Office of the Registrar - California Institute of Technology Student Affairs - California Institute of Technology

COURSE SCHEDULE
SP 2011-12
 
Key to Abbreviations Printable PDF Version of Schedule
DEPARTMENTS

Aerospace (Ae) English as a Second Language (ESL)
Anthropology (An) Environmental Science & Engineering (ESE)
Applied & Computational Math (ACM) Film (F)
Applied Mechanics (AM) Freshman Seminars (FS)
Applied Physics (APh) Geology (Ge)
Art History (Art) History (H)
Astrophysics (Ay) History and Philosophy of Science (HPS)
Biochemistry & Molecular Biophysics (BMB) Humanities (Hum)
Bioengineering (BE) Information Science and Technology (IST)
Biology (Bi) Languages (L)
Business Economics & Management (BEM) Law (Law)
Chemical Engineering (ChE) Materials Science (MS)
Chemistry (Ch) Mathematics (Ma)
Civil Engineering (CE) Mechanical Engineering (ME)
Computation & Neural Sys (CNS) Music (Mu)
Computer Science (CS) Performance and Activities (PA)
Control & Dynamical Systems (CDS) Philosophy (Pl)
Economics (Ec) Physical Education (PE)
Electrical Engineering (EE) Physics (Ph)
Engineering (E) Political Science (PS)
English (En) Psychology (Psy)
Social Science (SS)
Study Abroad (SA)
COURSES
_____________________________________________________________________________________________
.
AEROSPACE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae 100 + Research in Aerospace
01 Culick, F A A PASS-FAIL
02 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
03 Rosakis, A A A PASS-FAIL
04 McKeown, R A A PASS-FAIL
05 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
06 McKeon, B A A PASS-FAIL
07 Dabiri, J A A PASS-FAIL
08 Daraio, C A A PASS-FAIL
09 Shepherd, J A A PASS-FAIL
10 Gharib, M A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T MWF 10:00 - 10:55 101 GUG  

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 Graff, E TR 10:30 - 11:55 Cann Lab   
GUG  

Ae 105C 3-0-6 Aerospace Engineering
01 Kim, Y / Davis, G TR 16:00 - 17:25 306 FIR LETTER

Ae 121C 3-0-6 Space Propulsion
01 Polk, J TR 10:30 - 11:55 202 GUG LETTER

Ae 150C 1-0-0 Aerospace Engineering Seminar
01 Meiron, D M 13:00 - 13:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae 159 3-0-6 Space Optical System Engineering
01 Breckinridge, J OM,T 13:00 - 13:55 306 FIR  

Ae 200 + Advanced Research in Aerospace
01 Bellan, P A A PASS-FAIL
02 Schneider, T A A PASS-FAIL
03 Pellegrino, S A A PASS-FAIL
04 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
05 Gharib, M A A PASS-FAIL
06 Hornung, H A A PASS-FAIL
07 McKeon, B A A PASS-FAIL
08 Leonard, A A A PASS-FAIL
09 Murray, R A A PASS-FAIL
10 Ortiz, M A A PASS-FAIL
11 Pullin, D A A PASS-FAIL
12 Ravichandran, G A A PASS-FAIL
13 Rosakis, A A A PASS-FAIL
14 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
15 Colonius, T A A PASS-FAIL
16 Shepherd, J A A PASS-FAIL
17 Blake, G A A PASS-FAIL
18 Lapusta, N A A PASS-FAIL
19 Troian, S A A PASS-FAIL
20 Daraio, C A A PASS-FAIL
21 Dabiri, J A A PASS-FAIL
22 Blanquart, G A A PASS-FAIL
23 Kochmann, D A A PASS-FAIL
24 Greer, J A A PASS-FAIL
25 Gurnis, M A A PASS-FAIL

Ae 208C 1-0-0 GALCIT Colloquium
01 Pellegrino, S / Pullin, D F 15:00 - 15:55 101 GUG PASS-FAIL

Ae/AM/CE/ME  214C
3-0-6 Computational Solid Mechanics
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR  

Ae 239B 3-0-6 Turbulence
01 McKeon, B TR 13:00 - 14:25 202 GUG PASS-FAIL

Ae 240 2-0-7 Special Topics in Fluid Mechanics: Flow Control
01 Williams, D OM,T 15:00 - 15:55 306 TOM PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ANTHROPOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

An 135 3-0-6 Primate Behavior
Open by lottery only; See the REGIS home page for info // Maximum  enrollment: 30 students
01 Melillo, S TR 13:00 - 14:25 228 BAX  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
APPLIED & COMPUTATIONAL MATH
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ACM095C 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 14:00 - 14:55 243 ANB  
02 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
F 09:00 - 09:55 House STL  
03 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 10:30 - 11:25 314 ANB  
04 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 15:00 - 15:55 House STL  
05 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 15:00 - 15:55 107 DWN  
06 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 16:00 - 16:55 314 ANB  
07 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 16:00 - 16:55 119 DWN  
08 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 16:00 - 16:55 119 DWN  
09 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 13:00 - 13:55 House STL  
10 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 11:00 - 11:55 House STL  
11 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  

ACM100C 4-0-8 Introductory Methods of Applied Mathematics
01 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 14:00 - 14:55 243 ANB  
02 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
F 09:00 - 09:55 House STL  
03 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 10:30 - 11:25 314 ANB  
04 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
M 15:00 - 15:55 House STL  
05 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 15:00 - 15:55 107 DWN  
06 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
T 16:00 - 16:55 314 ANB  
07 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
W 16:00 - 16:55 119 DWN  
08 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 16:00 - 16:55 119 DWN  
09 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 13:00 - 13:55 House STL  
10 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  
R 11:00 - 11:55 House STL  
11 Meiron, D MWF 11:00 - 11:55 22 GTS  

ACM106C 3-0-6 Introductory Methods of Computational Mathematics
01 Hou, Y MW 14:30 - 15:55 105 ANB  

ACM/CS 114B 3-0-6 Parallel Algorithms for Scientific Applications
01 Aivazis, M MWF 10:00 - 10:55 105 ANB  

ACM210B 3-0-6 Numerical Methods for PDEs
01 Luo, G MWF 13:00 - 13:55 314 ANB  

ACM216 3-0-6 Markov Chains, Discrete Stochastic Processes and Applications
01 Tropp, J TR 13:00 - 14:25 105 ANB  

ACM217 3-0-6 Advanced Topics in Stochastic Analysis
taught concurrently with CDS150 & AM 125C
01 Beck, J TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

ACM290C 1-0-0 Applied and Computational Mathematics Colloquium
Open to graduate students only
01 Tropp, J M 16:15 - 16:55 105 ANB PASS-FAIL

ACM300 + Research in Applied and Computational Mathematics
01 Bruno, O A A PASS-FAIL
03 Desbrun, M A A PASS-FAIL
04 Hou, Y A A PASS-FAIL
05 Tropp, J A A PASS-FAIL
06 Meiron, D A A PASS-FAIL
08 Owhadi, H A A PASS-FAIL
09 Hassibi, B A A PASS-FAIL
10 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Ho, T A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED MECHANICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

AM 125C 3-0-6 Engineering Mathematical Principles
taught concurrently with CDS150 & ACM217
01 Beck, J TR 09:00 - 10:25 105 ANB LETTER

AM/CE/ME 150C 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N A A PASS-FAIL

Ae/AM/CE/ME  214C
3-0-6 Computational Solid Mechanics
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR  

AM 250 + Research in Applied Mechanics
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Bhattacharya, K A A PASS-FAIL
03 Daraio, C A A PASS-FAIL
04 Andrade, J A A PASS-FAIL
05 Avouac, J A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Ortiz, M A A PASS-FAIL
10 Phillips, R A A PASS-FAIL
11 Ravichandran, G A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
APPLIED PHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

APh017C 3-0-6 Thermodynamics
01 Crosignani, B TR 14:30 - 15:55 104 WAT LETTER

APh024 0-4-2 Introductory Modern Optics Laboratory
01 Yu, N OM,F 17:00 - 17:55 070 MRE LETTER

