross, M A A PASS-FAIL
10 Gukov, S A A PASS-FAIL
11 Simon, B A A PASS-FAIL
12 Ott, C A A PASS-FAIL
13 Zewail, A A A PASS-FAIL
14