APh077C 0-9-0 Laboratory in Applied Physics
01 Bellan, P OM,T 16:00 - 16:55 265 WAT LETTER

APh078C 0-9-0 Senior Thesis, Experimental
01 Atwater, H A A LETTER
02 Painter, O A A LETTER
03 Haile, S A A LETTER
04 Scherer, A A A LETTER
05 Vahala, K A A LETTER
06 Bellan, P A A LETTER
07 Troian, S A A LETTER
08 Phillips, R A A LETTER
09 Lewis, N A A LETTER
10 Dabiri, J A A LETTER
11 Snyder, G A A LETTER

APh079C 0-9-0 Senior Thesis, Theoretical
01 Phillips, R OM,A A LETTER
02 Goddard, W A A LETTER

APh100 + Advanced Work in Applied Physics
01 Phillips, R A A PASS-FAIL
02 Atwater, H A A PASS-FAIL
03 Giapis, K A A PASS-FAIL
04 Goddard, W A A PASS-FAIL
05 Troian, S A A PASS-FAIL
06 Haile, S A A PASS-FAIL
07 Guo, C A A PASS-FAIL
08 Scherer, A A A PASS-FAIL
09 Daraio, C A A PASS-FAIL
21 Yeh, N A A PASS-FAIL
26 Painter, O A A PASS-FAIL

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T MWF 10:00 - 10:55 101 GUG  

Ae/APh 104C 0-6-3 Experimental Methods
01 Graff, E TR 10:30 - 11:55 Cann Lab   
GUG  

APh105C 3-0-6 States of Matter
offered concurrently with MS 105
01 Fultz, B MW 13:00 - 14:25 104 WAT  

APh109 0-6-3 Introduction to the Micro/Nanofabrication Lab
01 Ghaffari, A M 19:00 - 19:55 104 WAT  

APh114C 3-0-6 Solid-State Physics
01 Schwab, K MWF 11:00 - 11:55 104 WAT  

APh156C 3-0-6 Plasma Physics
01 Bellan, P MWF 14:30 - 16:25 104 WAT  

APh/EE 183 3-0-6 Physics of Semiconductors and Semiconductor Devices
01 Atwater, H MWF 09:00 - 09:55 105 ANB  

APh200 + Applied Physics Research
02 Bellan, P A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Troian, S A A PASS-FAIL
05 Johnson, W A A PASS-FAIL
06 Chen, Y A A PASS-FAIL
07 Daraio, C A A PASS-FAIL
08 Vahala, K A A PASS-FAIL
09 Greer, J A A PASS-FAIL
10 Fultz, B A A PASS-FAIL
11 Schwab, K A A PASS-FAIL
12 Marcus, R A A PASS-FAIL
13 Refael, G A A PASS-FAIL
14 Lewis, N A A PASS-FAIL
19 Dimotakis, P A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
28 Yariv, A A A PASS-FAIL
31 Winfree, E A A PASS-FAIL
35 Painter, O A A PASS-FAIL
36 Fraser, S A A PASS-FAIL
37 Snyder, G A A PASS-FAIL
39 Scherer, A A A PASS-FAIL
40 Phillips, R A A PASS-FAIL
41 Jensen, G A A PASS-FAIL
43 Kornfield, J A A PASS-FAIL
44 Guo, C A A PASS-FAIL

Ph/APh 223C 3-0-6 Advanced Condensed-Matter Physics
01 Yeh, N TR 09:00 - 10:25 107 DWN  

APh300 + Thesis Research in Applied Physics
01 Yariv, A A A PASS-FAIL
02 Kornfield, J A A PASS-FAIL
03 Vahala, K A A PASS-FAIL
04 Schwab, K A A PASS-FAIL
05 Snyder, G A A PASS-FAIL
06 Jensen, G A A PASS-FAIL
07 Winfree, E A A PASS-FAIL
08 Fraser, S A A PASS-FAIL
09 Fultz, B A A PASS-FAIL
10 Atwater, H A A PASS-FAIL
11 Desbrun, M A A PASS-FAIL
16 Vahala, K A A PASS-FAIL
21 Roukes, M A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
27 Chen, Y A A PASS-FAIL
31 Phillips, R A A PASS-FAIL
33 Bellan, P A A PASS-FAIL
36 Painter, O A A PASS-FAIL
37 Guo, C A A PASS-FAIL
38 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
39 Troian, S A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ART HISTORY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Art055 3-0-6 Art of the 19th Century
Maximum enrollment: 25 students
01 Bennett, S MW 19:00 - 20:25 125 BAX  

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ASTROPHYSICS
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ay 001 3-3-3 The Evolving Universe
01 Scoville, N MWF 14:00 - 14:55 Hameetman  LETTER
Aud CHL LETTER

Ge/Ay 011C 3-0-6 Introduction to Earth and Planetary Sciences: Planetary Sciences
Taught concurrently with Ge 103
01 Ingersoll, A TR 14:30 - 15:55 155 ARM  

Ay 031 1-0-2 Writing in Astronomy
Open to declared Ay majors at the discretion of the instructor  //Nonmajors who have taken Astronomy courses may be admitted,  but must have prior approval of instructor. Maximum enrollment: 8 
students
01 Hillenbrand, L OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 043 + Reading in Astronomy and Astrophysics
01 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL

Ay 078C + Senior Thesis
01 Ellis, R A A LETTER
02 Hillenbrand, L A A LETTER
03 Readhead, A A A LETTER
04 Steidel, C A A LETTER
05 Cohen, J A A LETTER
06 Johnson, J A A LETTER
07 Ott, C A A LETTER

Ay 105 0-6-4 Optical Astronomy Instrumentation Lab
Maximum Enrollment: 8 students
01 Hillenbrand, L / Martin, C OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 111B 3-0-0 Introduction to Current Astrophysics Research
01 Djorgovski, S OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 117 3-0-6 Statistics and Data Analysis in Astronomy
01 Johnson, J OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 119 3-0-6 Methods of Computational Science
01 Djorgovski, S OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 125 3-0-6 High-Energy Astrophysics
01 Ott, C / Weinstein, A OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 127 3-0-6 Cosmology and Galaxy Formation
01 Steidel, C / Phinney, E OM,M 09:00 -  219 CHL  
09:55  

Ay 141C 1-0-2 Research Conference in Astronomy
01 Djorgovski, S / Ellis, R F 16:00 - 16:55 370 CHL PASS-FAIL

Ay 142 + Research in Astronomy and Astrophysics
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Stevenson, D A A PASS-FAIL
04 Brown, M A A PASS-FAIL
05 Harrison, F A A PASS-FAIL
06 Djorgovski, S A A PASS-FAIL
07 Ellis, R A A PASS-FAIL
08 Goldreich, P A A PASS-FAIL
09 Hillenbrand, L A A PASS-FAIL
10 Kamionkowski, M A A PASS-FAIL
11 Kulkarni, S A A PASS-FAIL
13 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
15 McKeown, R A A PASS-FAIL
16 Johnson, J A A PASS-FAIL
17 Hirata, C A A PASS-FAIL
18 Readhead, A A A PASS-FAIL
19 Sargent, A A A PASS-FAIL
20 Sargent, W A A PASS-FAIL
22 Scoville, N A A PASS-FAIL
23 Steidel, C A A PASS-FAIL
26 Soifer, B A A PASS-FAIL

Ay 143 + Reading and Independent Study
01 Steidel, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOPHYSICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BMB/Bi/Ch 170C 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Shan, S / Hoelz, A TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

BMB/Ch 202C 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Students will meet with the BMB seminar speaker in a discussion  section for an hour and then attend the seminar at 4pm.BMB  seminars are offered once a month on any given Thursday.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 A PASS-FAIL

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 13:25 24 BBB  

BMB299 + Graduate Research
01 Mayo, S A A PASS-FAIL
02 Deshaies, R A A PASS-FAIL
03 Fraser, S A A PASS-FAIL
04 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Rees, D A A PASS-FAIL
07 Baltimore, D A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Goddard, W A A PASS-FAIL
10 Kennedy, M A A PASS-FAIL
11 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
12 Tirrell, D A A PASS-FAIL
13 Parker, C A A PASS-FAIL
15 Dervan, P A A PASS-FAIL
16 Davidson, E A A PASS-FAIL
18 Dougherty, D A A PASS-FAIL
19 Shan, S A A PASS-FAIL
20 Jensen, G A A PASS-FAIL
21 Elowitz, M A A PASS-FAIL
22 Patterson, P A A PASS-FAIL
23 Heath, J A A PASS-FAIL
24 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
25 Hay, B A A PASS-FAIL
26 Wold, B A A PASS-FAIL
27 Davis, M A A PASS-FAIL
28 Phillips, R A A PASS-FAIL
29 Barton, J A A PASS-FAIL
30 Clemons, W A A PASS-FAIL
31 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
32 Murray, R A A PASS-FAIL
33 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
34 Baltimore, D A A PASS-FAIL
35 Wang, Z A A PASS-FAIL
36 Gharib, M A A PASS-FAIL
38 Lester, H A A PASS-FAIL
39 Pierce, N A A PASS-FAIL
40 Sternberg, P A A PASS-FAIL
41 Roukes, M A A PASS-FAIL
42 Gray, H A A PASS-FAIL
44 Newman, D A A PASS-FAIL
45 Cai, L A A PASS-FAIL
46 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
47 Hoelz, A A A PASS-FAIL
48 Goentoro, L A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

FS/BE 005 2-0-4 Freshman Seminar: Introduction to Biomechanics
Maximum enrollment: 10 students //  Class is open during online  registration until the class reaches its maximum enrollment.
01 Dabiri, J OM,T 10:30 - 12:25 101 GUG PASS-FAIL

BE 098 + Undergraduate Research in Bioengineering
If your research adviser does not appear below, please contact the  Office of the Registrar.
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Davidson, E A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
29 Rothemund, P A A PASS-FAIL
30 Kornfield, J A A PASS-FAIL
31 Baltimore, D A A PASS-FAIL
32 Dabiri, J A A PASS-FAIL
33 Hay, B A A PASS-FAIL

BE 153 3-0-6 Case Studies in Systems Physiology
01 Petrasek, D TR 13:00 - 14:25 200 BRD  

BE 159 3-0-6 Signal Transduction and Biomechanics in Eukaryotic Cell Morphogenesis
01 Guo, C TR 14:30 - 15:55 142 KCK  

BE 200 + Research in Bioengineering
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Phillips, R A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Dabiri, J A A PASS-FAIL
05 Dervan, P A A PASS-FAIL
06 Fraser, S A A PASS-FAIL
07 Gharib, M A A PASS-FAIL
08 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
09 Heath, J A A PASS-FAIL
10 Lester, H A A PASS-FAIL
12 Pierce, N A A PASS-FAIL
13 Pine, J A A PASS-FAIL
14 Rothemund, P A A PASS-FAIL
15 Troian, S A A PASS-FAIL
16 Roukes, M A A PASS-FAIL
17 Scherer, A A A PASS-FAIL
18 Tai, Y A A PASS-FAIL
19 Tirrell, D A A PASS-FAIL
20 Yang, C A A PASS-FAIL
21 Smolke, C A A PASS-FAIL
22 Guo, C A A PASS-FAIL
23 Elowitz, M A A PASS-FAIL
24 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
27 Winfree, E A A PASS-FAIL
28 Koch, C A A PASS-FAIL
29 Rothemund, P A A PASS-FAIL
30 Sternberg, P A A PASS-FAIL
31 Goddard, W A A PASS-FAIL

BE 240 3-0-6 Special Topics in Bioengineering: Biological Image Analysis
offered concurrently with Bi 270 // class full
01 Fraser, S / Altinok, A MW 14:00 - 15:55 101 SCH  

_____________________________________________________________________________________________
.
BIOLOGY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Bi 001 4-0-5 Principles of Biology
Maximum enrollment: 15 students per section//Section 1 is a Special Section for students with little or no Biology background.
01 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M W 13:00 - 13:55 024 KRK LETTER
02 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M W 13:00 - 13:55 101 KRK LETTER
03 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M W 13:00 - 13:55 3 BBB LETTER
04 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M W 19:00 - 19:55 024 KRK LETTER
05 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M W 19:00 - 19:55 101 KRK LETTER
06 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M R 16:00 - 16:55 101 KRK LETTER
07 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M R 19:00 - 19:55 024 KRK LETTER
08 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M R 19:00 - 19:55 3 BBB LETTER
09 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M F 13:00 - 13:55 101 KRK LETTER
10 Newman, D / McFall-Ngai,  TR 13:00 - 14:25 119 KRK LETTER
M F 15:00 - 15:55 3 BBB LETTER

Bi 001X 0-6-3 The Great Ideas of Biology: An Introduction through Experimentation
Open by lottery only - see REGIS homepage for info // Maximum  enrollment: 24 students // Make-up classes will be on Thursdays  from 7-10pm
01 Phillips, R M 19:00 - 21:55 17 & 18 BRN LETTER
T 09:00 - 11:55 17 & 18 BRN LETTER

Bi 009 3-0-6 Cell Biology
01 Aravin, A / Deshaies, R TR 09:00 - 10:25 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
F 09:00 - 09:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi 010 1-3-2 Cell Biology Laboratory
section 3 cancelled // Maximum enrollment: 16 students per section
01 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
T 14:00 - 16:55 317 KRK  
02 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
W 14:00 - 16:55 317 KRK  
03 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
R 14:00 - 16:55 317 KRK  
04 Deshaies, R / Bertani, L M 15:00 - 15:55 119 KRK  
F 14:00 - 16:55 317 KRK  

Bi 022 + Undergraduate Research
01 Shan, S A A PASS-FAIL
02 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
03 Davidson, E A A PASS-FAIL
05 Arnold, F A A PASS-FAIL
06 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
07 Zinn, K A A PASS-FAIL
08 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
09 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
10 Strauss, J A A PASS-FAIL
11 Newman, D A A PASS-FAIL
12 Chan, D A A PASS-FAIL
13 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
14 Tirrell, D A A PASS-FAIL
15 Patterson, P A A PASS-FAIL
17 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Shimojo, S A A PASS-FAIL
21 Adolphs, R A A PASS-FAIL
22 Lester, H A A PASS-FAIL
25 Allman, J A A PASS-FAIL
28 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
29 Koch, C A A PASS-FAIL
31 Rees, D A A PASS-FAIL
32 Aravin, A A A PASS-FAIL
33 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
36 Baltimore, D A A PASS-FAIL
39 Parker, C A A PASS-FAIL
40 Winfree, E A A PASS-FAIL
43 Hay, B A A PASS-FAIL
44 Jensen, G A A PASS-FAIL
45 Goddard, W A A PASS-FAIL
46 Elowitz, M A A PASS-FAIL
47 Anderson, D A A PASS-FAIL
48 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
49 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
50 Sternberg, P A A PASS-FAIL
55 Sternberg, P A A PASS-FAIL
56 Phillips, R A A PASS-FAIL
57 Clemons, W A A PASS-FAIL

Bi 090C + Undergraduate Thesis
01 Patterson, P A A LETTER
02 Revel, J A A LETTER
03 Sternberg, P A A LETTER
04 Davidson, E A A LETTER
05 Davis, M A A LETTER
06 Bjorkman, P A A LETTER
07 Aravin, A A A LETTER
08 Fejes Toth, K A A LETTER

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Bossaerts, P / Camerer, C TR 14:30 - 15:55 210 BAX  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 200 BRD  
02 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Bi 115 3-0-6 Attack and Repulsion: Viruses and their Hosts
01 Baltimore, D MW 10:30 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

Bi/CNS 158 3-0-6 Vertebrate Evolution
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD  

Bi/CNS 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Wagenaar, D / Steele, A R 13:00 - 16:55 056 CHR PASS-FAIL

BMB/Bi/Ch 170C 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Shan, S / Hoelz, A TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

Bi/CNS 184 3-1-5 The Primate Visual System
Class Canceled
01 Tsao, D MR 09:00 - 09:55 200 BRD  
W 17:00 - 17:55 200 BRD  

Bi 189 2-0-4 The Cell Cycle
01 Dunphy, W R 14:00 - 15:55 151 BRN  

Bi 190 2-0-4 Advanced Genetics
updated class days/times
01 Sternberg, P TR 09:30 - 10:25 24 BBB  

Bi 204 2-0-4 Evolution of the Animal Body Plan
Course canceled
01 Davidson, E W 14:00 - 15:55 151 BRN  

Bi 206 2-0-4 Biochemical and Genetic Methods in Biological Research
01 Varshavsky, A T 13:00 - 14:55 100 - Rock  PASS-FAIL
Auditorium  PASS-FAIL
BRD PASS-FAIL

Ch/Bi 231 2-0-4 Advanced Topics in Biochemistry
Class will meet in 370 Braun on 4/26/12 & 6/7/12
01 Parker, C / Campbell, J R 09:00 - 10:25 101 SCH  

Ge/Bi 244 3-0-3 Paleobiology Seminar
See instructor for meeting location (Kirschvink's home)
01 Kirschvink, J M 19:30 - 21:25 A  

Bi/CNS 250C 3-0-6 Topics in Systems Neuroscience
01 Siapas, A W 14:00 - 16:55 101 KRK  

Bi/BMB 251C 1-0-0 Current Research in Cellular and Molecular Biology
01 Hay, B W 12:00 - 13:25 24 BBB  

Bi 252 2-0-2 Responsible Conduct of Research
01 Sternberg, P M 14:00 - 15:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  

CNS/Bi 256 2-0-4 Decision Making
01 Andersen, R R 14:00 - 15:55 333 BBB  

Bi 270 3-0-6 Special Topics in Biology: Biological Image Analysis
offered concurrently with BE 240 // class full
01 Fraser, S / Altinok, A MW 14:00 - 15:55 101 SCH  

Bi 299 + Graduate Research
01 Stathopoulos, A A A PASS-FAIL
02 Baltimore, D A A PASS-FAIL
03 Allman, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Anderson, D A A PASS-FAIL
06 Mazmanian, S A A PASS-FAIL
07 Clemons, W A A PASS-FAIL
08 Elowitz, M A A PASS-FAIL
09 Dabiri, J A A PASS-FAIL
10 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
11 Bronner Hansen, M A A PASS-FAIL
12 Campbell, J A A PASS-FAIL
13 Chan, D A A PASS-FAIL
14 Davidson, E A A PASS-FAIL
15 Deshaies, R A A PASS-FAIL
16 Dickinson, M A A PASS-FAIL
17 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
18 Dunphy, W A A PASS-FAIL
19 Fraser, S A A PASS-FAIL
20 Goddard, W A A PASS-FAIL
21 Hay, B A A PASS-FAIL
22 Kennedy, M A A PASS-FAIL
23 Koch, C A A PASS-FAIL
24 Pierce, N A A PASS-FAIL
25 Murray, R A A PASS-FAIL
26 Tsao, D A A PASS-FAIL
27 Orphan, V A A PASS-FAIL
28 Mayo, S A A PASS-FAIL
29 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
30 Newman, D A A PASS-FAIL
31 Guo, C A A PASS-FAIL
32 Patterson, P A A PASS-FAIL
33 Heath, J A A PASS-FAIL
34 Prober, D A A PASS-FAIL
35 Varshavsky, A A A PASS-FAIL
36 Kirschvink, J A A PASS-FAIL
37 Rothenberg, E A A PASS-FAIL
38 Schuman, E A A PASS-FAIL
39 Shimojo, S A A PASS-FAIL
40 Lester, H A A PASS-FAIL
41 Sternberg, P A A PASS-FAIL
42 Dougherty, D A A PASS-FAIL
43 Shan, S A A PASS-FAIL
44 Winfree, E A A PASS-FAIL
45 Wold, B A A PASS-FAIL
46 Zinn, K A A PASS-FAIL
47 Burdick, J A A PASS-FAIL
48 Jensen, G A A PASS-FAIL
49 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
50 Elowitz, M A A PASS-FAIL
51 Adolphs, R A A PASS-FAIL
52 Cai, L A A PASS-FAIL
53 Siapas, A A A PASS-FAIL
54 Gharib, M A A PASS-FAIL
55 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
56 Aravin, A A A PASS-FAIL
57 Fejes Toth, K A A PASS-FAIL
58 Tai, Y A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
BUSINESS ECONOMICS & MANAGEMENT [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

BEM107 3-0-6 Advanced Corporate Finance: Governance, Transacting, and Valuation
Maximum Enrollment: 40 Students
01 Cornell, B R 18:00 - 20:55 25 BAX PASS-FAIL

BEM109 3-0-6 Fixed-Income and Credit-Risk Derivatives
01 Cvitanic, J MW 14:00 - 15:25 128 BAX  

BEM111 3-0-6 Quantitative Risk Management
01 Winston, K W 18:30 - 21:25 218 BAX  

BEM190 + Undergraduate Research Project
01 Rosenthal, J A A PASS-FAIL
02 Pickar, K A A PASS-FAIL
03 Bossaerts, P A A PASS-FAIL
04 Cvitanic, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch/ChE 009 1-6-2 Chemical Synthesis and Characterization for Chemical Engineering
Open to ChE students only during online registration.//OM to decide  lecture time.//Each student must select 2 section times -Sec 1: T 8- 11am / Sec 2: T 1-4pm / Sec 3: W 1-4pm / Sec 4: R 8-11am / Sec 5: 
R 1-4pm (depending on demand)
01 Mendez, J M 15:00 - 15:55 151 CRL  

ChE063B 3-0-6 Chemical Engineering Thermodynamics
01 Flagan, R MWF 10:00 - 10:55 106 SPL LETTER

ChE080 + Undergraduate Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Ravi, V A A PASS-FAIL
04 Giapis, K A A PASS-FAIL
05 Lewis, N A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Gavalas, G A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL

ChE090B 0-4-5 Senior Thesis
01 Dickinson, M A A LETTER
02 Giapis, K A A LETTER
03 Seinfeld, J A A LETTER
04 Tirrell, D A A LETTER
05 Ravi, V A A LETTER
06 Flagan, R A A LETTER
07 Gavalas, G A A LETTER
08 Davis, M A A LETTER
09 Haile, S A A LETTER
10 Arnold, F A A LETTER
11 Brady, J A A LETTER
12 Kornfield, J A A LETTER
13 Greer, J A A LETTER

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
Class Cancelled
01 Flagan, R F 10:00 - 11:55 102 SPL PASS-FAIL

ChE103C 3-0-6 Transport Phenomena
01 Davis, M MWF 09:00 - 09:55 106 SPL LETTER

ChE105 3-0-6 Dynamics and Control of Chemical Systems
01 Seinfeld, J MWF 14:00 - 14:55 106 SPL LETTER

ChE120 1-6-2 Optimal Design of Chemical Systems
01 Vicic, M OM,M 15:00 -  122 SPL  
15:55  

ChE130 1-5-3 Biomolecular Engineering Laboratory
01 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
MF 13:00 - 13:55 16/17 BRN  
MF 15:00 - 16:55 16/17 BRN  
02 Tirrell, D / Vicic, M W 15:00 - 15:55 102 SPL  
TR 13:00 - 15:55 16/17 BRN  

Ch/ChE 147 3-0-6 Polymer Chemistry
class cancelled
01 Gilchrist, J TR 10:30 - 11:55 102 SPL  

ChE174 3-0-6 Special Topics in Transport Phenomena
01 Gilchrist, J TR 10:30 - 11:55 102 SPL  

ChE280 + Chemical Engineering Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
03 Atwater, H A A PASS-FAIL
04 Haile, S A A PASS-FAIL
05 Pierce, N A A PASS-FAIL
06 Troian, S A A PASS-FAIL
07 Brady, J A A PASS-FAIL
08 Stoltz, B A A PASS-FAIL
09 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Greer, J A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Flagan, R A A PASS-FAIL
14 Fraser, S A A PASS-FAIL
15 Fultz, B A A PASS-FAIL
16 Giapis, K A A PASS-FAIL
17 Goddard, W A A PASS-FAIL
18 Fultz, B A A PASS-FAIL
21 Kornfield, J A A PASS-FAIL
22 Miller, T A A PASS-FAIL
23 Lewis, N A A PASS-FAIL
29 Parker, C A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Wang, Z A A PASS-FAIL
40 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
41 Yung, Y A A PASS-FAIL
42 Heath, J A A PASS-FAIL
44 Smolke, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CHEMISTRY [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ch 003A 1-3-2 Fundamental Techniques of Experimental Chemistry
Maximum enrollment: 20 students per section
01 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
T 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
03 Mendez, J F 13:00 - 13:55 153 NYS PASS-FAIL
W 19:00 - 21:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 003X 1-3-2 Experimental Methods in Solar Energy Conversion
Limit 16 students per section
01 Mendez, J F 09:00 - 09:55 147 NYS PASS-FAIL
W 13:00 - 15:55 107 MEAD PASS-FAIL
02 Mendez, J F 09:00 - 09:55 147 NYS PASS-FAIL
R 08:00 - 10:55 107 MEAD PASS-FAIL

Ch 004B 1-6-2 Synthesis and Analysis of Organic and Inorganic Compounds
OM to decide lecture time. // Each student must select 2 section  times -Sec 1: T 8-11am / Sec 2: T 1-4pm / Sec 3: W 1-4pm / Sec 4: R  8-11am / Possible Sec 5: R 1-4pm depending on demand
01 Mendez, J M 11:00 - 11:55 151 CRL  
A 105 MEAD  

Ch 006B 1-6-3 Physical and Biophysical Chemistry Laboratory
01 Beauchamp, J /  OM,W 15:00 -  33 NYS  
Weitekamp, D 15:55  

Ch 007 1-6-2 Advanced Experimental Methods in Bioorganic Chemistry
01 Hsieh-Wilson, L M 15:00 - 15:55 356 CRL  

Ch/ChE 009 1-6-2 Chemical Synthesis and Characterization for Chemical Engineering
Open to ChE students only during online registration.//OM to decide  lecture time.//Each student must select 2 section times -Sec 1: T 8- 11am / Sec 2: T 1-4pm / Sec 3: W 1-4pm / Sec 4: R 8-11am / Sec 5: 
R 1-4pm (depending on demand)
01 Mendez, J M 15:00 - 15:55 151 CRL  

Ch 010C 1-6-1 Frontiers in Chemistry
Must have instructor's permission prior to registering for course.
01 Dervan, P / Hoelz, A R 12:00 - 12:55 115 BCK PASS-FAIL

Ch 014 2-0-4 Chemical Equilibrium and Analysis
01 Richards, J / Shahgholi, M TR 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Ch 021C 3-0-6 Physical Chemistry
01 Miller, T MWF 13:00 - 13:55 147 NYS LETTER

Ch 025 3-0-6 Introduction to Biophysical Chemistry: Thermodynamics
01 Rees, D TR 13:00 - 14:25 147 NYS LETTER

Ch 041C 3-0-6 Organic Chemistry
01 Stoltz, B MWF 09:00 - 09:55 153 NYS  

Ch 080 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Dervan, P A A PASS-FAIL
03 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Marcus, R A A PASS-FAIL
06 Clemons, W A A PASS-FAIL
07 Reisman, S A A PASS-FAIL
08 Campbell, J A A PASS-FAIL
09 Shan, S A A PASS-FAIL
10 Rees, D A A PASS-FAIL
11 Heath, J A A PASS-FAIL
12 Agapie, T A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
37 Grubbs, R A A PASS-FAIL
38 Lewis, N A A PASS-FAIL
39 Barton, J A A PASS-FAIL

Ch 081 + Independent Reading in Chemistry
01 Bercaw, J A A PASS-FAIL
02 Lewis, N A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Peters, J A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL

Ch 082 + Senior Thesis Research
01 Rees, D A A  

Ch/ChE 091 2-0-1 Scientific Writing
Class Cancelled
01 Flagan, R F 10:00 - 11:55 102 SPL PASS-FAIL

Ch 102 3-0-6 Introduction to Inorganic Chemistry
01 Agapie, T / Peters, J TR 13:00 - 14:25 115 BCK  

Bi/Ch 113 4-0-8 Biochemistry of the Cell
01 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
W 14:00 - 15:55 200 BRD  
02 Chan, D TR 11:00 - 11:55 100 - Rock   
Auditorium   
BRD  
R 19:00 - 20:55 101 KRK  

Ch 120B 1-1-7 Nature of the Chemical Bond
Maximum 10 students with Ch 121A
01 Goddard, W W 15:00 - 15:55 115 BCK  

Ch 121A 3-0-6 Atomic-Level Simulations of Materials and Molecules
01 Goddard, W MWF 14:00 - 14:55 115 BCK  

Ch 125C 3-0-6 The Elements of Quantum Chemistry
01 Weitekamp, D MWF 11:00 - 11:55 147 NYS LETTER

Ch/ChE 147 3-0-6 Polymer Chemistry
class cancelled
01 Gilchrist, J TR 10:30 - 11:55 102 SPL  

Ch 153B 3-0-6 Advanced Inorganic Chemistry
class will meet in 151 CRL on 6/8/12
01 Peters, J F 10:00 - 11:55 101 SCH  

Ch 166 3-0-6 Nonequilibrium Statistical Mechanics
01 Marcus, R TR 09:00 - 10:25 147 NYS  

BMB/Bi/Ch 170C 3-1-5 Biochemistry and Biophysics of Macromolecules and Molecular Assemblies
01 Shan, S / Hoelz, A TR 10:30 - 11:55 151 CRL LETTER

ESE/Ge/Ch 171 3-0-6 Atmospheric Chemistry I
01 Seinfeld, J / Wennberg, P MWF 13:00 - 13:55 135 L+R  

Ch 180 + Chemical Research
01 Gray, H A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL

BMB/Ch 202C 1-0-0 Biochemistry Seminar Course
Students will meet with the BMB seminar speaker in a discussion  section for an hour and then attend the seminar at 4pm.BMB  seminars are offered once a month on any given Thursday.
01 Clemons, W R 12:00 - 12:55 A PASS-FAIL

Ch 212 3-0-6 Bioinorganic Chemistry
01 Agapie, T / Winkler, J MW 10:30 - 11:55 121 BCK LETTER

Ch 213C 1-0-11 Advanced Ligand Field Theory
01 Gray, H F 13:00 - 13:55 408 BCK LETTER

Ch 228 3-0-6 Dynamics and Complexity in Physical and Life Sciences
01 Zewail, A TR 16:00 - 17:25 113 NYS LETTER

Ch/Bi 231 2-0-4 Advanced Topics in Biochemistry
Class will meet in 370 Braun on 4/26/12 & 6/7/12
01 Parker, C / Campbell, J R 09:00 - 10:25 101 SCH  

Ch 280 + Chemical Research
01 Arnold, F A A PASS-FAIL
02 Agapie, T A A PASS-FAIL
03 Barton, J A A PASS-FAIL
04 Beauchamp, J A A PASS-FAIL
05 Bercaw, J A A PASS-FAIL
06 Blake, G A A PASS-FAIL
07 Shan, S A A PASS-FAIL
08 Bjorkman, P A A PASS-FAIL
09 Cai, L A A PASS-FAIL
10 Davis, M A A PASS-FAIL
11 Dervan, P A A PASS-FAIL
12 Dougherty, D A A PASS-FAIL
13 Eiler, J A A PASS-FAIL
14 Miller, T A A PASS-FAIL
15 Giapis, K A A PASS-FAIL
16 Goddard, W A A PASS-FAIL
17 Gray, H A A PASS-FAIL
18 Grubbs, R A A PASS-FAIL
19 Hsieh-Wilson, L A A PASS-FAIL
20 Kornfield, J A A PASS-FAIL
21 Reisman, S A A PASS-FAIL
22 Lewis, N A A PASS-FAIL
23 Wang, Z A A PASS-FAIL
24 Marcus, R A A PASS-FAIL
25 Mayo, S A A PASS-FAIL
26 Goentoro, L A A PASS-FAIL
27 Okumura, M A A PASS-FAIL
28 Clemons, W A A PASS-FAIL
29 Peters, J A A PASS-FAIL
30 Rees, D A A PASS-FAIL
31 Ismagilov, R A A PASS-FAIL
32 Fu, G A A PASS-FAIL
34 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
35 Stoltz, B A A PASS-FAIL
36 Tirrell, D A A PASS-FAIL
38 Weitekamp, D A A PASS-FAIL
39 Zewail, A A A PASS-FAIL
40 Fraser, S A A PASS-FAIL
41 Atwater, H A A PASS-FAIL
42 Pierce, N A A PASS-FAIL
43 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
44 Heath, J A A PASS-FAIL
46 Adkins, J A A PASS-FAIL
48 Wennberg, P A A PASS-FAIL
50 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
51 Smolke, C A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CIVIL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ae/APh/CE/ME  101C
3-0-6 Fluid Mechanics
01 Colonius, T MWF 10:00 - 10:55 101 GUG  

Ae/AM/CE/ME  102C
3-0-6 Mechanics of Structures and Solids
01 Ravichandran, G TR 09:00 - 10:25 101 GUG LETTER

CE/ME 112B 3-0-6 Hydraulic Engineering
01 Hall, J WF 08:30 - 09:55 206 TOM LETTER

AM/CE/ME 150C 1-0-0 Graduate Engineering Seminar
01 Lapusta, N A A PASS-FAIL

CE 181B 3-0-6 Engineering Seismology
01 Heaton, T OM,M 11:00 -  206 TOM LETTER
11:55 LETTER

CE 200 + Advanced Work in Civil Engineering
01 Heaton, T A A  

Ae/AM/CE/ME  214C
3-0-6 Computational Solid Mechanics
01 Ortiz, M MWF 13:00 - 13:55 306 FIR  

CE 300 + Research in Civil Engineering
01 Beck, J A A PASS-FAIL
02 Hall, J A A PASS-FAIL
03 Heaton, T A A PASS-FAIL
04 Krishnan, S A A PASS-FAIL
05 Lapusta, N A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTATION & NEURAL SYS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CNS/SS/Psy/Bi  102B
3-0-6 Brains, Minds, and Society
01 Bossaerts, P / Camerer, C TR 14:30 - 15:55 210 BAX  

CNS/SS/Psy  110C
1.5-0-3.5 Cognitive Neuroscience Tools
Note: Undergraduates need instructor's permission to enroll
01 Rangel, A F 13:00 - 14:25 315 BAX PASS-FAIL

EE/CNS/CS  148B
3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
01 Perona, P TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

CS/CNS/EE  156A
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 10:30 - 11:55 Hameetman   
Aud CHL  
OM,M 17:00 -  Hameetman   
17:55 Aud CHL  

Bi/CNS 158 3-0-6 Vertebrate Evolution
01 Allman, J F 14:00 - 15:55 200 BRD  

Bi/CNS 162 2-7-3 Cellular and Systems Neuroscience Laboratory
Maximum enrollment: 18 students
01 Wagenaar, D / Steele, A R 13:00 - 16:55 056 CHR PASS-FAIL

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  

CNS180 + Research in Computation and Neural Systems
01 Fraser, S A A PASS-FAIL
02 Anderson, D A A PASS-FAIL
03 Pierce, N A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Burdick, J A A PASS-FAIL
06 O'Doherty, J A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Lester, H A A PASS-FAIL
09 Dickinson, M A A PASS-FAIL
10 Elowitz, M A A PASS-FAIL
11 Koch, C A A PASS-FAIL
12 Murray, R A A PASS-FAIL
14 Quartz, S A A PASS-FAIL
15 Perona, P A A PASS-FAIL
16 Allman, J A A PASS-FAIL
18 Shimojo, S A A PASS-FAIL
19 Siapas, A A A PASS-FAIL
20 Allman, J A A PASS-FAIL
21 Winfree, E A A PASS-FAIL
22 Wold, B A A PASS-FAIL
23 Kennedy, M A A PASS-FAIL
24 Adolphs, R A A PASS-FAIL
25 Camerer, C A A PASS-FAIL
26 Rangel, A A A PASS-FAIL
27 Bossaerts, P A A PASS-FAIL
28 Krause, R A A PASS-FAIL
29 Prober, D A A PASS-FAIL

Bi/CNS 184 3-1-5 The Primate Visual System
Class Canceled
01 Tsao, D MR 09:00 - 09:55 200 BRD  
W 17:00 - 17:55 200 BRD  

Bi/CNS 250C 3-0-6 Topics in Systems Neuroscience
01 Siapas, A W 14:00 - 16:55 101 KRK  

CNS/Bi 256 2-0-4 Decision Making
01 Andersen, R R 14:00 - 15:55 333 BBB  

CNS280 + Research in Computation and Neural Systems
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
03 Burdick, J A A PASS-FAIL
04 Andersen, R A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Tsao, D A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Koch, C A A PASS-FAIL
10 Konishi, M A A PASS-FAIL
11 Laurent, G A A PASS-FAIL
12 Perona, P A A PASS-FAIL
13 Adolphs, R A A PASS-FAIL
14 Scherer, A A A PASS-FAIL
15 Shimojo, S A A PASS-FAIL
16 Siapas, A A A PASS-FAIL
17 Sternberg, P A A PASS-FAIL
18 Wold, B A A PASS-FAIL
19 Winfree, E A A PASS-FAIL
20 Lester, H A A PASS-FAIL
21 Dickinson, M A A PASS-FAIL
22 Quartz, S A A PASS-FAIL
23 O'Doherty, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
COMPUTER SCIENCE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CS 003 2-4-3 Introduction to Software Engineering
Updated class times
01 Billock, J MW 14:00 - 14:55 142 KCK PASS-FAIL

Ma/CS 006C 3-0-6 Introduction to Discrete Mathematics
updated days/times
01 Sokic, M TR 13:00 - 14:25 159 SLN  

CS 011 0-3-0 Computer Language Shop
CS 1 or instructor's permission is required.
01 Pinkston, D / Vanier, M OM,M 21:00 -  105 ANB PASS-FAIL
21:55 PASS-FAIL

CS 024 3-3-3 Introduction to Computing Systems
01 Pinkston, D MWF 11:00 - 11:55 105 ANB  

CS 038 3-0-6 Introduction to Algorithms
01 Kitaev, A WF 13:00 - 14:25 105 ANB  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 -  070 MRE  
17:25  

CS 080C + Undergraduate Thesis
01 Schroeder, P A A LETTER
02 Chandy, K A A LETTER
03 Winfree, E A A LETTER

CS 081C + Undergraduate Projects in Computer Science
01 McEliece, R A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
06 Low, S A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Murray, R A A PASS-FAIL
09 Winfree, E A A PASS-FAIL
10 Wierman, A A A PASS-FAIL
11 Schulman, L A A PASS-FAIL

CS 090 + Undergraduate Reading in Computer Science
01 Winfree, E A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Low, S A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Bruck, J A A PASS-FAIL
06 Schulman, L A A PASS-FAIL
07 Desbrun, M A A PASS-FAIL
08 Arnold, F A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Wierman, A A A PASS-FAIL

CS 101C 3-0-6 Special Topics in Computer Science
Sec 1: Operating Systems //Sec 2: Functional Programming
01 Pinkston, D TR 13:00 - 14:25 213 ANB  
02 Vanier, M MWF 15:00 - 15:55 213 ANB  

ACM/CS 114B 3-0-6 Parallel Algorithms for Scientific Applications
01 Aivazis, M MWF 10:00 - 10:55 105 ANB  

CS 123 0-0-9 Projects in Database Systems
01 Pinkston, D OM,M 15:00 -  106 ANB  
15:55  

EE/Ma/CS 127 3-0-6 Error-Correcting Codes
01 Ho, T MWF 15:00 - 15:55 142 KCK  

ME/CS 132B 3-6-0 Advanced Robotics: Navigation and Vision
01 Matthies, L TR 13:00 - 14:25 306 TOM  

CS 141C 3-3-3 Distributed Computation Laboratory
meets jointly with CS 145
01 Chandy, K TR 14:30 - 15:55 213 ANB  

CS/EE 145 0-0-9 Projects in Networking
meets jointly with CS 141
01 Low, S / Wierman, A TR 14:30 - 15:55 213 ANB  

EE/CNS/CS  148B
3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
01 Perona, P TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

CS 153 3-0-6 Current Topics in Theoretical Computer Science
updated class days/times
01 Umans, C TR 13:00 - 14:25 314 ANB  

CS/CNS/EE  156A
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 10:30 - 11:55 Hameetman   
Aud CHL  
OM,M 17:00 -  Hameetman   
17:55 Aud CHL  

CS/CNS 174 3-6-3 Computer Graphics Projects
01 Barr, A MWF 13:00 - 13:55 107 ANB  

CS 179 3-3-3 GPU Programming
01 Barr, A MWF 15:00 - 15:55 107 ANB  

CS 180 + Master's Thesis Research
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Desbrun, M A A PASS-FAIL
03 Chandy, K A A PASS-FAIL
04 Wierman, A A A PASS-FAIL
05 Perona, P A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Kitaev, A A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
13 Winfree, E A A PASS-FAIL
14 Umans, C A A PASS-FAIL
15 Wold, B A A PASS-FAIL
16 Krause, R A A PASS-FAIL
17 Schulman, L A A PASS-FAIL

CS 280 + Research in Computer Science
01 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
02 Barr, A A A PASS-FAIL
03 Cvitanic, J A A PASS-FAIL
04 Umans, C A A PASS-FAIL
05 Desbrun, M A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Martin, A A A PASS-FAIL
09 Chandy, K A A PASS-FAIL
10 Perona, P A A PASS-FAIL
11 Schroeder, P A A PASS-FAIL
12 Schulman, L A A PASS-FAIL
13 Kitaev, A A A PASS-FAIL
14 Wierman, A A A PASS-FAIL
15 Winfree, E A A PASS-FAIL

CS 286C 3-0-0 Seminar in Computer Science
01 Schulman, L T 16:00 - 17:25 213 ANB PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
CONTROL & DYNAMICAL SYSTEMS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

CDS090C 0-0-9 Senior Thesis in Control & Dynamical Systems
01 Murray, R A A LETTER

CDS140B 3-0-6 Introduction to Dynamics
01 MacMartin, D TR 09:00 - 10:25 314 ANB  

CDS150 3-0-6 Stochastic System Analysis and Bayesian Updating
taught concurrently with ACM217 & AM 125C
01 Beck, J TR 09:00 - 10:25 105 ANB  

CDS190 + Independent Work in Control and Dynamical Systems
01 Owhadi, H A A PASS-FAIL

CDS213 3-0-6 Robust Control
01 Doyle, J TR 14:30 - 15:55 314 ANB  

CDS270 2-0-4 Advanced Topics in Systems and Control
Sec 1: System Identification // Sec 2: Verification of Hybrid Systems  (P/F Only)
01 Lavretsky, E F 10:00 - 11:55 106 ANB  
02 Murray, R OM,M 15:00 -  110 STL  
15:55  

CDS300C + Research in Control and Dynamical Systems
01 Burdick, J A A PASS-FAIL
02 Doyle, J A A PASS-FAIL
04 Beck, J A A PASS-FAIL
05 Dickinson, M A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Owhadi, H A A PASS-FAIL
08 Quartz, S A A PASS-FAIL
09 Elowitz, M A A PASS-FAIL
10 Dabiri, J A A PASS-FAIL
11 Desbrun, M A A PASS-FAIL
12 Ortiz, M A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ECONOMICS [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Ec 011 3-2-4 Introduction to Economics
Class moved to Tues/Thurs
01 Rangel, A TR 13:00 - 14:25 Lecture Hall   
BAX  

Ec 098C + Senior Research and Thesis
01 Rangel, A A A PASS-FAIL

Ec/SS 130 3-0-6 Economic History of Europe from the Middle Ages to the Industrial Revolution
Maximum enrollment: 20 students
01 Hoffman, P TR 09:00 - 10:25 218 BAX  

Ec 140 3-0-6 Economic Progress
Maximum enrollment: 15 students
01 Border, K TR 14:30 - 15:55 228 BAX LETTER

Ec/PS 160C 3-3-3 Laboratory Experiments in the Social Sciences
Taught concurrently with SS 260 // Completion of Ec/PS 160AB  required.//Maximum enrollment: 10 students
01 Plott, C TR 09:00 - 10:25 210 BAX LETTER

PS/Ec 172 3-0-6 Game Theory
01 Ortoleva, P TR 09:00 - 10:25 Lecture Hall   
BAX  

Ec/PS 190 + Undergraduate Research
01 Alvarez, R A A PASS-FAIL
02 Plott, C A A PASS-FAIL
03 Camerer, C A A PASS-FAIL
04 Ledyard, J A A PASS-FAIL
05 Rangel, A A A PASS-FAIL
06 Sherman, R A A PASS-FAIL
07 Ensminger, J A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ELECTRICAL ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

EE 005 2-3-1 Introduction to Embedded Systems
01 George, G MW 15:00 - 15:55 070 MRE PASS-FAIL

EE 040 3-0-6 Introduction to Semiconductors and Sensors
01 Tai, Y MW 13:00 - 14:25 080 MRE  

EE/CS 053 0-12-0 Microprocessor Project Laboratory
01 George, G OM,W 16:30 -  070 MRE  
17:25  

EE 080C + Senior Thesis
01 Potter, K A A LETTER

EE 090 1-8-0 Analog Electronics Project Laboratory
01 Megdal, B OM,T 16:00 - 16:55 070 MRE  

EE 091A + Experimental Projects in Electronic Circuits
See instructor for enrollment information
01 Megdal, B A A  

EE 099 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 George, G A A PASS-FAIL
02 Perona, P A A PASS-FAIL
03 Scherer, A A A PASS-FAIL
04 Meyerowitz, E A A PASS-FAIL
05 Megdal, B A A PASS-FAIL
06 Murray, R A A PASS-FAIL
07 Low, S A A PASS-FAIL
08 Yang, C A A PASS-FAIL
09 Martin, A A A PASS-FAIL
10 Chandy, K A A PASS-FAIL
11 Tai, Y A A PASS-FAIL
12 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
13 Choo, H A A PASS-FAIL

EE 105C 1-0-0 Electrical Engineering Seminar
01 Hassibi, B A A PASS-FAIL

EE 113 4-4-4 Feedback and Control Circuits
01 George, G TR 14:00 - 15:55 070 MRE  

EE 114B 4-0-8 Analog Circuit Design
01 Hajimiri, S WF 10:00 - 11:55 080 MRE  

EE 119C 1-8-0 Advanced Digital Systems Design
01 George, G M 14:00 - 14:55 070 MRE  

EE 124 3-0-6 Mixed-mode Integrated Circuits
01 Emami, A TR 10:30 - 11:55 080 MRE  

EE/Ma/CS 127 3-0-6 Error-Correcting Codes
01 Ho, T MWF 15:00 - 15:55 142 KCK  

CS/EE 145 0-0-9 Projects in Networking
meets jointly with CS 141
01 Low, S / Wierman, A TR 14:30 - 15:55 213 ANB  

EE/CNS/CS  148B
3-0-6 Selected Topics in Computational Vision
01 Perona, P TR 13:00 - 14:25 104 WAT  

EE 150 + Topics in Electrical Engineering
Section 1: Optical Engineering at the Macro-, Micro-, and Nano-scales  (3-1-6, Letter grade only) //Section 2: Applications of Convex  Optimization in Signal Processing and Communications (3-0-6, 
Grades with option to P/F)
01 Choo, H MWF 09:00 - 09:55 080 MRE  
02 Tkacenko, A TR 13:00 - 14:25 080 MRE  

EE 153 3-2-7 Microwave Circuits and Antennas
01 Antsos, D T 15:00 - 16:55 080 MRE LETTER
R 15:00 - 15:55 080 MRE LETTER

CS/CNS/EE  156A
3-0-6 Learning Systems
01 Abu-Mostafa, Y TR 10:30 - 11:55 Hameetman   
Aud CHL  
OM,M 17:00 -  Hameetman   
17:55 Aud CHL  

EE 163B 3-0-6 Communication Theory
01 Srinivasan, M / Quirk, K MW 09:30 - 10:55 070 MRE  

EE 164 3-0-6 Stochastic and Adaptive Signal Processing
01 Hassibi, B MWF 11:00 - 11:55 070 MRE  

APh/EE 183 3-0-6 Physics of Semiconductors and Semiconductor Devices
01 Atwater, H MWF 09:00 - 09:55 105 ANB  

EE 187 3-0-6 VLSI and ULSI Technology
01 Tai, Y MW 14:30 - 15:55 080 MRE  

EE 291 + Advanced Work in Electrical Engineering
01 Atwater, H A A PASS-FAIL
02 Ho, T A A PASS-FAIL
03 Bruck, J A A PASS-FAIL
04 Burdick, J A A PASS-FAIL
05 Abu-Mostafa, Y A A PASS-FAIL
06 Doyle, J A A PASS-FAIL
07 Effros, M A A PASS-FAIL
08 Heath, J A A PASS-FAIL
09 George, G A A PASS-FAIL
10 Weinreb, S A A PASS-FAIL
11 Hajimiri, S A A PASS-FAIL
12 Hassibi, B A A PASS-FAIL
13 Campbell, J A A PASS-FAIL
14 Low, S A A PASS-FAIL
15 McEliece, R A A PASS-FAIL
16 Choo, H A A PASS-FAIL
17 Murray, R A A PASS-FAIL
18 Perona, P A A PASS-FAIL
19 Vahala, K A A PASS-FAIL
20 Koch, C A A PASS-FAIL
21 Psaltis, D A A PASS-FAIL
22 Haile, S A A PASS-FAIL
23 Quartz, S A A PASS-FAIL
24 Roukes, M A A PASS-FAIL
25 Rutledge, D A A PASS-FAIL
26 Scherer, A A A PASS-FAIL
28 Tai, Y A A PASS-FAIL
29 Vaidyanathan, P A A PASS-FAIL
30 Yariv, A A A PASS-FAIL
32 Yang, C A A PASS-FAIL
34 Martin, A A A PASS-FAIL
35 Avouac, J A A PASS-FAIL
36 Bridges, W A A PASS-FAIL
37 Zmuidzinas, J A A PASS-FAIL
38 Emami, A A A PASS-FAIL
39 Painter, O A A PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
.
ENGINEERING [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

E  010 1-0-2 Technical Seminar Presentations
Maximum enrollment: 6 students per section
01 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
02 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
03 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
M 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
04 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
05 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
06 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
W 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER
07 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 09:00 - 09:55 142 KCK LETTER
08 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 10:00 - 10:55 142 KCK LETTER
09 Fender, A OM,T 19:30 - 20:25 142 KCK LETTER
F 11:00 - 11:55 142 KCK LETTER

E  011 1-0-2 Written Technical Communication in Engineering and Applied Science
Maximum enrollment: 35 students per section
01 Pierce, G T 10:00 - 10:55 142 KCK  
02 Readhead, C R 15:00 - 15:55 308 FIR  

E/ME 103 3-0-6 Management of Technology
01 Pickar, K TR 14:30 - 15:55 101 GUG  

_____________________________________________________________________________________________
.
ENGLISH [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

Hum/En 006 3-0-6 American Literature and Culture
Attendance at the first class is required.//Maximum enrollment: 15  students
01 Weinstein, C W 13:00 - 15:55 117 DAB LETTER

Hum/En 007 3-0-6 Modern European Literature
Attendance at first class is required.//Maximum enrollment: 15  students
01 Gilmore, D TR 14:30 - 15:55 127 BAX  

En 084 3-0-6 Writing About Science
Maximum enrollment: 15 students
01 Youra, S TR 13:00 - 14:25 127 BAX  

En 085 3-0-6 Writing Poetry
Maximum Enrollment: 15 students
01 Hall, J TR 14:30 - 15:55 128 BAX  

En 098 + Reading in English
01 Staff A A  
02 Gilmore, D A A  
03 Weinstein, C A A  
04 Haugen, K A A  

En 099B 1-0-8 Senior Tutorial for English Majors
01 Gilmartin, K A A LETTER
02 Jurca, C A A LETTER

En 122 3-0-6 Early History of the Novel
Maximum enrollment: 15 students
01 Haugen, K W 19:00 - 21:55 115 DAB LETTER

En 123 3-0-6 The 19th-Century English Novel
Maximum enrollment: 15 students
01 Gilmore, D W 13:00 - 15:55 115 DAB LETTER

En 128 3-0-6 Modern and Contemporary Irish Literature
Open by lottery only; See REGIS home page for info // Maximum  enrollment: 20 students
01 Gilmartin, K T 19:00 - 21:55 TR DAB  

En 134 3-0-6 The Career of Herman Melville
Maximum enrollment: 20 students // Class will meet in 115 Dabney  on Wednesday, May 9th.
01 Weinstein, C W 09:00 - 11:55 TR DAB LETTER
_____________________________________________________________________________________________
.
ENGLISH AS A SECOND LANGUAGE [Go to top]
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ESL107 0-0-0 Introductory Writing and Oral Presentation
01 Geasland, J MW 17:00 - 18:25 127 BAX PASS-FAIL

_____________________________________________________________________________________________
. [Go to top]
ENVIRONMENTAL SCIENCE & ENGINEERING
_____________________________________________________________________________________________
Course Offering Units Offering Title
Section Instructor Days/Time Location Grade Scheme

ESE001 3-0-6 Introduction to Environmental Science and Engineering
01 Leadbetter, J MWF 14:00 - 14:55 162 SMD  

ESE090 + Undergraduate Laboratory Research in Environmental Science and  Engineering
01 Newman, D A A PASS-FAIL
04 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
06 Leadbetter, J A A PASS-FAIL

ESE100 + Special Topics in Environmental Science and Engineering
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Flagan, R A A PASS-FAIL
03 Sessions, A A A PASS-FAIL
04 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
09 Seinfeld, J A A PASS-FAIL
10 Wennberg, P A A PASS-FAIL
12 Schneider, T A A PASS-FAIL

ESE105 + Research in Environmental Science and Engineering
01 Adkins, J A A PASS-FAIL
02 Blake, G A A PASS-FAIL
03 Bordoni, S A A PASS-FAIL
04 Eiler, J A A PASS-FAIL
05 Flagan, R A A PASS-FAIL
06 Hoffmann, M A A PASS-FAIL
07 Ingersoll, A A A PASS-FAIL
08 Lamb, M A A PASS-FAIL
09 Leadbetter, J A A PASS-FAIL
10 Newman, D <